Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Star Wars VII Spoiler edition - topic pentru cei care au vazut deja filmul

- - - - -
  • Please log in to reply
849 replies to this topic

#37
MrMxyzptlk

MrMxyzptlk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 30.08.2003
zedicus de ce au omorat pe Han Solo? Hai sa analizam: Harrison Ford a fost lasat greu convins sa revine in Star Wars. El vroia sa fie omorat deja in Episode VI ... Probabil ca el este cine a primit si cel mai mare salariu dintre actori si este probabil ca chiar el a cerut sa fie omorat/scos din urmatoarele doua filme. Daca luam toate aceste in seaman intrebarea este ce trebuia sa faca cu Han Solo?
- Trimit intr-o ultima aventura unde el simbolic a predat stafeta la urmatoarea generatie de actori din Star Wars, si face un sacrificiu suprem ca sa incerece sa aduc inapoi pe fiul sau pe "light side" (efectiv ce s-a intamplat in film)
sau ceva din urmatoarele:
- Nu omoara si o sa avem parte de tot felul de tampenii, ca Han acum este plecat in vacanta sau Han a fost omorat in afara ecranului sau Han a murit pe patul sau de batran? Deci tot felul de justificari de ce Han nu mai apare pe ecran si ramane la distanta desi am vazut cat de afectat este de soarta fiului sau ... Sau cum a mai spus cineva mai sus: vedem pe plan secund pentru cateva minute in film ...
Eu consider ca moartea lui Han era necesara. Si aici nu numai din cauza povestii ci si din cauza lui Ford care nu poate juca pe Han Solo pana la nesfarsit ...

Edited by MrMxyzptlk, 20 December 2015 - 09:23.


#38
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,285
  • Înscris: 29.04.2008

View Postbughy220, on 19 decembrie 2015 - 07:41, said:

Voi cine credeti ca este Rey? Eu cred ca e fiica lui Luke sau sora geamana a lui kylo ren. Dar mizez mai mult pe prima varianta.

Tehnic nu poate fi fiica lui Luke: cavalerii Jedi erau celibatari.

PS mi-a plăcut filmul

#39
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006

View PostMrMxyzptlk, on 20 decembrie 2015 - 09:23, said:

zedicus de ce au omorat pe Han Solo? Hai sa analizam: Harrison Ford a fost lasat greu convins sa revine in Star Wars. El vroia sa fie omorat deja in Episode VI ... Probabil ca el este cine a primit si cel mai mare salariu dintre actori si este probabil ca chiar el a cerut sa fie omorat/scos din urmatoarele doua filme. Daca luam toate aceste in seaman intrebarea este ce trebuia sa faca cu Han Solo?
- Trimit intr-o ultima aventura unde el simbolic a predat stafeta la urmatoarea generatie de actori din Star Wars, si face un sacrificiu suprem ca sa incerece sa aduc inapoi pe fiul sau pe "light side" (efectiv ce s-a intamplat in film)
sau ceva din urmatoarele:
- Nu omoara si o sa avem parte de tot felul de tampenii, ca Han acum este plecat in vacanta sau Han a fost omorat in afara ecranului sau Han a murit pe patul sau de batran? Deci tot felul de justificari de ce Han nu mai apare pe ecran si ramane la distanta desi am vazut cat de afectat este de soarta fiului sau ... Sau cum a mai spus cineva mai sus: vedem pe plan secund pentru cateva minute in film ...
Eu consider ca moartea lui Han era necesara. Si aici nu numai din cauza povestii ci si din cauza lui Ford care nu poate juca pe Han Solo pana la nesfarsit ...

Da, nu trebuia adusi mosii astia inapoi. I-au adus doar pt. nume/publicitate la film. Trebuiau insa sa distribuie alti actori in rolurile personajelor si nu aveai actiunea din episodu patr.... pardon, din episodu 7 petrecandu-se la treij de ani de concluzia din ep 6.

Tot ce are legatura cu filmu asta miroase, pardon, duhneste a lacomie. A goana nebuna dupa bani. La dreacu cu creativitatea.

Edited by Genjurooo, 20 December 2015 - 20:29.


#40
MrMxyzptlk

MrMxyzptlk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 30.08.2003
Eu chiar sunt fericit ca au adus inapoi, si asta spun ca fan al seriei originale. Cred ca au ales perfect perioada de timp: mai arata inca odata vechea garda si ne introduc personaje noi. Eu nu spun ca este lacomie, mai degraba este o strategie de a atrage atat fanii vechi, al seriei originale, cat sa incerce sa capitalizeze o noua generatie de fani. Insa despre lacomie, este clar ca aceste filme trebuie sa aduc aprofit, Disney nu a bagat o caruta de bani in franchise-ul asta ca sa nu aduca bani la ei ...

#41
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006

View PostMrMxyzptlk, on 20 decembrie 2015 - 20:37, said:

Eu chiar sunt fericit ca au adus inapoi, si asta spun ca fan al seriei originale. Cred ca au ales perfect perioada de timp: mai arata inca odata vechea garda si ne introduc personaje noi. Eu nu spun ca este lacomie, mai degraba este o strategie de a atrage atat fanii vechi, al seriei originale, cat sa incerce sa capitalizeze o noua generatie de fani. Insa despre lacomie, este clar ca aceste filme trebuie sa aduc aprofit, Disney nu a bagat o caruta de bani in franchise-ul asta ca sa nu aduca bani la ei ...
Bani poate aduce un film si fara asemenea tertipuri. Nu erau necesari babalacii si sunt in film pt. a apela emotional la fanii SW, nu pt a face un film bun.

#42
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,636
  • Înscris: 13.10.2003

View PostGenjurooo, on 20 decembrie 2015 - 20:29, said:


Tot ce are legatura cu filmu asta miroase, pardon, duhneste a lacomie. A goana nebuna dupa bani. La dreacu cu creativitatea.

Vad multe comentarii ale tale unde insisti numai pe bani. Care-i treaba ta sau a mea cati bani castiga ei din film? Filmele de genul asta sunt din start declarate comerciale in primul rand, mergi sau nu sa-l vizualizezi in cinema e problema ta, marketingul lor isi face treaba ptr. care e platit. Pana la urma am vazut filme si mai proaste bagate in fata sau si mai multe capodopere cinematografice care au avut incasari jenante.
Ce vreau sa spun e ca chestia cu banii e strict a lor, a producatorilor, noi sigur o putem comenta ca si informatie statistica insa nu are nici un sens sa fim obsedati de acest fapt ca simpli cinefili.

#43
ptsct

ptsct

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 04.12.2015
Hmmmm , nu este ceea ce am asteptat dar  asa 'per total' a fost bine.A trecut prea mult timp de la episodul precedent...Mi-a placut mult de Rey si nu mi-a convenit ca l-au lichidat pe H.Solo !Ahhhh dar a fost superb modul in care Millennium Falcon strabate universul.Efectele special , trucajele ce insotesc calatoriile navei sunt minunate.La fel modul in care a fost realizata reflexia si zgomotul produs de  lightsaber /rele.Kylo Ren asta in schimb  : vai de forta lui... pe Rey au lasat-o singura , singurica pe Jakku dar puternica devine ! Pleaca pana pa Takodana si devine si mai puternica...s.a.m.d.Praf ii face pa toti.Bravo Rey.Forta e cu Tine.Rey  : it is your destiny...Sa vedem ce urmeaza in seriile ce vor veni...

#44
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006

View Postradumiki, on 20 decembrie 2015 - 21:51, said:

Vad multe comentarii ale tale unde insisti numai pe bani. Care-i treaba ta sau a mea cati bani castiga ei din film? Filmele de genul asta sunt din start declarate comerciale in primul rand, mergi sau nu sa-l vizualizezi in cinema e problema ta, marketingul lor isi face treaba ptr. care e platit. Pana la urma am vazut filme si mai proaste bagate in fata sau si mai multe capodopere cinematografice care au avut incasari jenante.
Ce vreau sa spun e ca chestia cu banii e strict a lor, a producatorilor, noi sigur o putem comenta ca si informatie statistica insa nu are nici un sens sa fim obsedati de acest fapt ca simpli cinefili.
Problema mea e ca deciziile lor de marketing afecteaza negativ calitatea filmului, Adica in loc sa distribuie actori potriviti pt. rolurile respective, ei (si aici sigur e nascocirea lu Jar Jar Abrams) apeleaza la santaj emotional cu babalaci pt. a mai baga niste nesanatosi in cinematografe. Genul asta de tertipuri doar evidentiaza nesiguranta pe care o au producatorii (si regizoru) fata de creatia lor.

Carrie Fisher a fost foarte varza (inclusiv dpdv al prestatiei) si urata cum era de asteptat (toti ne asteptam sa fie asa). Mark Hamill a fost degeaba exact ca Spock la sfarsitul lui Star Trek (doar un cameo). Nici Harrison Ford nu a fost mai breaz si cand nu recita vreo replica (macar alea i-au iesit) arata ca un mos morocanos si plictisit.

In plus nu vreau ca un film sa sparga recorduri in incasari pe baza acestui gen de scheme lacome in defavoarea unei distributii sanatoase si a creativitatii. Pt ca astfel ar insemna ca devine o formula de succes.


View Postptsct, on 20 decembrie 2015 - 22:17, said:

Hmmmm , nu este ceea ce am asteptat dar  asa 'per total' a fost bine.A trecut prea mult timp de la episodul precedent...Mi-a placut mult de Rey si nu mi-a convenit ca l-au lichidat pe H.Solo !Ahhhh dar a fost superb modul in care Millennium Falcon strabate universul.Efectele special , trucajele ce insotesc calatoriile navei sunt minunate.La fel modul in care a fost realizata reflexia si zgomotul produs de  lightsaber /rele.Kylo Ren asta in schimb  : vai de forta lui... pe Rey au lasat-o singura , singurica pe Jakku dar puternica devine ! Pleaca pana pa Takodana si devine si mai puternica...s.a.m.d.Praf ii face pa toti.Bravo Rey.Forta e cu Tine.Rey  : it is your destiny...Sa vedem ce urmeaza in seriile ce vor veni...
Rey a fost okei pana la mutra stupida pe care o face la sfarsit (cand cu Luke). De asemenea, cum zicea si un utilizator de pe IMDB, bataia cu Kylo Ren a fost trasa de par. Rey din moment ce-i o slabanoaga ar fi trebuit sa iasa din incurcatura prin finete si nu prin forta bruta. Poate tin astia cont si in episodu 8 sa vedem asa ceva.

BTW nici negroteiul nu a fost atat de rau pe cat ma asteptam. Totusi negru stormtrooper....

Intr-adevar, din punct de vedere vizual e foarte fain filmul.

Edited by Genjurooo, 21 December 2015 - 01:48.


#45
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,285
  • Înscris: 29.04.2008

View PostGenjurooo, on 21 decembrie 2015 - 01:34, said:


Intr-adevar, din punct de vedere vizual e foarte fain filmul.

si nu de aia mergi la Starwars? sa vezi ceva fain? Cand vrei sa gandesti te uiti la alte filme, nu?

#46
MasterOfDark

MasterOfDark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 16.06.2005
3 ore  din viata pierdute   inutil ..daca  mai tinea mult cu siguranta ma lua somnu complet .............. mai mult de nota  3  nu ii pot da

#47
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006

View PostMasterOfDark, on 21 decembrie 2015 - 10:42, said:

3 ore  din viata pierdute
in Iasi a durat 135 minute deci doua ore si 15 minute, esti al doilea care spune 3 ore, au taiat ceva in Iasi?
mie mi-a placut foarte mult, abia astept varianta extended

#48
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,285
  • Înscris: 29.04.2008

View PostMasterOfDark, on 21 decembrie 2015 - 10:42, said:

3 ore  din viata pierdute   inutil

sa-mi povestesti cand pierzi util 3 ore :D

#49
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

View PostKroghy, on 21 decembrie 2015 - 11:02, said:

in Iasi a durat 135 minute deci doua ore si 15 minute, esti al doilea care spune 3 ore, au taiat ceva in Iasi?
mie mi-a placut foarte mult, abia astept varianta extended
Cel putin la Cinema City e 135 de minute. Nu stiu cum e la alte cinematografe.

Dar sunt destul de sigur ca unii aproximeaza in plus pentru a arata ca "si-au irosit" timp din viata urmarind filmul...de parca nu isi irosesc mult mai mult timp fumand tigari (care ajung numai intr-o saptamana la costurile a peste 5-10 bilete de cinema 3D).

Edited by Hider141, 21 December 2015 - 11:10.


#50
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Putea f bine sa tina 1 ora.

#51
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Si atunci cum sa va mai plangeti, voi astia vesnic nemultumiti, ca v-ati pierdut 3 ore din viata degeaba?

#52
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006

View Postunderb, on 21 decembrie 2015 - 11:20, said:

Putea f bine sa tina 1 ora.
tinand cond ca are cele mai mari incasari de debut din toate timpurile eu cred ca au ales foarte bine durata
eu as fi preferat sa fie putin mai lung de 135 de minute dar ma declar multumit si cu putin pt. ca a fost foarte bun

Edited by Kroghy, 21 December 2015 - 11:35.


#53
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostHider141, on 21 decembrie 2015 - 11:31, said:

Si atunci cum sa va mai plangeti, voi astia vesnic nemultumiti, ca v-ati pierdut 3 ore din viata degeaba?
Ce legatura are una cu alta?
Sau e topic doar pt fanii care halesc orice.
Filmul a fost inutil de lung fara nimic memorabil. Nu prost ci mai mult o zeama lunga.

Macar filmele proaste gen shades of grey le tin minte.

#54
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006
asta e parerea ta insa e fundamental gresita
nota 8.8 pe imdb spune ca filmul a fost foarte placut, ba chiar excelent
daca tu tii minte numai filmele de shades of grey e grav

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate