Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Patinaj-dupa pauza mare

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Alex987654321

Alex987654321

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 30.08.2015
Am revenit pe gheata dupa o absenta de 5 ani!
Am patine artistice(cu zimti in fata) de vreo 7 ani care au ruginit pe lateral.
Inainte sa intru prima data pe gheata avea deja experienta de 5 ani pe role(mergem bine) si asta m-a ajutat enorm.
Acum, insa, doar n-am cazut. Mergeam foarte incet, nu mai stiam sa fac frana, la role dau o curba pe o parte si se opreste, in patine nu aveam siguranta. Gheata era oglinda pur si simplu.
Cu rolele chiar daca nu am mers de mult am fost ok. Cu patinele parca eram incepatoare-incepatoare.

Cel mai mult la patinaj iubeam libertatea de a zbura pe gheata, iar acum abia ma taraiam, nici vorba de liberate. Cand aveam ceva viteza incetineam de frica. Plus ca patinele ma strangeau foarte tare(sunt cu o marime mai mare decat ce port la pantof si sigur nu mi-a mai crescut piciorul, dar am pus cateva kilograme pe care vreau sa le dau jos patinand).Vreau sa-mi fac si un abonament, dar vazand ca abia merg, ma strang patinele, sentimentul de liberatate(fix ce-mi placea mie a disparut) sunt cam debusolata.

1) Mersul pe patine se uita? Cum se poate explica prestatia jalnica?
2) Sa le ascut? Oare se duce rugina? Mi-e frica sa nu imi faca gaura pe mijloc cum am mai auzit sau sa fie cutit.
Orice sfat in legatura cu patinele/patinajul este bine venit!(cum oprim, echilibru, viteza, mers cu spatele).

Edited by Alex987654321, 16 December 2015 - 21:14.


#2
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
"Trage-le"!

Si patineaza cat mai mult...

#3
Bokie

Bokie

    pensionata la cerere

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 13.12.2011
baga-le in coca cola ca sa scapi de rugina.
sau in otet. Posted Image

#4
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Ti se mai atrofiaza muschii, ar trebui sa-ti recapeti abilitatile daca insisti.

#5
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008
E inceputul iernii , persevereaza si incet incet miscarile se vor lega de la sine. Eu am facut o pauza de 30 de ani , dar abia acum dupa ce am cunoscut patinele de hokey (inainte foloseam ca si tine din cele cu dinti) ,am cunoscut adevarata placere de a patina- viteza ,curbe in pasi adaugati ,cu fata cu spatele, cristiane. Sunt si altfel ascutite . Iti recomand daca esti autodidact tutorialele de care e plin youtubul ...Renunta la cele cu dinti , e sfatul meu

#6
Alex987654321

Alex987654321

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 30.08.2015

 sailor62, on 16 decembrie 2015 - 22:21, said:

Eu am facut o pauza de 30 de ani.
Dupa cat timp ati reinceput sa va simtiti sigur, in largul dvs pe gheata?

#7
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Nu se uita patinajul, doar ca va trebui sa iti recapeti abilitatile. E normal ca dupa cativa ani de pauza sa te simti nesigura pe gheata. Trebuie doa sa depasesti momentul de frica si nesiguranta, apoi toate miscarile vor veni de la sine.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate