Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

STAR TREK Beyond (2016)

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#37
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,569
  • Înscris: 05.11.2009
or fi kingonieni de rit (pe stil) nou :w00t:

#38
aLexCM

aLexCM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,079
  • Înscris: 26.01.2014
[ https://i.imgur.com/5uLeN6b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.imgur.com/abTX8E7.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#39
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012
[ http://www.startrek.com/uploads/assets/articles/5c27a624d07e18f441282a261b34ec4065a28ebd.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Acesta fusese, probabil, cel mai prost moment din istoria ST veritabil. Cu toate astea, ii bate oricand pe neo-klingonienii si neo-non-romulanul Nero- marca gigi abrams.

#40
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014
E amuzant că în lumea Star Trek și Star Wars majoritatea extratereștrilor sunt humanoizi (bipezi, 2 mâini, 2 picioare, cap cu gât și trunchi, majoritatea au 2 ochi și o gură). Și mai vorbesc și bine engleza.

#41
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Vorbesc engleza pt. ca universal translator.
Sunt umanoizi pt. ca e mai simplu si ieftin. Altfel ar cheltui prea mult pe animatronics si alte papusi (ca extraterestrii CG arata fake), a caror comunicare verbala e si mult mai greu de realizat.

Edited by Genjurooo, 25 May 2016 - 13:11.


#42
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014

View PostGenjurooo, on 25 mai 2016 - 13:11, said:

Vorbesc engleza pt. ca universal translator.
Sunt umanoizi pt. ca e mai simplu si ieftin. Altfel ar cheltui prea mult pe animatronics si alte papusi (ca extraterestrii CG arata fake), a caror comunicare verbala e si mult mai greu de realizat.
Macar in Prometheus am inteles ideea: creatorii s-au jucat cu genetica si au creeat omul care e asemanator lor. CG arata fake intr-adevar. Inca arata desi e 2016. Se vede pe trailer la Warcraft.

Dar daca prin absurd maine apar extraterestrii real la TV, ma indoiesc ca vor arata umanoid. Ma indoiesc ca vor avea acelasi tipar de gandire ca un mamifer (teritorialitate, agresivitate la nevoie etc). De altfel pe Terra avem un tip de fiinte care pot deveni gigantice dar pe care cu greu le intelegem: plantele. Si se pare ca ele comunica cumva dar in lipsa unui sistem nervos, ceea ce iese din tiparul organismului pe care ni-l putem imagina noi usor. Stim despre plante numai anatomia si un pic de fiziologie. Mai mult nu.

#43
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,569
  • Înscris: 05.11.2009
siiiiiiiiiiiiii.. ce mare porcarie. L-am vazut la cinema, 3d etc etc. Si sunt dezamagit. Prea multe impuscaturi aiurea, prea multa glume de 2 lei, parca ma uitam la un film de categoria a doua cu impuscaturi&shit. Stiu ca filmele star trek erau in general mai pline de actiune, insa da-o naibii, singura faza a la tng e la inceputul filmului si aia e luata la misto. Ca sa nu mai zic de .. o idee de film, pai nava aia , cica pierduta , era pana la urma a principalului antagonist si ala nu stia de nava?
Incep din ce in ce mai mult sa apreciez tng-ul, chit ca de multe ori e plictisitor (in viziunea unora) si nu are impuscaturi. Is deja la sezonul 5 si filmul asta nu ajunge nici la un fir de par de pe chelia lui Picard.


Poate unii vor aprecia filmul (generatia mai tanara) , insa unuia caruia i-a placut tng-ul nu cred ca o sa ii placa universul si intriga din beyond.


Aaa.. si faza de la inceput cu aniversarea lui kirk pot sa jur ca am mai vazut-o intr-unul din filmele artistice cu capitanul kirk original

Astept cu interes serialul, poate ala se va apropia mai mult de tng

Edited by vanitty, 22 July 2016 - 22:37.


#44
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Pff, altu? Chiar in ultimile cateva zile incepusem sa-mi ridic asteptarile, dar din ce zici tu (si atingi chiar punctele sensibile pt. trekkies) inseamna ca sux bigtime, ca si precedentele.

#45
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

View Postvanitty, on 22 iulie 2016 - 22:35, said:

pai nava aia , cica pierduta , era pana la urma a principalului antagonist si ala nu stia de nava?

Iti dai seama undeva la final cand Krall isi vede imaginea reflectata intr-un ciob ca singurul lucru asupra caruia s-a concentrat a fost sa se razbune, uitand complet de nava. In plus nava era abandonata, din punctul lui de vedere inutilizabila pentru scopul sau.

Sau da, e o fractura de logica in film, nu e singura inadvertenta din film.

Cu toate astea filmul e reusit, eu ii acord nota 8,5.

#46
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,817
  • Înscris: 01.09.2006
Am fost si eu azi la el, desi nu prea ma impresioneaza noile star trek. Vroiam sa vad mai mult cum este in 4DX ...
Doar ca lucrurile au stat putin pe dos, adica filmul mi s-a parut destul de ok (parca nu mai e regizat de JJ Abrams, probabil de-asta), dar efectele 4DX au fost cam aiurea, miscarile scaunelor nu prea erau coordonate cu filmul, pareau in plus, nu se compara cu acele filmulete de 5 minute cand te plimbai cu vagonetul pe sine.

#47
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Totusi cand vad cata munca, fonduri si atentie au depus in decoruri, machiaje, articole de recuzita, parca as vrea sa nu piarda banii aiurea:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ViveOldgVf0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

BTW, intrebare pt. cei care l-au vazut:
Camera motoarelor este aceiasi porcarie ca in precedentele 2?

#48
Blancone

Blancone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 23.11.2012
Nu e genial, insa Beyond este mult peste primul film al seriei din 2009 sau peste Into Darkness. Mie personal mi-a placut umorul din acest film, s-a vazut mana lui Simon Pegg la acest capitol. Ce mi-a placut foarte mult la acest film este faptul ca la fel cum am vazut ca a facut si Marvel in Civil War, producatorii Star Trek au oferit foarte mult timp pentru dezvoltarea caracterelor, tocmai de aceea acestea au fost mult mai interesante ca in filmele precedente. Chris Pine in special a stralucit in rolul sau aici.

Personal, cred ca daca ati fost fani ai seriei originale Star Trek, nu prea are cum sa va displaca aceasta parte a francizei

#49
Zeratulx

Zeratulx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 25.07.2016
Intors de la cinema (Imax, Afi Cotroceni) si pot sa spun ca si acest film  m-a dezamagit  . Nu stiu de ce, dar cred ca de la o vreme, seria aluneca spre prosteala de Mass Effect.
Da, are efecte vizuale mai bune (merita vazut la Imax),  are sunet bun, are scene de batalii aeriene mai epice decat ultimul Star Wars, are personaje bune, machiajul e bine realizat.
Dar rotirile alea dese de camera m-au zapacit rau de tot. Nu vad rostul lor.
Daca inceputul a fost magnific (mai ales scenele de pe statia spatiala  Yorktown), spre final a devenit tot mai stupid.
Sta rau de tot la capitolul poveste si interpretare. Tema principala: echipajul este captiv pe o planeta de o rasa de extraterestrii (nu tu  borgi, nu tu klingonieni...dezamagitor din nou ) din cauza ca personajul Kirk jr. demonstreaza din nou ca e de o prostie si penibilitate infioratoare. Se lasa asa usor pacalit  mai ales de femei extraterestre   si se baga in bucluc mai mereu.
Si da, avem din nou bataie cu pumni si picioare ca in filmele cu Bruce Willis si Steven Seagal. Ah, avem si o scena cu motocicleta si metode de infiltrare cu holograme ca sa fie un pic de Mission Impossible.
Jaylah, noul personaj feminin , o extraterestra gunoier  (vad ca mai nou, personajele feminine in filmele SF  sunt gunoiere) parca e prea inspirata dupa Star Wars. E draguta, dar....parca nu prea isi are locul acolo.
Antagonistul e jalnic si plictisitor (un fost capitan de echipaj frustrat ca a fost abandonat si care s-a transformat).
Finalul a fost previzibil rau si stupid.
Modul cum echipajul bate roiul e tipic unui film gen Guardians of the Galaxy si  Mars Attacks in care muzica americana  castiga .

Practic, cam asta se intampla daca  bagi un regizor de la Fast and Furios sa se ocupe de Star Trek.  

Ii dau nota 4: un punct pentru efecte explozive  de  tip  Michael Bay  si sunet, doua puncte pentru Spock si Bones, si un punct pentru Simon Pegg care ramane la fel de simpatic ca intotdeauna, modul cum l-au omagiat pe Leonard Nimoy si vechea serie Star Trek  +  melodia lui Rihanna de la final
De fapt, melodia asta e mai buna decat tot filmul:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BXhIT4MpRis?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Filmul merita vazut doar pentru cateva momente bune si atat, dar e dezamagitor si mai slab decat precedentul.
Ah, iar titlul e eronat rau pentru ca n-am vazut nimic care sa-l justifice. Echipajul cu ditamai nava Enterprise prabusita pe planeta a fost luat in captivitate de niste extraterestrii pe o planeta din cauza idiotului de capitan care se lasa pacalit de orice pasarica , dar unde naiba e "infinitul " ala din titlu nu stiu.
E clar totusi ca e ultimul film din seria Star Trek pe care il mai vad vreodata cat timp nu aduc un regizor ca lumea, nu alde Jar Jar Abrams sau Justin Lin (care e bun doar la facut filme cu masini)
Nu-mi place  directia  catre  care se indreapta  aceasta realitate  alternativa a seriei.

Edited by Zeratulx, 25 July 2016 - 14:42.


#50
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Vazut, placut. L-am vazut seara tarziu la cinema, am plecat de acolo cu Sabotage la maxim in boxele masinii. Plus omagiul subtil adus lui George Takei.
Imi pare rau de Cehov, sunt curios cu cine il inlocuiesc.

#51
Zeratulx

Zeratulx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 25.07.2016

View PostdanX, on 25 iulie 2016 - 21:49, said:

Plus omagiul subtil  
Mie mi-a placut omagiul adus lui Nimoy si seriei originale.

View PostdanX, on 25 iulie 2016 - 21:49, said:


Imi pare rau de Cehov, sunt curios cu cine il inlocuiesc.
Nu-l vor inlocui.
Personajul va fi "omorat" asa cum a "murit" batranul Spock.
http://www.cinemagia...r-trek-4-33963/

Edited by Zeratulx, 25 July 2016 - 23:16.


#52
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View PostZeratulx, on 25 iulie 2016 - 23:16, said:

Nu-l vor inlocui.
Personajul va fi "omorat" asa cum a "murit" batranul Spock.
http://www.cinemagia...r-trek-4-33963/
De aia am facut referinta la personaj, si nu la actor.

#53
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

View PostZeratulx, on 25 iulie 2016 - 14:18, said:

Sta rau de tot la capitolul poveste si interpretare.
Nu citez tot dar pot sa spun ca Simon Pegg a dorit ca acest film sa fie cat mai apropiat de seria originala, de savoarea explorarii unor teritorii noi, de a lua contact cu fiinte ciudate din intreaga galaxie. Tot, dar absolut tot cea ce era specific serialului s-a regasit aici in film, asadar pentru mine a fost o placere sa-l vad.

Sigur, are o hiba la poveste pe care m-am chinuit sa mi-o explic mai degraba mie intr-o postare anterioara, dar pot trece peste acesta problema.

#54
Zeratulx

Zeratulx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 25.07.2016

View Postmaster_oz, on 26 iulie 2016 - 18:45, said:

Nu citez tot dar pot sa spun ca Simon Pegg a dorit ca acest film sa fie cat mai apropiat de seria originala, de savoarea explorarii unor teritorii noi, de a lua contact cu fiinte ciudate din intreaga galaxie. Tot, dar absolut tot cea ce era specific serialului s-a regasit aici in film, asadar pentru mine a fost o placere sa-l vad.

Sigur, are o hiba la poveste pe care m-am chinuit sa mi-o explic mai degraba mie intr-o postare anterioara, dar pot trece peste acesta problema.
Daca zici ca ti-a placut abordarea , ok....si mie mi-a placut de actor, dar doar atat....

Puteau totusi sa ne  lipseasca de  elementele de Fast and Furios si Die Hard.





Observ ce repede scade nota de pe IMDB. Daca acu' cateva zile avea 8 si ceva, acum a ajuns la 7,6

Edited by Zeratulx, 26 July 2016 - 20:00.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate