Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

The Quiet American (2002)

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
strangelove91

strangelove91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 22.01.2003
OK, iubitori de literatura si film, pregatiti-va.... cindva, anul acesta, va ajunge (sper) si in Romania ultimul film al lui Michael Caine, "The Quiet American".

Daca sinteti familiarizati cu proza lui Graham Greene, si genul literar pe care-l reprezinta, sau daca v-a placut "Inainte de ploaie" al macedoneanului Milcho Manchevski, mergeti sa vedeti si acest film. Dupa parerea mea, e unul din cele mai bune filme facute in ultimii ani - dar, desigur, parerea mea despre ce inseamna valoare in cinema nu e impartasita de altii ;).

#2
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
cel mai bun film din ultimii ani, de cand a aparut "The Year of Living Dangerously" adica..nu ? :)

O sa-l vad petntru Michael Caine cand o sa apara si pe aste meleaguri. Nu de alta, dar mi-a placut mult in "The Cider House Rules" si de atunci incerc sa vad tot ce prind cu el :)

#3
strangelove91

strangelove91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 22.01.2003
Menetz, tu incerci sa ma zgindaresti ;)

"The Year of Living Dangerously" e un film extraordinar, cu o actiune interesanta, personaje forte bine conturate, drama reala, bine filmat, frumos incadrat, cu o muzica memorabila, si cu o prestatie artistica de exceptie din partea Lindei Hamilton (care a luat si un Oscar, de altfel, pentru rolul din filmul asta). Tu nu te-ai uitat decit la Mel Gibson, si nici macar nu vazusesi filmul precedent facut de Gibson cu acelasi regizor, "Gallipoli".

Eu cred in definitia artei, asa cum ne-a dat-o Aristotel, legata de capacitatea de purificare (catharsis). "YOLD" a reusit pentru mine asta, din 1981, de cind a aparut, si o mai face si azi, chiar daca pare "sters" in comparatie cu blockusterele.

Exista paralele intre "YOLD" si "The Quiet Ameican" (Asia de Sud-Est, razboi, comunisti vs. guvern, ziaristi cu afaceri sentimentale amestecate in viata profesionala samd.), dar asta nu inseamna ca nu exista si diferente mari.

In orice caz, Michael Caine a facut o treaba excelenta, regizorul si scenaristul au pastrat povestea sub control, si rezultatul e un film care te lasa pe ginduri, apropo de natura umana si de "afaceri intenationale".

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate