Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 

Castrare motan,absolut necesara sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
130 replies to this topic

#55
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Pai nu stiu, de ce ai zice ca trebuie castrat neaparat, afara ca miroase rau de tot urina la el si mai este agitat si zapacit uneori, nu stiu daca este 100% necesar, habar n-am. Mie mi-e mila saracul si daca stam la un etaj superior....dar o sa vina primavara/vara si vreau sa-l mai scoatem pe afara, mi-e frica sa nu intre atunci in calduri :) Avem cam 7 luni si jumatate si crestem intr-una :)

Apropo, daca v-ati mai scos pisicile afara din casa cum ati facut-o, ati apelat cumva la vreo zgarda? mi-e cam aiurea sa ies cu mata cu zgarda si mai ales sa nu si-o scoata si sa fuga...Sau mai rau un ham ! :D

#56
ptsct

ptsct

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 04.12.2015

View PostAl3xandrus, on 27 ianuarie 2016 - 23:22, said:

Pai nu stiu, de ce ai zice ca trebuie castrat neaparat, afara ca miroase rau de tot urina la el si mai este agitat si zapacit uneori, nu stiu daca este 100% necesar, habar n-am. Mie mi-e mila saracul si daca stam la un etaj superior....dar o sa vina primavara/vara si vreau sa-l mai scoatem pe afara, mi-e frica sa nu intre atunci in calduri Posted Image Avem cam 7 luni si jumatate si crestem intr-una Posted Image

Apropo, daca v-ati mai scos pisicile afara din casa cum ati facut-o, ati apelat cumva la vreo zgarda? mi-e cam aiurea sa ies cu mata cu zgarda si mai ales sa nu si-o scoata si sa fuga...Sau mai rau un ham ! Posted Image
Noi avem o pisicuta ... 3 ani are.Este bucuria casei.O avem de cand  era mica , mica de tot.A inceput singura sa exploreze imprejurimile.Azi un pic - cu teama , maine un pas si tot asa.Este adevarat ca in jurul casei este o curte mare si in spate gradina.Cat a fost mica statea pe pervaz la geam dar apoi  zi de zi a devenit tot mai curioasa iar acum este stapana curti.Asa isi inchipuie Ea cel putin.Se necajea cu cainele care si el bineinteles este stapan dar acum se inteleg bine .Am avut un motan si tot asa ne-a fost mila sa il c...... sterilizam.Cand il apuca (si il apuca des...) pleca.Doua , trei zile  chiar si patru iar apoi venea acasa cateodata flamand si insetat dar si de multe ori smotocit bine,bine.Manca sau ,,zacea,, il doftoream si o lua de la inceput.Am avut ani buni impreuna...(de fiecare data cand il duceam la medic pt. vaccin si deparazitare imi amintea Domnisoara Doctor ca ar fi bine sa il sterilizam dar nu ne-a lasat inima).Intr-o zi de  primavara  a plecat cum facea de fiecare data in acea perioada dar de data asta nu a mai venit inapoi.Am tot asteptat da de ? Nimic.

#57
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Motanii nu intra in calduri. Ei sunt apti de reproductie intotdeauna. Simt o femela in calduri chiar de la o distanta de 800m si o iau razna. Nu se lasa pana nu reusesc sa evadeze de acasa. Unii, cei norocosi se intorc. Ghinionistii sunt omorati de caini sau de masini. Asa ca trebuie castrati ca sa aiba o viata lunga si linistita.

#58
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Dar eu mai mult va intreb pentru cei care va tineti pisicutele la bloc, "inchise" :)

De ex. cum le mai scoateti afara, daca le scoateti ? vara cum stau ? :)

#59
mon08

mon08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 01.04.2008
Pe Mitzos nu l-am castrat inca .Pe ""alfa "nu l-am mai vazut demult prin zona .A mai venit acasa Mitzos batut de 3 ori .Odata a bolit 2 zile si avea o rana la burta de numa numa....Dar nu mai iese in fiecare noapte ;acum ,pleaca Mitzos de acasa cate o zi doua ....apare lihnit ,manca si doarme 15 ore intr-una.

#60
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Eu stiu ca motanii nu se castreaza pentru ca apoi e posibil sa faca niste complicatii.....in timp nu imediat.....dar mai studiaza problema.....
Oricum de ce sa-l castrezi daca sta mai mult pe afara? Iti e frica ca va trebui sa plateasca pensie alimentara?

Edited by Clovis, 07 February 2016 - 21:43.


#61
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Ce mai ziceti vav de castrare ? o prietena de care cred ca am mai scris si care nu vroia sa aplice taiatul outelor a zis ca nu se mai poate in 2 sapt maxim il castreaza caci miroase foarte puternic urina, nu neaparat ca nu face la litiera, insa se simte in toata casa, asa ca din pacate nu are ce face...Motanelul ei are aproape 2 de ani !

#62
lordu73

lordu73

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.02.2016
Am trecut prin aceeas dilema ca si voi acum. Stau la casa, motanul meu venea si pleca cind voia, era seful casei, venea batut, namolit, flamind.Nu l-am castrat si n-as putea spune din ce motiv. Imi placea de el asa cum era, cred.
Asta nu ar fi fost nimic, dar intr-o zi, chiar cind se intorcea dintr-o nunta, l-a lovit o masina. Mai avea 2 metrii si ajungea in curte.
Castrati motanii, nu va asumati riscuri, nu va dati seama cit de crunt poate sa fie sa nu-ti mai vina motanul acasa, sa nu stii daca mai traieste sau nu, daca nu cumva l-au prins ciinii sau si mai grav, sa-l gasesti mort in strada. Pe urma iti vine sa-ti smulgi parul din cap, dar nu mai poti face nimic.
Odata castrat, motanul nu mai iese din curte si are sanse mult mai mari sa traiasca.

Edited by lordu73, 22 February 2016 - 22:36.


#63
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Aoleu, nici nu vreau sa-mi imaginez. Totusi, pentru cei care isi "tin in captivitate" animalutul si nu intra in contact cu alte animale si nici nu este vagabont, nici nu stii cum este mai bine :(

#64
lordu73

lordu73

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.02.2016

View PostAl3xandrus, on 24 februarie 2016 - 17:29, said:

Aoleu, nici nu vreau sa-mi imaginez. Totusi, pentru cei care isi "tin in captivitate" animalutul si nu intra in contact cu alte animale si nici nu este vagabont, nici nu stii cum este mai bine Posted Image
Cu conditia sa-l poti tine in captivitate necastrat fara sa-ti pise tot prin casa, lucru de care ma cam indoiesc ...

#65
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
La mine a luat-o razna rau de tot motanul in ultima vreme, sa fie oare vorba ca este in calduri sau doar ca a mai crescut si ca isi permite multe? Miorlaie, sare cand vrea uneori e clar ca face lucrurile astea doar ca sa ma enerveze.

Voi, cei care mai aveti motanei, ce parere aveti ?

#66
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
cati ani are... ?
Eu am motan.

Edited by Mihai_3, 30 March 2016 - 09:54.


#67
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
8-9 luni, e motan. Acum uite de ex. i-am dat sa manance s-a linistit. Dar uneori de ex. noaptea parca o ia razna, face numai inadins se urca pe televizor (avem un LCD ft mare 147cm) si alte traznai. Inteleg ca vrea atentie si joaca, dar exagereaza si este si agresiv uneori :( Il iubim foarte mult, eu cel putin m-am atasat foarte mult de el, insa ma exaspereaza uneori la propriu...

#68
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Daca il castrezi se mai linisteste. Acum fierb hormonii in el. Stai asa, ca asta nu e tot: peste vreo luna-doua va incepe sa marcheze. Asa ca pregateste-te din timp pentru operatie care la masculi e foarte usoara. Intreaba prietenii, forumurile si gaseste un veterinar bun cu un cabinet bine dotat. E preferabil sa i se faca analiza inhalatorie.

#69
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Pentru ca si eu si nevasta-mea avem luni liber as merge cu el de maine la cabinetul veterinar unde am mai fost si luni l-as duce la taiatul outelor :(

Nu ne mai intelegem cu el, face ca toate alea, ii mai cade si blanita. Il iubesc enorm la propriu, dar ma dispera uneori. De ex. avem un TV LCD mare si numai pe el se urca, stie ca ma deranjeaza si stie ca nu imi place si numai acolo face ca sa ma enerveze + mierlaituri si altele la greu de dim si seara. SI este motan, nu pisica, am auzit ca la pisicia s-ar manifesta lucrurile astea mai rau.

Ce inseamna "analiza inhalatorie" si in ce consta mai exact ? Pentru cei care ati mai trecut prin asa ceva, dupa ce ar trebui sa fiu atent, care ar fi costurile, ce medicamente sa ia dupa ? etc.

#70
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
va trebui sa il castrezi, daca stai la bloc....
si este in spatiu mic (comparativ cu o curte)

este psre bine vostru...
si eu l-am castrat la 7 luni si bine am facut.
este foarte linistit doar cateodata se agita....de obicei inainte sa faca caca :)

#71
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

View PostAl3xandrus, on 31 martie 2016 - 10:39, said:


Ce inseamna "analiza inhalatorie" si in ce consta mai exact ? Pentru cei care ati mai trecut prin asa ceva, dupa ce ar trebui sa fiu atent, care ar fi costurile, ce medicamente sa ia dupa ? etc.
Am scris gresit. Am vrut sa zic anestezie inhalatorie. E anestezia care se face printr-o masca iar dupa operatie isi revine repede nu sta drogat 24 de ore, e mult mai putin nociva pentru inima si ficat, mai putine riscuri de reactie anafilctica decat anestezia injectabila. Nu mai stiu cat e acum o operatie de castrare motan, cred ca in jur de 100lei la care se adauga anestezia. Cea clasica e mult ma ieftina decat cea inhalatorie.

Edited by Freddy12, 31 March 2016 - 10:53.


#72
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007

View PostFreddy12, on 31 martie 2016 - 10:52, said:

Am scris gresit. Am vrut sa zic anestezie inhalatorie. E anestezia care se face printr-o masca iar dupa operatie isi revine repede nu sta drogat 24 de ore, e mult mai putin nociva pentru inima si ficat, mai putine riscuri de reactie anafilctica decat anestezia injectabila. Nu mai stiu cat e acum o operatie de castrare motan, cred ca in jur de 100lei la care se adauga anestezia. Cea clasica e mult ma ieftina decat cea inhalatorie.

Am inteles, maine ma duc si intreb si iau toate detaliile. Sper sa nu coste totusi mai mult decat toata operatia in sine, cred ca aici unde ma duc eu costa operatia 120-130 ron. Parca daca ar costa inca 130 ron i-as lua mai degraba mancare si se chinuie si el 24h :))


View PostMihai_3, on 31 martie 2016 - 10:42, said:

va trebui sa il castrezi, daca stai la bloc....
si este in spatiu mic (comparativ cu o curte)
este psre bine vostru...
si eu l-am castrat la 7 luni si bine am facut.
este foarte linistit doar cateodata se agita....de obicei inainte sa faca caca :)

ASTA E MAXIMA CU CACA, LA FEL SE INTAMPLA SI LA NOI !!! PFFFF  :P

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate