Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Castrare motan,absolut necesara sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
130 replies to this topic

#109
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Este nebunatic ca inainte, a uitat de operatie, sare iar si se urca pe televizor ca nebunul (mi-a pozat nevasta mai dvrm unde era cand se uita la TV, ea macar nu il freaca si nu ii zice nimic il lasa de nebun), intr-adevar parca i-a mai scazut agresivitatea si nu mai sta pe balcon sa miorlaie. Pur si simplu sta si se odihneste si aude pasarelele ...Si doarme mai mult!

#110
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
[ http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160407/f5cdd78657f90eace27a5ff62f3a3b0c.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Suntem adormiti :)

Sent from my SM-N910F using Tapatalk



#111
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
[ http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160407/65f0d51f8ca51abd809b6e000e641a06.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si rasfatati, tunsi, frezati ;)

Sent from my SM-N910F using Tapatalk



#112
ella_craft

ella_craft

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 14.08.2009
Am in casa 2 motani, dintre care unul face pișu peste tot de 2-3 zile. Motivul: pisicuta de 2 ani necastrata a intrat in calduri in seara asta. Sunt eu nebuna ca i-am tinut asa, sau motanii mei pe care ii am din iunie au crescut prea repede?? Acum motanii sunt in balcon pisicuta in casa. Vreau sa se faca mai repede dimineata sa duc motanii la castrat. Pisicuta o tin pe pastile si o castrez dupa ce iese din calduri. Oare fac bine?

#113
joujou

joujou

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 18.06.2007
Castrarea e singura solutie. Motanul meu isi marca teritoriul peste tot, pute urina de motan de mori. Castrwaza -i pe toti si scapi de toate problemele. Plus ca urina de motan nu va mai mirosi delix dupa operatie.

#114
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,448
  • Înscris: 15.06.2007
Eu stiu cum e sa ai probleme dupa castrare.. prefer sa las natural, dar cand intra in calduri sta numai afara. Acuma vine acasa odata la doua zile, rupt de foame si obosit.

#115
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Eu am un motan necastrat (cotoi) . De 2 ori a venit batut si nu are inca un an. Prima data cu laba luxata acum plin de zgarieturi si muscaturi. Sta mai mult afara dar paraseste curtea , se duce pe la vecini  (cei care au pisici), isi face nevoile pe presurile oamenilor , miorlaie , scuipa , zgarie. M-a terminat la maini. In casa e linistit, nu face pipi, nu strica prin casa dar e foarte agresiv. Musca si scuipa daca nu-i faci pe plac. Cred ca singura solutie e castrarea. Sper sa devina mai linistit dupa castrare. Pana acum nu am vrut sa-l castrez dar nu vreau sa ma cert cu vecinii sau sa-l gasesc mort pe camp.

Edited by Clovis, 24 January 2020 - 20:09.


#116
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Sigur se linisteste. Pe motanul meu l-am botezat Zorro din cauza ca eram tot timpul plin de zgarieturi. La cateva luni dupa castrare s-a linistit, nu mai ataca din senin. Din pacate am intarziat mult operatia, dupa ce incepuse sa marcheze prin casa, obicei care l-a pastrat dar mult mai rar si fara mirosul intens specific.

#117
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,551
  • Înscris: 12.10.2005
Parerea mea sincera ca posesor de pisici de multa vreme e ca atat femelele cat si masculii de companie trebuie sterilizati. Ma refer in primul rand la animalele de apartament dar si la cele de curte. Nu exista niciun avantaj in a facilita crearea a nenumarate "sarje'' de pui pe care in proportie de 95% nu-i vrea nimeni si sunt sortiti sa moara din diverse cauze.
In afara de problemele cu marcatul teritoriului prin casa si mieunatul nocturn (care, pentru cei ce nu stiu e cu totul altceva decat mieunatul ala din reclamele Whiskas) eu mai pun si problema faptului ca animalul respectiv nu isi poate calma fiziologic instinctul de reproducere deci se chinuie si el si oamenii care il au in grija.
Cat despre bolile pe care se sustine ca le au motanii castrati, se datoreaza faptului ca nu au parte de o dieta corespunzatoare. Chiar si la cei necastrati dieta e foarte importanta, am vazut oameni care credeau ca au porc in casa, dadeau pisicilor tot ce ramanea de la masa, fara sa tina cont ca pisicile sunt carnivore prin excelenta.

#118
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,448
  • Înscris: 15.06.2007

 AWE, on 03 februarie 2020 - 13:50, said:


Cat despre bolile pe care se sustine ca le au motanii castrati, se datoreaza faptului ca nu au parte de o dieta corespunzatoare. Chiar si la cei necastrati dieta e foarte importanta, am vazut oameni care credeau ca au porc in casa, dadeau pisicilor tot ce ramanea de la masa, fara sa tina cont ca pisicile sunt carnivore prin excelenta.
pai nu sunt chiar boli. Sunt degenerari , datorate schimbarilor hormonale, si apar colici renali, in general afectiuni in zona renala,, nu e obligatoriu, dar se poate intampla.
Astazi e plin la raft in magazine cu mancare  "sterilized", care in urma cu 20 de ani lipsea cu desavarsire.
Iar legat de alimentatie, cred ca mancarea ideala pentru pisici sunt porumbeii si soriceii vii, asa cum ii vamau candva in salbaticie.
Din ce am observat, motanul meu se scrabeste de acelasi soi de mancare ,oricat de bun ar fi. Mereu trebuie sa rotesc sortimentele, ca altfel nu mai manca nici sheeba sau gourmet. Am patit sa vad ca prefera sa mance plicuri no name kaufland sau lidl in loc de wiskas , ba chiar si graunte in loc de plicuri cu hrana umeda. Asa ca mereu am pe acasa vreo 4-5 tipuri de mancare.
Iar carnea cruda bate tot, dar ma feresc sa-i dau pui crud, la recomandarea veterinarului.
Am ramas surprins sa vad ca uneori prefera niste croanțe de tip nou in loc de sunca sau carne. Mereu e curios de mancare noua, si alte ori mananca cremwursti ordinari in loc de mancare de pisici, si se intampla sa goleasca blidul chiar si cu mancare de doua zile, daca vine hamesit noaptea si nu gaseste altceva.

#119
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Motanul fiicei mele are aproape 17 ani, e castrat de mult si e intr-o stare foarte buna pentru varsta lui.

#120
Muncitorul

Muncitorul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.01.2009
Va salut!

Sunt posesorul unui Bombay BBs, gasit pui - acum un an - in pomul langa care am parcat masina.
Va rog sa-mi spuneti daca cineva are experienta detinerii unui astfel de motan.

Va multumesc anticipat,
Cu respect

#121
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Oricum sunt mai multe boli la motanii necastrati: cancer testicular, cancer de prostata, sida felina, etc

#122
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

 cristian_e, on 16 decembrie 2021 - 20:35, said:

Oricum sunt mai multe boli la motanii necastrati: cancer testicular, cancer de prostata, sida felina, etc
Si hemobartonella felis denumita mai recent mycoplasma haemofelis, un parazit al sangelui care se ia prin zgarieturi sau muscaturi.
https://www.gribbles...sma-haemofelis/

#123
Iceman73

Iceman73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 04.05.2006
Salut.. puteti sa ma sfatuiti si pe mine putin?
Motanul meu a facut 1.5 ani si vreau sa-l duc la sterilizat. In ultimul timp, vine zgariat si batut cam la doua zile si nu se potoleste. Are si o labuta care il doare pt ca are o taietura urata la o pernuta (a inceput sa se vindece dar inca schioapata).
Problema mea este ca nu stiu cum sa fac sa nu manance 12 ore inainte de operatie. Atata timp cat el umbla mult pe afara eu nu pot controla daca mananca sau bea. Am incercat sa ii inchid usita de acces si sa-l opresc in casa dar parca a luat foc.. in 15 minute a trebui sa-i dau drumul afara ca era in stare sa rupa usa. El nu isi face nevoile decat afara desi are litiera si in casa.
A mai fost cineva in situatia asta si cum a procedat?

#124
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,447
  • Înscris: 04.05.2006

 terratec, on 11 decembrie 2015 - 09:10, said:

Sunt prea putine exemple in care oamenii sunt mai destepti decat natura.

Animalele trebuie lasate asa cum sunt, nu sunt jucarii de plus de care sa isi bata joc oamenii fara distractie.
Nu este logic sa mutilezi un animal sanatos. Daca nu il poti pastra asa cum este nu il mai adopta.
Pisicile au o societate foarte interesanta daca sunt crescute la curte si au libertate de miscare. Cresterea unor pradatori la bloc si mutilarea lor este o barbarie.

Stiu ca voi comenta unei postari vechi de 7 ani, insa inca aud aceleasi dileme din partea oamenilor, atat in privinta cainilor cat si a pisicilor.
Animalele trebuie lasate asa cum sunt, doar daca sunt lasate sa si traiasca asa cum le-a conceput natura. Dar atata timp cat intervenim in viata lor, determinandu-le sa traiasca intr-un mediu nenatural,
Nu comentez decizia de a avea sau nu un animal de companie, dar daca cineva se hotaraste sa il aiba, atunci trebuie luate masuri pentru imbunatatirea calitatii vietii acelui animal si a oamenilor din familia respectiva. Daca animalul respectiv nu beneficiaza de raporturi sexuale periodice, asa cum s-ar intampla in mediul natural, atunci castrarea este cea mai buna optiune.

Edited by richelieu, 21 February 2022 - 13:54.


#125
Iceman73

Iceman73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 04.05.2006
Cardinale tocmai de aceea vreau sa sterilizez motanul, ca sa-i imbunatatesc viata. Nu stiu daca ai vazut cum se intoarce un motan dupa o sesiune de umblat dupa pisici dar e plin de sange, sufera si are permanenta nevoie de ingrijiri. Asa ca, dincolo de polemica asta nesfarsita aveti va rog un sfat pentru mine legat de cele pe care le-am scris mai sus?

#126
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 18.09.2008
Eu am "adoptat la distanta" un motanel siamez. Persoana care il tinea in "foster" a refuzat castrarea pe motiv de "stricam ce a dat Dumnezeu, sau ceva". Doi ani de zile nu am vorbit deloc din cauza asta. Dupa 2 ani, aflu ca motanul a fugit din casa. Ma intreb de ce... Zicea veterinarul ca simte o femela in calduri si pe o raza de un 1 km. Si da, marcheaza teritoriul. L-am adus odata acasa sa-l arat familiei si cum a scapat din brate, s-a pisat pe o cutie de-a mamei. Daca era castrat, nu mai pleaca de acasa.

Edited by miki07, 22 February 2022 - 10:28.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate