Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Castrare motan,absolut necesara sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
130 replies to this topic

#1
AlenTao

AlenTao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 15.08.2015
Salutare
Am un motan de 1 an si jumatate si il tin numai in apartament ,deci mai trebuie el castrat ,este absolut  necesar sa-l castrez sau nu?Adica cum se comporta un motan cand intra in calduri fiindca am auzit ca femela e chiar necesar si important sa o sterilizezi dar motanul,masculul nu..Cineva mi-a spus ca motanii daca nu sunt lasati afara si se tin numai in apartament nu e obligatoriu si necesar sa fie castrati..Pana acum nici nu stiu daca a fost vreodata in calduri fiindca nu a dat semne de cand l-am adoptat( acum 1 an de zile)..Ce riscuri sunt daca nu imi voi castra motanul?Mi-e cam mila si nu as vrea sa se ingrase si sa devina nejucaus si apatic cum mai citisem comentariile unora pe net..Ar trebui neaparat sa il duc la castrat sau e ok sa nu il castrez niciodata tinand cont de faptul ca nu are contact cu lumea de afara..cu alte pisici etc.?
Sunt cam novice in domeniul pets.Deci cum este cu castrarea/sterilizarea?
Multumesc  anticipat.

#2
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Este absolut necesar.
Daca nu ma crezi, asteapta pana incepe sa se pise prin casa. Nu mai scapi de miros nici daca`ti duci la indeplinire gandurile suicidale de ieri.

#3
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014
E indicat să-l castrezi, atât pentru binele tău, dar şi pentru el. Cât mai repede posibil. Pe lângă faptul că va începe să "marcheze" teritoriul, va încerca să "evadeze" (simte femelele în călduri de la o distanţă destul de mare).
În plus, prin castrare dispar riscurile dezvoltării anumitor boli.
Dacă-i dai mâncare de calitate (pentru pisici sterilizate) n-o să aibă probleme cu greutatea şi nici nu va deveni apatic, poate doar mai liniştit şi mai puţin agresiv.

#4
AlenTao

AlenTao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 15.08.2015
Okey.Multumesc mult amandurora.
O sa il duc la castrare daca este absolut necesar.
O noapte linistita.

Edited by AlenTao, 11 December 2015 - 01:58.


#5
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
Din documentarea mea, ca posesor de motan, pregateste cel putin 200 lei, cu tot cu tratemente postoperatorii.
Cam asa este prin Bucuresti la minim.

Edited by claudiu1, 11 December 2015 - 08:45.


#6
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003

 Abbiex, on 11 decembrie 2015 - 01:43, said:

E indicat să-l castrezi, atât pentru binele tău, dar şi pentru el. Cât mai repede posibil. Pe lângă faptul că va începe să "marcheze" teritoriul, va încerca să "evadeze" (simte femelele în călduri de la o distanţă destul de mare).
În plus, prin castrare dispar riscurile dezvoltării anumitor boli.
Dacă-i dai mâncare de calitate (pentru pisici sterilizate) n-o să aibă probleme cu greutatea şi nici nu va deveni apatic, poate doar mai liniştit şi mai puţin agresiv.

Sunt prea putine exemple in care oamenii sunt mai destepti decat natura.

Animalele trebuie lasate asa cum sunt, nu sunt jucarii de plus de care sa isi bata joc oamenii fara distractie.
Nu este logic sa mutilezi un animal sanatos. Daca nu il poti pastra asa cum este nu il mai adopta.
Pisicile au o societate foarte interesanta daca sunt crescute la curte si au libertate de miscare. Cresterea unor pradatori la bloc si mutilarea lor este o barbarie.

Pe forum se repeta niste mantre egoiste si daunatoare.
Toti cei care cauta sa modifice sexualitatea unui animal ar putea sa discute inainte cu un psiholog.

#7
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

 terratec, on 11 decembrie 2015 - 09:10, said:


Sunt prea putine exemple in care oamenii sunt mai destepti decat natura.

Animalele trebuie lasate asa cum sunt, nu sunt jucarii de plus de care sa isi bata joc oamenii fara distractie.
Nu este logic sa mutilezi un animal sanatos. Daca nu il poti pastra asa cum este nu il mai adopta.
Pisicile au o societate foarte interesanta daca sunt crescute la curte si au libertate de miscare. Cresterea unor pradatori la bloc si mutilarea lor este o barbarie.

Pe forum se repeta niste mantre egoiste si daunatoare.
Toti cei care cauta sa modifice sexualitatea unui animal ar putea sa discute inainte cu un psiholog.

Lol

#8
she_wolf

she_wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,601
  • Înscris: 10.12.2014
terratec are dreptate. Il castrezi pentru ca vrei tu neaparat sa il tii in casa, iar asta inseamna ca va cam puti a pipi de motan de la o varsta incolo si, na, normal, nu iti convine. Il vrei frumos mirositor, neagresiv, nemiorlaitor cand e in calduri, asa ca il castrezi din motive egoiste.

#9
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Motanii trebuie castrați dacă marchează fiindcă mirosul e insuportabil. Dacă al tău la un an si jumătate încă nu a început sa marcheze, lasă-l in pace, nu-l chinui degeaba. Masculii castrați risca sa facă pietre si blocaj renal si de aceea trebuie o grija mărita la alimentație si apa de băut. La femele e alta socoteala. La ele e inves, dacă nu le castrezi, risca infecție a uterului numita piometru si care chiar ii pune viața in pericol. In cazul tău, s-ar putea sa apara oareșcare probleme dacă in bloc locuiește vreo pisica nesterilizata iar motanul o va simți.

#10
villy100

villy100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 23.05.2008
Cât timp pisica/câinele a fost luată de pe stradă sau dintr-un mediu nesatisfăcător și adus intr-un cămin care să îi ofere mâncare, apă și dragoste la discreție, eu cred ca (scuzați cacofonia) castrarea  e un preț destul de bun pentru acest mod de trai. E clar ca motanul e de rasă comună și nu vreo rasă mai scumpă, altfel întrebarea ar fi fost pusă intr-un mod diferit. Cei care susțin faptul ca castrarea este o metodă care nu ar trebui să existe - sunt niște oameni neinitiati, care nu au habar câte animalule sunt deținute, în acest moment, în regim urban. În acest moment, sunt mai mulți proprietari cu pisici care stau la apartament, decât la casă (în România). 85-90% dintre acele pisici, au o viață de cel puțin 10 ori mai bună decât cele de la tara - cu stăpâni care le pupa în fund toată ziua și sunt pregătiți să scoată din buzunar sute de lei pentru tratarea (când este cazul) acelor animalute.  Nu știu cați dintre voi au intrat în contact cu o pisică în călduri sau cu un motan in calduri. Ambii fac foarte urât, mai ales noaptea. Bonus, motanul stropește (mirosul de urină de pisica e aproape imposibil de scos din anumite materiale). Cred ca toată lumea este de acord ca în acest caz, abandonul nu este o soluție. Însă, o soluție foarte bună pentru aceste probleme, este castrarea. Dacă intervenția este făcută corect, pisică/motanul nici nu își va da seama ce s-a intamplat( nu cred ca multa lume știe, insa, dacă unei pisici îi amputezi un picior, într-un timp foarte scurt, va uita existența acelui picior. Va fi ca și cum nu l-a avut niciodata - exact așa e și la castrare).

 Freddy12, on 11 decembrie 2015 - 11:18, said:

Motanii trebuie castrați dacă marchează fiindcă mirosul e insuportabil. Dacă al tău la un an si jumătate încă nu a început sa marcheze, lasă-l in pace, nu-l chinui degeaba. Masculii castrați risca sa facă pietre si blocaj renal si de aceea trebuie o grija mărita la alimentație si apa de băut. La femele e alta socoteala. La ele e inves, dacă nu le castrezi, risca infecție a uterului numita piometru si care chiar ii pune viața in pericol. In cazul tău, s-ar putea sa apara oareșcare probleme dacă in bloc locuiește vreo pisica nesterilizata iar motanul o va simți.

Pisica risca piometrul la bătrânețe din cauza necastrarii. Însă, dacă nu i-au fost date pastilute pentru călduri - sunt șanse foarte mici să facă piometrul sau tumori mamare din cauza necastrarii




Nu mai folosiți cuvântul "sterilizare" în loc de castrare. Nu e corect.

 she_wolf, on 11 decembrie 2015 - 10:55, said:

terratec are dreptate. Il castrezi pentru ca vrei tu neaparat sa il tii in casa, iar asta inseamna ca va cam puti a pipi de motan de la o varsta incolo si, na, normal, nu iti convine. Il vrei frumos mirositor, neagresiv, nemiorlaitor cand e in calduri, asa ca il castrezi din motive egoiste.


Din punctul meu de vedere, egoist ar fi să nu le castrezi. Să le lași așa sa se înmulțească ca să se ajunge apoi la suprapopulare si, evident, la eutanasie. Un exemplu ipotetic - la mine în oraș - Botoșani - un oraș relativ mic - sunt 200 de pisici femele pe stradă și 20 de masculi. Pisicilor, să spunem ca vor avea două monte pe an - media fiind de vreo 8 pui. Asta înseamnă 1600 de pisoi în primul an. Să presupunem ca jumătate sunt femele. Acum fă calculele și vezi ce rezultat da după vreo 3-4 ani. De asta se chinuie foarte mulți medici să facă campanii de castrare aproape gratuite - vor să evite suprapopularea.

#11
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,021
  • Înscris: 29.06.2011
Daca il tii numai in casa din pacate cam trebuie castrat. Daca il castrezi o sa trebuiasca sa ai ceva mai multa grija de el, motanul castrat este predispus la boli urinare. O sa trebuiasca o alimentatie mai speciala. Al meu motan cu toata alimentatia speciala tot s-a imbonavit de cateva ori( a trebuit sa-l duc la veterinar pentru tratament caci altfel murea, de altfel din acest motiv a si murit si nu era chiar batran, ar mai fi trait).

#12
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014

 terratec, on 11 decembrie 2015 - 09:10, said:


Sunt prea putine exemple in care oamenii sunt mai destepti decat natura.

Animalele trebuie lasate asa cum sunt, nu sunt jucarii de plus de care sa isi bata joc oamenii fara distractie.
Nu este logic sa mutilezi un animal sanatos. Daca nu il poti pastra asa cum este nu il mai adopta.
Pisicile au o societate foarte interesanta daca sunt crescute la curte si au libertate de miscare. Cresterea unor pradatori la bloc si mutilarea lor este o barbarie.

Pe forum se repeta niste mantre egoiste si daunatoare.
Toti cei care cauta sa modifice sexualitatea unui animal ar putea sa discute inainte cu un psiholog.

E vorba de prevenţie, nu mutilare :lol:
Şi oamenii au supravieţuit de-a lungul anilor, şi uite că totuşi, în ziua de azi ne vaccinăm copiii.
Animalele, la fel ca oamenii, nu sunt scutite de boli. Dar crezi că "natura" n-a făcut victime? Cu atât mai mult când în zilele noastre habitatul lor a devenit teritoriul urban. Vrei să zici că unei pisici îi e mai bine pe stradă, expusă multor riscuri, riscuri care dispar în momentul în care le oferi un cămin?
Eu văd castrarea, împreună cu vaccinarea şi deparazitarea, metode de prevenţie, efectuate în scopul creşterii calităţii vieţii animalelor, nicidecum în detrimentul lor.
Dacă nu-l castrezi, va trebui să-l laşi să-şi facă "treaba". Asta presupune să-i oferi libertate, într-un mediu cu care nu e familiarizat, iar odată cu asta, nu doar că-l expui (în mod conştient) unor riscuri, dar ajuţi la înmulţirea pisicilor de pe stradă, despre care se ştie că nu au final fericit.

Am avut un câine pe care l-am lăsat aşa cum l-a lăsat "natura". Ştii care a fost cauza decesului? Ai nevoie de hint?
Eu m-am lecuit.

#13
she_wolf

she_wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,601
  • Înscris: 10.12.2014

 villy100, on 11 decembrie 2015 - 11:32, said:

Cât timp pisica/câinele a fost luată de pe stradă sau dintr-un mediu nesatisfăcător și adus intr-un cămin care să îi ofere mâncare, apă și dragoste la discreție, eu cred ca (scuzați cacofonia) castrarea  e un preț destul de bun pentru acest mod de trai. E clar ca motanul e de rasă comună și nu vreo rasă mai scumpă, altfel întrebarea ar fi fost pusă intr-un mod diferit. Cei care susțin faptul ca castrarea este o metodă care nu ar trebui să existe - sunt niște oameni neinitiati, care nu au habar câte animalule sunt deținute, în acest moment, în regim urban. În acest moment, sunt mai mulți proprietari cu pisici care stau la apartament, decât la casă (în România). 85-90% dintre acele pisici, au o viață de cel puțin 10 ori mai bună decât cele de la tara - cu stăpâni care le pupa în fund toată ziua și sunt pregătiți să scoată din buzunar sute de lei pentru tratarea (când este cazul) acelor animalute.  Nu știu cați dintre voi au intrat în contact cu o pisică în călduri sau cu un motan in calduri. Ambii fac foarte urât, mai ales noaptea. Bonus, motanul stropește (mirosul de urină de pisica e aproape imposibil de scos din anumite materiale). Cred ca toată lumea este de acord ca în acest caz, abandonul nu este o soluție. Însă, o soluție foarte bună pentru aceste probleme, este castrarea. Dacă intervenția este făcută corect, pisică/motanul nici nu își va da seama ce s-a intamplat( nu cred ca multa lume știe, insa, dacă unei pisici îi amputezi un picior, într-un timp foarte scurt, va uita existența acelui picior. Va fi ca și cum nu l-a avut niciodata - exact așa e și la castrare).



Pisica risca piometrul la bătrânețe din cauza necastrarii. Însă, dacă nu i-au fost date pastilute pentru călduri - sunt șanse foarte mici să facă piometrul sau tumori mamare din cauza necastrarii




Nu mai folosiți cuvântul "sterilizare" în loc de castrare. Nu e corect.




Din punctul meu de vedere, egoist ar fi să nu le castrezi. Să le lași așa sa se înmulțească ca să se ajunge apoi la suprapopulare si, evident, la eutanasie. Un exemplu ipotetic - la mine în oraș - Botoșani - un oraș relativ mic - sunt 200 de pisici femele pe stradă și 20 de masculi. Pisicilor, să spunem ca vor avea două monte pe an - media fiind de vreo 8 pui. Asta înseamnă 1600 de pisoi în primul an. Să presupunem ca jumătate sunt femele. Acum fă calculele și vezi ce rezultat da după vreo 3-4 ani. De asta se chinuie foarte mulți medici să facă campanii de castrare aproape gratuite - vor să evite suprapopularea.


Ai dreptate.
Dar chestia e ca si daca nu ar fi o populatie semnificativa de animale abandonate si/sau cu o viata precara, stapanii de pisici, pentru confortul lor, isi vor castra animalele de companie :).

#14
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
Animalul nu este o jucarie interactiva si pufoasa, este o fiinta vie.
Nu sunt budist zen si nici vreun ecologist fanatic, incerc doar sa respect natura si sa nu imi bat joc de ea.
Felinele domestice au o societate foarte interesanta, mult mai interesanta decat cea descrisa in documentarele corecte politic si incorecte stiintific.

Consider ca locul lor este la curte, nu la bloc si ca ele nu trebuie sterilizate (asa consider eu ca este corect moral).

Societatea moderna are o problema daca accepta cu seninatate detinerea unui animal sortit mutilarii.
Nu pot sa ma impac nici cu galeata de apa dar deja trecem catre un subiect vast.

#15
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006

 terratec, on 11 decembrie 2015 - 09:10, said:

Animalele trebuie lasate asa cum sunt, nu sunt jucarii de plus de care sa isi bata joc oamenii fara distractie.

Asa e, dar omul deja are motanul si cere sfat. Mai bine castrat decat lasat natural sa se chinuie cand intra`n calduri. Asta`i mila.
Mai sunt unii cu principii care lasa animalele sa se zvarcoleasca in calduri prin apartamente. Asa nu.

#16
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Si eu am un motanel pe care il iubim enorm, cel putin eu. Are cam 5-6 luni si deja este maricel ;) face numai la litiera...
Mai avem o amica cu un motanel de rasa (al nostru este tomberonez :P), insa nu l-a castrat nici la 2 ani de zile. Si nu ca il da sa faca pui ci pur si simplu nu a fost nevoie, pt ca la fel zicea si ea - sta numai in casa la et 4/4 si nu are cu cine sa intre in contact efectiv.
Noi stam si mai sus si afara de veterinar nu a iesit vreodata, intr-un fel mi se pare tare chinuit ca sta doar in apartament (este si genul mai energic si nu apatic), pe de alta parte cum s-a scris si mai sus - decat pe strazi si in frig si nemancat, mai bine la caldurica pe canapea, mancat bine, curat si jucat :)
Nu stim cum vom proceda cand vom pleca mai mult de acasa, dar asta este deja alta discutie...
Si da, nu este o jucarie de plus, ci o fiinta vie. A-l castra sau nu cred ca depinde si de felul cum se manifesta si cum poate interactiona (sau nu?) cu alte pisicute...

#17
tarmasundar

tarmasundar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,210
  • Înscris: 18.10.2015

 villy100, on 11 decembrie 2015 - 11:32, said:

Din punctul meu de vedere, egoist ar fi să nu le castrezi. Să le lași așa sa se înmulțească ca să se ajunge apoi la suprapopulare si, evident, la eutanasie.
Exista pilule pentru animale. Noi le dam la cainii nostri.

#18
iulian0512

iulian0512

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 756
  • Înscris: 03.01.2010
mai sunt aia cu taiatu cozii la caine ia sa va auzim explicatia

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate