Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Oare ar fi bine sa ma ''pocaiesc'' (sa trec la crestinii neoprotestanti)?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
190 replies to this topic

#37
adrian93

adrian93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,740
  • Înscris: 29.10.2009

View PostAlenTao, on 10 decembrie 2015 - 17:52, said:

Nu stiu daca  ati citit ultimul meu topic ,cel cu ''Trecut scolar dureros'' ,acolo am precizat ca  sunt foarte depresiv,am o tristete majora ,nu am incredere in mine deloc,sunt nesigur pe mine ,destul de timid si am fost umilit,batut si destul de batjocorit verbal (dar si fizic) de catre 3 colegi din scoala generala..(iar restul tinandu-le hangul de pe margine) ,eram un fel de''prostul clasei''
În principiu, era bine dacă ripostai la fiecare pumn și la fiecare jignire (iar dacă treabă se înrăutățea - chemai un cadru didactic / director, iar derbedeii erau puși cu botul pe labe). Din ce înțeleg, timpul e trecut, nu se mai ia nimeni de tine (ăsta e un câștig). Încearcă să îți găsești o preocupare, un hobby și să ignori chestiile mai neplăcute care s-au petrecut. Nu cred că religia sau schimbarea religiei este soluția pe care o cauți, ci TU trebuie să fii în stare să te ajuți singur pe tine.

View PostAlenTao, on 10 decembrie 2015 - 17:52, said:

insa nu prea  inteleg Vechiul Testament si  ma cam ingrozesc de ce este acolo,adica barbariile alea,jertfele si crimele...
Știi, mie îmi place să privesc evenimentele negative din Vechiul Testament ca pe un rău necesar. Pentru că până la urmă, atât lumea cât și condiția umană sunt imperfecte. Ai putea chiar să consideri că derbedeii ăia sunt un rău necesar: îți deschid ochii asupra faptului că societatea nu e compusă doar din gentlemani cu mănuși, ci că sunt și mulți oameni needucați, pe care va trebui să îi înfrunți la un moment dat (nu neapărat prin bătaie). Tu ai pierdut o luptă prin refuzul de a lupta, dar ai șansa să câștigi multe altele în viața ta. Ca atare, sfatul meu e să lupți.

Edited by adrian93, 10 December 2015 - 18:57.


#38
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012

View PostAlenTao, on 10 decembrie 2015 - 18:29, said:


Pai vreau sa incerc sa am o pocainta buna...sunt constient ca sunt pacatos ,am si zis asta,de asemenea am fost la spovedania ortodoxa de mai multe ori..dar de acord sunt cam nedumerit ,nu stiu  prea multe despre asta..am in cap o amestecatura de informatii de la mai multe religii dar sunt dispus sa incerc sa obtin o pocainta adevarata...simt si stiu ca am nevoie de indrumare...fiindca sunt foarte vulnerabil.

Vreau sa gasesc echilibrul sufletesc.Si normal,sa duc o viata mai buna si mai curata fata de felul in care sunt acum.

-cel mai bine sa nu amesteci mai multe religii pana nu o cunosti bine pe cea ortodoxa, unde o sa si gasesti pocainta adevarata:

CĂRŢI ORTODOXE : http://cartearomanea...i-ortodoxe.html

#39
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdark, on 10 decembrie 2015 - 18:49, said:


O sa-l bage in mormant, dupa ce-i va da papucii.

Sau da cu el de pamant si il scoate din starea asta de miorlaiala.  Face barbat din el nu un miau-miorlau...

#40
AlenTao

AlenTao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 15.08.2015

View PostTeophileos, on 10 decembrie 2015 - 18:52, said:

Esti doar un troll imberb care e in stadiul de "attention whore", https://en.wiktionar...attention_whore , ti-am trimis Mesaj Particular ,
l-ai ignorat, fa ce vrei, doar e viata ta, "spala-te pe cap cu ea"


Ti-am raspuns.Acum am vazut mesajul privat.
Si nu sunt deloc un troll ,in fine poti sa crezi ce vrei.
Dar ti-am mai zis ca nu stau sa scriu romane pe aici si sa pierd timpul aiurea la vrajeala..
Oricum o sa reduc foarte semnificativ viata asta virtuala din fata pc-ului...
M-am izolat destul de mult.

View Postbumpocbum, on 10 decembrie 2015 - 18:53, said:

Ai cazut in butoiul cu melancolie depresiva. Ia viata in piept si fii barbat. Daca aveai Chemare catre Cele Sfinte demult nu mai erai pe forumuri.  Mai lasa blegeala asta si miorlaiala. Ia vezi ce job-uri sunt pentru tine. Concentreaza-ti activitatea intr-un domeniu pe care consideri ca esti bun si gata. Iti plangi singur de mila intr-o lume incare prea putin ii pasa de bazaiala ta. Gata ajunge.  Treci la treaba.



Da,de acord cu gasirea unui job dar nu am terminat liceul deocamdata..(am abandonat 3 ani de capul meu din cauza starilor astea depresive si acum ma chinui sa-l termin..stiu,e trist.Mai am clasa a 11-a si a 12 si gata termin.Cu mare intarziere.

#41
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
Nu este bine.........Posted Image

#42
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

View PostAlenTao, on 10 decembrie 2015 - 18:53, said:

Hmmm.de ce crezei asta?Ce are Ellen White?Scrierile ei mi se par destul de atragatoare si pe intelesul oricui la prima vedere..Plus ca cartile ortodoxe am vazut ca sunt pline de Traditie si canoane si reguli bisericesti..ceea ce eu nu prea agreez...neoprotestantii mi se par mai SIMPLI

In cativa ani te vedem inapoi aici, sub un alt nume, spunand ca scrierile religiei X sunt mai bune ca ale religiei Y ?  Cam asa e cu religiile, "mi se pare ca", "nu agreez pentru ca asa zice religia mea" si altele.

#43
ragabader

ragabader

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 25.09.2008
Iti trebuie o gasca.Poti incepe cu gasca pocaitilor, nu stiu daca ii putea-o digeraPosted Image

Edited by ragabader, 10 December 2015 - 19:08.


#44
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View Postflorin011, on 10 decembrie 2015 - 18:51, said:

un sfat, am trecut si eu prin asa ceva. crezi in D-zeu, dar nu te gandi si nu te manifesta ca si cum ti-ai dori sa ajungi vreun sfant.

trimite-mi un mesaj privat si daca suntem din acelasi oras poate iesim la o bere/suc Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/po1GUcxSqyo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#45
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Te mai plangi mult cu viata ta demna de mila? Esti barbat sau carpa ?  Viata e grea. Cand o sa vii seara frant de la munca dar cu bucuria unei zile pline de satisfactii nu o sa mai ai timp de Intrebari Fundamentale. O sa fii fericit ca ai gasit patul, o nevasta iubitoare si ceva copii care sa nu te lase sa dormi.
Viata e tare frumoasa !!! Ar fi cazul sa incepi sa te misti.

Edited by bumpocbum, 10 December 2015 - 19:05.


#46
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Uite altcineva care are aceeași problemă dar preferă s-o rezolve luând bătaie: http://forum.softped...-primit-la-box/

#47
summer_realm2

summer_realm2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,678
  • Înscris: 07.10.2014

View PostAlenTao, on 10 decembrie 2015 - 18:35, said:

.

Si  oricum legat de religie mereu L-am admirat pe Iisus Hristos si viata Lui.
Eu zic ca singura religie adevarata este ortodoxia, o sa intelegi dupa ce studiezi mai mult.
Iar botezul cu apa ti-a fost facut deja, nu mai ai nevoie sa-l repeti, doar botezul pocaintei, in  care sa-ti dedici viata lui Iisus.
Eventual sa-ti gasesti vreun preot pe la o manastire, sa nu-i crezi pe toti din lume, si nici extremistii de dreapta care sunt in Biserica. Faptul de a te tine de sarbatori, posturi, slujbe, ascultare de un duhovnic e cea mai usoara cale, care te scuteste de multe ispite pe care le-ai avea pe cont propriu. Daca te tii de Biserica ortodoxa, o sa veza ca insusi Dumnezeu iti da semne si te ajuta. Pe vremea cand mergeam la toate slujbele (liturghii) si tineam  posturile, totul imi mergea perfect, la fiecare sarbatoare era un cadou.

Edited by summer_realm2, 10 December 2015 - 19:13.


#48
AlenTao

AlenTao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 15.08.2015

View Postadrian93, on 10 decembrie 2015 - 18:56, said:

În principiu, era bine dacă ripostai la fiecare pumn și la fiecare jignire (iar dacă treabă se înrăutățea - chemai un cadru didactic / director, iar derbedeii erau puși cu botul pe labe). Din ce înțeleg, timpul e trecut, nu se mai ia nimeni de tine (ăsta e un câștig). Încearcă să îți găsești o preocupare, un hobby și să ignori chestiile mai neplăcute care s-au petrecut. Nu cred că religia sau schimbarea religiei este soluția pe care o cauți, ci TU trebuie să fii în stare să te ajuți singur pe tine.


Știi, mie îmi place să privesc evenimentele negative din Vechiul Testament ca pe un rău necesar. Pentru că până la urmă, atât lumea cât și condiția umană sunt imperfecte. Ai putea chiar să consideri că derbedeii ăia sunt un rău necesar: îți deschid ochii asupra faptului că societatea nu e compusă doar din gentlemani cu mănuși, ci că sunt și mulți oameni needucați, pe care va trebui să îi înfrunți la un moment dat (nu neapărat prin bătaie). Tu ai pierdut o luptă prin refuzul de a lupta, dar ai șansa să câștigi multe altele în viața ta. Ca atare, sfatul meu e să lupți.


Da,am fost destul de prost ,credeam ca o sa ma fac si mai tare de rusine daca le spuneam parintilor,directorului,dirigintei..preferam sa traiesc cu groaza in mine si ma duceam exact cand incepea ora,cand se suna de intrare fiindca nu imi placea sa stau la povesti cu asemenea oameni ,in timpul pauzei sau careului..
Acum as avea macar curajul sa spun cuiva.Garantat.Dar oricum nu pot uita ce ei au uitat..ca sunt sigur ca acum poate s-au mai maturizat..
Nu stiam bataie deloc pe atunci.
Si eu m-am gandit la asta ca ar fi un ''rau necesar''...

#49
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

View Postsummer_realm2, on 10 decembrie 2015 - 19:06, said:

Eu zic ca singura religie adevarata este ortodoxia, o sa intelegi dupa ce studiezi mai mult.

Asa zice fiecare de alta religie, singura religie adevarata e a lui...

#50
Mar-zZz

Mar-zZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 07.01.2012

View PostAlenTao, on 10 decembrie 2015 - 19:00, said:



In afara de problemele cu capul ai vreun handicap fizic?

Daca nu ai gaseste-ti un loc de munca, aici sau in strainatate. Gaseste-ti o gagica (incepe si tu cu una mai urata / grasa ca alea au standarde mai joase poate).
Parerea mea este ca ai prea mult timp liber, esti sarac lipit si de aia esti frustrat. Gsus, al nostru sau al altcuiva, nu o sa te ajute. Poti sa te faci ce vrei ca tot fara bani si fara nimic o sa fi.
Cu alte cuvinte gaseste-ti o ocupatie ca ai prea mult timp liber si bati campii.

Daca ai vreun handicap fizic atunci poti sa ignori postul meu.

#51
summer_realm2

summer_realm2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,678
  • Înscris: 07.10.2014

View PostArianna-D, on 10 decembrie 2015 - 19:08, said:

Asa zice fiecare de alta religie, singura religie adevarata e a lui...
Nu, eu chiar am fost pe la mai multe dar aici am observat ca Dumnezeu lucreaza, ma ajuta cand ma tineam de randuieli.
Sa fim seriosi, la showurile baptistilor imi venea mai mult sa rad decat sa imi inspire sfintenie, niste mascarici la fel de ipocriti decat multi ortodocsi

Face bine la depresie, intr-adevar.:D

Edited by summer_realm2, 10 December 2015 - 19:15.


#52
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003
Daca vrei du-te pe la ei, dar nu te pocai. Vezi cum e. Te duci duminica canti si tu o cantare, participi la activitatile lor. Daca insista sa te botezi zici ca inca nu esti sigur. Cel putin 6 luni de zile ai timp sa-ti faci o parere despre ei.

#53
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,427
  • Înscris: 16.03.2004

View Postbumpocbum, on 10 decembrie 2015 - 18:53, said:

Ai cazut in butoiul cu melancolie depresiva. Ia viata in piept si fii barbat.

Baiatul sufera de sindromul "burn out" si tu-l arzi mai tare! Lasa-l in ritmul lui, nu conteaza unde se duce, mai socializeaza si el, este important.

#54
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAlenTao, on 10 decembrie 2015 - 19:06, said:

Da,am fost destul de prost ,credeam ca o sa ma fac si mai tare de rusine daca le spuneam parintilor,directorului,dirigintei..

Exista o persoana in scoala care te poate ajuta mult. Persoana respectiva este psiholoaga scolii. Fara nici un fel de retineri fa-i o vizita. S-ar putea sa ai o surpriza extrem de mare.  Nu te lua dupa echivalenta psiholog-psihiatru. E o diferenta imensa intre cei doi si nu au nici o treaba unu cu altu. Si nici ideile tampite care se vehiculeaza pe forum referitor vizita la psiholog.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate