Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus
 Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...
 Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...
 

Laborator Control Nedistructiv

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
adrian-h-T

adrian-h-T

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.12.2015
Salutare!

Propun pentru dezbatere urmatorul subiect/idee de afacere: infiintarea unui laborator NDT.

Intentia mea este de a infiinta un laborator de control nedistructiv care sa fie autorizat pentru metodele: MT, PT, UT, RT si  ET.
As vrea sa aflu, in primul rand, informatii referitoare la procesul de autorizare al laboratorului pentru aceste metode. In afara de autorizarea  pe metode ce alte certificari/autorizatii specifice domeniului sunt obligatorii pentru a functiona?
O alta intrebare ar fi daca certificarea laboratorului pentru meodele mentionate se face tot pe sectoare industriale asa cum se intampla in cazul certificarii de personal?
Astept pareri referitor la rentabiliatea unui astfel de bussines.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu cred ca vei gasi un raspuns aici pe SP. Conteaza ce relatii ai si ce nivel de competenta. Nu neaparat in NDT cat in business. Poti sa ai un laborator NDT numai pentru metoda VT si sa ai multi clienti, sau sa fii multi specializat si sa nu ai nici un client.

Iti urez succes.

#3
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Ideea este buna, in tara noastra nu sunt asa multe laboratoare de NDT cu renume. Problema sta in deschiderea afacerii. Din cate stiu, ca sa ai credebilitatea mare in fata viitorilor clienti, tu trebuie sa ai cele trei niveluri de certificari: I, II si III, ultimul se obtine doar in cazul sustinerii cursurlui in alta tara, de catre o organizatie specializata (fiind si cel mai scump) . Se poate discuta si invers, degeaba ai certificarile daca experienta dobandita este 0, trebuie gasit un echilibru intre certificari si experienta in domeniu!

Pe langa asta, trebuie autorizatii de la garda de mediu, cncan, iscir, etc., echipamente scumpe si oameni specializati. Trebuie sa umblii dupa contracte si sa fii specializat in proceduri ASTM.

Si nu in ultimul rand, laboratorul sa fie amplasat intr-o zona in care exista industrie, ca daca ai cel mai apropiat combinat metalurgic la 400 de km, s-au cam dus clientii.

Edited by gozmyn, 08 December 2015 - 00:19.


#4
adrian-h-T

adrian-h-T

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.12.2015

View Postgozmyn, on 08 decembrie 2015 - 00:18, said:

Ideea este buna, in tara noastra nu sunt asa multe laboratoare de NDT cu renume. Problema sta in deschiderea afacerii. Din cate stiu, ca sa ai credebilitatea mare in fata viitorilor clienti, tu trebuie sa ai cele trei niveluri de certificari: I, II si III, ultimul se obtine doar in cazul sustinerii cursurlui in alta tara, de catre o organizatie specializata (fiind si cel mai scump) . Se poate discuta si invers, degeaba ai certificarile daca experienta dobandita este 0, trebuie gasit un echilibru intre certificari si experienta in domeniu!

Pe langa asta, trebuie autorizatii de la garda de mediu, cncan, iscir, etc., echipamente scumpe si oameni specializati. Trebuie sa umblii dupa contracte si sa fii specializat in proceduri ASTM.

Si nu in ultimul rand, laboratorul sa fie amplasat intr-o zona in care exista industrie, ca daca ai cel mai apropiat combinat metalurgic la 400 de km, s-au cam dus clientii.
  
   Doar pentru  seful de laborator este necesar nivelul III.  Restul inspectorilor sau operatorilor nivel I si II, ideal II.  Eu sunt autorizat level II pentru RT, UT, MT, PT si VT.
Referitor la amplasamentul laboratorului ar fi la 10 km de Brasov. E adevarat ca nu e nici cea mai puternic industrializata zona din tara dar nici cea mai rea pentru o astfel de activitate.
Problema cea mai mare pare a fi birocratia  procesului de autorizare al laboratorului. Esti nevoit sa faci fata sau sa te adaptezi unui sistem bolnav, ma refer la autoritatile si institutiile la mana carora esti an de an. Spuneai ca nu sunt multe companii de profil .E adevarat si  asta, cred eu, ar fi cauza principala: " Lumea NDT"  e mica si nu e loc pentru debutanti.

View Postpasilla, on 07 decembrie 2015 - 23:24, said:

Nu cred ca vei gasi un raspuns aici pe SP. Conteaza ce relatii ai si ce nivel de competenta. Nu neaparat in NDT cat in business. Poti sa ai un laborator NDT numai pentru metoda VT si sa ai multi clienti, sau sa fii multi specializat si sa nu ai nici un client.

Iti urez succes.
Multumesc pentru incurajare. Nu am renuntat din start. Tocmai ce am gasit ceva documentatie. Sunt la stadiul in care pun lucrurile pe hartie
Ce iti pot spune despre clienti e ca stiu cativa care sunt satui de oferta actuala de firme NDT si de serviciile lor dar nu prea au ce face, aleg dintre cei agreati sa functioneze.

#5
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 09.08.2006
Din pacate, fata de tarile cu apa calda, in Ro ai nevoie de o gramada de autorizari ale laboratorului.
Lasam la o parte personalul operator, care trebuie si el sa fie certificat cf. EN ISO 9712 (+ ISCIR, daca vrei sa activezi in domeniu), aici nu iti este suficienta o acreditare RENAR dupa ISO 17025. Pe aia ti-o iau in seama doar strainii, ca la ei asa este. Dar, daca vrei sa activezi in domeniul instalatiilor sub presiune/ inst. de ridicat, iti trebuie autorizatie ISCIR. Daca vrei si in constructii, iti trebuie si autorizatie ISC. Or mai fi si alte domenii, eu de astea m-am lovit. Toate aceste autorizatii inseamna bani, pe care-I dai cam in avans, altfel nu poti lucra.
In plus, daca vrei si domeniul RT, te lovesti de CNCAN. Mai mult, daca faci RT pe teren, trebuie sa iei in considerare si faptul ca iti trebuie autorizatie sa plimbi sursa, lucru care dureaza (o saptamana la urgenta... si costa - si o luna in regim normal). Mai mult, daca iti incarci sursa gamma (alta galeata de bani) la vreo 30-40 Ci si n-o folosesti, in doua luni nu mai ai cu ce face expuneri ( si iridiul, si seleniul au timpi de injumatatire destul de mici).
O zona buna pentru laborator este in preajma rafinariilor, se fac acolo o gramada de examinari nedistructive. Eu, de pilda, caut un subcontractor pentru NDT in Ploiesti si - surpriza... nu prea gasesc.

De regula, cele mai multe laboratoare sunt ale fabricantilor. Laboratoare independente sunt putine. Vezi, de exemplu: Dyomedica, Nuclear NDT (astea-s mai mai dezvoltate). Mai sunt si cateva mai mici - le numeri pe degete. Dar, oamenii astia au deja contracte, de regula cu firme care fac inspectii si expertize.
P.S. Un exemplu: Dyomedica este al fostului sef CNCAN, Bogdan Craciunoiu. Vezi ce zice internetul despre acest subiect :) .
O seara buna. Daca mai vrei informatii/ sfaturi gratuite, atat cat ma pricep ti le voi oferi.

#6
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004

 yo9hrb, on 08 decembrie 2015 - 21:01, said:

Din pacate, fata de tarile cu apa calda, in Ro ai nevoie de o gramada de autorizari ale laboratorului.
Lasam la o parte personalul operator, care trebuie si el sa fie certificat cf. EN ISO 9712 (+ ISCIR, daca vrei sa activezi in domeniu), aici nu iti este suficienta o acreditare RENAR dupa ISO 17025. Pe aia ti-o iau in seama doar strainii, ca la ei asa este. Dar, daca vrei sa activezi in domeniul instalatiilor sub presiune/ inst. de ridicat, iti trebuie autorizatie ISCIR. Daca vrei si in constructii, iti trebuie si autorizatie ISC.

Referitor la examinările magneto-inductive (cabluri) aveți experiență? Mă refer la partea de cerințe legale pentru un astfel de laborator.

#7
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 09.08.2006
Din pacate, in domeniul curentilor turbionari nu am nici o urma de experienta. Nu prea se cer in domeniul in care activez, este o chestiune mai mult pentru aerospatiale. Cred ca e singura calificare de NDT care imi lipseste. Curs de asa ceva se face la Aerostar Bacau, daca stiu bine. Nu te pot ajuta, sorry. Eventual intreba la Namicon, ei au aparatura de asa ceva. Probabil au si alte informatii. Desi, daca iti trebuie in domeniul ISCIR, cel mai bine e sa te adresezi direct la ei. Acolo mai am cunostinte/ prieteni, da-mi de stire pe PM si te pot indruma catre cineva care, probabil, stie mai multe decat mine.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate