Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Panouri Fotovoltaice II

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
9702 replies to this topic

#8911
licap

licap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 17.05.2008
@gear, m-am supărat pe ei că întâi au promis o treabă, apoi a ieșit altă treabă, acel 1-1 s-a transformat în 3-1.
  Ai vreo idee pentru mine ? Cum ai face ?

#8912
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,519
  • Înscris: 12.09.2005
Fara niciun dubiu, as face un sistem de 3-4 kw in regim de prosumator.
Invertorul sa fie hybrid, sa ii poti pune o baterie cand va fi cazul.

Mai ales daca nu locuiesti inca la locatia respectiva. O sa pierzi multa energie. Asa o bagi in retea si o folosesti noaptea/iarna.

#8913
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,310
  • Înscris: 29.05.2004
nu o folosesti noaptea iarna, platestimai putin pe energia consumata noaptea iarna, e o mare diferenta intre cele 2 exprimari.

#8914
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,519
  • Înscris: 12.09.2005

 int24h, on 24 martie 2023 - 16:26, said:

Salut băieți,

Felicitări pentru topic, o grămadă de informații excelente și folositoare se pot găsi aici.

Legat de o instalație on-grid, din ce am inteles există posibilitatea să nu poți livra in rețea în anumite zile daca in zona este prea multa energie produsă și prea putina consumată.

De unde se poate afla informația asta? Daca într-o anumită zonă rețeaua este saturată in anumite momente ale zilei.

Mulțumesc.

Este vorba de supratensiunea care apare in retelele subdimensionate sau unde sunt multi prosumatori.
Poti afla doar daca e cineva cu un sistem montat deja si il intrebi la cat ajunge tensiunea in mijlocul zilei cand e soare.

Problema asta o sa apara cam in toata tara, pe masura ce creste numarul de sisteme fotovoltaice.

 pexic, on 24 martie 2023 - 21:52, said:

nu o folosesti noaptea iarna, platestimai putin pe energia consumata noaptea iarna, e o mare diferenta intre cele 2 exprimari.

Spune-i cum vrei, evident ca nu folosesti kw-tii produsi de tine. Ideea e ca financiar iesi mai rentabil decat sa o stochezi in acumulatori.

#8915
crvtec2

crvtec2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 05.07.2022
Am cumparat Invertor Huawei SUN2000-5KTL-L1 si 10 panouri  Longi LR5 66HIH 495 M, monocristalin, 495W.
Invertorul are 2 stringuri si tensiunea maxima de intrare 600V.
Pot lega panourile intr-un singur string sau sa le leg in 2 stringuri? Un panou are Voc la STC  45.4V. Ar fi total un 455V, ar ramane aprox 150V marja pentru vremea rece.

Si alta intrebare, curentul maxim al panoului Imp este 12.95A la STC, si la invertor curentul maxim de intrare pe string este 12.5A, oare este ok tipul de panou pentru modelul de invertor?

#8916
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,756
  • Înscris: 21.11.2005
Va salut domnilor, am citit cateva pagini in urma si vad ca sunt intre domniile voastre care chiar se pricep. In general pe cine mai intreb zice ca nu merita sa ai panouri, ca nu au randament, ca pana se amortizeaza se duc si ele, ca nu poti injecta in retelele subdimensionate etc.
Ce m-am gandit eu:
- in casa o sa am majoritatea lucrurilor pe curent electric: plita, cuptor, pompa de caldura pentru incalzire, boiler electric
- nu vreau sa fiu prosumator
- ar fi o varianta achizitia unui sistem de panouri fara baterii, sa zicem un 3KW care pe timpul verii sa ajute la reducerea consumului (plita, boiler) si iarna la incalzire (pompa de caldura)? Deci pur si simplu sa mai reduc o parte din comsumul de la retea. Vara teoretic s-ar spala hainele, face mancarea cand e soare si e productie buna. Iarna din cate am citit productia e foarte slaba si nu stiu daca ar renta.

Ce parere aveti? Merita o astfel de investitie sau nu prea? Va multumesc pentru timpul acordat.

#8917
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 17.01.2014
pentru consumatorii enumerati de tine, invertorul trebuie sa fie ongrid iar acesta se conecteaza legal la retea doar ca prosumator.
merita, daca ai lichiditatile necesare si o consideri ca pe o investitie ce se amortizeaza in 6-8 ani (sau mai repede daca pretul energiei electrice va creste sau maximizezi autoconsumul)

#8918
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,756
  • Înscris: 21.11.2005
Am inteles, deci trebuie sa fiu prosumator in situatia data. Am crezut ca exista optiunea doar sa iau din retea surplusul necesar. In cazul asta nu cred ca ma complic. Multumesc mult pentru lamuriri!

#8919
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 16.06.2006
@crvtec2

La -25gr sirul de panouri va avea 10 x 45.4V +18.5% (calculat după fișă) = 538V
E ok pentru un MPPT de 600V

Nu e nicio problema daca curentul panourilor e mai mare decat curentul MPPT. Invertorul se va limita la cat poate el.
Vara oricum va scadea curentul panoutilor cu ~10% datorita temperaturii.

Pe invertorul acela poti pune fara probleme 6kwp adica 2 siruri de cate 6 panouri, adica supradimensionat cu 20%.

Edited by radurus, 28 March 2023 - 18:04.


#8920
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,310
  • Înscris: 29.05.2004
consumatorii aia ii am si eu + masina electrica si atau foarte bine off grid (cu conectare la retea cand e nevoie)

Edited by pexic, 28 March 2023 - 18:49.


#8921
crvtec2

crvtec2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 05.07.2022
@radurus

Mersi de sfaturi, am mai dat comanda de 2 panouri si o sa le pun 2 stringuri de 6.
Am orientarea acoperis 114 grade SE, mai mult Est decat Sud, panta cam 35 de grade.
Merita sa le pun pe suport la sol catre sud? Am teren suficient langa casa. Sau sa le pun pe casa unde vor fi si ferite de vant si mai aproape de BMP?
Consum cam 250 de KW casa si cam 500 de KW cu masina lunar.



#8922
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,756
  • Înscris: 21.11.2005
Ce inseamna conectare la retea  cand e nevoie? Asta nu inseamna ca esti on grid? Poti detalia te rog?

#8923
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 16.06.2006
Adica are invertor offgrid hibrid.
Cand acumulatorul scade sub un anumit nivel configurat, invertorul trece pe retea.
Iar daca ai multe panouri si stocare suficienta, trecerea pe retea are loc destul de rar.

Edited by radurus, 28 March 2023 - 21:33.


#8924
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 17.01.2014
acum sa te vad Pexic.... cum explici pe scurt omului, ca dupa intrebari e clar ca e departe de subiect.

LE: omul nu vrea baterii...

Edited by stoianalin, 28 March 2023 - 21:38.


#8925
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 16.06.2006
@crvtec2

Daca citesti fisa tehnica a invertorului, scrie ca suporta 7500W panouri, adica +50% supradimensionare.
Supradimensionarea ajuta in sezonul cu ziua scurta.

Ai putea configura 2 siruri cu orientari diferite: SE si SV, 90gr diferenta (unul pe acoperis si unul in curte).
Ai avea energie de cand rasare soarele pana merge la culcare.
Eu consider configuratia asta cea mai optima.

In cazul acesta ai putea monta cate 4kw/sir (cate 8 panouri/sir) pentru ca la momentul cand soarele este pe directia bisectoarei unghiului dintre orientarile celor 2 siruri (adica ambele vor beneficia de expunere egala), puterea totala ar fi ~70-75% din puterea totala instalata.

2x8x495 =7920w
7920 x 0.8 (hai sa fiu mai oprtimist) = 6336W putere instant din soare la expunerea egala simultan pe ambele siruri,
adica o supradimensionare de ~27% ceea ce e in limite ok.

Daca ti se pare prea mult 8 panouri/sir, poti incerca cu 7.
In punctul maxim de expunere ar rezulta 5544w instant.
Huaweiul de 5kw poate furniza 5.5kw real.

Edited by radurus, 28 March 2023 - 22:10.


#8926
crvtec2

crvtec2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 05.07.2022
@radurus

am analizat si o sa merg pe ideea ta.
Insa o sa schimb tipul de panou, iau Canadian Solar de 550W 14 bucati.
Modelul este CS6W-550MS 550W. Ar avea Imp 13.2A, dar cred ca este ok, intra in marja de 10%.
Ce ai alege intre Canadian si Longi?


#8927
crvtec2

crvtec2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 05.07.2022
Update, nu mai aveau Canadian pe stoc, am luat 14 x Longi LR5-72HPH 535~555M, 545W. Au Imp 13.04 si Voc 49.65.
Pe partea de protectii, ce ar trebui sa contina tabloul de DC si cel de AC? Niste recomandari de protectii calitative?

#8928
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 16.06.2006
Nu stiu ce sa cred.
Vanzatorii baga panouri mari sau cumparatorii vor?
Mai mare nu inseamna neaparat mai bun. Pe structura la sol e ok.
Dar pe casa, sa le urci, sunt greu de manevrat.

Daca panourile au 13.04A si MPPTul poate doar 12.5 nu e problema.
Doar ca jumatea aia de amper nu o poti folosi.
Adica fiecare sir va avea in teorie 3815W dar nu va depasi 3660W (teoretic) decat pe timp rece probabil.
Total 3660 x 2 x 0.8 (putere maxima simultana in cazul orientarii diferite) = 5860W
Destul de ok.

Am zis "teoretic" pentru ca azi am vazut 6250w varf putere din 6kwp instalati.
(frig, nori predominant, puseuri scurte de soare puternic)

Vezi in fisa panoului ce sigurante iti recomanda (curent).
Tensiunea VOC pe sir ar fi maxim pe la 412V deci sigurante pentru 500V as fi ok.
Eu zic mereu schneider C60H-DC.(le folosesti si ca separator)
Alti colegi prefera socluri cu fuzibile si inca un separator.

Pe AC, invertorul acela o sa dea in blana 5500W. La 240V o sa fie 23A.
O siguranta automata de 25A va fi solicitata continuu pentru ca in timpul zilei asta va face invertorul.
E gresit sa recomandam 32A?

Edited by radurus, 29 March 2023 - 15:04.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate