Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Sa ma fac sau nu programatoare?

- - - - -
  • Please log in to reply
141 replies to this topic

#19
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,944
  • Înscris: 03.08.2008
Tu vrei sa zici acum ca IBM si HP angajeaza ca mami si tati au pile? Sa finalizez seriosi

#20
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010

View Postirinairir, on 06 decembrie 2015 - 18:45, said:

Deasemenea mama mea are rude in Timisoara care lucreaza la o fabrica de  cauciucuri/anvelope si  bineinteles toti sunt programatori.
Programeaza anvelope, hm? :)
Vezi ca nu toti care lucreaza la calculator sunt programatori. Eu pe la tara cand ma intreaba: -da ce faci mama? -lucrez la calculator. -aaa, la caclulator, bravo, bravo....

#21
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015

View Postbumpocbum, on 06 decembrie 2015 - 18:54, said:

Eu nu am auzit pana acum ca programatorii buni au nevoie de pile ca sa se angajeze. Pe patronii de la o multinationala ii intereseaza sa iasa banii si nu pilele. Ce naiba sa faca cu unu care a dat dreptu si habar nu are de nimic ?
Habar nu ai cum se face profitul la firmele astea.
Cand grosul banilor iti vin din contracte cu diverse institutii de stat sa vezi cum angajezi tot felul de rude si prieteni ale celor din aceste institutii ca sa te ai bine cu ei si sa aveti o colaborare buna si profitabila.
Deci da, asa se fac multe din angajarile la firmele cu contracte cu institutii de stat si nu numai, uneori se angajeaza si doar pentru ca institutia respectiva "supravegheaza" domeniul tau de activitate si e bine sa ai o relatie buna cu ei.

View Postyonut_a, on 06 decembrie 2015 - 19:55, said:

Tu vrei sa zici acum ca IBM si HP angajeaza ca mami si tati au pile?
Sunt doar doua din companii care da, fac asa ceva.
Daca mai sunt si calificati cu o diploma feciorii/fecioarele cu atat mai mult.

Edited by mmm3, 06 December 2015 - 19:57.


#22
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,383
  • Înscris: 28.02.2007

View Postpetre69, on 06 decembrie 2015 - 19:03, said:

Ca sa lamurim si treaba asta ar trebui niste poze si cu knifi si cu initiatoarea
petre a revenit în forță !

#23
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015

View PostMrReason, on 06 decembrie 2015 - 19:33, said:

Ehe... sunt destui matematicieni de care nu se prinde programarea...

Da' invers... unii de erau abonati la corigenta la matematica, da' le placeau jocurile cu monstruleti.. Posted Image

#24
irinairir

irinairir

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.12.2015

View Postmmm3, on 06 decembrie 2015 - 19:57, said:

Habar nu ai cum se face profitul la firmele astea.
Cand grosul banilor iti vin din contracte cu diverse institutii de stat sa vezi cum angajezi tot felul de rude si prieteni ale celor din aceste institutii ca sa te ai bine cu ei si sa aveti o colaborare buna si profitabila.
Deci da, asa se fac multe din angajarile la firmele cu contracte cu institutii de stat si nu numai, uneori se angajeaza si doar pentru ca institutia respectiva "supravegheaza" domeniul tau de activitate si e bine sa ai o relatie buna cu ei.


Sunt doar doua din companii care da, fac asa ceva.
Daca mai sunt si calificati cu o diploma feciorii/fecioarele cu atat mai mult.
Prietenul  meu chiar la o astfel de multinationala lucreaza este programator si mi-a reconfirmat ca angajarile prin astfel de metode  se face si defapt sunt programatori si nu prea , adica  e ceva ca un calll centru sau ceva de genul , iar cei care pun anunturi de angajare le pun asa  sa  fie, tocmai din acest motiv nu stiu daca o sa am o sansa si ar fi mai bine sa imi aleg o vocatie umanista mai apropiata de vechiile profesii nobile, de priceput si imi place si  mate si programarea de liceu   mentionez  ca sunt mate info  intensiv, iar  la unele teze am obtinut  rezultate bune la informatica,

Edited by irinairir, 06 December 2015 - 20:08.


#25
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
certificat ECDL ai?
ca au un fetis angajatorii cu certificatele ECDL care in realitate sunt bune de aruncat la gunoi...

#26
irinairir

irinairir

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.12.2015

View Postneagu_laurentiu, on 06 decembrie 2015 - 19:42, said:

Inseamna ca nu inteleg nici matematica, respectivii. Poate doar aplica niste sabloane dar nu vad cum un om cu o gandire logica, care lucreaza si cu notiuni abstracte, nu poate sa deprinda asa ceva !
De curiozitate tu esti programator Laurentiu?

#27
Mobster33

Mobster33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 23.09.2015
programatoare, producatoare, poti fi ce vrei tu, ambitie sa ai.

Edited by Mobster33, 06 December 2015 - 20:14.


#28
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 07.08.2008

View Postirinairir, on 06 decembrie 2015 - 20:07, said:

mentionez  ca sunt mate info  intensiv, iar  la unele teze am obtinut  rezultate bune la informatica,
Stai linistita ca ce faci in liceu nu te prea ajuta... Ala e doar inceputul. Daca tu chiar vrei sa inveti ceva in domeniu atunci trebuie sa o faci in timpul liber. Domeniul asta e al naibii de mare. Vezi ce arie te atrage. Daca nici una, atunci cauta alt domeniu.

#29
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

View Postyonut_a, on 06 decembrie 2015 - 19:55, said:

Tu vrei sa zici acum ca IBM si HP angajeaza ca mami si tati au pile? Sa finalizez seriosi

Din pacate ai ales niste firme care chiar fac asta :)). Eu cand am terminat facultatea aveam un sfert din pitipoance angajate la IBM. A fost de ajuns una ca si-a bagat si restu' de petarde. Ba chiar stateau in internshipu' ala de 6 lunii cu 700 de lei pe luna ca stiau ca dupa au traiu' asigurat fara prea mari batai de cap.

#30
internauticus

internauticus

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 96
  • Înscris: 09.07.2015

View Postpetre69, on 06 decembrie 2015 - 18:50, said:

E clar , programatoare nu o sa fii nici daca faci scoala de programatoare
Sfat- cauta sa faci o scola tehnica si care te invata sa faci ceva ce ti-ar place tie sa faci

La cat de hotarata esti pe programare se pare ca dupa facultatea pe care o vei plati degeaba, probabil vei deveni casiera si programezi urmatorul client la banda dupa ce incasezi banii clientului in curs
Poate sunt cam dur sau mai cioban der stiu eu ce zic si zic direct ce cred
Nu esti dur ai doar o boala care te ucide incet si de ciuda te iei de oameni cumsecade .

#31
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
fată, dar tu... cam la ce crezi ca te pricepi ?

#32
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View Postneagu_laurentiu, on 06 decembrie 2015 - 19:42, said:

Inseamna ca nu inteleg nici matematica, respectivii. Poate doar aplica niste sabloane dar nu vad cum un om cu o gandire logica, care lucreaza si cu notiuni abstracte, nu poate sa deprinda asa ceva !
Matematica nu implica atata logica pe cat se tot repeta aiurea, notiunile "abstracte" sunt destul de diferite, de ex. OOP nu se mapeaza pe nimic din matematica iar mindesetul necesar e diferit(sunt o multime de chestii de invatat care nu au nicio legatura cu matematica - de fapt aproape totul)...

#33
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

View Postinternauticus, on 06 decembrie 2015 - 20:18, said:


Nu esti dur ai doar o boala care te ucide incet si de ciuda te iei de oameni cumsecade .
Nu am zis o clipa ca nu esti cumsecade si nici nu m-am luat de tine
Din pacate ar trebui sa citesti EXACT ce ti-am zis si ca o fata tanara si ambitioasa sa nu inverci sa interpretezi mesajul ala ca babele care stau la barfa in fata portii
Repet si e spre binele tau
Citeste EXACT ce am scris si vei intelege EXACT mesajul


#34
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

View Postirinairir, on 06 decembrie 2015 - 20:13, said:

De curiozitate tu esti programator Laurentiu?
Daca citeai postarile lui observai ca da Posted Image .Din cate stiu are si firma in domeniul respectiv.

Edited by ZIGZAG20, 06 December 2015 - 20:39.


#35
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
ma facusi curios, ce ar trebui sa demonstreze "prinsoarea" asta?

#36
irinairir

irinairir

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.12.2015

View PostMarianG, on 06 decembrie 2015 - 20:48, said:

ma facusi curios, ce ar trebui sa demonstreze "prinsoarea" asta?
Premiza  de la  care discutam anume ca este posibil ca totul sa fie o isterie cretina cu programarea asta .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate