Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Dezamăgită de facultate

- - - - -
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#55
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,008
  • Înscris: 13.12.2009

Quote

ideea e că Politehnicile sînt ale naibii de grele
depinde ce intelegi prin "grele"... mate calumea se face pe la AC/ETTI (UPB), in rest... si de-ar vrea sa faca, nu ar avea cu cine.

#56
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009

View PostViolet1994, on 05 decembrie 2015 - 23:37, said:

Din păcate am aflat abia în semestrul al doilea din primul an că dacă renunț la o facultate la buget următoarea va fi la taxă.

Nu stiu cu cine ai vorbit, insa cand am intrat eu, statul iti deconta 3/4/6 ani de facultate. depinde de situtie si de prima facultatea aleasa. Asa ca daca faceai un an la o facultate si apoi renuntati ca sa intri la medicine, de exemplu, 5 ani erau gratuiti apoi plateai un an din buzunarul proproiu. (6 ani de studiu) Tare imi e sa nu fie o scuza pentru a atrage studentii, ii sperie pe studenti ca daca renunta la facultatea unde au  intrat ca vor plati integral a doua facultate.

Trebuie sa te interesezi si sa mai vorbesti si cu alti profesori din alte facultati, nu doar din a ta. Majoritatea vor incerca sa te atraga sa urmezi cursurile din facultate, pentru ca daca o termini una, facultatea respectiva primeste niste fonduri, iar daca au studenti profesorii isi primesc salariul: aici includem studentii pentru licenta, masterat  si doctorat.  Toti trag de tine, ca si student, sa urmezi toate cele trei tipuri, pentru ca invatamantul nu se bazeaza pe performanta, ci pe colectiv. Cu cat mai multi, cu atat mai multe fonduri decontate, din care facultatea traieste si implicit profesorii. (a se vedea grila de salarizare pentru licenta, master, doctorat)

Edited by gozmyn, 06 December 2015 - 01:43.


#57
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015

View Postreus11, on 06 decembrie 2015 - 00:48, said:

M2
Stai linistit, a fost un pic mai dificil ca la M1.
Da da, si marmota ce facea? Inca nu-mi dau seama ce frustrat de la M2 a lansat teoria asta (e veche baliverna asta), dar a fost un dobitoc si din pacate aceasta idee a fost preluata an de an de noile "staruri" ale matematicii dă la M2.
Omul intreaba daca M1 sau M2 si tu vii cu povestioara ta pe care ai repetat-o atat de des incat e foarte posibil sa o si crezi acum.

#58
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,295
  • Înscris: 07.02.2003

View PostViolet1994, on 05 decembrie 2015 - 23:37, said:

Ce să fac?
Sa inveti bine. S-ar putea sa crezi ca este un raspuns in doi peri, nu chiar, din ce ai descris ai indicat problema, nu ai facut fata... pai asa e si in societate in general, nu toti oamenii fac fata. Domeniul tau este oki, industria alimentara nu dispare niciodata, este peste tot dar nu o vezi. Totusi sa nu crezi ca dupa ce termini automat te angajeaza cineva pe cel mai bun post Posted Image Nu se intampla la nicio facultate. Trebuie sa incepi cu ceva mai simplu si mai putin pretentios si sa promovezi, nimanui nu i se garanteaza o angajare.

Edited by andreic, 06 December 2015 - 01:56.


#59
gyan338

gyan338

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 05.09.2011
Violet1994,

E un lucru bun faptul ca ai constientizat oportunitatile limitate la nivelul tarii noastre, insa nu este cazul sa te descurajezi.

1. Incearca sa identifici cat mai multe oportunitati din domeniul tau de interes (chiar daca e industria distrusa, putine fabrici samd) si analizeaza cerintele.
2. Discuta despre aceste lucruri cu profesorii tai, ei cunosc mult mai bine situatia. Trimite-le mail-uri ca sa isi poata pregati raspunsuri mai evoluate.
3. Trimite mailuri si firmelor ca sa soliciti stagii de practica. La varsta ta iti poti permite sa lucrezi si pe gratis (doar daca nu iti poti valorifica mai bine timpul liber).
4. Nu privi facultatea ca o rampa de lansare in industrie. Rolul ei este sa-ti prezinte stadiul curent al specializarii. Ar trebui sa fii dezamagita de facultate daca nu-si respecta promisiunea facuta in momentul inscrierii: cunostinte de calitate in schimbul banilor (fie ei si de la bugetul statului). Identifica cele mai bune facultati din lume si compara programul de studii cu al tau. Incearca sa obtii resursele necesare (carti, cursuri) pentru a-ti completa cunostintele.
5. Stabileste-ti obiectivele pe termen lung si analizeaza care sunt elementele necesare
6. Studiaza cat mai bine acele elemente
7. Intoarce-te la pasul 1

Succes, esti deja pe drumul cel bun

#60
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Nu am timp sa citesc tot ce ai scris. O persoana in pozitia ta ar trebui sa-si puna urmatoarea intrebare: am ales gresit facultatea? Iar raspunsul este da.
Vei dobandi o meserie pentru care nu vezi vreun viitor si pe care o stapanesti abia la nivel mediocru. Schimb-o!

#61
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
daca esti proasta taci. nu posta pe softpedia.
ai restante la industie alimentara si tu vrei medicina. acolo nici nu intrai in examen. si daca tot nu ai intrat la medicina trebuia sa stai 1 an acasa sa inveti.
iar ce ai auzit nu e adevarat. poti sa mergi la medicina dar nu sa te transferi. pur si simplu renunti la asta si incepi cu anul 1 la medicina.
4 ani sunt "subventionati" de stat. restu ii platesti. deci, unu l-ai facut, mai ai 3 gratis. restu..platesti.
daca tot ai facut o prostie sa te inscrii la industie alimentara, nu mai face o prostie sa te inscrii si la medicina.
ia da un ochi aici  Posted Image) mai ai o sansa sa treci cateva restante.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1g48Fl0m7Rc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by D3an, 06 December 2015 - 05:00.


#62
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,489
  • Înscris: 03.04.2013
Dean, nervosule, te-au "impresionat" aburii de la tidicristi? :D!

#63
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostViolet1994, on 05 decembrie 2015 - 23:37, said:

Un alt impediment e faptul că industria alimentară românească s-a cam distrus, nu prea mai sunt fabrici, șansele de angajare sunt minime

Am multe restanțe, abia iau note de trecere. Mi-e ciudă să văd că foști colegi de liceu care aveau note mici au devenit studenți buni la facultăți tehnice  , iar eu care mereu eram tipa aceea tocilară cu 10 pe linie la biologie
1. Nu ai habar de domeniu, privesti lucrurile superficial. Vei gasi de lucru in acest domeniu.

2. Pune dracu mana si invata, scoate-ti gargaunii din cap si nu mai pierde vremea!

#64
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006

View PostQuantum, on 06 decembrie 2015 - 06:41, said:

1. Nu ai habar de domeniu, privesti lucrurile superficial. Vei gasi de lucru in acest domeniu.

2. Pune dracu mana si invata, scoate-ti gargaunii din cap si nu mai pierde vremea!
in toate domeniile sunt locuri de munca. doar ca daca din 30 de elevi la facultate tu esti pe locul 31 la medie....normal sa nu afli de lucru ca inginer.
chiar am un verisor din Zalau, a terminat inginerie alimentara la Cluj si acum lucreaza in cluj ca inginer in acest domeniu. deci se poate.

View Postviotl, on 06 decembrie 2015 - 05:13, said:

Dean, nervosule, te-au "impresionat" aburii de la tidicristi? Posted Image!
impresionat mult spus.
viotl, am si eu o varsta, nu ma mai impresioneaza toate kk-t-urile

#65
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,489
  • Înscris: 03.04.2013
Era o oarecare gluma. Nu inteleg de ce trebuia sa fii asa agresiv, unii din tinerii astia chiar isi bat capul si incearca....
In fine, fiind mai in virsta, posibil ca stii mai bine.

#66
balios

balios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 27.06.2014

View PostViolet1994, on 05 decembrie 2015 - 23:37, said:

Bună! E prima mea postare pe acest forum. Sunt studentă pe domeniu ingineria produselor alimentare, domeniu care nu are nicio legătură cu ceea ce mi-aș fi dorit să fac. Am ajuns aici pentru că nu am ajuns nici la medicină, nici la farmacie, nici la stomatologie, nici la asistență medicală. Credeam că doar un an voi sta aici, apoi voi încerca din nou la acele specializări. Din păcate am aflat abia în semestrul al doilea din primul an că dacă renunț la o facultate la buget următoarea va fi la taxă. Până la urmă am rămas aici, vrând-nevrând. Am aflat că marea majoritate care au ajuns aici nu au reușit în alte părți sau au terminat un liceu alimentar. Programul e lung 8, chiar 10 ore/ zi, încărcat, cu multe materii tehnice, chimii etc. Abia fac față. Am terminat științele naturii și nu prea am cunoștințe tehnice de bază ca să pot înțelege ce se predă. Un alt impediment e faptul că industria alimentară românească s-a cam distrus, nu prea mai sunt fabrici, șansele de angajare sunt minime și nici în învățământ nu se prea găsesc posturi. Deși fac multă chimie nu am voie s-o predau și trebuie să fac și masterul și modulul 2 pedagogic ca să pot lucra ca profesor (în învățământul tehnic la licee de profil alimentar), asta dacă prind post. Nu știu ce să mă fac! Am multe restanțe, abia iau note de trecere. Mi-e ciudă să văd că foști colegi de liceu care aveau note mici au devenit studenți buni la facultăți tehnice (automatică, calculatoare, electrică) și că au ajuns prin Erasmus, iau bursă etc. , iar eu care mereu eram tipa aceea tocilară cu 10 pe linie la biologie și care lumea mă vedea undeva printr-un laborator medical/ de biologie, am ajuns să mă chinui să iau examenele și restanțele. Înafară de microbiologie și biochimie nu fac alte materii care să aibă legătură cu biologia deși admiterea am dat-o din biologie animală și vegetală. Sunt în anul al treilea, nu mai pot da înapoi, trebuie să mă chinui s-o termin, dar mă gândesc ce o să fac apoi. La master sigur intru, puțini mai vor să-l facă după 4 ani de chin, nu se ocupă locurile, dar problema e aceea a angajării. Dacă nu-mi găsesc nici ca inginer tehnolog, nici ca inginer laborant, nici ca profesor? Ce voi face după 4-6 ani de studiu? Mă gândesc să mă înscriu din anul 4 (dacă iau restanțele) sau după ce termin licența la o postliceală de AML (asistent medical de laborator) sau AMG (asistent medical generalist). La AML sunt vreo 5 materii pe care le-am studiat și aici, dar AMG e mai căutat (în străinătate), dar nu rezonează cu firea mea. Mă gândesc la alternativa cu postliceala de AML. Știu că e cu bani (mai puțini oricum față de o facultate), dar merită să am o meserie decentă. Cu licență, master și postliceală chiar e imposibil să-ți găsești de muncă? Ce să fac?
Pentru toti astia care o sfatuiesc sa faca medicina, am bolduit cate ceva din ce a zis ea. Deci sa incerce la medicina ca sa ce? Sa cheltuie bani aiurea si sa renunte dupa un an? :) Medicina e una dintre cele mai grele facultati. La fel ca si unele facultati din cadul Universitatii Politehnice.

#67
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

View Postreus11, on 06 decembrie 2015 - 00:31, said:

Nici vorba, pot sa ma intorc oricând. Am lipsit 3 zile, dar nimic nu ma atrage acolo..
Ia si mergi. O sa iti para foarte rau peste cativa ani daca nu o faci.

Edited by DraculescuDraculescu, 06 December 2015 - 09:30.


#68
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostViolet1994, on 05 decembrie 2015 - 23:37, said:

Am ajuns aici pentru că nu am ajuns nici la medicină, nici la farmacie, nici la stomatologie, nici la asistență medicală. Credeam că doar un an voi sta aici, apoi voi încerca din nou la acele specializări.
Prima greseala.

View PostViolet1994, on 05 decembrie 2015 - 23:37, said:

Din păcate am aflat abia în semestrul al doilea din primul an că dacă renunț la o facultate la buget următoarea va fi la taxă.
A doua greseala.

View PostViolet1994, on 05 decembrie 2015 - 23:37, said:

Sunt în anul al treilea, nu mai pot da înapoi, trebuie să mă chinui s-o termin
A treia greseala. Si mai sunt dar nu mai are rost.

View PostViolet1994, on 05 decembrie 2015 - 23:37, said:

Ce să fac?
Sa-ti urmezi inima. Numai decizii luate fara pasiune, macar acum ia o decizie cu sufletul fiindca restul vin de la sine (un om pasionat va fi eficient in domeniul ales chiar daca la prima vedere pare ca n-are sanse).

Edited by neagu_laurentiu, 06 December 2015 - 09:37.


#69
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008

View PostDraculescuDraculescu, on 05 decembrie 2015 - 23:44, said:

Te-ai gandit vreodata sa inveti programare?
A invata programare nu e ceva ca si cum oricine care se te trezeste dimineata se uita pe geam si isi zice daca nu ar fi interesant sa se apuce de asa ceva. E un domeniu care implica si o inclinatie nativa spre asa ceva.

View Postpasilla, on 05 decembrie 2015 - 23:53, said:

Acolo unde esti, este foarte bine. Incearca sa inveti cat mai mult si nu iti face griji ca meseria ta nu se cauta, dar trebuie sa stii meserie. Oamenii vor avea nevoie intotdeuna de mancare. Fara cunostinte de chimie, e cam greu, dar chimia este fantastica. Nu fugi de ea.
Chimistii sunt cautati in n domenii, nu numai alimentar. Nu-i gasesti pe toate drumurile. Din proprie experienta citire. Cel putin cu asta m-am confruntat de multe ori si nu aveam cu cine colabora.

#70
Violet1994

Violet1994

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 05.12.2015

View Postgozmyn, on 06 decembrie 2015 - 01:36, said:

Nu stiu cu cine ai vorbit, insa cand am intrat eu, statul iti deconta 3/4/6 ani de facultate. depinde de situtie si de prima facultatea aleasa. Asa ca daca faceai un an la o facultate si apoi renuntati ca sa intri la medicine, de exemplu, 5 ani erau gratuiti apoi plateai un an din buzunarul proproiu. (6 ani de studiu) Tare imi e sa nu fie o scuza pentru a atrage studentii, ii sperie pe studenti ca daca renunta la facultatea unde au  intrat ca vor plati integral a doua facultate.

Trebuie sa te interesezi si sa mai vorbesti si cu alti profesori din alte facultati, nu doar din a ta. Majoritatea vor incerca sa te atraga sa urmezi cursurile din facultate, pentru ca daca o termini una, facultatea respectiva primeste niste fonduri, iar daca au studenti profesorii isi primesc salariul: aici includem studentii pentru licenta, masterat  si doctorat.  Toti trag de tine, ca si student, sa urmezi toate cele trei tipuri, pentru ca invatamantul nu se bazeaza pe performanta, ci pe colectiv. Cu cat mai multi, cu atat mai multe fonduri decontate, din care facultatea traieste si implicit profesorii. (a se vedea grila de salarizare pentru licenta, master, doctorat)

Cuvintele boldate: Da, întradevăr se folosesc de noi, vor un număr cât mai mare de studenți pentru a-și lua banii. Anul trecut a fost un proiect prin care ne-au aburit să participăm și nu ne-am ales cu nimic, iar facultatea și-a strâns banii de pe fundul nostru. La fel au făcut și la admitere. Mă sfătuiai să mă înteresez și să vorbesc, dar peste tot am dat de uși închise. Dacă vreau să vorbesc cu profii din facultate imediat îți trântesc ușa în nas. Mulți își aduc nepoții, neamurile și îi ajută să se angajeze pe domeniu sau în cercetare după ce termină. Restul de 70-80% suntem umplutura după care-și iau banii și nu le pasă unde vom ajunge.
Ce spuneai cu speriatul și cu scuza pentru a atrage, cred că e original valabil. De multe ori ne-au mințit și manipulat, iar dacă ne ducem pe la rectorat s-ar putea să ne trezim cu o exmatriculare frumoasă.

#71
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Habar nu aveam ca chimia de la industria alimentara e mai grea decat chimia de la medicina. Sa ca daca esti depasit de facultatea de industrie alimentara la medicina vei zburda prin materii ca o caprioara.

#72
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostViolet1994, on 06 decembrie 2015 - 11:57, said:

Da, întradevăr se folosesc de noi, vor un număr cât mai mare de studenți pentru a-și lua banii.
Asta-i peste tot. Si tu te folosesti de ei sa obtii o diploma.

View PostViolet1994, on 06 decembrie 2015 - 11:57, said:

Dacă vreau să vorbesc cu profii din facultate imediat îți trântesc ușa în nas.
In legatura cu invatatul ori alte aspecte ?

View PostViolet1994, on 06 decembrie 2015 - 11:57, said:

și nu le pasă unde vom ajunge
Nici nu-i treaba facultatii.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate