Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Dezamăgită de facultate

- - - - -
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#1
Violet1994

Violet1994

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 05.12.2015
Bună! E prima mea postare pe acest forum. Sunt studentă pe domeniu ingineria produselor alimentare, domeniu care nu are nicio legătură cu ceea ce mi-aș fi dorit să fac. Am ajuns aici pentru că nu am ajuns nici la medicină, nici la farmacie, nici la stomatologie, nici la asistență medicală. Credeam că doar un an voi sta aici, apoi voi încerca din nou la acele specializări. Din păcate am aflat abia în semestrul al doilea din primul an că dacă renunț la o facultate la buget următoarea va fi la taxă. Până la urmă am rămas aici, vrând-nevrând. Am aflat că marea majoritate care au ajuns aici nu au reușit în alte părți sau au terminat un liceu alimentar. Programul e lung 8, chiar 10 ore/ zi, încărcat, cu multe materii tehnice, chimii etc. Abia fac față. Am terminat științele naturii și nu prea am cunoștințe tehnice de bază ca să pot înțelege ce se predă. Un alt impediment e faptul că industria alimentară românească s-a cam distrus, nu prea mai sunt fabrici, șansele de angajare sunt minime și nici în învățământ nu se prea găsesc posturi. Deși fac multă chimie nu am voie s-o predau și trebuie să fac și masterul și modulul 2 pedagogic ca să pot lucra ca profesor (în învățământul tehnic la licee de profil alimentar), asta dacă prind post. Nu știu ce să mă fac! Am multe restanțe, abia iau note de trecere. Mi-e ciudă să văd că foști colegi de liceu care aveau note mici au devenit studenți buni la facultăți tehnice (automatică, calculatoare, electrică) și că au ajuns prin Erasmus, iau bursă etc. , iar eu care mereu eram tipa aceea tocilară cu 10 pe linie la biologie și care lumea mă vedea undeva printr-un laborator medical/ de biologie, am ajuns să mă chinui să iau examenele și restanțele. Înafară de microbiologie și biochimie nu fac alte materii care să aibă legătură cu biologia deși admiterea am dat-o din biologie animală și vegetală. Sunt în anul al treilea, nu mai pot da înapoi, trebuie să mă chinui s-o termin, dar mă gândesc ce o să fac apoi. La master sigur intru, puțini mai vor să-l facă după 4 ani de chin, nu se ocupă locurile, dar problema e aceea a angajării. Dacă nu-mi găsesc nici ca inginer tehnolog, nici ca inginer laborant, nici ca profesor? Ce voi face după 4-6 ani de studiu? Mă gândesc să mă înscriu din anul 4 (dacă iau restanțele) sau după ce termin licența la o postliceală de AML (asistent medical de laborator) sau AMG (asistent medical generalist). La AML sunt vreo 5 materii pe care le-am studiat și aici, dar AMG e mai căutat (în străinătate), dar nu rezonează cu firea mea. Mă gândesc la alternativa cu postliceala de AML. Știu că e cu bani (mai puțini oricum față de o facultate), dar merită să am o meserie decentă. Cu licență, master și postliceală chiar e imposibil să-ți găsești de muncă? Ce să fac?

#2
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015
Te-ai gandit vreodata sa inveti programare?

#3
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

Quote

Am multe restanțe, abia iau note de trecere
si pana la urma de ce mai pierzi timpul cu facultatea
cat timp mai trebuie sa treaca ca sa priceapa si romanii ca nu toti trebuie sa aiba facultate?
este nevoie de o multime de oameni necalificati in toate domeniile, dar peste tot gasesti numai capre raioase cu coada sus de cat de multe stiu ei, doctori din facultate
si in realitatea au o lene.... nu sunt capabili sa produca nimic

#4
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
mai bine te duci la medicină, farmacie,  asistență medicală...daca asta iti place

#5
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

 aeon, on 05 decembrie 2015 - 23:45, said:

este nevoie de o multime de oameni necalificati in toate domeniile,  
Not sau cel putin nu pe viitor.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HdSRUG4KTPA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SObzNdyRTBs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DbPqIHwSHos?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by DraculescuDraculescu, 05 December 2015 - 23:49.


#6
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
in urmatorii 50 de ani e nevoie de necalificati in cel putin 80% din tarile de pe planeta asta
mai departe nu cred ca ne mai intereseaza pe cei care scriem acum pe aici

#7
alexandru_1988

alexandru_1988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 12.01.2010
Ce sa faci? Pui mana si inveti pentru medicina. Nu stiu cum nu ai intrat daca tu zici ca erai "tocilara cu 10 pe linie", dar in fine.

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Acolo unde esti, este foarte bine. Incearca sa inveti cat mai mult si nu iti face griji ca meseria ta nu se cauta, dar trebuie sa stii meserie. Oamenii vor avea nevoie intotdeuna de mancare. Fara cunostinte de chimie, e cam greu, dar chimia este fantastica. Nu fugi de ea.

#9
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

 Violet1994, on 05 decembrie 2015 - 23:37, said:

dar problema e aceea a angajării.
Poti incerca in strainatate, daca te descurci bine cu o limba de circulatie international.
Sau dupa ce termini, dai la medicina ca a doua facultate (stiu cateva cazuri din astea).

#10
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Violeto , tu , la cei 19 anisori ai tai , nu ai pe nimeni mai apropiat cu care sa te sfatuiesti ? Nu de alta , dar iti spun din sursa sigura ( eu sunt vocea adevarului pe forumul asta ) , ca majoritatea care vor raspunde au de gand sa te si cotzaneasca pentru ca esti femeie ( si fifi de ai fi ...tot femeie esti ) si pentru ca din user reiese ca ai avea 19 ani . Pe aici umbla numai cotoi batrani , ciufuliti , jigariti , dezamagiti si ei de viata .....nu cred ca este cea mai inspirata sursa de sfaturi . In plus , este un subiect greu si acum , in ajunul sarbatorilor , oamenii se gandesc la bucurii si realizari , nu la renuntari si dezamagiri .

#11
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

 aeon, on 05 decembrie 2015 - 23:50, said:

in urmatorii 50 de ani e nevoie de necalificati in cel putin 80% din tarile de pe planeta asta
mai departe nu cred ca ne mai intereseaza pe cei care scriem acum pe aici
esti foarte optimist cu acei 50 de ani.. lucrurile se schimba astazi mai rapid decat niciodata
automatizarea devine un trend din ce in ce mai puternic

cat despre initiatoare, nu cred ca vrea sa se mute in Africa :lol:

#12
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,153
  • Înscris: 24.05.2006

 Violet1994, on 05 decembrie 2015 - 23:37, said:

Cu licență, master și postliceală chiar e imposibil să-ți găsești de muncă? Ce să fac?

Poti sa te angajezi la abator, procesare lapte, conserve, etc...sunt joburi pentru calificarea ta. E munca grea, dar se castiga bine, o iei mai de jos cum am luat-o toti, si ii dai inainte. :)

#13
reus11

reus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,626
  • Înscris: 10.07.2014

 DraculescuDraculescu, on 05 decembrie 2015 - 23:44, said:

Te-ai gandit vreodata sa inveti programare?
Ce sfat..

#14
Violet1994

Violet1994

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 05.12.2015

 DraculescuDraculescu, on 05 decembrie 2015 - 23:44, said:

Te-ai gandit vreodata sa inveti programare?

N-am nicio tangență cu domeniul, am încercat.

#15
reus11

reus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,626
  • Înscris: 10.07.2014

 JurasikMan, on 05 decembrie 2015 - 23:53, said:

Violeto , tu , la cei 19 anisori ai tai , nu ai pe nimeni mai apropiat cu care sa te sfatuiesti ? Nu de alta , dar iti spun din sursa sigura ( eu sunt vocea adevarului pe forumul asta ) , ca majoritatea care vor raspunde au de gand sa te si cotzaneasca pentru ca esti femeie ( si fifi de ai fi ...tot femeie esti ) si pentru ca din user reiese ca ai avea 19 ani . Pe aici umbla numai cotoi batrani , ciufuliti , jigariti , dezamagiti si ei de viata .....nu cred ca este cea mai inspirata sursa de sfaturi . In plus , este un subiect greu si acum , in ajunul sarbatorilor , oamenii se gandesc la bucurii si realizari , nu la renuntari si dezamagiri .
Ce matematica ai facut tu? 19 ani?

#16
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

 reus11, on 05 decembrie 2015 - 23:54, said:

Ce sfat..
Are 21-22 de ani, e o varsta la care inca e perfect posibila o astfel de optiune.

Edited by DraculescuDraculescu, 05 December 2015 - 23:56.


#17
reus11

reus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,626
  • Înscris: 10.07.2014

 DraculescuDraculescu, on 05 decembrie 2015 - 23:56, said:

Are 21-22 de ani, e o varsta la care inca e perfect posibila o astfel de optiune.
Sunt student la info in anul I. N-am facut info deloc in liceu, am intrat la facultate cu ajutorul matematicii. Am ajuns aici, au trecut saptamani, s-au facut doua luni si... am renuntat.

#18
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

 reus11, on 05 decembrie 2015 - 23:58, said:

Sunt student la info in anul I. N-am facut info deloc in liceu, am intrat la facultate cu ajutorul matematicii. Am ajuns aici, au trecut saptamani, s-au facut doua luni si... am renuntat.
pacat; cazul tau nu e universal valabil

ti-ai luat si diploma de bacalaureat inapoi si tot?
daca nu, as zice sa faci pe dracu in patru si sa continui.

Edited by DraculescuDraculescu, 06 December 2015 - 00:05.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate