Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Recomandare firma serioasa termopan

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
prof28

prof28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 06.01.2011
Vreau sa-mi pun termopan la balcon ,si as vrea sa-mi recomandati o firma serioasa (bucuresti) daca nu se poate posta firma ,rog pm

Edited by prof28, 02 December 2015 - 18:26.


#2
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
termopane, termopane.. dar cu ce tamplarie? PVC, AL, lemn?

#3
prof28

prof28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 06.01.2011

View Postusrnm, on 02 decembrie 2015 - 18:59, said:

termopane, termopane.. dar cu ce tamplarie? PVC, AL, lemn?
PVC

#4
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015
Tamplaria pvc este varianta ieftina, poate fi si buna, de obicei insa este doar ieftina, indiferent de alegere.

Teoretic, celelalte doua variante ar trebui sa fie mai bune decat tamplaria PVC, ele insa nu vor fi ieftine.

Asta teoretic, ca practic pe toate variantele poti obtine un produs absolut ieftin si stim ce inseamna un produs ieftin.

Eu am cumparat un aspirator de masina (acum cativa ani), la douazeci si ceva de lei , nou (ieftin nu?), nu m-am dus sa mi-l repare pe garantie (dupa prima utilizare), ma costa mai mult drumul.

Cred ca alaltaieri, am vazut o tamplarie pvc  noua, care necesita inlocuirea completa, omul nu locuieste inca in casa, bine, asta este o situatie destul de rara, chiar si necunoscatorii ajung la aceeasi concluzie (imi pare rau ca n-am facut poze). De regula, beneficiarii nu-si dau seama ca tamplaria lor este ieftina.

Dar ce se intampla atunci cand pe cea mai ieftina varianta se cauta "cel mai bun pret" ? Sigur, putini sunt cei care pot aprecia daca pretul este bun sau nu si mai putini sunt cei care chiar obtin un pret bun.

Asadar, incercati sa obtineti un produs bun, nu conteaza ca e pvc, aluminiu sau lemn, diferentierea se face in functie de ce va doriti, dar mai ales in functie de ce va permiteti.

Nu poti avea pretentia de la Dacia sa puna pe Duster scaune de X 5. In tamplarie se poate asta, insa este usor aiurea sa-ti iei pvc si sa-l plachezi cu aluminiu.


#5
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 22.01.2015
Am vazut ca in Ro. se practica:vine,monteaza,da spuma,pleaca-tu platesti.Afara ,intri la finit-iesi la finit,nu tai tu spuma,gletuiesti etc.

#6
prof28

prof28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 06.01.2011

View PostDorel-Mesterel, on 02 decembrie 2015 - 22:16, said:

Tamplaria pvc este varianta ieftina, poate fi si buna, de obicei insa este doar ieftina, indiferent de alegere.

Teoretic, celelalte doua variante ar trebui sa fie mai bune decat tamplaria PVC, ele insa nu vor fi ieftine.

Asta teoretic, ca practic pe toate variantele poti obtine un produs absolut ieftin si stim ce inseamna un produs ieftin.

Eu am cumparat un aspirator de masina (acum cativa ani), la douazeci si ceva de lei , nou (ieftin nu?), nu m-am dus sa mi-l repare pe garantie (dupa prima utilizare), ma costa mai mult drumul.

Cred ca alaltaieri, am vazut o tamplarie pvc  noua, care necesita inlocuirea completa, omul nu locuieste inca in casa, bine, asta este o situatie destul de rara, chiar si necunoscatorii ajung la aceeasi concluzie (imi pare rau ca n-am facut poze). De regula, beneficiarii nu-si dau seama ca tamplaria lor este ieftina.

Dar ce se intampla atunci cand pe cea mai ieftina varianta se cauta "cel mai bun pret" ? Sigur, putini sunt cei care pot aprecia daca pretul este bun sau nu si mai putini sunt cei care chiar obtin un pret bun.

Asadar, incercati sa obtineti un produs bun, nu conteaza ca e pvc, aluminiu sau lemn, diferentierea se face in functie de ce va doriti, dar mai ales in functie de ce va permiteti.

Nu poti avea pretentia de la Dacia sa puna pe Duster scaune de X 5. In tamplarie se poate asta, insa este usor aiurea sa-ti iei pvc si sa-l plachezi cu aluminiu.

Omule , esti ok ? eu am nevoie de o recomandare. Tu ce-mi spui aici ??

#7
Werewolfc

Werewolfc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 13.03.2007
Din experientele avute in ultimii zece ani (cate 2 lucrari de fiecare):
1. FarEst - seriosi, calitate la monopera - dar mai scumpi ca restul.
2. APlast - mai ieftini, montajul a fost facut de subcontractori, dar am avut 2 hibe cu ei - burduful pentru jaluzele si plasa tantari a fost proiectat cu un volum mai mic decat prevedea inaltimea geamului si la ultima lucrare baietii de la montaj nu au adus toate piesele (cutia pt snurul jaluzelelor - a mai durat cam 1 sapt si drum la ei). In rest, pana acum, tamplaria se comporta bine.

PS: nu vreau sa o luati ca recomandare, ci doar o relatare a experientelor.
+ in toate cazurile, scoaterea vechii tamplarii am facut-o eu.

#8
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015
Nu stiu, tie nu-ti spun nimic. Eu ma refer la cele trei tipuri de tamplarie, cineva parea interesat de ce ar trebui sa aleaga intre pvc, aluminiu si lemn. E adevarat, nu stiu cat il ajuta ce am scris eu.

#9
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 01.02.2007
Aveam un "coleg" pe aici, digix (parca) care se ocupa cu asa ceva. La profil/semnatura are trecut chiar si site-ul. Contacteaza-l pe privat si vezi ce iti ofera!

Edited by dacibesti, 03 December 2015 - 16:38.


#10
forbes29

forbes29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 19.09.2013
Qfort

#11
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,791
  • Înscris: 03.02.2007
Mulțumesc @dacibesti pentru încredere și recomandări.
Te rog să confirmi că nu avem împreună nicio relație de afaceri, de fapt chiar de niciun fel de afacere și a fost vorba pur și simplu de o recomandare, dezinteresată material în vreun fel din partea ta.

#12
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 01.02.2007
Imi cer scuze daca trebuia sa postez asta odata cu recomandarrea de la #9 si nu am facut-o.
Confirm cele spuse de digix, in sensul ca nu am avut pana in momentul de fata absolut nicio relatie comerciala (nici in calitate de partener si nici in calitate de beneficiar), fiind doar o recomandare catre cineva din domeniu care poate sa ofere (cel putin) sfaturi avizate. De altfel initiatorul este liber sa aleaga orice alta colaborare si cu cine considera de cuvinta.

#13
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,473
  • Înscris: 06.01.2014

View Postprof28, on 02 decembrie 2015 - 18:25, said:

Vreau sa-mi pun termopan ...
La mulți ani!
Ca sa nu mai deschid alt topic, am nevoie de niște sfaturi în ceea ce privește echiparea unei case cu ferestre și uși,  inclusiv ușa de intrare și 2 de garaj . Eventual, recomandarea unor/unei firme care sa facă montajul în Cluj.
Mulțumesc.

#14
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Postcristobob, on 01 ianuarie 2016 - 17:51, said:

La mulți ani!
Ca sa nu mai deschid alt topic, am nevoie de niște sfaturi în ceea ce privește echiparea unei case cu ferestre și uși,  inclusiv ușa de intrare și 2 de garaj . Eventual, recomandarea unor/unei firme care sa facă montajul în Cluj.
Mulțumesc.

Citeste pe aici, cat mai mult, ia opiniile care ti se par profesioniste, logice, retine cat mai mult din ele, dupa care du-te si cere oferte de pret pentru tamplarie. Daca vei proceda asa, vei putea evalua mai usor profesionalismul ofertantilor, iti va fi mai usor sa decizi cui ii acorzi increderea dintre ofertanti si daca ai neclaritati aici ar trebui sa gasesti raspunsuri.

Recomandarile sunt mai mult sau mai putin subiective, mai mult sau mai putin profesioniste sau in cunostinta de cauza, daca nu poti evalua tu situatia, recomandarile te pot conduce spre un produs nepotrivit.

Aici nu cred ca vei primi recomandari, eventual chestii de genul, alege profilul x sau producatorul y, ceea ce nu este suficient. Ofertantii si produsele lor, trebuie evaluate mai amanuntit.

Ai mare grija la recomandarile din partea  "croitorilor", "chelnerilor" etc., chiar daca iti sunt rude, prieteni sau vecini. De evitat sunt si recomandarile celor care au activat sau inca mai activeaza in domeniu, dar care nu au trecut prin toate fazele domeniului, faptul ca lucreaza intr-o fabrica de tamplarie , nu inseamna ca stiu ce este aia tamplarie.

Ca prim sfat, diferentiaza lucrarea, ferestrele cu ferestrele, usile cu usile, iar usile de garaj la fel, asa ar trebui sa-ti dai seama mai usor de unde vin diferentele de pret. Ia in considerare si tehnicile de umbrire (rulourile exterioare), chiar daca nu le pui acum, tamplaria trebuie dimensionata si configurata pentru asa ceva.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate