Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Era postantibioticã

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
Eroman

Eroman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,131
  • Înscris: 19.03.2015
Recenta descoperire din China, a rezistenței unei bacterii la o polimixină (colistin), ne anunță un posibil, și foarte probabil, ``ev mediu postantibiotic``:
---
"If MCR-1 becomes global, which is a case of when not if, and the gene aligns itself with other antibiotic resistance genes, which is inevitable, then we will have very likely reached the start of the post-antibiotic era. At that point if a patient is seriously ill, say with E. coli, then there is virtually nothing you can do."
---

Utilizarea largă a antimicrobienelor cu acțiune selectivă în agricultură, în creșterea animalelor și în utilizare umană, face ca acestea să devină din ce în ce mai ineficiente, la aproape un secol de la descoperirea antibioticelor. Astfel că din totalul antimicrobienelor cu acțiune selectivă comercializate în SUA, de exemplu, mai puțin de 20% din ele au utilizare umană, iar din acestea, utilizarea rațională și eficientă (la om) se face în și mai puține cazuri, întrucât cam jumătate din folosirea umană a antibioticelor e nejudicioasă.

Se preconizează că până-n 2050, cele mai multe cazuri de deces se vor datora rezistenței microbiene la antibioterapie și chemoterapie antibacteriană, depășindu-le pe cele cauzate de cancer.

Epidemiologia fenomenului la nivel european ne arată câteva tendințe îngrijorătoare:
1. creșterea rezistenței E. coli și K. pneumoniae la cefalosporine de generația a treia
2. creșterea rezistenței Enterococcus faecium la vancomicină
3. creșterea rezistenței Streptococus pneumoniae la macrolide
etc.

România are o situație foarte proastă, iar statisticile ne arată o țară bolnavă:
1. locul doi la consum total de antibiotice cu 31,2 DDD/1000 locuitori, după Grecia, și locul doi la consum de peniciline după Franța
2. rezistența la carbapeneme a K. pneumoniae a fost de 31,5% în 2014 - locul 3 în Europa, și 58,5% pentru Pseudomonas aeruginosa - locul 1
3. rezistența la colistin a K. pneumoniae e la cel mai ridicat nivel în Europa
4. al doilea consum la mia de locuitori de colistin, după Grecia
5. proporție de peste 50% a tulpinilor invazive cu rezistență la meticilină a S. aureus - locul 1, de departe, - de 3 ori media UE
6. proporție de peste 50% de izolate invazive de specii de Acinetobacter cu rezistență combinată (la fluorochinolone, aminoglicozide și carbapeneme)
etc.

Ideea e că, dacă Europa ar fi un spital, România ar fi unul din cei mai bolnavi pacienți. Nordicii ar fi cam cei mai sănătoși.

Un alt fenomen care agravează lucrurile e isteria nejustificată anti-vaccinare, care crește cererea pentru tratament antibioterapic și chemoterapic antibacterian. De exemplu, se estimează că vaccinarea universală cu vaccin pneumococic conjugat ar face să dispară 11,4 milioane de zile de tratament antibiotic anual la copiii cu vârsta sub 5 ani.

=======

Antibiotic resistance: World on cusp of 'post-antibiotic era'

Antimicrobial resistance surveillance in Europe in 2013

Edited by Eroman, 02 December 2015 - 02:23.


#2
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014

 Eroman, on 02 decembrie 2015 - 02:20, said:

Se preconizează că până-n 2050, cele mai multe cazuri de deces se vor datora rezistenței microbiene la antibioterapie și chemoterapie antibacteriană, depășindu-le pe cele cauzate de cancer.

Ei, mi-e greu să cred asta. Să nu uităm de bolile cardio şi cerebrovasculare.

#3
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

 Eroman, on 02 decembrie 2015 - 02:20, said:

Se preconizează că până-n 2050, cele mai multe cazuri de deces se vor datora rezistenței microbiene la antibioterapie și chemoterapie antibacteriană, depășindu-le pe cele cauzate de cancer.
Eşti purtătorul veştilor bune... :D

#4
Eroman

Eroman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,131
  • Înscris: 19.03.2015

 Abbiex, on 02 decembrie 2015 - 02:35, said:

Ei, mi-e greu să cred asta. Să nu uităm de bolile cardio şi cerebrovasculare.

Păi, infecțiile bacteriene afectează mult mai mulți oameni, și mult mai frecvent, decât bolile cardiovasculare. Pentru omul de azi o infecție bacteriană e o chestiune minoră de sănătate, doar pentru că are protecția antibioticelor. Când aceasta nu va mai exista sau va fi mult slăbită, există un foarte probabil risc să ne întoarcem în logica medicinii preantibiotice.

La fel, o intervenție chirurgicală, azi, se face în logica antibioprofilaxiei. Or, în lipsa ei, riscul infectării mai ales la distanță de plagă, nu mai poate fi prevenit.

Sigur, riscul ține și de rezultatul cercetărilor, mai ales de bioinginerie, în privința a noi clase de medicamente și a noi clase de antibiotice, care, dacă dacă vor da rezultatele așteptate, vor reduce efectele ineficienței antibioticelor, însă cercetările nu prea țin pasul cu rapiditatea cu care bacteriile dobândesc rezistență la chiar cele mai noi antibiotice.

LE
Și asta-i valabil pentru Occident, că-n Africa, de exemplu, infecțiile respiratorii și bolile diareice fac ravagii, oricum, la distanță mare de bolile cardiovasculare.

Edited by Eroman, 02 December 2015 - 03:16.


#5
Eroman

Eroman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,131
  • Înscris: 19.03.2015

 Tinkerbelle, on 02 decembrie 2015 - 03:02, said:

Eşti purtătorul veştilor bune... Posted Image

Păi, e bine ca atunci când lumea se duce la farmacie să ceară Augmentin, că așa a citit pe blogul Oliviei Steer, să știe ce provoacă.

#6
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Ceea ce nu reușesc eu să înțeleg este de ce se administrează antibiotice cu spectru larg, cât mai laaaaarg, în loc să se facă mai întâi analize care identifică exact agentul și antibioticul lui. Exclud aici situațiile de urgență, în care timpul este esențial.

Povestea cineva recent pe un post că i s-a infectat un deget de la o mușcătură de pisică. După ce au băgat în el antibiotice la greu, fără niciun rezultat, i-au făcut analize de sânge și ce să vezi? Antibioticul „țintit” a rezolvat problema în mai puțin de 24 de ore.

#7
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
Putem agreea ca medicina la nivelul actual se afla la nivel primitiv, bazat pe proceduri primitive, precum taierea (operatia), intoxicarea (medicamente) si iradierea (radioterapie, cica medicina de varf).

Big Farma e la ananghie, trebuie sa munceasca si sa investeasca, increderea in medicina la nivel global este un dezastru!

Edited by Hedonist, 02 December 2015 - 03:57.


#8
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pana si un sapun antibacterian creste rezistenta bacteriilor in timp

totusi, dintr-un motiv sau altul, oamenii trebuie sa moara!, nu?

#9
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,882
  • Înscris: 31.03.2003

 Eroman, on 02 decembrie 2015 - 02:20, said:



Utilizarea largă a antimicrobienelor cu acțiune selectivă în agricultură, în creșterea animalelor și în utilizare umană,
Uite o clasificare interesanta




Epidemiologia fenomenului la nivel european ne arată câteva tendințe îngrijorătoare:
1. creșterea rezistenței E. coli și K. pneumoniae la cefalosporine de generația a treia
2. creșterea rezistenței Enterococcus faecium la vancomicină
3. creșterea rezistenței Streptococus pneumoniae la macrolide
etc.

România are o situație foarte proastă, iar statisticile ne arată o țară bolnavă:
1. locul doi la consum total de antibiotice cu 31,2 DDD/1000 locuitori, după Grecia, și locul doi la consum de peniciline după Franța
2. rezistența la carbapeneme a K. pneumoniae a fost de 31,5% în 2014 - locul 3 în Europa, și 58,5% pentru Pseudomonas aeruginosa - locul 1
3. rezistența la colistin a K. pneumoniae e la cel mai ridicat nivel în Europa
4. al doilea consum la mia de locuitori de colistin, după Grecia
5. proporție de peste 50% a tulpinilor invazive cu rezistență la meticilină a S. aureus - locul 1, de departe, - de 3 ori media UE
6. proporție de peste 50% de izolate invazive de specii de Acinetobacter cu rezistență combinată (la fluorochinolone, aminoglicozide și carbapeneme)
etc.

Ideea e că, dacă Europa ar fi un spital, România ar fi unul din cei mai bolnavi pacienți. Nordicii ar fi cam cei mai sănătoși.

Interesant, majoritatea chestiilor de acolo  se "dobandesc" prin spitale. Eu n-am mai eliberat colistin de cativa ani, mai exista?

#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009

 oaspetele, on 02 decembrie 2015 - 06:22, said:

Interesant, majoritatea chestiilor de acolo  se "dobandesc" prin spitale. Eu n-am mai eliberat colistin de cativa ani, mai exista?
eu nu l-am vazut niciodata dar cica ar mai exista.

Oricum, subiectul nu e recent dezbatut. Au mai fost discutii despre rezistenta unor agenti patogeni la anumite medicamente, ete fas. Ies altele si tot asa. De aia tratatul lu' Cristea are revizie la 4 ani.

Si faza cu eliberatul unor medicamente fara reteta, stim cu totii legislatia.
Romania a fost campioana la penicilina si metamizol. Slava domnului, am trecut peste. Acum suntem campioni la paracetamol care, oh well, e hepatotoxic si e in top 10 substante nocive + Aulin, ketonal si evident, ibuprofen. Cu baxul daca se poate.... Si am mai fost campioni la: Nidoflor, diclofenac&co.

Pe principiul:
-4 plicuri de fervex va rog
-Ma scuzati, nu avem. Daca doriti, va dau coldrex.
-Da, ala ce contine?
-Paracetamol&co
-Vai de mine, dar am auzit la TV ca e hepatotoxic. Dvs vreti sa imi faceti rau! Cum e posibil asa ceva?

#11
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012

 Eroman, on 02 decembrie 2015 - 03:18, said:

Păi, e bine ca atunci când lumea se duce la farmacie să ceară Augmentin, că așa a citit pe blogul Oliviei Steer, să știe ce provoacă.

Lumea se duce la farmacie trimisa de medic, de cele mai multe ori, asta cu automedicatia la antibiotice e o propaganda pentru mascarea incompetentei si comoditatii multor medici care nu se obosesc sa faca o antibiograma, asta e problema, cel putin la noi.

#12
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

 Eroman, on 02 decembrie 2015 - 02:20, said:

bla, bla

Se preconizează că până-n 2050, cele mai multe cazuri de deces se vor datora rezistenței microbiene la antibioterapie și chemoterapie antibacteriană, depășindu-le pe cele cauzate de cancer.

bla, bla
De parca cercetatorii din medicina si-ar lua bagajele si ar pleca cu totii in vacanta la Mamaia. Dar ghici cine va da la pila cand lucrurile incep sa mearga intr-o directie gresita?

#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

 Eroman, on 02 decembrie 2015 - 02:20, said:

Se preconizează că până-n 2050, cele mai multe cazuri de deces se vor datora rezistenței microbiene la antibioterapie și chemoterapie antibacteriană, depășindu-le pe cele cauzate de cancer.
Problema rezistentei se datoreaza excesului... iar solutia este eliminarea exceselor.

#14
Modemuri3G

Modemuri3G

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 08.03.2011

 Eroman, on 02 decembrie 2015 - 03:18, said:

Păi, e bine ca atunci când lumea se duce la farmacie să ceară Augmentin, că așa a citit pe blogul Oliviei Steer, să știe ce provoacă.

Am vazut citiva pediatri si medici care la orice raceala recomandau antibiotic, cind am intrebat ce efect are antibioticul la un virus am primit replica ceva de genul : "Asa administrez eu si a mers intotdeauna bine ! " Cu alte cuvinte, ce p...a mea in cabinetul meu eu sunt doctor, nu tu !

#15
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

 Hedonist, on 02 decembrie 2015 - 03:57, said:

Putem agreea ca medicina la nivelul actual se afla la nivel primitiv, bazat pe proceduri primitive, precum taierea (operatia), intoxicarea (medicamente) si iradierea (radioterapie, cica medicina de varf).

Big Farma e la ananghie, trebuie sa munceasca si sa investeasca, increderea in medicina la nivel global este un dezastru!


Hahaha... te referi la aia cu liceu sau aia fara?
Medicina acum e fantastica (deja nu prea se mai moare de cancer, de sida, de hepatita C, se fac articulatii si proteze etc) chiar daca problema din topic e absolut reala si foarte ingrioratoare. In companiile farma se munceste si investeste enorm (e drept, au de unde), dar trebuie sa ai liceul sa intelegi asta.

#16
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Nu se moare dar nici nu se vindeca, solutiile lor intretin viata in prezenta bolii, atata timp cat iti permiti sa cumperi tratamentul.
App, de cancer eu n-am auzit sa nu se mai moara.

#17
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Mortalitatea si sansele de supravietuire sint mult mai bune ca acum 20 de ani. Progresul facut e fanastic.
La SIDA sint tratamente doar care insa evolueaza spre solutii definitive.
Hepatita C chiar are o solutie definitiva.

Sa negi evolutia medicinei e o timpenie... iar ideea ca nimeni nu e multumit cind in mod evident asta e fix contrariul adevarului (in afara de o minoritate) e de-a dreptul hilara.

Edited by wizardofoz, 02 December 2015 - 10:39.


#18
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009
Ca sa intelegi situatia ar trebui sa stii de cine e facut acel studiu, ce legaturi comerciale are institutia, atunci vei putea sa-ti dai seama daca e ceva real in ce scriu ei sau e o dezinformare.

 wizardofoz, on 02 decembrie 2015 - 10:38, said:

Mortalitatea si sansele de supravietuire sint mult mai bune ca acum 20 de ani.
Ambele in acelasi interval de timp?

 wizardofoz, on 02 decembrie 2015 - 10:20, said:

Hahaha... te referi la aia cu liceu sau aia fara?
Medicina acum e fantastica (deja nu prea se mai moare de cancer, de sida, de hepatita C, se fac articulatii si proteze etc) chiar daca problema din topic e absolut reala si foarte ingrioratoare. In companiile farma se munceste si investeste enorm (e drept, au de unde), dar trebuie sa ai liceul sa intelegi asta.
Tie pun pariu ca-ti canta unicorn-ii cantecul de leagan in fiecare noapte si ai cearceafurile roz.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate