Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Canada

- - - - -
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#37
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Atenție că nu toate locațiile aceptă debit card-uri , trebuie să vă interesați înainte

#38
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 17.04.2006

View PostMembruAnonim, on Apr 8 2008, 17:43, said:

Atenție că nu toate locațiile aceptă debit card-uri , trebuie să vă interesați înainte

Asta am citit si eu, dar cum stie ei ce fel de card am eu ? Beleaua este ca nu accepta cash. Fac spume daca vad cash.

hyperionx21
Adica au blocat suma pe card si au debitat-o in momentul in care am returnat masina.

Mai iti aduci aminte cat a blocat pe card si ce masina ai luat ( economy, mica, compacta, etc. - ma intereseaza clasa ) si pe ce perioada ?

Edited by metalactual, 08 April 2008 - 18:19.


#39
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Știu ce card ai , le spune sistemul una două ce tip este. DEBIT sau CREDIT....

#40
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 17.04.2006

View PostMembruAnonim, on Apr 9 2008, 00:45, said:

Știu ce card ai , le spune sistemul una două ce tip este. DEBIT sau CREDIT....

Da, uite ce batai de cap din cauza cardurilor, in loc sa discutam ce avem de vizitat.
Nici la banca emitenta a cardurilor nu am aflat mai multa lumina. Parca sunt loviti cu parul in cap. Nu am gasit un functionar de banca sa raspunda clar la intrebarile mele. Un angajat mai istet, asa parea, mi-a spus ca nu au cum sa stie ei ce fel de bani am eu in spatele unui Mastercard ( adica sistemul nu trimite info. cu privire la provenienta banilor, adica sunt pusi de mine sau pusi de banca-credit ), asa incat am mai sapat. In SUA si Canada ei au conceptul de prepaidcard, adica un card preincarcat, ceva similar unei cartele telefonice prepaid - cat ai atat vorbesti/cheltui.

Citind pe site-ul oficial Mastercard.com, acolo exista doar doua tipuri de carduri pt. persoane fizice:


CARD DE CREDIT
Găsiți un card care vă oferă credit.
Nici un alt card nu are o acceptare mai largă!
MasterCard vă oferă confortul și siguranta de a plăti în peste 22 de milioane de locații din întreaga lume. Tranzacțiile vă vor fi facturate o dată pe lună.
Banca dvs. vă va ajuta să găsiți cardul potrivit nevoilor și stilului dvs de viață..
Cardul dvs. MasterCard va deveni apoi metoda ideală de plată, nu doar atunci când călătoriți în străinătate, dar și când luați masa la restaurant, când faceți cumpărături sau plăți curente.
Card MasterCard Standard
Bucurați-vă de flexibilitatea plăților, de o rețea de acceptare fără egal, de MasterCard® Global Service™, de acces imediat la numerar, 24 din 24 de ore, prin rețeaua de ATM-uri, de asistență 24 din 24 de ore, disponibilă în peste 30 de limbi și multe altele.
Card MasterCard Gold
Treceți la Gold pentru și mai multă putere de cumpărare și beneficii, inclusiv limite de cheltuieli mai mari.
Card MasterCard Platinum
Alegeți cel mai performant card ca putere de cumpărare și beneficii. Bucurați-vă de limite de cheltuieli și mai mari, și în plus, de toate beneficiile cardurilor Gold și Standard.


Acesta este cardul cu cel mai mare grad de acceptare in lume.

Si mai exista:

CARD DE DEBIT
Găsiți un card care care vă oferă acces la contul dvs bancar.
Un card MasterCard Cirrus® sau un MasterCard Maestro® vă pot oferi acces ușor și sigur la banii din contul dvs. Bucurați-vă de avantajele unui card pentru cumpărături și ATM-uri. Accesați-vă propriile fonduri direct din contul dvs. curent. Luați mai puțini bani numerar în portofel cu dumneavoastră și astfel vă veți simți mai în siguranță. Țineți socoteala cheltuielilor dvs. printr-o listă lunară detaliată a achizițiilor. Retrageți numerar la peste 892.000 de ATM-uri MasterCard/Maestro/Cirrus din întreaga lume.
Uitați-vă după logo-ul Cirrus sau Maestro pe cardul dvs.


As putea trage concluzia: cardul meu nefiind emis sub sigla Maestro sau Cirrus, fiind un card standard embosat pe care scrie mare Mastercard, nu pot cunoaste ei ca banii din card sunt ai mei sau ai bancii. Nu cred ca pot asimila cardul meu cu unul de debit, este foarte probabil sa-l "citeasca" ca unul de credit. Pana acum nu mi l-a refuzat nimeni, in nicio tranzactie efectuata ( pe net sau la pos-uri ), afara sau in tara. E drept ca nu am inchiriat masina cu el.
O sa ma risc si o sa vad daca am "citit" bine sau nu   :) .

Daca cineva cunoaste mai bine aceste aspecte, rog lamuriri. Thx !

Edited by metalactual, 09 April 2008 - 10:39.


#41
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Sistemul le oferă înformații despre tipul de card în funcție de primele 6 cifre ale cardului (BIN-ul) - Bank Identification Number, după BIN se află și tipul: CREDIT sau DEBIT. Atât de simplu.

#42
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 17.04.2006
Hmm, am mai sapat un pic:

Debit card
From Wikipedia, the free encyclopedia

[edit] Offline debit ("signature debit" or "credit")
Offline debit cards have the logos of major credit cards (e.g. Visa or MasterCard) or major debit cards (e.g. Maestro in the United Kingdom and other countries, but not the United States) and are used at the point of sale like a credit card. This type of debit card may be subject to a daily limit, and/or a maximum limit equal to the current/checking account balance from which it draws funds. Transactions conducted with offline debit cards require 2-3 days to be reflected on users’ account balances.

In the U.S. and Australia, offline debit transactions are inaccurately referred to as "credit" transactions even though no credit is actually involved. This is because they are processed through the Visa or MasterCard networks in the same manner as actual credit card transactions. Since they are handled like any other Visa or MasterCard, U.S. and Australian offline debit cards are also accepted worldwide at virtually all merchants that accept credit cards of the corresponding brand, even if they do not accept their own country's debit cards.


Astfel incat trag concluzia: desi eu am un debit card, el are sanse f. mari sa fie tratat ca un credit, atat timp cat am suficienti bani pe el - asta si pentru ca este emis sub Mastercard.

Mai zice asa:

Online debit ("PIN debit" or "debit")
Online debit cards require electronic authorization of every transaction and the debits are reflected in the user’s account immediately. The transaction may be additionally secured with the personal identification number (PIN) authentication system and some online cards require such authentication for every transaction, essentially becoming enhanced automatic teller machine (ATM) cards.


Adica, mereu imi cere PIN-ul la cardurile Maestro sau VisaElectron. Cand platesc afara cu Maestro, imi cere PIN-ul ( Online debit ). Dar daca platesc cu Mastercardul, nu mai imi cere PIN-ul  ( Offline debit, adica "signature debit" or "credit" ). Adica sistemul il vede ca un "credit". Cred ca probleme pot avea cu Maestro dar nu cu Mastercard-ul embosat. LA fel nici cu Visa embosat. Sunt curios.

Mai zice:

Some merchants in the U.S. have recently been allowed to bypass the signature requirement for "credit" sales (including offline debit) if the total sale is under a certain dollar amount.[4] This is based on the assumption that customers want a fast point-of-sale process, and low-value transactions are not the activity of a fraudulent user.

Ce spui tu cu BIN-ul, vine cam asa:
The card number's prefix is the sequence of digits at the beginning of the number that determine the credit card network to which the number belongs. The first 6 digits of the credit card number are known as the Bank Identification Number (BIN). These identify the institution that issued the card to the card holder. The rest of the number is allocated by the issuer. The card number's length is its number of digits.

Mie nu imi rezulta ca ei pot afla de aici ca tip de card este.

Foarte interesant acest articol:
http://en.wikipedia...._.22debit.22.29

Mai studiez, nevoia te invata  :) , desi nu am niciun chef de asta acum.

#43
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 17.04.2006
P.S.

Ceva care mi-a scapat:

Banks in some countries, such as Canada and Brazil, only issue online debit cards.
Adica cele pt. care este musai PIN-ul de introdus.

Cred ca daca am acest card care functioneaza offline, nu sunt probleme, atat timp cat nu este emis de o banca canadeza  :P . Sper si eu.....

#44
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Mulți nu acceptă Visa Electron , am impresia că ele sunt numai de tip DEBIT oricum...

#45
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 17.04.2006
In concluzie ma doare capul, o sa vad la fata locului. Trebuie sa ma descurc cumva, altfel imi ramane doar varianta autostopului  :lol: . O sa povestesc cand ma intorc. Thx !

#46
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 17.04.2006
Ca sa termin odata cu acest subiect idiot. Am sunat la banca si dupa ce am stresat 2 zile o bubulina de acolo, am primit un raspuns: pot utiliza Mastercardul embosat ( de debit ) ca si card de credit atat timp cat am bani pe el. Au spus ca nu au cum sa stie aia de acolo ai cui sunt banii, ci doar sa am bani.

Acum dupa ce am lamurit-o ( sper ), am alta problema: Asigurarile ! Dar despre asta nu o sa mai scriu aici.

Edited by metalactual, 10 April 2008 - 10:50.


#47
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 17.04.2006
Da, m-am intors.
Asa incat pot spune ca nu am avut problema cu cartea mea de debit, au "supt" banii de pe ea imediat offline, deci fara solicitare PIN. Am inchiriat masina lejer cu full RCA + CASCO, fransiza zero - nu am avut probleme, multumesc lui Dumnezeu !

O sa povestesc pe scurt in zilele ce vor urma cateva impresii despre aceasta tara. Desi eu am vazut extrem de putin. Bine, avand in vedere ca este cat un continent, nici nu puteam mai mult.

Sunt oarecum derutat, asa cum spuneam inainte de a pleca. Asa multi romani au emigrat, asa multi se duc in vizita la ei si totusi acest topic este f. sarac. De acord ca nu este o destinatie clasica de vacanta, dar totusi.....

Voi posta si foto.
Daca sunt doritori si vor info. pot intreba, voi raspunde in limita celor experimentate de mine.

#48
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 17.04.2006
Montreal - regiunea Quebec.

Attached File  IMG_0084.jpg   1.5MB   46 downloads - downtown

Attached File  IMG_0085.jpg   1.29MB   32 downloads- downtown

Attached File  IMG_0098.jpg   1.37MB   24 downloads- downtown

Attached File  IMG_0099.jpg   1.53MB   24 downloads- downtown

Attached File  IMG_0101.jpg   1.17MB   20 downloads- downtown

Attached File  IMG_0126.jpg   1.99MB   30 downloads - intrarea in gradina botanica

Attached File  IMG_0203.jpg   1.94MB   28 downloads - gradina botanica - zona China

Attached File  IMG_0216.jpg   1.71MB   24 downloads- gradina botanica - zona China - bonsai

Attached File  IMG_0221.jpg   1.7MB   24 downloads- gradina botanica - zona China - o poarta

#49
bigiro

bigiro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.07.2008

View Postmetalactual, on Jun 10 2008, 05:14, said:

Da, m-am intors.
Asa incat pot spune ca nu am avut problema cu cartea mea de debit, au "supt" banii de pe ea imediat offline, deci fara solicitare PIN. Am inchiriat masina lejer cu full RCA + CASCO, fransiza zero - nu am avut probleme, multumesc lui Dumnezeu !

O sa povestesc pe scurt in zilele ce vor urma cateva impresii despre aceasta tara. Desi eu am vazut extrem de putin. Bine, avand in vedere ca este cat un continent, nici nu puteam mai mult.

Sunt oarecum derutat, asa cum spuneam inainte de a pleca. Asa multi romani au emigrat, asa multi se duc in vizita la ei si totusi acest topic este f. sarac. De acord ca nu este o destinatie clasica de vacanta, dar totusi.....

Voi posta si foto.
Daca sunt doritori si vor info. pot intreba, voi raspunde in limita celor experimentate de mine.

Salutare tuturor!

Astazi m-am inscris pe acest forum si sper sa va ajut cu informatii din zona Montreal, in cazul in care sunt cereri in acest sens.

#50
iguana_albastra

iguana_albastra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 09.03.2008
Puteti sa ma ajutati si pe mine cu informatii despre parcurile nationale Jasper si Banff?

#51
iced_earth

iced_earth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 21.07.2009

View Postiguana_albastra, on 14th February 2010, 18:16, said:

Puteti sa ma ajutati si pe mine cu informatii despre parcurile nationale Jasper si Banff?

Sunt breathtaking. Cel putin Banff. In Jasper nu am fost.
Am fost in 2008 cu plecare din Calgary. Daca ai masina intr-o zi poti sa iti faci o idee de Banff.
Ca si atractii principale: Lake Louise, Columbia Icefields (poti sa urci pe ghetar in niste "autobuze" imense), Banff - orasel foarte misto, plus drumul dus intors. Nu se poate povesti cat de faini sunt the Rockies.
http://www.banffnationalpark.com/
Daca mai ai intrebari suplimentare...

#52
eugeniaC

eugeniaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 29.10.2009
Buna, eu n-am mai fost niciodata in Canada si nu am prieteni apropiati care sa fi fost. Recunosc ca interesul mi l-au starnit mai mult emisiunile de pe Discovery si National Geographic.
Asa ca am decis sa studiez o oferta pentru Canada, destul de complexa, care presupune in principal vizitarea urmatoarelor: Montreal, Quebec, Tadoussac, Ottawa, Toronto, Cascada Niagara. Excursia dureaza 10 zile si costa 2150 euro (in luna septembrie). In banii astia intra bilet de avion Bucuresti – Montreal si Toronto – Bucuresti (Air France), cazare la hotel 4* cu mic dejun, tururi de oras in Ottawa, Quebec si Toronto, excursii la Tadoussac si Cascada Niagara, ghid local si insotitor din partea agentiei.
As vrea sa stiu daca dupa parerea voastra acest program e ok in primul rand ca locatii vizitate si ce as mai putea vizita pe parcursul excursiei. De asemenea, pentru ca nu am mai fost niciodata in Canada, orice sfat ar fi binevenit. Multumesc.

#53
iced_earth

iced_earth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 21.07.2009

View PosteugeniaC, on 15th April 2010, 11:15, said:

Buna, eu n-am mai fost niciodata in Canada si nu am prieteni apropiati care sa fi fost. Recunosc ca interesul mi l-au starnit mai mult emisiunile de pe Discovery si National Geographic.
Asa ca am decis sa studiez o oferta pentru Canada, destul de complexa, care presupune in principal vizitarea urmatoarelor: Montreal, Quebec, Tadoussac, Ottawa, Toronto, Cascada Niagara. Excursia dureaza 10 zile si costa 2150 euro (in luna septembrie). In banii astia intra bilet de avion Bucuresti – Montreal si Toronto – Bucuresti (Air France), cazare la hotel 4* cu mic dejun, tururi de oras in Ottawa, Quebec si Toronto, excursii la Tadoussac si Cascada Niagara, ghid local si insotitor din partea agentiei.
As vrea sa stiu daca dupa parerea voastra acest program e ok in primul rand ca locatii vizitate si ce as mai putea vizita pe parcursul excursiei. De asemenea, pentru ca nu am mai fost niciodata in Canada, orice sfat ar fi binevenit. Multumesc.

Daca pretul este pentru o persoana mi se pare scump. Sunt 10 zile inclusiv drum?
Cred ca daca mergi pe cont propriu iesi mai ieftin. E adevarat e mai multa bataie de cap cu rezervari, cu planuit, cu viza dar eu zic ca e mai fain.
Perioada mi se pare iar foarte scurta. Daca bati atata drum ar fi foarte misto daca ai putea sta macar 3 saptamani.
In Montreal am stat 5 zile si mi s-a parut putin.
Quebec city este foarte dragut dar o zi e ok sa iti faci o parere.
In Toronto nu am fost si nici in Ottawa.
Ca si locuri e ok pe unde mergi dar o sa fie alergatura si nu o sa apuci sa savurezi nimic.
Parerea mea ar fi sa iti cumperi bilete de avion pe cont propriu (ai putin timp sa vanezi niste oferte), sa iti faci rezervari la niste hoteluri mai ieftine (avand in vedere ca doar o sa dormi in el nu cred ca trebuie 4*) si rent a car sau transport in comun. Din Montreal gasesti excursii de o zi pana in Quebec cu ghid inclus pe la 100 de dolari.
Incearca sa pleci cu dolari canadieni de aici. Mie nu mi-a mers cardul de debit acolo.
Dupa ce o sa te intorci o sa intelegi de ce emigreaza atata lume acolo.

#54
eugeniaC

eugeniaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 29.10.2009

View Posticed_earth, on 15th April 2010, 16:28, said:

Daca pretul este pentru o persoana mi se pare scump. Sunt 10 zile inclusiv drum?
Cred ca daca mergi pe cont propriu iesi mai ieftin. E adevarat e mai multa bataie de cap cu rezervari, cu planuit, cu viza dar eu zic ca e mai fain.
Perioada mi se pare iar foarte scurta. Daca bati atata drum ar fi foarte misto daca ai putea sta macar 3 saptamani.
In Montreal am stat 5 zile si mi s-a parut putin.
Quebec city este foarte dragut dar o zi e ok sa iti faci o parere.
In Toronto nu am fost si nici in Ottawa.
Ca si locuri e ok pe unde mergi dar o sa fie alergatura si nu o sa apuci sa savurezi nimic.
Parerea mea ar fi sa iti cumperi bilete de avion pe cont propriu (ai putin timp sa vanezi niste oferte), sa iti faci rezervari la niste hoteluri mai ieftine (avand in vedere ca doar o sa dormi in el nu cred ca trebuie 4*) si rent a car sau transport in comun. Din Montreal gasesti excursii de o zi pana in Quebec cu ghid inclus pe la 100 de dolari.
Incearca sa pleci cu dolari canadieni de aici. Mie nu mi-a mers cardul de debit acolo.
Dupa ce o sa te intorci o sa intelegi de ce emigreaza atata lume acolo.
Buna iced_earth, merci mult pentru raspunsul prompt si lamuriri. Da, pretul este pentru o persoana si include zbor dus-intors cu Air France si transport cu autocarul pe parcursul excursiei.
Intr-adevar, perioada este scurta si mi-as dori sa stau mai mult timp, la cat de multe chestii sunt incluse cred ca ar fi destul de obositor. Problema este ca n-am cum sa fiu plecata prea mult din tara (undeva maxim 2 saptamani)...
Am sa-ti urmez sfatul si am sa caut biletele de avion - poate dau de ceva mai rentabil (deja am intrat in sezon si companiile aeriene nu prea mai au promotii :(((). Daca insa nu o sa ies mai ieftin (si nu cu cativa euro, ca atunci nu merita efortul) am sa aleg oferta asta pentru ca macar vizitez o gramada si o sa am ce povesti la intoarcere.
Merci ca m-ai atentionat legat de dolari canadieni - cu siguranta asa o sa fac (n-as vrea sa am surprize :)).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate