Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Canada

- - - - -
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#19
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,284
  • Înscris: 17.04.2006
Hai ca era ultimul topic din toata aria de vacante.  A venit si randul lui, cel putin pentru je.

Asa ca, cei care au fost mai recent pe meleaguri canadeze, respectiv in "judetele" Quebec si Ontario, rog sa dea detalii.
Ma intereseaza o firma serioasa de unde sa inchiriez o masina - plecare din zona Montreal, un hotel in Niagara Falls, in Toronto si in Quebec City.
Pe masura ce mai am nevoie, strig  :w00t:.

Aaa, si poate idei de zbor Buc-Montreal. Cea mai buna oferta am gasit-o la KLM, 670 eur/pers - totul inclus. Asta pe net, la agentie este aprox. 730 eur  :angry: . Acum nu stiu, a mai platit cineva on-line 1.340 eur ? Ca eu mai mult cu low-costul am avut curaj, sunt viteaz la scoruri mici adica, dar aici parca imi e un pic jena....sa nu radeti  :P .

Multam' anticipat.

Edited by metalactual, 31 January 2008 - 22:37.


#20
mihairosioru

mihairosioru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 31.05.2007

View Postmetalactual, on Jan 31 2008, 22:36, said:

Aaa, si poate idei de zbor Buc-Montreal. Cea mai buna oferta am gasit-o la KLM, 670 eur/pers - totul inclus. Asta pe net, la agentie este aprox. 730 eur  :angry: . Acum nu stiu, a mai platit cineva on-line 1.340 eur ? Ca eu mai mult cu low-costul am avut curaj, sunt viteaz la scoruri mici adica, dar aici parca imi e un pic jena....sa nu radeti  :P .

Multam' anticipat.

Poate merita sa arunci un ochi si pe http://www.flyzoom.com , o companie ce se lauda ca ar fi un low-cost carrier transatlantic. Daca gasesti un tarif bunicel poate reusesti sa iti faci o conexiune prin Paris cu MyAir sau prin London Gatwick cu EasyJet.

Cat despre plata, nu stiu ce sa zic. Iti e teama ca s-ar putea ca cineva sa-ti "deturneze" banii in timpul tranzactiei?

Edited by mihairosioru, 31 January 2008 - 23:34.


#21
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,284
  • Înscris: 17.04.2006
Multam' de info. Am verificat, stiam de ei. Am mai facut simulari acum cateva luni pe toate combinatiile si am reusit sa scot max. 50 eur/pers. Nu sunt de neglijat, dar este riscant si nu ma bag. Nu imi ies f. binele orele, trambalare suplimentara de bagaje, rsic sa nu mai vrea muschiul lowcost sa plece, etc. Eu ma gandeam, de data asta, doar la comp. de linie.

Cat priveste tranzactia on-line, da am oeresce teama, dar o sa ma risc. Biletul vine tot electronic, gen low-cost, sub forma unui numar si un e-mail ? Este suficient sau mai trebuie "verificat-activat" suplimentar. Nu am mai cumparat on-line la comp. de linie, ci doar cu cash. On-line de multe ori, insa doar la lowcost-uri.

#22
mihairosioru

mihairosioru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 31.05.2007

View Postmetalactual, on Feb 1 2008, 11:23, said:

Multam' de info. Am verificat, stiam de ei. Am mai facut simulari acum cateva luni pe toate combinatiile si am reusit sa scot max. 50 eur/pers. Nu sunt de neglijat, dar este riscant si nu ma bag. Nu imi ies f. binele orele, trambalare suplimentara de bagaje, rsic sa nu mai vrea muschiul lowcost sa plece, etc. Eu ma gandeam, de data asta, doar la comp. de linie.

Cat priveste tranzactia on-line, da am oeresce teama, dar o sa ma risc. Biletul vine tot electronic, gen low-cost, sub forma unui numar si un e-mail ? Este suficient sau mai trebuie "verificat-activat" suplimentar. Nu am mai cumparat on-line la comp. de linie, ci doar cu cash. On-line de multe ori, insa doar la lowcost-uri.

De acord cu tine, pentru doar 50 de euro nu merita sa iti faci griji cu conexiunea. Mai bine sa o ai garantata.

In ceea ce priveste biletul, sigur vine tot electronic pe email. Din cate stiu eu nici nu prea mai sunt bilete de hartie. Este posibil sa trebuiasca confirmat ulterior de catre tine, dar asta depinde de la companie la companie. Sigur o sa primesti instructiuni in timpul rezervarii sau odata cu biletul in email.

Vara trecuta am zburat la Moscova cu Lufthansa si nu am putut cumpara biletul pe Internet pentru ca nu aveam bani pe card si era prea complicat sa mai ma incurc si cu banca. Am mers la o agentie si am cumparat biletul si tot pe email l-am primit, electronic. Nu a fost nevoie sa-l confirm. Il puteam vedea pe site-ul LH la fel cum se pot vedea rezervarile la EasyJet sau la alte companii low cost. Banuiesc ca si la KLM e la fel, nu-ti fa prea multe griji.

#23
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,284
  • Înscris: 17.04.2006
Hai ca era ultimul topic din toata aria de vacante. A venit si randul lui, cel putin pentru je.
Asa ca, cei care au fost mai recent pe meleaguri canadeze, respectiv in "judetele" Quebec si Ontario, rog sa dea detalii.
Ma intereseaza o firma serioasa de unde sa inchiriez o masina - plecare din zona Montreal, un hotel in Niagara Falls, in Toronto si in Quebec City.
Pe masura ce mai am nevoie, strig .


Haideti colegi forumisti, eu nu aflu nimic pe zona asta...adica bata vantul si ma aleg cu praful de pe toba ?
Nu pot sa cred, tot poporul pleca acu' 10-15 in Canada si acum nu zice nimeni nimic ?
Mai este pana plec, sunt rabdator, cat de cat..... :crybaby:.

#24
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postmetalactual, on Feb 5 2008, 23:06, said:

Hai ca era ultimul topic din toata aria de vacante. A venit si randul lui, cel putin pentru je.
Asa ca, cei care au fost mai recent pe meleaguri canadeze, respectiv in "judetele" Quebec si Ontario, rog sa dea detalii.
Ma intereseaza o firma serioasa de unde sa inchiriez o masina - plecare din zona Montreal, un hotel in Niagara Falls, in Toronto si in Quebec City.
Pe masura ce mai am nevoie, strig .


Haideti colegi forumisti, eu nu aflu nimic pe zona asta...adica bata vantul si ma aleg cu praful de pe toba ?
Nu pot sa cred, tot poporul pleca acu' 10-15 in Canada si acum nu zice nimeni nimic ?
Mai este pana plec, sunt rabdator, cat de cat..... :crybaby:.
Nu am fost in Canada, nici nu e pe lista mea de tinte - asa ca nu stiu mare lucru, n-am studiat niciodata. Am fost la Niagara Falls, dar in partea cealalta, in SUA, ca nu aveam viza canadiana. E incredibila, merita sa te duci.
Despre bilete electronice - e-ticket-ul nu a fost de fapt inventat de low cost, ci de companiile clasice ca o modalitate de reducere a costurilor. Low cost-urile au luat sistemul de-a gata. A cumpara pe site-ul lui KLM un bilet de 7000 euro (first class around the world), e la fel de sigur cum ai cumpara un bilet EasyJet de 50 euro pana la Milano. Nu-ti fa probleme.

#25
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,284
  • Înscris: 17.04.2006
D-lor, va rog frumos: ajutor urgent !!!
Am vrut sa cumpar on-line bilete la Lufthansa si m-am pomenit cu acest concept: etix@;.
La finalul rezervarii, imi spunea ceva de: sa am cardul cu care am facut rezervarea la mine. ca altfel nu pot sa zbor. Pare ca trebuie sa introduc datele de pe card sau cardul insusi intr-un automat care exista si pe Otopeni ( am verificat acum lista pe net, apare si la noi ) si de acolo iau "ceva", care e necesar pt. chck-in. Probabil un fel de tichet ??? Nu stiu ce sa fac si sunt stresat ca nu mai sunt multe locuri pe acest pret. Nu stiu cum se face, pentru ca al meu card expira inainte de a zbura cu o luna. Adica trebuie sa-l introduc fizic, ca la ATM sau doar introduc pe un display numarul de pe card ?
Cunoaste cineva acest sistem ???


http://www.lufthansa...amp;cid=1000347

Booking of your etix? ticket
This is how you book via www.lufthansa.comBooking via the call centre or travel agencyBooking confirmationTerms of tranport
The booking of an etix? is done comfortably and flexible right up until the Check-in deadline of your flight. You do not have to worry about having the ticket sent to you ? it is already waiting for you, electronically stored in our database.


top This is how you book via www.lufthansa.comOn our website you book your etix? for Lufthansa flights up to 2 hours before departure with your Lufthansa Miles & More card number or credit card number for your personal identification.

When you book a ticket for a flight that an etix? can be issued for you will receive it automatically.

The payment of an etix? is done via credit card.

If you stated one of the above mentioned cards for identification when booking you can use all Check-in options available.


top Booking via the call centre or travel agencyWhen booking via the Lufthansa Call Center at             +49 - 18 05 - 19 92 99       * or at your travel agency it is best to state one of the following cards for identification:

Lufthansa Miles & More card
Frequent flyer card of one of the other Star Alliance members: Air Canada, All Nippon Airways, Air New Zealand, SAS Scandinavian Airlines, Singapore Airlines, Thai Airways International, United Airlines Credit card
When quoting a Miles & More or Star Alliance frequent flyer card you will automatically collect miles. Should you, at the time of your booking, have none of the mentioned card on you you can have your miles credited afterwards: During check-in or even after the flight, online at the Miles & More site.

Should you have none of the mentioned cards the etix? ticket can be issued regardless. Please beware though that in this case you may only check in at the Quick Check-in machines or at the Check-in counter.

Edited by metalactual, 08 February 2008 - 21:09.


#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Il introduci în aparat, aparatul nu verifică existența lui în bancă, doar citește de pe banda magnetică informațiile necesare și le compară cu cele de la plată. Nu trebuie să faci neapărat asta. Poți să faci check-in clasic chiar și așa. Eu am făcut in Barcelona tot cu Lufthansa, check-in clasic , era prea mare coadă la eTix.

#27
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,284
  • Înscris: 17.04.2006

View PostMembruAnonim, on Feb 8 2008, 23:24, said:

Il introduci în aparat, aparatul nu verifică existența lui în bancă, doar citește de pe banda magnetică informațiile necesare și le compară cu cele de la plată. Nu trebuie să faci neapărat asta. Poți să faci check-in clasic chiar și așa. Eu am făcut in Barcelona tot cu Lufthansa, check-in clasic , era prea mare coadă la eTix.

Am inteles ca trebuie introdus ca la ATM, am apuca aseara sa mai citit un pic pe net, dar intre timp o sa-mi expire cardul si inseamna ca o sa am unul nou. Teoretic la reinoirea cardului o sa primesc unul cu aceleasi date, dar e f. la limita expirarea cu plecarea si imi e frica sa nu primesc noul card la timp de la banca.

Intrebarea mea, scuze ca nu am fost clar, era: daca rezerv biletele pe net trebuie neaparat sa merg la acel aparat ca sa mai primesc ceva din el, sau e suficient sa am cu mine ce primesc pe mail ? Adica se intampla ca la low-cost, primesc "biletul" pe e-mail si fac cu el chekc-in ? Sau e mai complicat, in sensul ca sunt strict legat de acel aparat ???? Din ce spui tu, inteleg ca pot face si clasic check-in-ul cu datele biletului care le primesc pe e-mail. E corect ?

Thx !

Edited by metalactual, 09 February 2008 - 11:22.


#28
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,284
  • Înscris: 17.04.2006
Am cumparat biletele, acum ce o fi o fi. Pai nu mai gaseam, se videau pe zi ce trece...am vorbit la Lufthansa ( in aeroport ) si mi-au confirmat ca pot face check-in normal, cu biletul venit pe e-mail. Am vazut si aparatul pentru quick check-in, dar daca ai bagaje de cala e musai sa faci check-in clasic, asa ca...pare totul ok.

Thx !

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
In Barcelona erau aparate care permiteau să lași și bagaj de cală în ele dar erau limitate la anumite dimensiuni și greutăți.

Quote

Din ce spui tu, inteleg ca pot face si clasic check-in-ul cu datele biletului care le primesc pe e-mail. E corect ?

Corect.

#30
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,284
  • Înscris: 17.04.2006

View PostMembruAnonim, on Feb 10 2008, 16:16, said:

In Barcelona erau aparate care permiteau să lași și bagaj de cală în ele dar erau limitate la anumite dimensiuni și greutăți.
Corect.

Bubulina cu care am vorbit la "gheseu" imi spunea ca trebuie sa am cardul cu care am facut rezervarea asupra mea, pt. ca e posibil sa faca controale inopinante ( antifrauda - cica au destule cazuri ). Si daca vreau sa fac quick check-in, normal.
Ce nu am inteles eu: pai daca am pasaportul cu mine, nu e suficient sa ma identific cu el ??? Sau daca plateste cineva pentru mine, ce sa fac, sa iau cardul omului cu mine ??? Nu prea am inteles, ai o idee ? Asa ca fapt divers.
Pe de alta parte, pe biletul electronic pe care l-am primit prin e-mail, scrie ca pot folosii acel aparat quick cu oricare card care are inscris numele meu ( al celui care apare pe cardul cu care s-a platit ). Sau asa am inteles eu.....Ai idee ? O sa-i sun, ca azi au deschisa si agentia de bilete.

Edited by metalactual, 11 February 2008 - 09:48.


#31
mihairosioru

mihairosioru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 31.05.2007

View Postmetalactual, on Feb 11 2008, 09:47, said:

Bubulina cu care am vorbit la "gheseu" imi spunea ca trebuie sa am cardul cu care am facut rezervarea asupra mea, pt. ca e posibil sa faca controale inopinante ( antifrauda - cica au destule cazuri ). Si daca vreau sa fac quick check-in, normal.
Ce nu am inteles eu: pai daca am pasaportul cu mine, nu e suficient sa ma identific cu el ??? Sau daca plateste cineva pentru mine, ce sa fac, sa iau cardul omului cu mine ??? Nu prea am inteles, ai o idee ? Asa ca fapt divers.
Pe de alta parte, pe biletul electronic pe care l-am primit prin e-mail, scrie ca pot folosii acel aparat quick cu oricare card care are inscris numele meu ( al celui care apare pe cardul cu care s-a platit ). Sau asa am inteles eu.....Ai idee ? O sa-i sun, ca azi au deschisa si agentia de bilete.

Asta e intra-adevar o chestie ingrozitor de ciudata: obligatia de a prezenta la check-in cardul de credit cu care s-a facut plata. Am cautat pana acum la Turkish Airlines si la Lufthansa niste bilete long-haul si la ambele companii sunt atentionat ca trebuie sa prezint si cardul de credit la check-in.  Ce se intampla in cazul in care:

- pierzi intre timp cardul si-ti faci altul?
- expira si-ti faci altul?
- se demagnetizeaza...
- ai un card virtual de plati pe net, care nu are banda magnetica, e doar un plastic?
- posesorul cardului nu este acelasi cu pasagerul!
- nu ai card de credit, e de fapt de debit!

In situatia asta mai bine mergi la biroul lor si platesti acolo biletul... sau la o agentie de turism. Eu credeam ca daca e e-ticket atunci e mai usor, ca la low-cost. E drept ca odata, la Budapesta, la coada la check-in la EasyJet, am vazut vreo trei insi cu cartile de credit in mana, langa pasaport si booking confirmation. Dar nu le-a cerut nimeni nimic.

#32
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,284
  • Înscris: 17.04.2006
De fapt se pare ca este cam asa:

doar daca vreau quick check-in trebuie sa am musai cardul cu care am facut rezervarea sau alt card pe numele meu.
Pot insa face check-in absolut normal, mai ales ca o sa am bagaje mari si acolo prezint biletul electronic primit pe e-mail si pasaportul. Deci nu sunt probleme. Totusi ei fac controale din cand in cand pentru cei care platesc cu carduri false. Sincer sa fiu nu cred sa fie o problema, dar admit ca am un mic cui....o sa vad atunci.
Acest sistem exista si la Austrian, eu am vazut mereu pe aerop. din Viena o gramade de aparate quick, dar nu am fost atent la ele, ca nu ma interesau atunci  :mellow: . Acum o sa fiu mai atent la "tehnologii".

Cat despre faptul de a cumpara biletele de la agentia Lufthansa, sa fie de capul lor, trebuia sa platesc in plus doar....240 eur. Doar peste cadavrul meu !

Edited by metalactual, 28 February 2008 - 15:03.


#33
mihairosioru

mihairosioru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 31.05.2007

View Postmetalactual, on Feb 28 2008, 15:00, said:

Cat despre faptul de a cumpara biletele de la agentia Lufthansa, sa fie de capul lor, trebuia sa platesc in plus doar....240 eur. Doar peste cadavrul meu !

Ciudat... cand am cumparat biletul pentru Moscova pretul de la agentie era la fel cu cel de pe site. Am pierdut putin la schimbul valutar (pe site pretul era in euro, la agentie in forinti).

Ai platit biletele cu card de credit sau de debit?

#34
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,284
  • Înscris: 17.04.2006

View Postmihairosioru, on Feb 28 2008, 15:09, said:

Ai platit biletele cu card de credit sau de debit?

Debit, Master, embosat.....

#35
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,284
  • Înscris: 17.04.2006
Rog info. despre rent a car in Canada. Poate cineva a inchiriat acolo sau in SUA, conditiile fiind similare.
Ma intereseaza daca in costul de inchiriere intra si CASCO. Inteleg ca RCA-ul intra, dar pentru CASCO nu inteleg.
In general imi cer aprox. 240 CAD, cu toate taxele pentru 8 zile. Pe urma au un stres: vor carti de credit, nu de debit. Daca eu incarc al meu card de debit cu suma pentru inchiriere + un extra de 500 CAD ( inteleg ca este o garantie care o vor ei, in caz ca fac eu buba la masina ), nu ar fi ok ? De unde stiu ei ce card am eu, ca nu scrie pe el, iar eu nu le spun ? Am un Master si un Visa, ambele embosate.

Thx !

#36
hyperionx21

hyperionx21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2006

View Postmetalactual, on Apr 8 2008, 11:28, said:

Rog info. despre rent a car in Canada. Poate cineva a inchiriat acolo sau in SUA, conditiile fiind similare.
Ma intereseaza daca in costul de inchiriere intra si CASCO. Inteleg ca RCA-ul intra, dar pentru CASCO nu inteleg.
In general imi cer aprox. 240 CAD, cu toate taxele pentru 8 zile. Pe urma au un stres: vor carti de credit, nu de debit. Daca eu incarc al meu card de debit cu suma pentru inchiriere + un extra de 500 CAD ( inteleg ca este o garantie care o vor ei, in caz ca fac eu buba la masina ), nu ar fi ok ? De unde stiu ei ce card am eu, ca nu scrie pe el, iar eu nu le spun ? Am un Master si un Visa, ambele embosate.

Thx !

Salut!
Eu am inchiriat in State. Nu prea stiu exact cum sta treaba cu asigurarile, eu atunci am cerut sa fie cu toate incluse. Am folosit un card de debit Visa (cu suma necesara pe el, normal :) ) si totul a mers struna. Adica au blocat suma pe card si au debitat-o in momentul in care am returnat masina.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate