Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Traseu Timisoara - Botosani

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

View Postronell, on 25 noiembrie 2015 - 15:17, said:

As vrea s-o parcurg dintr-o bucata, da. Bineinteles, cu pauzele de rigoare. Ma gandeam sa plec dimineata, undeva la 8-9

ronell, fa-ti foarte bine calculele. Eu cunosc drumul, l-am facut vara si cu popasuri pana in Suceava mi-a luat vreo 11 ore DAR eu am experienta in condus si am avut si masina cu zvac si 4x4. Vezi ca vei prinde serpentine si pe Tihuta si pe Mestecanis... in plus, din Lugoj pana in Deva drumul merge prin padure cu curbe stranse si acolo si cu risc de polei (umbra de la copaci, zapada sau ploaie care nu se evapora). Daca ai posibilitatea, ia in calcul o zi pauza prin Bistrita.

NB: te stiu de asta-vara, nu stiu ce trasee lungi ai facut de atunci dar pentru cineva cu experienta ta este o provocare serioasa acest traseu mai ales iarna cand nici lumina naturala este indelungata si sunt posibile si probleme specifice iernii. Vezi ca nu poti frana ca vara, recomand frana de motor si retrogadarea vitezelor cand vrei sa opresti... considera ca nu exista pedala de frana.

La experienta ta recomand pauze de 10-15 min la fiecare 2h de condus, nicidecum calupuri lungi de 3-4 ore cum ti-ai propus.

Edited by Bogdansv1, 25 November 2015 - 15:44.


#20
ronell

ronell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 30.06.2006
Da, tii minte bine, asta vara intrebam de Timisoara - Constanta, dar pana la urma am mers cu trenul pt ca aveam un Opel de 20 de ani. Inca il mai am. Insa intre timp mi-am luat un Volvo V50 2.0D 136 cp, din 2009, Kinetic, cutie automata. Trasee lungi de atunci doar pana la Felix, si urmeaza un Petrosani. Ma simt mult mai sigur pe mine acum, si ca experienta, dar si ca masina pe care o conduc, insa tot am nevoie de sfaturi si pareri. O sa-mi fac bine calculele, tocmai de aceea am inceput sa o fac cu ~1 luna inainte de plecare. Nu vreau sa las nimic la voia intamplarii

Edited by ronell, 25 November 2015 - 15:48.


#21
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
E de luat in calcul si o pauza pana a doua zi peste noapte pe la jumatatea drumului. Pot sa spun ca am ceva ani si km la activ dar la drum lung dupa 5 - 6 ore de condus simt ca nu mai merge. In conditii de iarna cu atat mai mult.

Edited by Ditian, 25 November 2015 - 20:47.


#22
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010
Pana la Cluj, mergi pe Oradea. E ceva mai putin aglomerat decat varianta pe Alba-Iulia, drumul e in stare excelenta. Si incearca sa pleci ceva mai devreme(in jur de 6-6 jumate cel tarziu), vei merge pe intuneric vreo ora-doua, dar pe un drum cunoscut si neobositor. Ca si loc de popas, recomand o pensiune la vreo 20km dupa Alesd cand incepi sa urci dealurile(pe partea dreapta cum mergi spre Cluj, o parcare mare). Mancare foarte buna la preturi decente, personal amabil. Dupa Cluj nu pot sa iti dau sfaturi pentru ca eu am venit dinspre Iasi pe Cheile Bicazului...

#23
ronell

ronell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 30.06.2006
O sa pun pe lista popasul. Deja iau in calcul intr-adevar o oprire peste noapte pe la jumatea drumului, ar fi ideal scenariul asta.

#24
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Ronell, să pui în mașină și pături, apă, ceva de ronțăit pentru cei mici. Nu mă gândesc că vei rămâne înzăpezit, vor fi avertizări peste tot, ci la faptul că vei putea rămâne în pană și mașina se răcește repede.
La traseul tău, jumătatea drumului este între Cluj și Bistrița. Poți încerca să ajungi și în Vatra Dornei dar nu știu ce prețuri pot fi în acea perioadă.
Dacă ai dileme, neclarități sau nevoie de sfaturi, dă un semn.

#25
ronell

ronell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 30.06.2006
Am stat o data vreo saptamana la o pensiune in Frasin. Sincer acolo mi-as face oprirea, ca mi-a placut foarte mult, dar e cam departe. De acolo pana la Botosani nu mai are rost s-o lungesc pana a doua zi. O sa caut ceva in Bistrita, Gherla, sau poate Reghin, daca fac un mic ocol prin Tg. Mures.

#26
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Dacă ajungi în Târgu Mureș sunt și alte variante de traseu: Târgu Mures- Piatra Neamț-Roman-Suceava sau Piatra Neamt- Târgu Neamț-Suceava. Peisaj spectaculos la Cheile Bicazului, drumul mai prost între Borzunt și Piatra Neamț, foarte bun în rest.
Mai este și varianta Reghin-Borsec-Targu Neamț. N-am mai fost de ceva ani, erau probleme pe vreo 10 km dar se lucra, în mod normal este terminat de ceva timp.
Dacă alegi varianta Târgu Neamț- Gheorghieni, la intrarea în Borzunt este popasul Bază Fogado unde se mănâncă extraordinar.

Edited by Bogdansv1, 26 November 2015 - 14:22.


#27
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,690
  • Înscris: 23.04.2007

View PostBogdansv1, on 25 noiembrie 2015 - 15:41, said:

serpentine si pe Tihuta
Marcaju' reflectorizant de pe axu' si marginea drumului e cam sters ... fiind (oarecum) incepator iti recomand sa nu te prinda intunericu' pe acolo.

#28
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Ar mai fi ceva, dacă e zăpadă și o iei pe Lugoj, evită scurtătura pe DJ spre A1 din Coșteiu, mergi până la autostradă și pe ea. Scurtătura aia pe DJ are 2 curbe unde n-aș vrea nici eu să fiu nevoit să merg dacă nu e curățată zăpada.

#29
ronell

ronell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 30.06.2006
Eu o sa merg exact pe unde-mi spune GPS-u, nu am sa fac experimente. O sa pun si GPS-ul masinii, dar si Google Maps. Am hotarat sa merg cu Google pt traseu. Mai cateva zile si plec, si cred ca o sa-l fac tot dintr-o bucata. Ma astept la vreo 12 ore de condus, si o sa merg pe traseul recomandat de Google Maps.

#30
ronell

ronell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 30.06.2006
La Costeiu vad ca ma duce pe A6 apoi pe A1, cred ca e ok. Nu e nici un DJ pe traseu acolo

Apropo de DJ-uri: intre ludus si bistrita ma trimite pe un fel de scurtatura, un DJ, 151. Vad cadaca merg pe Ludus - Reghin - Bistrita e un pic mai lung, dar sunt drumuri E, mai exact E60 pana la Reghin, si E578 pana la Bistrita. Cum e mai ok?

Edited by ronell, 16 December 2015 - 13:27.


#31
ronell

ronell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 30.06.2006
Sau cealalta varianta care au recomandat-o unii colegi, prin Turda - Cluj - Dej? Sau poate Reghin - Borsec - Tg. Neamt? Inca nu-s hotarat, si plec in 4 zile.

Edited by ronell, 16 December 2015 - 15:48.


#32
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010
Avand in vedere ca e iarna(desi acum nu e zapada) si ca autoritatile noastre mai mereu sunt luate prin surprindere as recomanda sa mergi doar pe drum european. Sansele ca acesta sa fie intretinut sunt mult mai mari decat in cazul unui drum judetean si sa poti pastra o viteza medie de deplasare mai ridicata. La asta se adauga si faptul ca drumurile europene sunt mult mai bine marcate/semnalizate si in cazul unui sofer mai lipsit de experienta conteaza...

#33
ronell

ronell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 30.06.2006
Merci! Asta incerc sa fac. Am ajuns la un traseu cat de cat final, si anume:

https://goo.gl/maps/ePwB7agb8dT2

Edited by ronell, 16 December 2015 - 16:29.


#34
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013

View Postronell, on 25 noiembrie 2015 - 13:08, said:

Salutare,
Ma pregatesc de un drum Timisoara - Botosani, primul drum asa lung pt mine, si nu stiu exact pe unde s-o iau, cum sunt drumurile, etc. Conform Google maps variantele ar fi cam asa:

http://distanta.ro/timisoara/botosani

#35
ronell

ronell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 30.06.2006
Merci flavius18. E cam acelasi traseu pe care google il da, insa la recomandarile colegilor si la ce am vazut pe harta am ales alta ruta intre turda si bistrita, prin dej. Am vazut ceva lucrari acolo dupa cluj, dar sper ca nu-i nimic serios. In principiu plec duminica dimineata, ar trebui sa fie drumul destul de liber

#36
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013

View Postronell, on 16 decembrie 2015 - 16:31, said:

Merci flavius18. E cam acelasi traseu pe care google il da, insa la recomandarile colegilor si la ce am vazut pe harta am ales alta ruta intre turda si bistrita, prin dej. Am vazut ceva lucrari acolo dupa cluj, dar sper ca nu-i nimic serios. In principiu plec duminica dimineata, ar trebui sa fie drumul destul de liber
Drum bun.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate