Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Traseu Timisoara - Botosani

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
ronell

ronell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 30.06.2006
Salutare,

Ma pregatesc de un drum Timisoara - Botosani, primul drum asa lung pt mine, si nu stiu exact pe unde s-o iau, cum sunt drumurile, etc. Conform Google maps variantele ar fi cam asa:

Implicit de la google:

https://www.google.r...27!2d47.7406537

sau, gandit de mine, dar stiu ca se foloseste:

https://www.google.r...d47.7406537!3e0

Drumul va fi chiar inainte de Craciun, desi tre sa iau in calcul si posibilitatea existentei zapezii pe traseu.

Daca face cineva drumuri de astea, nu chiar traseul complet, dar macar bucatele din el, sau chiar cineva care nu face dar cunoaste pe unde sunt drumurile mai bune, pe unde e mai ok de mers, as dori niste pareri. Poate alte trasee daca sunt unele mai putin cunoscute, orice e binevenit. Probabil implicit voi folosi acelasi traseu, care o fi el, si la intors.

Si de asemenea, pe orice traseu ar fi cel mai bun, as dori sa stiu sa stiu niste locuri de facut pauza. 4-5 pauze poate (eu sper la 3, dar cred ca ma hazardez), ceva locuri cu caldurica, pt ca mergem toata familia, asta insemnand si un copil mic. Popasuri, pensiuni, oriunde e posibil. Mai putin benzinarii, unde as opri doar pt alimentare, daca e nevoie.

Merci!

Edited by ronell, 25 November 2015 - 13:24.


#2
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Cel pe lângă Alba Iulia, cu mențiunea că dacă ajungi pe la ora de vârf acolo o să ai vreo 10-15 minute extra. Și aș merge pe Turda - centura CJ - Dej, iarna drumurile principale sunt cele curățate mai bine. Pe unde vrei tu să mergi pe DJ-uri s-ar putea să dai de drumuri curățate mai greu.

Recomandarea mea e să instalezi Waze și să mergi cu el, o să te reruteze în funcție de trafic si incidente.

Pentru starea carosabilului: http://forum.peundem...php?topic=199.0

Pentru actualizările de la CNADNR de văzut înainte de a pleca, anunță și cum e cu zăpada pe drum: www.cnadnr.ro/s_drumuri.php

#3
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 01.02.2007
Foloseste cu incredere http://distanta.ro/ iti da cam 3 variante de traseu, cu km parcursi, timp aproximativ, chiar si un calculator de costuri (stanga jos) iar pt calitatea drumurilor iti recomand http://forum.peundem...php?topic=199.0 unde gasesti o harta actualizata la zi de catre "pasionati", daca iti faci cont poti sa ceri acolo recomandari si vei primi raspunsuri avizate.
Bafta si drumuri bune!

#4
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
cea mai buna varianta TURDA BISTRITA e prin Dej.
Pe la Sarmasu e drum rau , si daca e iarna grea va fi si mai rau.
Stai pe DN-uri si esti ma castigat : carosabil bun lat , marcat corespunzator , curatat pe timp de iarna, pensiuni , benzinarii , OAMENI , zone cu drum iluminat etc

#5
grinci

grinci

    Bang the bass, turn up the treble

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,225
  • Înscris: 10.09.2013
Cel implicit de la Google e foarte bun. Drum european prin nord, pasul Tihuta cu asfalt impecabil si foarte bine intretinut iarna. Peisaje frumoase si drum bun (de regula si liber intre Bitrita si Botosani).

#6
VanBasten

VanBasten

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 05.01.2007
Timisoara -> Lugoj -> 25 de km de autostrada ->Faget -> Deva - autostrada -> Sebes -> Turda -> Valcele - centura spre Apahida -> Bistrita - pe pasul Tihuta ->  Vatra Dornei -> Suceava -> Botosani

#7
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
Grija ca Bistrita  vatra dornei e plin de radare

#8
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Poti sa mergi fie prin Deva-Alba-Iulia- Cluj, fie prinOradea-Huedin-Cluj, in functie de cum va fi vremea, ambele rute sunt OK si facute de mine. Ca popas (pentru prima ruta) chiar la intrarea in Dej ai pe partea dreapta un popas unde se mananca bine (nu stiu numele dar parca iar chiar langa indicatorul de intrare). In Bistrita nu stiu unde sa-ti spun dar te sfatuiesc sa faci popas acolo caci dupa aceea intri intr-un sir de localitati rurale si va fi mai dificil sa tragi masina deoparte. In Vatra Dornei iarasi gasesti, recomand Mon Ami (parchezi masina pe strada principala, restaurantul se afla pe aleea pietonala ce duce spre Parcul Municipal).

#9
ronell

ronell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 30.06.2006
Multumesc pt raspunsurile prompte si precise. Pana la alte raspunsuri, daca vor mai fi, pe traseul asta unanim recomandat, cam ce popasuri ar fi bune pt oprit? 4-5 bucati, chiar si 3 daca sunt viteaz, la distante cat de cat egale, ca sa ma dezmortesc, si eu si pasagerii. Si o intrebare mai delicata... in afara de autostrada, sunt portiuni unde poate fi pus pilotul automat? (asta o intreb pt ca momentan masina mea cea noua (pt mine) nu are pilot automat, dar se poate adauga, insa costa undeva la 3000 de lei, si nu stiu daca merita investitia pana atunci, sau sa mai astept)

#10
VanBasten

VanBasten

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 05.01.2007

View PostBogdansv1, on 25 noiembrie 2015 - 13:59, said:

Poti sa mergi fie prin Deva-Alba-Iulia- Cluj, fie prinOradea-Huedin-Cluj, in functie de cum va fi vremea, ambele rute sunt OK si facute de mine. Ca popas (pentru prima ruta) chiar la intrarea in Dej ai pe partea dreapta un popas unde se mananca bine (nu stiu numele dar parca iar chiar langa indicatorul de intrare). In Bistrita nu stiu unde sa-ti spun dar te sfatuiesc sa faci popas acolo caci dupa aceea intri intr-un sir de localitati rurale si va fi mai dificil sa tragi masina deoparte. In Vatra Dornei iarasi gasesti, recomand Mon Ami (parchezi masina pe strada principala, restaurantul se afla pe aleea pietonala ce duce spre Parcul Municipal).
Pe la Alba are cam 100 de km de autostrada. Am facut si pe Oradea dar timpul e mai lung acum pentru ca nu este nici un km de autostrada. Acum cativa ani cand se lucra la Timisoara-Lugoj era intr-adevar mai bine pe la Oradea.

#11
ronell

ronell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 30.06.2006

View PostBogdansv1, on 25 noiembrie 2015 - 13:59, said:

Poti sa mergi fie prin Deva-Alba-Iulia- Cluj, fie prinOradea-Huedin-Cluj, in functie de cum va fi vremea, ambele rute sunt OK si facute de mine. Ca popas (pentru prima ruta) chiar la intrarea in Dej ai pe partea dreapta un popas unde se mananca bine (nu stiu numele dar parca iar chiar langa indicatorul de intrare). In Bistrita nu stiu unde sa-ti spun dar te sfatuiesc sa faci popas acolo caci dupa aceea intri intr-un sir de localitati rurale si va fi mai dificil sa tragi masina deoparte. In Vatra Dornei iarasi gasesti, recomand Mon Ami (parchezi masina pe strada principala, restaurantul se afla pe aleea pietonala ce duce spre Parcul Municipal).

Merci. Cred ca am raspuns in acelasi timp si nu am vazut rapsunsul tau cu popasurile la timp. Pun popasurile pe lista, alaturi de altele care poate vor veni, si inainte sa plec am sa studiez zonele pe google maps, street view, sa vad exact care-i treaba, si unde sa ma astept sa le gasesc, sa n-am surprize ca trec de ele si nu mai pot intoarce.

#12
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 01.02.2007
Esti sigur ca ai inteles exact ce face acel "pilot automat"? Au fost forte multe cazuri in care pe Buc-Pi nu am putut sa il folosesc cat este ea autostrada de lunga, asa ca ce sa mai vorbim de DN,DJ sau alte alea. Pauza faci in functie de cand simti tu ca ai nevoie, nu cand iti zice matematica ca acolo e parcurs 20% din traseu si e musai pauza. Te simt cam stresat de acest drum si asta nu e bine. Sper sa ma insel.

Edited by dacibesti, 25 November 2015 - 14:27.


#13
ronell

ronell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 30.06.2006
Pai sunt un pic stresat, ca e primul atat de lung, altfel nu mi-as bate capul. Vreau sa fie totul bine, si de asta vreau sa fiu pregatit cat de bine se poate. Iar de pilotul automat, stiu ce face, si intr-adevar pe DN si DJ mai greu de folosit, dar pe autostrazi, daca nu sunt aglomerate, am simtit ca mi-ar trebui. Insa, daca pe DN si DJ n-as prea avea unde, cand strabat o localitate cu 50 km/h cap-coada, fara nici o frana sau accelerare mi-ar prinde bine sa pun pilotul si sa imi mai dezmortesc piciorul drept, mai ales ca am cutie automata, si sta vreme indelungata aproape nemiscat. Insa doar pt localitati nu stiu daca merita investitia. Eu voiam sa stiu pt alte portiuni. Cu pauzele, da, cam ai dreptate, dar ce sa fac... n-am multa experienta, de aia intreb in stanga si in dreapta. Deocamdata presupun ca o data la 3-4 ore as avea nevoie de o pauza. Cum va fi in realitate, vom vedea.

#14
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,840
  • Înscris: 26.02.2010
Vrei sa parcurgi intreaga distanta intr-o zi? Daca o sa pleci de dimineata (ora 3/4) o sa ajungi destul de bine. Drumul Alba-Iulia - Cluj Napoca este destul de aglomerat, probabil vei face in jur de 2h, apoi Cluj - Bistrita (1,5 - 2 h) si apoi prin Pasul Tihuta, mai ai ceva de mers.

#15
ronell

ronell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 30.06.2006
As vrea s-o parcurg dintr-o bucata, da. Bineinteles, cu pauzele de rigoare. Ma gandeam sa plec dimineata, undeva la 8-9

#16
epuru

epuru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 27.03.2007
Cum ai zis si colegii, cea mai buna varianta este cea oferita de Google, dar prin Turda, Centura Apahida-Valcele, Gherla, Dej. In rest nemodificat.

Adica acest traseu: https://goo.gl/maps/Npf2m661KRL2

Pleaca mai devreme, dar ai grija la inghet dimineata devreme.

Edited by epuru, 25 November 2015 - 15:21.


#17
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,840
  • Înscris: 26.02.2010

View Postronell, on 25 noiembrie 2015 - 15:17, said:

As vrea s-o parcurg dintr-o bucata, da. Bineinteles, cu pauzele de rigoare. Ma gandeam sa plec dimineata, undeva la 8-9
E cam tarziu la 8-9, deoarece vei pleca in plina aglomeratie si nu vei putea ajunge in timp util pana la Botosani. La timpul afisat pe google, mai adauga vreo 3 ore in plus. Asta vara, am plecat la 5:45 din Bucuresti pe A1 si am ajuns in statiunea Rausor la 21:00, dupa ce am parcurs aproape 600 km pe traseul: Bucuresti - Pitesti - Ramnicu Valcea - Horezu - Tirgu Jiu - Petrosani - Straja - Petrosani - Hateg - Rausor. Drum bun!

#18
ronell

ronell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 30.06.2006
Merci! Bine ca mi-ai spus, o sa re-evaluez orarul. Apropo de Petrosani, in mini-vacanta asta de 1 decembrie, ca o avanpremiera la drumul asta lung, o sa fac un Timisoara - Petrosani si retur. Va prinde bine, ca si experienta. Pana acum am la activ 3 drumuri Timisoara - Baile Felix si retur, ca fiind cele mai lungi pt mine. Unul cu masina veche, 2 cu masina noua (pt mine). Asta in afara drumurilor locale.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate