Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

DVD to DivX (XviD) in cativa pasi cu FairUse 2.1

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Deschideti FairUse 2.1
Bifati New project, dati un nume si navigati in directorul in care vreti sa faceti proiectul. (Foto 1)
Attached File  1.JPG   52.7K   1497 downloads
Eu am ales acel director in C pentru ca nu mai aveam spatiu pe celelalte partitii.
next.
Alegeti Unitatea DVD-ROM (RW) sau o unitate virtuala sau o imagine ISO care contine dvd-ul. (foto 2)
Attached File  2.JPG   19.97K   916 downloads
Press OK.
In pasul urmator alegeti streamul cu cea mai mare dimensiune. Acela va contine toate capitolele filmului propriuzis. Precizez ca un dvd original poate avea si niste filmulete speciale, comentarii ale regizorului (interviu), make of etc. (foto 3)
Attached File  3.JPG   38.54K   960 downloads
Next
Acum asteptati cca 12 minute pentru a-si crea fisierele de care are nevoie pe HDD. Dupa acest pas puteti scoate dvd-ul din unitate. (foto 4)

Attached File  4.JPG   55.94K   707 downloads

Incepem joaca.  ;)  Implicit el va avea setat start 0; end sfarsitul filmului. Puteti seta voi start si end pozitionand cursorul in pozitia dorita si apasand butonasele corespunzatoare din dreptul lui start si apoi end. sau puteti selecta un anumit capitol doar din combo-ul de dedesubt. Croping region lasati implicit (vede singur). O chestie interesanta: puteti introduce subtitrarea de pe dvd in filmul final avi bifand Include subpicture, alegand subtitrarea din combo si bifand  extract subtitles. (foto 5)
Attached File  5.JPG   70.63K   979 downloads
Exemplu: (foto 6)
Attached File  6.JPG   70.99K   738 downloads
O.K. Next.
Apasati autodetect si va lua singur modul corespunzator de conversie (pt mai multe detalii cititi ce scrie acolo sau dati un search pe forum pt a gasi ce inseamna interlaced). (foto 7)
Attached File  7.JPG   55.19K   666 downloads
Next. iar trebuie sa ne jucam putin. ca exemplu eu am ales un dvd original cu filmul "Indiana Jones and temple of doom". Acest dvd are mai multe coloane sonore si mai multe piste de subtitrari. Chestia cu subtitrarile ati vazut-o in atach-ul anterior. de asemenea coloanele sonore sunt 5.1. Deci daca vreti sunet 5.1 si pe versiunea finala DivX2 setati la Audio 1 AC3. de asemenea puteti adauga alta coloana sonora si elimina una existenta din ADD/remove.
Sa vedem un exemplu:
Size (1380 - 2 cd-uri (facem cu sunet AC3). Nu puneti exact 1400 pentru ca fisierele finale sunt ceva mai mari decat scriem acolo. Versiunile mai vechi de FairUse au niste buguri. Le voi spune la final.)
Mod Compresie DivX (sau XviD la alegere)
Two pass (calitate mai buna)
Enconding Speed->Quality
Audio encodings: English-AC3 5.1; Audio 1 AC3 (daca doriti pe 1 cd atunci alegeti mp3)
Resolution lasati implicit (gaseste singur rezolutia potrivita setarilor facute)
Output file segment 2 (2-cd-uri). Daca aveti un dvd cu videoclipuri sau un concert si aveti capitole la fiecare melodie puteti seta Split at every chapter si veti avea la final toate videoclipurile separat.  ;) (foto 8)
Attached File  9.JPG   60.28K   765 downloads
Next. Rabdare si tutun. F util: bifand modul IDLE puteti sta la calculator si face ce vreti. Cand plecati deselectati modul IDLE si va rula la puterea maxima a sistemului, cand reveniti, daca nu a terminat si va plictisiti puteti din nou bifa modul IDLE etc. Din experienta va spun ca e util. (foto 9)
Attached File  10.JPG   54.45K   489 downloads
In modul full processing (utilizand din plin resursele) dureaza cam 4 ore pe un sistem:
AMD Athlon XP 3200, 1GB RAM.
______________________________________
Buguri la versiunile mai vechi:
La output file segment daca pui 2 va face prima bucata si apoi a doua o va face peste prima (nu schimba numele si automat face overwrite. Mi-am facut nervi cat carul cand am vrut sa-mi fac melodiile din U2-The best of 90-2000, piesa cu piesa. la final aveam doar un videoclip  :lol: . Apoi, cand am stat langa el am vazut ce se intampla am reusit sa-l pacalesc.
Il pacaliti in modul urmator:
El mai intai extrage sunetul. Un proces care dureaza si el ceva timp.
Dupa ce a terminat de facut prima bucata (si audio si video si le-a legat-astia sunt pasii lui) el trece la audio pt a doua bucata. Bifati modul IDLE ca sa faca mai incet iar voi copiati din acel director prima bucata versiunea finala in alta parte.Apoi debifati modul IDLE si lasati-l sa faca  adoua bucata.
Spor la treaba.
este cel mai "wizard" si mai simplu mod pe care l-am intalnit pt acest tip de conversie care sa-ti ofere atatea setari.

Edited by daddy, 23 January 2006 - 22:13.


#2
miniteh

miniteh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 29.11.2005
Salut,
Pentru ca am citeva dvd-uri cu filme bune, care nu au subtitrare in romaneste, mi-a venit ideea sa fac respectivele filme divx si apoi sa le atasez un fisier de sub. Pentru ca nu am stiut, ca acest program e free, nu am dat importanta. Cind am vazut  ca, unii user se pling de probleme cu AutoGK, am zis sa incerc cu FairUse, mai ales ca pare simplu si e bun pentru un incepator ca mine, in domeniul convertirii filmelor, chiar daca dureaza mai mult decit AutoGK. Am inteles, ca si calitatea video care se obtine este buna. Inainte de a incepe vreau sa-ti pun citeva intrebari, ca de exemplu: filmele de pe respectivele dvd-uri sint chinezarii, deci cred ca nu au nici o protectie la copiere, dar in caz ca au, pot folosi DVD Decrypter si apoi sa le convertesc, mai functioneaza atunci corect programul?
Cum pot elimina tot ce nu ma intereseaza din film, audio in alte limbi decit engleza, toate subtitrarile pentru ca nu este si romana si eventualele trailere si interviuri? Pot folosi exact setarile facute de tine in screenshot-uri sau trebuie sa schimb ceva, daca vreau sa elimin mai multe din dvd-ul respectiv.
Pe site-ul lor au ajuns la versiunea FairUse 2.4 Light Edition sti ceva despre ea, e mult diferita de 2.1 sau doar au corectat niste bug-uri?
In final iti cer permisiunea, sa te mai deranjez pe PM, daca iti convine, cu unele intrebari cind ma apuc de practica, pentru a nu incarca aiurea forumul cu problemele mele.
Iti multumesc anticipat pentru eventualele sfaturi si ajutor.
                                                                         Cu stima,Miniteh.

#3
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Programul functioneaza corect pentru orice dvd pe care ti-l poate citi unitatea dvd-rom. Deci va functiona fara probleme si pentru dvd-uri refacute cu dvd shrink. Softul nu este free. Nici nu am scris asa ceva in ghidul de mai sus. Dar aceste ghiduri nu sunt numai pentru utilizarea programelor free. Din cate vezi este si un ghid de DVDLab Pro, este si topic despre Adobe Premiere etc., softuri care costa destul de multisor. Versiunea light a softului are limitari si este normal sa fie asa. Este totusi un program foarte performant in acest tip de conversie si cu f multe optiuni. Mi se pare absolut firesc sa nu fie chiar free.

Insa pentru ceea ce vrei tu nu stiu daca asta este cea mai buna solutie. problema este unde vei gasi sub care sa se potriveasca perfect divx-ului pe care il vei obtine? gandeste-te la sincronizare, gandeste-te ca s-ar putea ca pe dvd-ul tau, sa fie mai multe introuri. Poate toate acele introuri sau cateva dintre ele sa nu fie separate ci sa faca parte din acel "film" mare pe care il codezi divx si le vei avea si in filmul final. Adica in divx-ul final sa ai pe langa Columbia pictures si FBI warning si mai stiu eu ce alte introuri. In felul acesta orice subtitrare vei gasi nu cred ca se va potrivi filmului decat daca o repari cu subtitle workshop. In general subtitrarile apar la versiuni de filme deja facute si nu invers, sa se faca filme la care sa se potriveasca o subtitrare. Pentru ca in 99% din cazuri nu se va potrivi. Asa ca mai bine cauta si vezi cum poti introduce subtitrare pe dvd-urile tale si sa le refaci. pana la urma e pacat sa nu le tii tot in format dvd, mai ales ca sunt ceva ghiduri despre cum sa adaugi sub pe un dvd.

Edited by daddy, 25 March 2006 - 00:00.


#4
miniteh

miniteh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 29.11.2005
OK,
Multumesc de sfaturi, in final m-am decis sa-l fac cu versiunea Light, daca nu macar cu titlul de exercitiu, asa macar mai poti invata cite ceva. Si daca nu iasa cum trebuie, macar m-am ales cu invatatul. Cu Subtitle Workshop nu ar fi o problema, sa refac subtitrarea si asa aproape la fiecare film, mai corectez sub-ul cu care vine filmul.

#5
aicieu

aicieu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 15.11.2003
Am folosit acest program , o versiune mai veche , si nu am avut probleme in obtinerea divx .
de curind am incercat din nou un ripp , cu versiunea 2 , dar imi apare mesajul : The DVD filesystem could not be loaded . >>> Unable to read partition descriptor , Invalid LBA .
Care ar fi cauza si care este rezolvarea ?

#6
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Pai nu e logic? problema este discul dvd. Daca nu sunt erori fizice si discul poate fi citit atunci este de la authoringul dvd-ului. DVD-urile au o anumita strunctura nu sunt doar cele 3-4-5 vob-uri (mpeg-uri). De aceea cand faci un authoring la un dvd e bine sa-l verifici (sa-i faci o compilare) inainte de a-l face propriuzis (build). Pentru FairUse structura dvd-ului este f importanta pentru ca el nu se limiteaza la a compresa un mpeg in divx ci are multiple optiuni legate de capitolele de pe dvd, subtitrari, multiple coloane sonore etc. Pentru asta este necesar ca si structura dvd-ului sa fie corecta.
S-ar putea face in felul urmator: ia vob-urile si fa un authoring micut fara meniu (un dvd simplu fara meniu). Apoi faci o imagine iso cu Nero a acelei structuri de dvd si folosesti imaginea in FairUse.

Pai nu e logic? problema este discul dvd. Daca nu sunt erori fizice si discul poate fi citit atunci este de la authoringul dvd-ului. DVD-urile au o anumita strunctura nu sunt doar cele 3-4-5 vob-uri (mpeg-uri). De aceea cand faci un authoring la un dvd e bine sa-l verifici (sa-i faci o compilare) inainte de a-l face propriuzis (build). Pentru FairUse structura dvd-ului este f importanta pentru ca el nu se limiteaza la a compresa un mpeg in divx ci are multiple optiuni legate de capitolele de pe dvd, subtitrari, multiple coloane sonore etc. Pentru asta este necesar ca si structura dvd-ului sa fie corecta.
S-ar putea face in felul urmator: ia vob-urile si fa un authoring micut fara meniu (un dvd simplu fara meniu). Apoi faci o imagine iso cu Nero a acelei structuri de dvd si folosesti imaginea in FairUse.

#7
aicieu

aicieu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 15.11.2003

View Postdaddy, on Apr 10 2006, 11:45, said:

S-ar putea face in felul urmator: ia vob-urile si fa un authoring micut fara meniu (un dvd simplu fara meniu). Apoi faci o imagine iso cu Nero a acelei structuri de dvd si folosesti imaginea in FairUse.

Eu am facut imaginea DVD-lui pe hard cu DVD Decrypter , dar primesc aceeasi eroare de la FairUse .
Eroarea se repeta identic la alte 2 DVD-uri . Cu toate astea eu le-am vizionat fara probleme .
Poate fi vorba de faptul ca hard-ul este FAT 32 ? Mai am nevoie de alte programe sau codec-uri ?

#8
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004

View Postaicieu, on Apr 11 2006, 18:32, said:

Eu am facut imaginea DVD-lui pe hard cu DVD Decrypter , dar primesc aceeasi eroare de la FairUse .
Eroarea se repeta identic la alte 2 DVD-uri . Cu toate astea eu le-am vizionat fara probleme .
Poate fi vorba de faptul ca hard-ul este FAT 32 ? Mai am nevoie de alte programe sau codec-uri ?
Aoleo,pai inca mai stai cu HDD pe fat32?
Spune-mi cand iti da acea eroare? La ce pas? Inainte sau dupa ce-si ia continutul de pe dvd?

#9
aicieu

aicieu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 15.11.2003
Deschid programul - denumesc un nou proiect - next ( numai umblu la setari ) - aleg calea DVD sau ISO de pe hard - OK - EROARE .
Pina acum tot FAT 32 am avut si nu am avut probleme cu FairUse 1.2 .

Edited by aicieu, 12 April 2006 - 06:20.


#10
beculetz10

beculetz10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 08.02.2006
Am folosit si eu acest soft. Cred ca tu stii mai bine sa lucrezi cu el si poate ma scapi de o problema daca vrei.
Incarc DVD-ul de pe unitatea DVD ROM, ii zic cu ce denumire sa se scrie pe HDD (new project), isi face el acolo acele fisiere, apoi ii fac setarile de codat du divx (cred ca le fac bine), incepe encodarea, si cand sa se termine, la 100%, imi zice de o eroare legata de IFO si apoi ca DVD-ul nu a fost comprimat. Ce are? ce nu fac bine? poti sa imi dai si mie acest tutorial ( eu am mai gasit un tutorial la acest soft pe forum si am facut exact ce scria acolo, aceleasi setari, acelasi bife, adr nu imi merge) . Am descarcat varianta free cea cu care poti face doar discuri de 700 MB

Merci

#11
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Incearca alt dvd si vezi daca face la fel. In mod normal eroare de IFO este eroare de la DVD.
Pune si tu un print screen cu eroarea si unul cu setarile pe care le faci in fereastra de codare.

#12
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Si pentru ca am vazut ca incepe sa fie din ce in ce mai interesant si cautat mod de compresie, FairUse suporta si compresie x264.
Enjoy.  ;)

#13
Mihai I.

Mihai I.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 15.09.2005
Salut daddy,vreau sa-ti multumesc pentru acest soft,care pentru mine cel putin este "beton"si care ma scos dintr-o mare incurcatura.

#14
Hyper

Hyper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 11.10.2003
Daddy you are THE DADDY !  :coolspeak:  Mi-a iesit din prima (e chiar si prima data cand incerc sa ripuiesc un dvd  :P  ) Thanks man !  :worthy:

#15
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003
Chiar cautam un topic de genul asta si iata ca exista :D Acuma se rip-uieste dvd-ul. Sa vedem cum o iesi :)

#16
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Am un DVD cu rezolutia 720x576 iar FairUse nu ma lasa sa selectez aceasta rezolutie ci doar dume de genul 720*384 la care arata ca naiba. Ce sa-i fac sa mearga ?

#17
MPeRor

MPeRor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.09.2007
Salut! Am si eu o problema daca puteti sa ma ajutati. am fairuse 2.2 si totul merge perfect in afara de subtitrare nu merge filmul cu subtitrare cu toate ca bifez extract subtitles si include subpictures , el face un fisier .sub dar de fapt in el apar numai semne fara nici un rost. in preview merge subtitrarea dar dupa tot procesul nu . Ce sa fac ca sa mearga? PLS help!

#18
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Pai ala nu e sub adevarat e cuplat cu idx. Fie il extragi de acolo cu SubRip fie instalezi Vobsub sa incarce subtitrarea.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate