Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Toaleta cu apă - focarul de boală al civilizației moderne

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#19
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 05.12.2005
Topic de rahat...

#20
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

View Postsorin147, on 18 noiembrie 2015 - 08:05, said:

Si vom avea asa de multe flori incat efectiv va trebui sa ne "trebuim" pe ele. Iti urez succes in a cara rumegus pana la etajul 9 si, cand vasul e plin, sa duci rumegusul folosit la parter pentru a planta flori. Cu timpul, nu va mai fi nevoie de drum la parter pentru ca dealul din fata blocului va ajunge pana la 8.
Nici nu vreau sa ma gandesc ce s-ar intampla daca te apuca o diaree epica si constati ca persoana ce a folosit inainte de tine toaleta nu a golit-o.

View PostV_i_c_t_o_r, on 18 noiembrie 2015 - 08:17, said:

Solutia este foarte simpla:
1. Te c...
2. Te ridici de pe wc
3. Pui capacul.
4. Tragi apa.
5. Deschizi fereastra.
Eu chiar as intercala punctul 4 cu 1 si 2. Daca tragi apa imediat ce te-ai c... atunci microbii pleaca mai repede pe canalizare, iar mirosul nu mai persista dupa ce ai terminat toata "treaba".

Edited by Hider141, 18 November 2015 - 10:42.


#21
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Dar de ce produce cuțu al cărui stăpân nu-i ridică "recolta"(ca afară),ce zic mythbusterii?

Și apoi,periuța o țin afară(din baie),mai ales că este electrică și trebuie încărcată(nu am priză în baie).Plus că are și ea un căpăcel de protecție.

Edited by ASCENDED, 18 November 2015 - 10:51.


#22
NecPlusUltra

NecPlusUltra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 19.10.2015

View Postbenis, on 18 noiembrie 2015 - 07:36, said:

Chiar la mythbusters s-a făcut un test, s-a folosit o toaletă  timp de o lună de zile, apoi s-au luat eșantioane pentru laborator de pe periuța de dinți. Absolut totul era încărcat cu materie fecală de la aerosolii din toaletă. Dar, mai mult, materia fecală în suspensia de aerosoli a ajuns chiar 3 camere mai departe. Astfel, toată casa devine un loc ce colcăie de bacili "maro".

Soluția o aveau bătrânii, însă nu era completă. Haznaua nu era un lucru chiar așa de rău. Însă polua apa freatică, și tot ajungeai să înghiți materie fecală.
Soluția completă este toaleta cu compost. Ea conține un vas, iar după fiecare "treabă" se adaugă rumeguș de foiase. Miros nu există după ce se pune rumeguș. Ba chiar, dacă se pune pleavă de cafea, va mirosi a cafea.
Recipientul plin se poate goli într-un compostor, unde după fiecare strat se adaugă paie. După ce se umple, se lasă un an pentru a dispărea orice urmă de posibilă contaminare, după care avem pământ de flori, care altfel ar costa o groază de bani în magazin.

Iată povestea "murdară"
http://www.discovery...-on-toothbrush/
Am observat mult inainte de aparitia episodului respectiv al celor de la Mythbuster treaba asta si am luat masuri. Vazusem cand intra soarele cas pe geam astfel incat lumina puternic doar vasul wc-ului, restul fiind in umbra puternic, cum se pulverizeaza pipi in jurul vasului pe o raza de un metru. Pentru a stropi cat mai putin tre sa te pipi usor din lateral pe muchia in care se intersecteaza planul vertical si cel oblic al gurii de scurgere (vezi poza).

Attached File  vas-wc-new-roma-iesire-orizontala-2311402_big.jpg   17.27K   10 downloads

Periuta electrica sta in dock in alta incapere. Acolo tin si pasta de dinti si cosmeticele. Prosoapele sunt afara din baie, langa usa. Pentru a nu se imprastia aerosolii poti lasa capacul, inchide usa (la mine mereu sta inchisa) si deschide geamul. Baia fara geam e cocina. E musai macar un geam de 50x50 cm sa fie la baie. Eu spal baia zilnic. E bine sa ai panta mare pentru scurgerea rapida a apei. Evident, nu tin covorase prin baie. Bideu obligatoriu daca tii la igiena. Inainte nu foloseam colac si capac pentru o curatare mai rapida. Acum am, dar il spal zilnic. Ajuta mult un furtun lung la dus si presiune mare a apei.

Astea nu sunt solutii. Sunt ca povestile alea conform carora penisul necircumcis e predispus diferitelor infectii. Va fi, dar nu la cei care se spala macar o data pe saptamana. Asa si cu buda: daca esti atent si curat de felul tau, toate-s in regula.

Deci lasa geamul deschis, inchide usa si spala buda regulat, nu doar inaintea sarbatorilor!Posted Image

Edited by NecPlusUltra, 18 November 2015 - 10:52.


#23
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Ba cat o sa traiesc, numai in casa o sa ma c... Ba mai mult, pentru ca sunt culmea comoditatii, am facut la vila baia in camera ca la hotel, geamurile deschise in baie si la camera, usa din baie spre camera deschisa si manevrez televizorul si sistemul audio de pe WC. In veci nu vreau sa-mi mai inghete posteriorul iarna ca la tara.

Edited by Neaceasca85, 18 November 2015 - 10:52.


#24
virginu92

virginu92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 01.01.2014
Sunt dispus sa-mi vand kakatu ( no joke mods), cat as putea primi pe kg? kakat pur.

#25
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015
O familie de sinistraţi din localitatea botoşăneană Dorohoi, grav afectată de inundaţiile din vara trecută, a primit, în urmă cu o lună, o casă nouă în care să locuiască. Aceştia nu folosesc toaleta din locuinţă, pur şi simplu pentru că nu concep să-şi facă nevoile la câţiva metri de bucătărie.
Cei doi ţigani din Dorohoi, Botoşani, ambii în vârstă de 75 de ani, s-au mutat în casă nouă luna trecută, în cartierul Drochia. Vasul toaletei din locuinţă are încă folia de protecţie intactă, pentru că aceştia nu vor să-şi facă nevoile în el, spunând că aşa ceva e “contra firii”.
“Cum să-ţi faci, dom’le, nevoile în casă? Nici nu pot să mă gândesc la aşa ceva. E mare ruşine să-ţi primeşti musafirii la doi paşi de WC”, a spus indignat Ioan Feraru, aprobat şi de soţia lui, Sarmiza.
Cei doi preferă să parcurgă 300 de metri pentru nevoile fiziologice, până la WC-urile ecologice, decât să folosească closetul din casă, aşa că s-au hotărât să-şi construiască o latrină în curte.

[ http://stiri.botosani.ro/img/uploads/thumb_612_x_0_4651-324759-dorohoi_rromi.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://static2.libertatea.ro/typo3temp/pics/4651-324760-latrina_1c673957fb.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Patrulescu, 18 November 2015 - 11:11.


#26
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

View Postbenis, on 18 noiembrie 2015 - 07:36, said:

Chiar la mythbusters s-a făcut un test, s-a folosit o toaletă  timp de o lună de zile, apoi s-au luat eșantioane pentru laborator de pe periuța de dinți. Absolut totul era încărcat cu materie fecală de la aerosolii din toaletă. Dar, mai mult, materia fecală în suspensia de aerosoli a ajuns chiar 3 camere mai departe. Astfel, toată casa devine un loc ce colcăie de bacili "maro".
Dar trebuie sa intelegi totusi o chestie... este bio, nu e ceva rau Posted Image Nu exista curatenie perfecta intr-o casa, dar nici nu trebuie sa fie, sistemul imunitar are nevoie sa rumege ca sa ramana alert. E greu de conceput dar cam peste tot exista rahati si parti infime vor ajunge in plaman daca nu in alta parte, nu ai cum sa traiesti fara sa respiri. Numai ca organismul este optimizat sa functioneze astfel... nu intr-un glob de sticla.
Si daca ai latrina in curte, realizezi ca oricum toate culturile pe o raza decenta vor fi alimentate din rezidurile alea... ca ele nu dispar ca prin magie din latrina Posted Image Daca ai crescatorie de porci in regiune realizezi ca cel putin 2-4 km patrati vei inhala tot ce iese de pe acolo mai ales cand se strica la burtica porcusorii Posted Image Nu trebuie sa traim in fobii si ilpocondrii... trebuie acceptata natura.

Si apropo de ipocrizia celor 2 amuzanti din articoluld e mai sus, ok mergi al latrina dar unde/cum te speli la posterior ? Posted Image Ca daca nu, nu are nici un efect in casa Posted Image

Edited by andreic, 18 November 2015 - 11:41.


#27
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View Postf300, on 18 noiembrie 2015 - 08:16, said:

Romanii ca de obicei sint inainte la toate, neavind canalizare la vreo 60% din gospodarii...
si dacii erau super-avansati, aveau wireless... ca dovada - la sapaturi nu s-a descoperit nimic pana acum despre modul in care comunicau.

#28
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,285
  • Înscris: 13.01.2011
Initiator, cit timp folosesti o periuta de dinti, pina sa o arunci ?
Inainte sa deschizi geamul, intri in baie si te speli la chiur, astfel iesi curat si pe miini, apoi poti sa deschizi geamul.

Edited by crisstonne, 18 November 2015 - 11:32.


#29
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007

View Postbenis, on 18 noiembrie 2015 - 07:36, said:

"Eu cât trăiesc, în casă nu mă c##", spuneau unii bătrâni.
Dacă acum 2 milenii, romanii știau că plumbul e toxic, d'aia tot mâncau din vase de plumb și se îmbolnăveau. Nouă ni se pare un pic ciudată treaba, însă tot așa ciudat li se va părea și istoricilor din viitor cum de civilizația asta era așa de "tâmpă" și nu a schimbat nimic deși știa ce se întâmplă.
Chiar la mythbusters s-a făcut un test, s-a folosit o toaletă  timp de o lună de zile, apoi s-au luat eșantioane pentru laborator de pe periuța de dinți. Absolut totul era încărcat cu materie fecală de la aerosolii din toaletă. Dar, mai mult, materia fecală în suspensia de aerosoli a ajuns chiar 3 camere mai departe. Astfel, toată casa devine un loc ce colcăie de bacili "maro".
Soluția o aveau bătrânii, însă nu era completă. Haznaua nu era un lucru chiar așa de rău. Însă polua apa freatică, și tot ajungeai să înghiți materie fecală.
Soluția completă este toaleta cu compost. Ea conține un vas, iar după fiecare "treabă" se adaugă rumeguș de foiase. Miros nu există după ce se pune rumeguș. Ba chiar, dacă se pune pleavă de cafea, va mirosi a cafea.
Recipientul plin se poate goli într-un compostor, unde după fiecare strat se adaugă paie. După ce se umple, se lasă un an pentru a dispărea orice urmă de posibilă contaminare, după care avem pământ de flori, care altfel ar costa o groază de bani în magazin.

Iată povestea "murdară"
http://www.discovery...-on-toothbrush/
Doamneee,nici prin cap nu mi-a trecut ca cineva de pe SF va deschide un astfel de topic!! Chiar asta e principala si urgenta preocupare e romanului? Veniti-va in fire oameni buni!

View Postmihaicozac, on 18 noiembrie 2015 - 10:40, said:

Topic de rahat...
sau despre rahat Posted Image

#30
NecPlusUltra

NecPlusUltra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 19.10.2015

View Postandreic, on 18 noiembrie 2015 - 11:12, said:

Dar trebuie sa intelegi totusi o chestie... este bio, nu e ceva rau Posted Image Nu exista curatenie perfecta intr-o casa, dar nici nu trebuie sa fie, sistemul imunitar are nevoie sa rumege ca sa ramana alert. E greu de conceput dar cam peste tot exista rahati si parti infime vor ajunge in plaman daca nu in alta parte, nu ai cum sa traiesti fara sa respiri. Numai ca organismul este optimizat sa functioneze astfel... nu intr-un glob de sticla.
Si daca ai latrina in curte, realizezi ca oricum toate culturile pe o raza decenta vor fi alimentate din rezidurile alea... ca ele nu dispar ca prin magie din latrina Posted Image Daca ai crescatorie de porci in regiune realizezi ca cel putin 2-4 km patrati vei inhala tot ce iese de pe acolo mai ales cand se strica la burtica porcusorii Posted Image

Nu trebuie sa traim in fobii si ilpocondrii... trebuie acceptata natura.
Pai, fra, daca oricum tre sa respiri si daca oricum vor ajunge chestii infime din alta parte in plaman, macar in casa sa ai curat. Nu se numeste ca functionezi intr-un glob de sticla doar pentru ca faci curat in casa, din moment ce pe afara si prin alte parti este asa cum e.
Am miros fin. Simt mereu mirosuri naspa prin baile publice, miros de urina imbacsita acoperita cu parfumuri industriale, umiditate excesiva, aer inchis samd. Trebuie ca localul sa fie chiar rasarit pentru a fi intr-adevar curat. Budele publice cu trafic intens sunt groaznice. Nici in cele cu pretentii, unde sunt bani, nu e curat cum ar trebui.

Doamne cum le vedeti! De parca cei care se ingrijesc muta muntii. Nu se gandeste nimeni la asta zilnic, nu filozofeaza, pur si simplu o fac. Te speli pe dinti? E o cazna pentru tine, sau in timp a devenit aproape automatism? Asa si cu restul: dai rapid dupa dus o data pe zi cu un jet de apa si speli cu peria rapid buda, chiuveta si pe jos. Iti ia un minut. Iar ca peria de dinti o vei lua de langa baie, nu din baie, e totuna. Treci pe langa ea cand mergi spre baie.Posted Image

Edited by NecPlusUltra, 18 November 2015 - 11:50.


#31
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Solutia cea mai simpla..... http://www.comstal.r...ai-hdb-330.html

#32
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
Posted Image Posted Image Deja e prea de tot, ma apuca k.k.rea de la atata ras, in timp, in decursul vremurilor, totul se transforma, totul se recicleaza,
traim intr-o lume de "rahat pictat" ... Posted Image

#33
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

View PostNecPlusUltra, on 18 noiembrie 2015 - 10:52, said:

Vazusem cand intra soarele cas pe geam astfel incat lumina puternic doar vasul wc-ului, restul fiind in umbra puternic, cum se pulverizeaza pipi in jurul vasului pe o raza de un metru. Pentru a stropi cat mai putin tre sa te pipi usor din lateral pe muchia in care se intersecteaza planul vertical si cel oblic al gurii de scurgere (vezi poza).
saaau, poti sa te p*si stand jos pe wc. garantez, nimanui care face asta n-o sa-i cada coa*ele. asta cand esti in propria
casa, in alte locuri (publice sau dubioase dpdv al igienei) e recomandat sa stai drept, ca bradu'. nu mai stropesti nu stiu
cati metri patrati, nu-ti mai bati capu' cu ridicatu' colacului, scapi si de spalat baia dupa fiecare pi*are, reduci presiunea
asupra prostatei, nu mai faci nici geometrie plana sau probleme de fizica pentru vedea unde-o sa nimereasca jetul, etc.

Edited by dygey, 18 November 2015 - 13:21.


#34
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011

View Posttom_1133, on 18 noiembrie 2015 - 08:13, said:

Este greu sa lasi capacul closetului jos si apoi sa tragi apa.
Sunt cel putin 10 inteligenți care cred în ermeticitatea capacului de wc.

#35
virginu92

virginu92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 01.01.2014

View PostPatrulescu, on 18 noiembrie 2015 - 11:10, said:

O familie de sinistraţi din localitatea botoşăneană Dorohoi, grav afectată de inundaţiile din vara trecută, a primit, în urmă cu o lună, o casă nouă în care să locuiască. Aceştia nu folosesc toaleta din locuinţă, pur şi simplu pentru că nu concep să-şi facă nevoile la câţiva metri de bucătărie.
Cei doi ţigani din Dorohoi, Botoşani, ambii în vârstă de 75 de ani, s-au mutat în casă nouă luna trecută, în cartierul Drochia. Vasul toaletei din locuinţă are încă folia de protecţie intactă, pentru că aceştia nu vor să-şi facă nevoile în el, spunând că aşa ceva e “contra firii”.
“Cum să-ţi faci, dom’le, nevoile în casă? Nici nu pot să mă gândesc la aşa ceva. E mare ruşine să-ţi primeşti musafirii la doi paşi de WC”, a spus indignat Ioan Feraru, aprobat şi de soţia lui, Sarmiza.
Cei doi preferă să parcurgă 300 de metri pentru nevoile fiziologice, până la WC-urile ecologice, decât să folosească closetul din casă, aşa că s-au hotărât să-şi construiască o latrină în curte.

[ http://stiri.botosani.ro/img/uploads/thumb_612_x_0_4651-324759-dorohoi_rromi.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://static2.libertatea.ro/typo3temp/pics/4651-324760-latrina_1c673957fb.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Astia-s din oras la mine..

#36
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011

View PostPrien, on 18 noiembrie 2015 - 10:24, said:

Cand am avut 20 de ani imi ziceam ca sunt fraier pt ca am fost fraierit de cativa, care mi-au vandut niste chesti cu preturi umflate cu 20% fata de medie..
Dar cand citesc ce de/scriu tinerii de azi, creste inima in mine. Aerul si    nu dispar niciodata..Scuze, apa..

Am uitat cum ii spune la boala mainilor murdare..Hepatita?
Chiar, initiator, dupa ce mergi la WC si te usurezi, te speli pe maini?
La job m-au apucat draci cand am vazut un tanar nou angajat care iesea din buda si mi-a intins o mana uscata, semn ca nu se spalase
M-am gandit ca daca nu se respecta pe el, pe altii..si ca o sa am probleme cu el..Din pacate am avut dreptate..
Dupa ce a fost dat afara, colegi mei au ras, cam acru, cand le-am povestit de ce ii pusesem din prima stampila..

Pe scurt, initiator, sper sa nu am ghinionul sa te intalnesc in viata reala..
Evit întâlniri cu încrezuți,  stai linistit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate