Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

caini adevarati pentru paza

- - - - -
  • Please log in to reply
145 replies to this topic

#145
vlad1102

vlad1102

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,552
  • Înscris: 03.05.2008
Ce-ti pot spune eu este ca am un Cane Corso si dupa experienta cu rasa asta alt caine nu voi avea in viata mea Posted Image

Acum, al meu e calitatea "pet" si e un soi de fiica adoptiva la casa, dar si asa..nu-mi intra nici dracu' in curte

Plusuri:

+ cel putin asta e super desteapta
+ usor de dresat daca ai timp
+ fizicul..a mea are 45 de kg si nu-i grasa, nici nu e vre-un "monstru". Plus ca-i teritoriala
+ usor de intretinut,  singura problema in cei 5 ani de cand o am este iarna, in noptile f friguroase

Minusuri:

- baleste ingrozitor, peste tot
- nu suporta alti caini in preajma
- a mea sare de pe tine sa te linga daca te cunoaste, si sare pana cazi tu (asta-i de educatie)

Edit: daca vrei strict de paza si nu pet poti sa ii dresezi. Ma-sa la mea nu mananca decat de la stapana si daca intri in curte pleci in bucati. Daca mai pleci.

A..si ia-ti doua :)

Edited by vlad1102, 17 August 2016 - 00:42.


#146
Ina.Click

Ina.Click

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 09.07.2007
Ciobanesc.
Molosoizi am avut si eu. Nu stiu de unde ai tu impresia ca un pitt e bun de paza. Cum zic deja destui pe aici, daca apare o pisica sau un calt caine la orizont, te lasa sa te descurci si fuga dupa ei.
Si acum nu stiu cum stai cu experienta proprie, dar eu stau bine zic, cu vreo 15 ani de convietuit cu pitties - indiferent de cum il educi, iti asumi sa intre in starea aia de vrie (daca zici ca te pricepi, stii despre ce vorbim) cand ataca un om? Eu nici cu un caine nu imi puteam asuma, dar sa invat deliberat un pitt sa focusese toata starea aia de frenzy, energia si forta letala pe un om?
Adica, nah. Tu ce intelegi prin "paza"? Eu inteleg sa latre, sa ia la goana, sa sperie vreun posibil intrus in primul rand. Deseori unii molosoizi tac si asteapta. Unii nici nu latra cine stie ce.
Dobermanii fac chiar stalking uneori, i-ai vazut cum se strecoara? Asta nu mai e paza. Eu nu as vrea sa gasesc intrusul bucati prin curte, doar sa nu intre in ea. Dar fiecare cu visele lui.

Un ciobanesc german cu gura mare e perfect, zic eu.
Au o voce super puternica, sunt latraciosi, vigilenti, daca eviti liniile de show si testezi de displazie e chiar mai bine. Sunt puternici, au blana buna pt vremea noastra, etc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate