Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

caini adevarati pentru paza

- - - - -
  • Please log in to reply
145 replies to this topic

#1
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
La primavara am de gând să-mi cumpăr un câine si încă nu mă pot hotara de care. Am ceva experienta cu câinii de paza, am citit foarte multe însă am nevoie de niste păreri de la oameni care cunosc cu adevărat si nu scriu povesti de pe net, gen "dobermanul de la 6 ani nu te mai recunoaste".

Nu am nevoie de câine pentru show, care ataca la manson însă in situatii reale nu e bun de nimic. Îmi trebuie un câine cu adevărat curajos si impunător, destul de agresiv ( nu se pune problema, sunt puternic si stiu cum sa stapanesc un  caine).

Nu ma interesează ciobanestii, pufosii si piticii, am o atractie către molosoizi.

Important e sa fie usor de gasit pe la noi.

Principalii candidati cred ca ar fi: Cane Corso ( cam rari), bulldog american, rottweiler, bullmastif ( cam prea mare), amstaff si pitbull.

Cu ultimii doi am destula experienta si o sa va povestesc mai târziu.

As vrea sa discutam despre aceste rase, totul cum este si cum nu este cu adevărat, cat de buni sunt si ce neajunsuri au.

Sper ca mai este cineva pe aici căruia ii plac CAINII si care nu a uitat pentru ce au fost create aceste rase.



#2
Antor302

Antor302

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 28.10.2015
Rasele enumerate de tine sigur sunt "de paza" ? Ca mie imi par mai mult "de lupta".

#3
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
De lupta? Orice caine mai musculos si cu o muscatura puternica poate fi de lupta daca asa e invatat. Am destui prieteni care au rottweileri si pittbulli, iar cainii sunt foarte blanzi pt ca asa au fost invatati. Bineinteles, cand e nevoie sa fie rai...

Edited by Robiacs, 18 November 2015 - 00:11.


#4
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,875
  • Înscris: 06.04.2013
Eu cred ca tu ai avea nevoie de un psihanalist bun.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
ce zici de un ciobanesc siberian.

#6
Antor302

Antor302

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 28.10.2015

Quote

La mijlocul deceniului 1960, un chinolog american a dorit să obţină cea mai bună rasă de câini destinaţi protecţiei personale. Medicul veterinar John Swinford avea acest vis încă din adolescenţă, când citea pasionat despre vechii câini de pază ai castelelor saxone. Din acest motiv, dr. Swinford a ales ca nume pentru noua sa rasă, vechiul termen de Bandog sub care erau denumiţi în Evul Mediu aceşti câini. Bun cunoscător al raselor de câini „dure”, dr. Swinford a ales pentru proiectul său pit-bull-ul şi mastiful napolitan.

Conform părerilor şi experienţei sale, niciuna dintre aceste rase nu se potrivea pe deplin rolului de gardian patruped. Pit-bull-ul era un câine prea uşor, cu temperament instabil pentru un câine de pază, hiperagresiv şi incontrolabil, şi mai ales inutil, dacă în preajmă apare un alt câine care focusează toată atenţia acestui gladiator canin. La fel de nemulţumit era şi de mastiful napoletan, în Antichitate un câine extraordinar de atac, dar care în prezent ajunsese un câine greoi, aproape incapabil să alerge în viteză.

sursa

#7
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Dogo Argentino.

Edited by ericmario, 18 November 2015 - 00:17.


#8
alinmihai1

alinmihai1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 13.10.2015
Daca obiectivul e in exterior,singurul candidat valabil ramane rottweiler-ul,un caine relativ ieftin,cunoscut,versatil,probat in situatii reale de nenumarate ori.

#9
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Ce ironic..caini de lupta pe aria  "Pet World"

Majoritatea raselor astora au fost create intentionat ca sa iasa caini cat mai agresivi, puternici, daca se poate chiar letali.


Pentur un astfel de caine ar trebui sa ai nevoie de un permis, ca pentru arma.

#10
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
nu e chiar caine dar cu siguranta, nici dreaq nu-ti mai intra in curte

#11
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Pentru Romania, Ciobanescul German este alegerea potrivita in domeniul pazei. Inteligenta peste medie - il invata pe rottweiler X si 0 -, din cauza asta usor de dresat, e larg raspandit, sunt multi crescatori, gasesti exemplare bune chiar si fara pedigree recunoscut (adica gasesti mai ieftin un animal bun). Blana groasa, sta afara fara probleme in climatul nostru.

#12
Antor302

Antor302

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 28.10.2015

Quote

Rottweilerii sunt caini cu o incredere foarte mare in sine si o vointa puternica de a-si pazi proprietarii. Ei sunt o rasa extrem de puternica, care uneori poate reactiona periculos. Acestia sunt interzisi in Polonia, Romania, Portugalia si Irlanda.

sursa

Cane corso  http://www.radiomure...cane-corso.html

...ca tot a fost postat mai sus....cu toate ca nu mai este o rasa "la moda" am avut 15 ani un ciobanesc german. Recomand d.t.p.d.v pentru paza.

Edited by Antor302, 18 November 2015 - 00:43.


#13
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Daca esti pescar si treci pe langa o stana,ai sa vezi ca aia mici(cacateii)dau alarma.Dupa asta vin bestiile.Deci ce vrei -alarma sau victima?

#14
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

View PostDamascus77, on 18 noiembrie 2015 - 00:16, said:

Ce ironic..caini de lupta pe aria  "Pet World"

Majoritatea raselor astora au fost create intentionat ca sa iasa caini cat mai agresivi, puternici, daca se poate chiar letali.


Pentur un astfel de caine ar trebui sa ai nevoie de un permis, ca pentru arma.
Chiar e nevoie de permis.  Trebuie sa indeplinesti niste conditii si trebuie sa-l inregistrezi la politie. Caini buni de paza sunt ciobanestii de Asia Centrala si caucazienii. Pitbull si amstaff nu au fost creati pentru a ataca omul ci doar alti caini. Cane corso nu sunt rari dar nu prea suporta frigul ei provenind din sudul Italiei.  Prietenii mei care au CC ii tin ori in casa ori in garaj incalzit.

#15
Antor302

Antor302

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 28.10.2015
Nu am nimic impotriva niciunui caine, doar ca e bine sa fim bine informati inainte de a face o alegere. Spuneai de pitbull?  Nu stiu pentru ce au fost creati dar e posibil sa fie o eroare , uite ce zic astia :

Quote

Se pare ca mai multe studii duc la dovezi care conduc la faptul ca Pit Bull sunt responsabili pentru multe atacuri umane. Un studiu a ajuns la concluzia ca 42-45% din atacurile asupra oamenilor de catre caini sunt facute de Pit Bull.

sursa

#16
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002

View Postbladhaund, on 18 noiembrie 2015 - 00:25, said:

Pentru Romania, Ciobanescul German este alegerea potrivita in domeniul pazei. Inteligenta peste medie - il invata pe rottweiler X si 0 -, din cauza asta usor de dresat, e larg raspandit, sunt multi crescatori, gasesti exemplare bune chiar si fara pedigree recunoscut (adica gasesti mai ieftin un animal bun). Blana groasa, sta afara fara probleme in climatul nostru.
si echilibrati.

#17
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Antor, mi-ai luat-o inainte. Absolut de acord. Un ciobanesc german linie de lucru e cel mai bun. Nu trebuie sa-l declari la politie, nu foarte mare dar nici mic, e inteligent si obedient. Dupa ce ai avut terrieri, ti se va parea un  caine plictisitor din cauza ca e atat de ascultator. Si mai ales au o memorie extraordinara. Le dai o comanda si uiti tu de ea dar CG- nu.

Edited by Freddy12, 18 November 2015 - 01:17.


#18
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 02.02.2007

View Postvinciun, on 17 noiembrie 2015 - 23:49, said:

[...] Nu ma interesează ciobanestii, pufosii si piticii, am o atractie către molosoizi.[...]
Personal cred ca nu stii ce vrei, sau pentru ce iti trebuie cainele.

Cei mai buni caini de paza sunt ciobanestii. Pentru asta au fost creati, paza turmei si a ciobanului. Recomand cu incredere Ciobanesc Caucazian, am detinut la o cabana montana si in acei 6 ani am fost  singurul care nu am avut spargeri si furturi :).
Din ce am vazut la altii, mi-au placut Komondor, Ciobanescul German si Rottweilerul (care la origine este tot un caine de paza al turmelor de vite).
Din ce am studiat dar nu am vazut pentru ca sunt destul de rari pe la noi, ar fi Schnauzerul Urias si Akita

Dintre molosoizi, cel mai "de paza" dintre ei este chiar cel pe care il desconsideri ca fiind prea mare: Bullmastiff-ul.

Restul, cel putin in Romania, sunt pentru "impresii". Foarte putini stapani de asemenea caini stiu si pot sa ii stapaneasca, pentru simplul fapt ca prin natura lor, genetic, sunt caini capriciosi, agresivi si labili psihic. Daca vede un alt caine, un pitbull uita de paza si de orice altceva.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate