Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

programator - sa raman sau sa plec din Romania?

- - - - -
  • Please log in to reply
414 replies to this topic

#73
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostLukRo, on 20 noiembrie 2015 - 22:13, said:

- Sanatatea: desi se intra greu in sistem, o data intrat se ocupa de tine profesionist. Au si ei bubele lor insa nu mori cu zile sau sa intri cu o boala in spital si iesi cu alte zece.

Articolul asta e vechi, dar mi-a ramas in minte

http://www.dailymail...ed-doctors.html

Iar infectiile in spitale sint o problema majora si in tarile dezvoltate... Sigur ca nu se compara cu Romania, da nu-s nici aia perfecti.

Si acuma cu incendiul ala au tot urlat bezmeticii ca de ce nu se duc pacientii in strainatate, ca acolo e fenomenal de fantastic de evoluata lumea, ete ca s-au dus si incet-incet tot mai moare cite unul. Pentru ca nici aici, nici acolo nu mor din cauza medicilor. Medicii sint doar niste oameni, din pacate...

Quote

Banii: aici simt ca dau inainte, pun deoparte o gramada de bani.
Bucura-te de ei, viata poate fi scurta

Quote

Aici nu se da concert de bormasina noaptea
Nici aici. Exista program de liniste, care, culmea, e respectat. Pina si io l-am respectat cind am troncanit vreo 3 luni prin casa.

Quote

In RO se sta la cozi sa iti platesti taxele....
Nu stai, cam totul se poate plati online. Stau poate bosorogii care se inghesuie sa plateasca in prima zi a anului.

Tu cind ai plecat din Romania, acu 10-15 ani? :w00t:

#74
Clau_UK

Clau_UK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.11.2014
Probabil se va lua mufa de mine Posted Image dar cine a zis de aglomeratia din Londra are dreptate, in schimb de ce sa te rezumi doar la Londra daca esti in IT?? Esti foarte cautat si in nordul Angliei ca sa nu zic avantajele:

1. Chirie mult mai mica (eu dau £525 pe luna pe un apartament intr-o zona rezidentiala cu 2 dormitoare si balcon).
2. Diferenta salariala e mica.
3. Aglomeratie mai putina.
4. Nu platesti taxe pentru poluare (le platesti doar in Londra).
5. Nu ai de concurat cu atatia oameni. In capitala exista mai multi oameni buni, deci sanse mai mici sa-ti gasesti la fel de rapid un loc de munca bine platit.
6. Ai zone frumoase de vizitat aproape de casa.
7. Naveta de maxim 30 de min cu masina daca nu locuiesti intr-o zona cu multe semafoare.
8. Parcare la locul de munca in majoritatea companiilor.
9. Mai putina poluare.
10. Sanse mai mari sa-ti cumperi casa. O casa cu 2-3 dormitoare destul de decenta in zona buna, e pe la £130,000 - £170,000. Ceva la fel in Londra m-ar ajunge £350,000 - £500,000.

Eu cu experienta mea de doar aproape 2 ani, as lua cu vreo £500 maxim mai mult pe luna in Londra, dar dupa cum am specificat..dezavantajele sunt mai mari, din start chiria m-ar rupe si deja n-ar mai merita Posted Image

Edited by Clau_UK, 20 November 2015 - 22:42.


#75
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005

View Posts-brody, on 20 noiembrie 2015 - 19:44, said:

Ca emigrant, prieteniile adevarate care le-ai avut in tara nu le vei mai avea vreodata. Iar cele care le-ai avut, se risipesc cu timpul. Vizitele devin din ce in ce mai rare, si constati ca apare o diferenta de mentalitate, si descoperi ca aveti viziuni asupra vietii diferite.
Amici, cu siguranta, poti sa iti faci. Dar un prieten care sa-ti faca un favor neconditionat, nu ai sa-l mai gasesti.

Depressing pozele lui mufa, mai ales a doua. Must be the cloudy weather.

Nu înțeleg ce au pozele mele? :sadwalk:

#76
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005

View PostClau_UK, on 20 noiembrie 2015 - 22:37, said:

Probabil se va lua mufa de mine Posted Image dar cine a zis de aglomeratia din Londra are dreptate, in schimb de ce sa te rezumi doar la Londra daca esti in IT?? Esti foarte cautat si in nordul Angliei ca sa nu zic avantajele:

1. Chirie mult mai mica (eu dau £525 pe luna pe un apartament intr-o zona rezidentiala cu 2 dormitoare si balcon).
2. Diferenta salariala e mica.
3. Aglomeratie mai putina.
4. Nu platesti taxe pentru poluare (le platesti doar in Londra).
5. Nu ai de concurat cu atatia oameni. In capitala exista mai multi oameni buni, deci sanse mai mici sa-ti gasesti la fel de rapid un loc de munca bine platit.
6. Ai zone frumoase de vizitat aproape de casa.
7. Naveta de maxim 30 de min cu masina daca nu locuiesti intr-o zona cu multe semafoare.
8. Parcare la locul de munca in majoritatea companiilor.
9. Mai putina poluare.
10. Sanse mai mari sa-ti cumperi casa. O casa cu 2-3 dormitoare destul de decenta in zona buna, e pe la £130,000 - £170,000. Ceva la fel in Londra m-ar ajunge £350,000 - £500,000.

Eu cu experienta mea de doar aproape 2 ani, as lua cu vreo £500 maxim mai mult pe luna in Londra, dar dupa cum am specificat..dezavantajele sunt mai mari, din start chiria m-ar rupe si deja n-ar mai merita Posted Image

Cîteva observații:

2. Diferențele salariale nu-s chiar atît de mici.
4. Habar n-am despre ce taxă de poluare vorbești, dacă te referi la congestion charge, n-am plătit în viața mea că n-am mașină. Și se plătește doar dacă te duci cu mașina în centru în timpul săptămînii între 7-18 sau ceva de genul. Dar trebuie să ai niște probleme serioase să mergi cu mașina prin Londra la ce sistem de transport au.
5. Asta e, prefer să fiu refuzat de 5 ori și a 6-a oară să primesc o ofertă de 70k, decît să primesc din prima singura ofertă de 30k că atît se plătește în orășelul respectiv. Chestie de preferință.
8. Vezi 2. Iar dacă firma nu e în centru, 100% ai/găsești extrem de ușor loc de parcare.

#77
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View PostLukRo, on 20 noiembrie 2015 - 22:13, said:

UK fata de Romania:

- Banii: aici simt ca dau inainte, pun deoparte o gramada de bani. Si banii rezolva al dracu de multe probleme. In Romania traiam de la salariu la salariu.
- Stresul: bai, romanii sunt al dracu de stresati! Numai nervi peste tot: in trafic, la munca, pe strada, in institutii. In UK inca ma mir cat de relaxati sunt. Sa faci o plimbare in Soho, sa te relaxezi la o cafea in Convent Garden in timp ce iti canta live un cvartet este.... de nevazut in Ro.
- Civilizatia: vezi tu, saracia merge mana-n-mana cu educatia. Aici nu se da concert de bormasina noaptea, nu vezi caini in parcuri unde nu au voie...si multe alte exemple care in Romania iti ridica pulsul
- Evenimente: no comment
- Birocratia: desi exista si in UK, rezolvi majoritatea chestiilor online. In RO se sta la cozi sa iti platesti taxele....
- Educatia: no comment
- Sanatatea: desi se intra greu in sistem, o data intrat se ocupa de tine profesionist. Au si ei bubele lor insa nu mori cu zile sau sa intri cu o boala in spital si iesi cu alte zece.
Mă dau pe mine ca exemplu.
- Banii - la 20 și de ani îmi iau apartament nou aproape de centru pe care-l plătesc în sub 10 ani (dacă nu-mi scade venitul); în Londra nu-mi permiteam ceva similar nici dacă tot strângeam bani până la 30 și de ani. De asemenea îmi permit să merg zilnic cu mașina sau cu taxi la birou; again, în Londra nu mi-aș permite asta.
Eu îs foarte surprins cum de tu în România trăiai de la salariu la salariu; n-am auzit pe nimeni din domeniu să spună asta.
- Legat de stres, Londra e orașul cu cel mai mare consum de cocaină din Europa; or fi băgând ăia cocaină din pură relaxare nu din cauză că lucreaza ca nebunii și-s stresați. Cât despre metode de relaxare, curve, crâșme și filarmonică nu cred că-s de nevăzut în România.
- Asta cu civilizația nu prea o înțeleg... N-am auzit niciodată concert de bormașină noaptea (decât dimineața pe la 8:30 și-i înjuram, dar n-aveam ce face) și nici nu țin minte să fi văzut câini în parcuri unde n-au voie (ce-i drept în parc ajung doar cu bicicleta în trecere și nu mă uit după câini, posibil să fie). Chiar sa fie bormașină, cât de des renovează vecinii? Sau câinii cât de tare te deranjează? Și chiar dacă te deranjează poți suna la poliție; și chiar vin băieții, știm toți din experiență cu chefuri cu muzica tare.
- Evenimente: la concerte mari îmi permit să merg în alte orașe o dată sau de două ori pe an. Iar concerte mici, teatru & stuff sunt și aici. Ce-i drept, overall sunt mult mai multe chestii de făcut în Londra față de toate orașele din RO la un loc.
- Birocrația - eu plătesc taxele și cheltuielile online. Într-adevăr, birocrația e mai mare probabil (cu înmatriculat mașină de exemplu); dar asta fac extrem de rar astfel încât nu mă afectează așa de tare. Mă gândesc, că și în UK ai de lucru cu birocrația că ești imigrant (habar n-am, poate greșesc aici).
- Educația - chiar dac-am terminat o facultate no name dintr-o țară no name puteam să lucrez foarte okay cu clienții dintre care unii au absolvit facultăți de renume (chiar am rămas surprins de două persoane când am aflat c-au termiant la Stanford și Cornell). De fapt cel mai tare om tehnic de la clienții respectivi (care e și cel mai tare om în domeniu pe care l-am cunoscut și a ajuns CTO între timp) n-a terminat nicio facultate, deși a început ceva universitate tehnică printr-o țară fost comunistă. Cred că în prezent când ai pe internet toată informația din lume, educația nu te mai ajută semnificativ (cel puțin în domeniul nostru). Dar da, educația e mult mai okay; doar că nu văd cum mă afectează asta.
- Sănătatea - spitalele private din România sunt destul de okay; chiar și la stat am rămas surprins de cât de bine arată când am mers la cineva în vizită (deși majoritatea cred că-s jalnice). Oricum, cât de des ai fost în spital în ultimii 5 ani? Eu unul am fost o dată în viața mea (și la ce boală aveam, mai bine stăteam acasă). Până la urmă dacă vrei îți faci asigurare de viață mai babană și în caz de ceva primești bani destui și mergi în străinătate.

View PostLukRo, on 20 noiembrie 2015 - 22:13, said:

Insa, nu trebuie sa te muti cu totul. Ca programator, vino 1-2 ani, faci experienta, bani, vezi lumea, cunosti oameni si culturi noi. Apoi decizi.
Cunosc și de aici oameni și culturi noi; ca exemplu am lucrat câțiva ani cu oameni din NY și acum cu alții din Zurich și Copenhaga (mulți imigranți în domeniul nostru, deci nu știu doar băștinașii); mai vorbim și chestii non-tehnice și ne mai facem vizite din când în când. Cred că majoritatea din Ro lucreaza cu oamenii din alte țări.
Deși sunt de acord că nu e tocmai la fel ca și cum ai fi efectiv acolo, doar pentru asta și evenimente, mie personal nu mi se pare un motiv suficient de a emigra ca și ITist.

View PostKarhu, on 20 noiembrie 2015 - 22:25, said:

Poti merge linistit si la alea de stat. Nu-s ca in Ro.
Nu-s, dar probabil costă la fel de mult ca alea private din Ro (mă refer în termeni relativi nu absoluți).

Edited by m3th0dman, 21 November 2015 - 00:05.


#78
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,843
  • Înscris: 23.10.2015
Compari centrul Clujului cu centrul Londrei... nu comentez. Eu imi cumpar apartament in centrul Clujului in fiecare an din ce economisesc in Londra. Daca e sa comparam....

Nu toti lucreaza in Bucale sau Cluj pe mii de eur. Sunt oameni (poate mai buni) si alte orase care lucreaza pe cateva sute de euro. Decat sa ma mut in Bucuresti, mai bine Londra (chiar am stat in Buc o vreme)

Bre, o fi cocaina si alte mizerii. Eu nu frecventez astfel de medii si nu am vazut asa ceva, nici macar auzit. Tu ai impresia ca mizeriile nu au ajuns la Cluj?

Aham, deci brusc Romania s-a civilizat, nu bormasini, nu manele la maxim, nu mizerie pe strazi, nu caini peste tot....

Bre, taxele locale tot la ghiseu se platesc. Poate aveti in orasele mari online. Inca o data, Romania nu inseamna doar Bucuresti si Cluj,  

Faptul ca tu ai un salariu mare, lucrezi cu oameni de calitate,tehnologii noi...foarte bine. Insa nu nu reprezinti o majoritate. Si IT nu inseamna doar firme de software.

Edited by LukRo, 21 November 2015 - 00:35.


#79
theAddict

theAddict

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 11.11.2015
Eon gaz si curent platesti online, upc/rds online, orange/mobile la fel, mai nou si apa o platesc online. Impozitele le platesti la 6/12 luni si nu e relevant. PS: Cluj, da, Cluj Posted Image

Edit: Un apartament decent in centrul Clujului e 60-70 mii, daca economisesti atat intr-un an, sa mergem toti in Londra zic.

Edited by theAddict, 21 November 2015 - 00:55.


#80
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,843
  • Înscris: 23.10.2015
Faptul ca stai la coada sa dai bani era reprezentativ pt birocratie. Un exemplu.

Iti mai dau unul. Ia incearca, in Cluj, sa iti deschizi o firma, online.

Si mai sunt.

Edit: Era vorba de colegul de mai sus care a zis ca are un venit de genul. Eu i-am raspuns ca si eu am un venit de alt gen.

Asta nu inseamna ca toti au venituri de natura asta, in UK sau RO. Adica sa pastram discutia in general, nu sa argumentam cu exceptii.

Edited by LukRo, 21 November 2015 - 01:01.


#81
theAddict

theAddict

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 11.11.2015
Acum stii cum e, fiecare isi gaseste comfortul si fericirea in altceva. Personal sunt o persoana comoda, imi place sa stau in buricul targului, daca se poate la 5min de locul de munca, si toate sa fie la botul calului. Nu imi place aglomeratia exagerata care nu se justifica prin ore de varf, si daca tot e aglomerat in trafic ->5min de munca. Apoi imi place comfortul(nu luxul), dar apartamentul in care stau sa finisat brici. Din punctul asta de vedere sunt mai mult adeptul chiriei cel putin pana la familie/copii.

Apoi ce vad ca dezavantaj e lipsa prietenilor/cunostintelor. In ordinea asta: ca aia cu care ai copilarit si ai spart mingea alti prieteni nu iti mai faci, sau macar prieteni de facultate cu care ai mai tinut legatura etc, dar hai fie si asta. Parintii? cand dau ei de greu la batranete cum o impaci? cand apare copilul si mergi la o petrecere o fi misto sa "alo" mama/soacra tine si tu junioru 3 ore etc

Edited by theAddict, 21 November 2015 - 01:05.


#82
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,843
  • Înscris: 23.10.2015
Te referi la Bucuresti, nu?

#83
theAddict

theAddict

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 11.11.2015
Bucuresti e un oras in care nu as vrea sa locuiesc decat daca as fi blindat de bani. Intre Bucuresti si Londra probabil as alege Londra doar pt ca acolo inca nu mi-am mancat nervii.  De aia e relativa treaba si cate capete atatea pareri. Oricum, OP daca e baiat istet are deja suficiente argumente si pro si contra enumerate, de aici e treaba lui si ar trebui sa stie exact ce isi doreste.

Edited by theAddict, 21 November 2015 - 01:09.


#84
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005
Ca fapt divers, voi realizați că un ITist face într-o lună economii cam cît salariul vostru ăla super mare din România. Și asta după ce plătește chiria unui apartament decent, iese în oraș de 4-5 ori pe lună, își cumpără ceva țoale ș.a.m.d.?

#85
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,843
  • Înscris: 23.10.2015
Bucurestiul este o cloaca infecta. O data cu revenirea economiei revine si traficul infernal de dinainte. Pierdeam zilnic 3 ore pe drum intre munca si casa.

In Londra, transportul in comun este EXCEPTIONAL! Si scump...

Referitor la dorul de Romania, parinti, etc... zborul este 3.5 ore si costa sub 100 EUR daca il iei din vreme (si sa nu fie sarbatori, atunci este mai scump). Am vazut chiar oferte la 30 lire (Wizzair)

Edited by LukRo, 21 November 2015 - 01:18.


#86
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005

View PostLukRo, on 21 noiembrie 2015 - 01:15, said:

Bucurestiul este o cloaca infecta. O data cu revenirea economiei revine si traficul infernal de dinainte. Pierdeam zilnic 3 ore pe drum intre munca si casa.

In Londra, transportul in comun este EXCEPTIONAL! Si scump,,,

Eh, poate mai fac vreo 2-3 pasaje și se mai decongestionează traficul.

Dar trecînd peste bani, salarii, cît costă o casă și unde e mai civilizat, știi ce nu reușesc să înțeleg? Ai 20+ de ani, n-ai nici un fel de obligație, ți-ai putea găsi de lucru în Londra/UK probabil în vreo juma de oră de la depunerea CV-ului pe un salariu de start mai mult decît decent care apoi ar crește constant, dar cu toate astea vii și spui că nu, că uite ce nașpa e acolo că e aglomerație și nu zboară porcii în ajun și apa caldă la robinet are 38 de grade în loc de 39. Adică n-ai nici cea mai infimă curiozitate să vezi cum o fi să trăiești în altă parte, n-ai curiozitatea să ieși din mica ta lume, să vezi ceva nou, să cunoști alți oameni etc. etc. Și voi vă numiți generația open-minded?

#87
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,843
  • Înscris: 23.10.2015
Hai sa sumarizam, ca am deviat.

Deci, merita sa incerci sa pleci din Romania prin Europa. In IT este o cerere fantastica si salariile sunt pe masura. Londra are momentan cea mai buna oferta: bani + oportunitati. Personal m-as fi dus undeva mai la sud...

Cine doreste mai multe detalii tehnice despre procedeul de mutare in UK, am postat cateva informatii utile in "Emigrare".

Pentru cei care viseaza la salarii babane frecand menta... visati in continuare. Trebuie sa fii bun si sa produci.

#88
DILAS

DILAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 03.12.2007
Mama ce se vede ca-i weekend, nu am timp acum sa citesc tot si sa raspund. O singura chestie relativ la bani. Nu glumeam cand ziceam de 10k$/luna in ro.
http://www.wall-stre...neproducti.html
Cu banii astia poti sa stai linistit oriunde si sa pleci in vacanta oriunde. (nu prea am auzit programtor in ro sa zica ce misto e in bulgaria, in schimb am auzit destul de des oameni care ziceau ca au pofta de o pizza din Roma)

Argumentele legate de bani mi se par nule. Cand cineva ia decizia sa plece, sa ramana sau sa se intoarca banii nu prea sunt intre prioritati, oricat am incerca sa convingem altfel.

Cat despre chestii de genul: "mentalitati comunistoide", "cum ai facut tu research" etc de la aia care va laudati c-ati plecat nu faceti decat sa demonstrati exact reversul. @OP de asta mai bine intrebi pe redit, acolo nu te lovesti de "mentalitati comunistoide" si nici de know it all judgmental pr**s.

#89
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,843
  • Înscris: 23.10.2015

View PostDILAS, on 21 noiembrie 2015 - 10:09, said:

Mama ce se vede ca-i weekend, nu am timp acum sa citesc tot si sa raspund. O singura chestie relativ la bani. Nu glumeam cand ziceam de 10k$/luna in ro.
http://www.wall-stre...neproducti.html
Cu banii astia poti sa stai linistit oriunde si sa pleci in vacanta oriunde. (nu prea am auzit programtor in ro sa zica ce misto e in bulgaria, in schimb am auzit destul de des oameni care ziceau ca au pofta de o pizza din Roma)


Exact ce spuneam: un advertorial promite "salarii" de 10000$/luna lucrand remote si gata! Pfuai ce bine e in Romania! Toti programatorii din Romania se imbogatesc! Dar parca banii nu contau...

In primul rand, nu sunt salarii. Va fi suma contractata.

In al doilea rand, sunt cateva posturi doar. Iar folosim exceptii ca exemple pentru a generaliza?

In al treilea rand, posturile respective sunt de "Architect", adica cineva oricum castiga banii aia cam oriunde.

Quote

Argumentele legate de bani mi se par nule.

Spuse cel care are bani.... Ia spune asta celor 4 milioane de romani plecati. Nu pleci numai pt bani, eu NU am luat decizia sa plec in UK, am luat decizia de a pleca din Romania.

Si mai este si alt aspect. In IT devii "obsolete" destul de rapid. Daca nu te orientezi rapid, pierzi trenul. Au trecut o serie de ani in care ai acumulat experienta, mai ai doar cativa ani pentru a fructifica experienta aia. De la 50 de ani in sus, cauti o pozitie de management ca sa nu fi inlocuit de tineri.

Noi, in IT, suntem privilegiati. Am prins un tren al vietii nesperat si invidiat de multi. Pe buna dreptate! Nu ratati sansa! Nu va complaceti intr-un post caldut unde va plafonati!


Este interesant cum incearca sa ne convinga ce rau este in afara si ce bine e in Romania oameni care nu au vazut interiorul unui avion. Dar au vazut ei o reclama sau au auzit pe cineva care are un prieten.

Cat despre restul jignirilor, este normal, ai epuizat argumentele.

#90
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

View Postmufa, on 21 noiembrie 2015 - 01:23, said:

Eh, poate mai fac vreo 2-3 pasaje și se mai decongestionează traficul.

Dar trecînd peste bani, salarii, cît costă o casă și unde e mai civilizat, știi ce nu reușesc să înțeleg? Ai 20+ de ani, n-ai nici un fel de obligație, ți-ai putea găsi de lucru în Londra/UK probabil în vreo juma de oră de la depunerea CV-ului pe un salariu de start mai mult decît decent care apoi ar crește constant, dar cu toate astea vii și spui că nu, că uite ce nașpa e acolo că e aglomerație și nu zboară porcii în ajun și apa caldă la robinet are 38 de grade în loc de 39. Adică n-ai nici cea mai infimă curiozitate să vezi cum o fi să trăiești în altă parte, n-ai curiozitatea să ieși din mica ta lume, să vezi ceva nou, să cunoști alți oameni etc. etc. Și voi vă numiți generația open-minded?


Asa este, unii sint de o obtuzitate incredibila, pe care insa ei o vad ca pe o calitate...
Iesiti naibii din Romania, din Birlad, din Zimnicea, de unde sinteti, asa va mobilati creierul si deschideti ochii si mintea. Nu ca e mai bine sau mai rau, nu ca faci mai multi sau mai putini bani afara, ci in primul rind ca educatie si dezvoltare intelectuala.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate