Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

programator - sa raman sau sa plec din Romania?

- - - - -
  • Please log in to reply
414 replies to this topic

#55
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,792
  • Înscris: 25.06.2007

View PostOriginalCopy, on 20 noiembrie 2015 - 10:41, said:

Avioanele sunt ieftine.
Evident ca sunt ieftine, ideea era ca nici avantajul ala (cum ca prietenii sunt in Ro) nu prea sta in picioare.

#56
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostLukRo, on 20 noiembrie 2015 - 10:06, said:

Daca vrei singur, se gasesc studiouri (garsoniere) sau 1 bedroom (2 camere) la 1000. Evident, preturile sunt orientative, mai mari in centru si mai mici la periferie.
Normal ca poti sparge mii de lire in plus: pe prostii, restaurante, bautura, tigari,...
Plusuri:
1. Banii
2. Civilizatia
3. Transportul
4. Se intampla chestii: conferinte, concerte, evenimente
5. Nu este praf, nu sunt claxoane
6. Ai zboruri directe la preturi mici.

Bani? Ok, sint mai multi, dar banii nu inseamna totul, cel putin nu pentru mine. Io nu vreau un pic de comfort, vreau mai mult. Un apartament ca al meu in Londra ar fi cel putin juma de milion de lire, asa ca scuza-ma daca nu-mi pasa ca as cistiga 50.000 de lire. Sigur ca as putea sta in chirie, intr-o jegovenie cu 700-1000 de lire si sa fac 2 ore pina la lucru. Si 2 ore inapoi. Am neamuri in Londra, neprogramatori si stiu prea bine cum locuiesc si cit costa.

Civilizatie? Care civilizatie? Daca nu stai in Ferentari sau la mama dracului nu e asa o diferenta de "civilizatie". De parca Londra reala ii fix ca-n pozele alea cu palate, bigbenguri si poduri celebre si oamenii veseli si saritori. Pe dracu, se uita la tine ca la un ozeneu, mai ales daca n-ai accentul lor borit Posted Image

Transport? N-am nici o problema cu transportul. Folosesc 2 linii, abonamentul lunar, 20 de euro echivalent. Merge dupa program, cu foarte rare exceptii. Daca vreau sa fiu ciumeg iau un taxi, infinit mai ieftin decit in Londra.

Se intimpla chestii? I don't give a fuck.

Praf, claxoane? Claxoane cred ca aud unu pe luna si praful n-are decit sa fie, daca nu e la mine in casa si in gura. N-am atitea fitze incit sa vreau sa spele cineva drumurile zilnic. Sigur ca mai vad pe unii care fac jogging pe linga o strada cu 4 benzi, plina de masini care pe linga praf mai baga si tone de noxe, da am acceptat de mult ca specia asta e plina de cretini. Da oricum nu inteleg de ce as da inghesuiala din Cluj pe aia din Londra (in afara de "bani")

[ http://www.geoconnexion.com/uploads/article_images/London_Traffic_LR.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Zboruri la preturi mici? Cacalau si aici, numai ca io personal n-am nici o dorinta de a zbura Posted Image

#57
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005

View PostDILAS, on 20 noiembrie 2015 - 09:01, said:

Am luat decizia de a ramane dupa ce am facut mai mult de 2 luni research pe diferite tari, nu numai UK si am vb cu destui oameni care au plecat. Am luat decizia in cunostinta de cauza si pt ca am considerat ca asa e cel mai bine pt mine in momentul asta, daca situatia se schimba ramane in continuare o optiune.


Eu sunt foarte curios în ce a constat acel "research". Sau na, din alea 2 luni, ai petrecut măcar o săptămîna în vreuna din țările din lista scurtă? Nu că o săptămînă ar conta prea mult, dar tot e mai bine decît admirat poze pe web și format o impresie din ce spun X și Y.

#58
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005

View PostMosotti, on 20 noiembrie 2015 - 11:48, said:

Bani? Ok, sint mai multi, dar banii nu inseamna totul, cel putin nu pentru mine. Io nu vreau un pic de comfort, vreau mai mult. Un apartament ca al meu in Londra ar fi cel putin juma de milion de lire, asa ca scuza-ma daca nu-mi pasa ca as cistiga 50.000 de lire. Sigur ca as putea sta in chirie, intr-o jegovenie cu 700-1000 de lire si sa fac 2 ore pina la lucru. Si 2 ore inapoi. Am neamuri in Londra, neprogramatori si stiu prea bine cum locuiesc si cit costa.
Habar n-am cum și unde stau neamurile tale în Londra, de la geamurile mele se vede multă verdeață în spate și o străduță liniștită în față. Și fac 25 de minute de cînd ies pe ușă pînă ajung la birou.

Attached File  casa1.JPG   159.22K   86 downloads
Attached File  casa2.JPG   108.65K   87 downloads

View PostMosotti, on 20 noiembrie 2015 - 11:48, said:

De parca Londra reala ii fix ca-n pozele alea cu palate, bigbenguri si poduri celebre si oamenii veseli si saritori.
Majoritatea oamenilor chiar sunt amabili, zîmbesc și te ajută.

#59
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Mufa, si cat faci pana in Londra? Ca o curiozitate, ti-ai facut prieteni buni pe acolo? Am inteles de la cunoscuti care s-au mutat in UK/US, ca relatiile ar fi un pic mai reci la job, totul rezumandu-se la niste iesiri razlete prin pub-uri si cam atat. Mai precis, ca nu poti forma prietenii adevarate cu colegii de munca.

E clar ca, daca ar fi sa alegi unde sa te nasti, ai alege Londra si nu Bucuresti. De aici incolo, depinde de conditiile in care traieste fiecare in Buc. Daca aici IT-ul are printre cele mai mari salarii (in medie), acolo sunt pur si simplu average, cei din finante si legal castigand de cateva ori mai mult. Nu mai spun ca, in imobiliare, mai ai si concurenta tuturor bogatasilor de pe glob, fiecare dorind un apartament in Londra. Repet, vorbind strict de Londra, cu siguranta apartamentul pe care il vei gasi acolo va fi mai scump relativ la puterea ta de cumparare decat e in Bucuresti. Avantajul e ca poti sta f bine la periferia Londrei, unde sunt preturi un pic mai bune, iar calitatea transportului public iti permite destul de usor sa vii in oras.

Daca te duci acolo cu sotie (si copii), pentru a sta intr-o casa intr-un cartier linistit, cu infrastructura de calitate si intr-o zona civilizata, UK e o afacere f buna. Costurile aditionale nu sunt f mari (chirie si utilitati mai scumpe, dar cam atat), iar calitatea vietii se imbunatateste semnificativ. Pe de alta parte, daca esti genul care iese mai des in oras, care e obisnuit sa aiba o viata sociala f activa, va trebui probabil sa te muti mai in oras, la costuri mai mari si calitate mai scazuta. Mai mult, vei descoperi ca portofelul se goleste incredibil de repede la fiecare iesire.

Edited by figo1988, 20 November 2015 - 13:25.


#60
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005

View Postfigo1988, on 20 noiembrie 2015 - 13:23, said:

Mufa, si cat faci pana in Londra? Ca o curiozitate, ti-ai facut prieteni buni pe acolo? Am inteles de la cunoscuti care s-au mutat in UK/US, ca relatiile ar fi un pic mai reci la job, totul rezumandu-se la niste iesiri razlete prin pub-uri si cam atat. Mai precis, ca nu poti forma prietenii adevarate cu colegii de munca.

E clar ca, daca ar fi sa alegi unde sa te nasti, ai alege Londra si nu Bucuresti. De aici incolo, depinde de conditiile in care traieste fiecare in Buc. Daca aici IT-ul are printre cele mai mari salarii (in medie), acolo sunt pur si simplu average, cei din finante si legal castigand de cateva ori mai mult. Nu mai spun ca, in imobiliare, mai ai si concurenta tuturor bogatasilor de pe glob, fiecare dorind un apartament in Londra. Repet, vorbind strict de Londra, cu siguranta apartamentul pe care il vei gasi acolo va fi mai scump relativ la puterea ta de cumparare decat e in Bucuresti. Avantajul e ca poti sta f bine la periferia Londrei, unde sunt preturi un pic mai bune, iar calitatea transportului public iti permite destul de usor sa vii in oras.

Daca te duci acolo cu sotie (si copii), pentru a sta intr-o casa intr-un cartier linistit, cu infrastructura de calitate si intr-o zona civilizata, UK e o afacere f buna. Costurile aditionale nu sunt f mari (chirie si utilitati mai scumpe, dar cam atat), iar calitatea vietii se imbunatateste semnificativ. Pe de alta parte, daca esti genul care iese mai des in oras, care e obisnuit sa aiba o viata sociala f activa, va trebui probabil sa te muti mai in oras, la costuri mai mari si calitate mai scazuta. Mai mult, vei descoperi ca portofelul se goleste incredibil de repede la fiecare iesire.

Depinde de care centru vorbim, în general între 30 de minute și o oră. Sunt cu familia aici, crezi că am timp de făcut prieteni buni? Și da, cel puțin la mine la job colegii sunt super ok, cu ceva mai mult timp de socializat se pot lega amiciții care să evolueze în prietenii, oamenii sunt la fel cam peste tot.

Dacă ești genul care vrea să iasă mai des, o să ieși probabil de 2-3 ori pe săptămînă, moment în care ai de ales, fie pierzi  30-45 de minute ca să ajungi de acasă în oraș sau invers, fie plătești 1-200 de lire în plus la chirie.

#61
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postmufa, on 20 noiembrie 2015 - 12:32, said:

Habar n-am cum și unde stau neamurile tale în Londra, de la geamurile mele se vede multă verdeață în spate și o străduță liniștită în față. Și fac 25 de minute de cînd ies pe ușă pînă ajung la birou.
Si de la mine de pe geam se vad dealuri impadurite. In plus am si o bisericacare-mi cinta in fiecare duminca la ora 10. Cit e chiria?

Problema este ca tu esit caz fericit. Cind stateam la Timisoara stateam la 5 minute de lucru, 6 minute daca prindeam rosu la semafor. Dar ce faci daca schimbi serviciul? Iti iei casa in spinare? Foarte bine, da io unu m-am saturat. Vreau casa mea, care sa arate cum vreau io, in care sa-mi pun ce vreau io, cum vreau io :D

#62
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005

View PostMosotti, on 20 noiembrie 2015 - 14:53, said:

Si de la mine de pe geam se vad dealuri impadurite. In plus am si o bisericacare-mi cinta in fiecare duminca la ora 10. Cit e chiria?

Problema este ca tu esit caz fericit. Cind stateam la Timisoara stateam la 5 minute de lucru, 6 minute daca prindeam rosu la semafor. Dar ce faci daca schimbi serviciul? Iti iei casa in spinare? Foarte bine, da io unu m-am saturat. Vreau casa mea, care sa arate cum vreau io, in care sa-mi pun ce vreau io, cum vreau io Posted Image

Chiria e sub 25% din venitul familiei. Nu sunt cine știe ce caz fericit că nu e mare inginerie să vezi care-s zonele ok prin preajma jobului și să-ți închiriezi acolo ceva, chiar dacă vei plăti 1-2 sute de lire în plus. Pînă la urmă vorbim de IT, nu  de vînzător la Mec cu minim pe economoie. Și nu, nu schimb serviciul decît dacă iau 15-20k în plus la salariu și nu fac mai mult de 40 de minute door to door.

#63
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Poate sa te dea afara :w00t:

Aia de care stiu io, stau cu 700 de lire parca, in ceva chestie cu bucatarie comuna, unde tre sa bage monede ca sa mearga curentu. Sau cam asa ceva :lol:

Tu fiind baiat destept, cu familie desteapta, am astept la minim 1500 de lire. Sint pe-aproape? :punk:

Acuma daca sa zicem ca n-am familie si as cistiga 50.000 pe an, cu cit as ramine in mina, 35.000? Sa zicem 3000 de lire pe luna. Daca dau 1200 pe chirie (si jur ca la ce m-am uitat pe net mai ieftin imi vine sa borasc), ramin cu 1800, care ii 2500 de euro. Daca scad cheltuielile echivalente si nu insist prea mult cu chestii gen mincat la restaurant, cred ca as iesi pe plus in Londra cu 500 de euro pe luna. Pentru mine nu merita sa ma duc la dracu-n praznic pentru 500 de euro pe luna, matematic vorbind.

Probabil ce-o sa ajung sa fac e sa lucrez de-acasa pentru ceva americani care platesc bine, mi se pare de departe cea mai cea solutie :D

#64
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005

View PostMosotti, on 20 noiembrie 2015 - 15:52, said:

Poate sa te dea afara Posted Image

Aia de care stiu io, stau cu 700 de lire parca, in ceva chestie cu bucatarie comuna, unde tre sa bage monede ca sa mearga curentu. Sau cam asa ceva Posted Image

Tu fiind baiat destept, cu familie desteapta, am astept la minim 1500 de lire. Sint pe-aproape? Posted Image

Acuma daca sa zicem ca n-am familie si as cistiga 50.000 pe an, cu cit as ramine in mina, 35.000? Sa zicem 3000 de lire pe luna. Daca dau 1200 pe chirie (si jur ca la ce m-am uitat pe net mai ieftin imi vine sa borasc), ramin cu 1800, care ii 2500 de euro. Daca scad cheltuielile echivalente si nu insist prea mult cu chestii gen mincat la restaurant, cred ca as iesi pe plus in Londra cu 500 de euro pe luna. Pentru mine nu merita sa ma duc la dracu-n praznic pentru 500 de euro pe luna, matematic vorbind.

Mda, și Ponta ar fi putut cîștiga alegerile, nu-i așa? :w00t:

Ești pe aproape, da :)

Nu înțeleg, ai rămîne cu plus 500 de euro față de suma cu care rămîi acum în România, sau ai rămîne cu 500 de euro în plus în Londra după ce scazi toate cheltuielile? Că partea a doua e adevărată doar dacă mănînci zilnic caviar și bei doar șampanie. Plus că la aia 50k se mai adaugă niște bonusuri, și în 2-3 ani din 50 se fac 60-70, dracu știe cît. :)

#65
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
De-ar fi numai chiria la cei plecati cu familia. Dar se mai adauga bona ocazionala, scoala/gradinita, afterschool, lectii/cursuri de tot felul ....

#66
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005

View Postshiva, on 20 noiembrie 2015 - 16:51, said:

De-ar fi numai chiria la cei plecati cu familia. Dar se mai adauga bona ocazionala, scoala/gradinita, afterschool, lectii/cursuri de tot felul ....
Școala e gratuită, bona ma costa vreo 400 de lire pe luna, din care 124 ii plătesc cu ceva vouchere si salvez vreo 600 de lire pe an, adică 350 in loc de 400 la o aproximare grosolana.
Cluburile sunt extrem de scumpe, 6 lire intrarea la piscina pentru 3 persoane sau  2 lire/copil cind mergeau la judo. :w00t:

#67
s-brody

s-brody

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 03.09.2013

View Postfigo1988, on 20 noiembrie 2015 - 13:23, said:

Mai precis, ca nu poti forma prietenii adevarate cu colegii de munca.
Ca emigrant, prieteniile adevarate care le-ai avut in tara nu le vei mai avea vreodata. Iar cele care le-ai avut, se risipesc cu timpul. Vizitele devin din ce in ce mai rare, si constati ca apare o diferenta de mentalitate, si descoperi ca aveti viziuni asupra vietii diferite.
Amici, cu siguranta, poti sa iti faci. Dar un prieten care sa-ti faca un favor neconditionat, nu ai sa-l mai gasesti.

Depressing pozele lui mufa, mai ales a doua. Must be the cloudy weather.

Edited by s-brody, 20 November 2015 - 19:54.


#68
s-brody

s-brody

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 03.09.2013

View PostDILAS, on 19 noiembrie 2015 - 08:15, said:

Nu stiu cat de normal e un salariu de 70-80k in Londra. Primesc o gramada de oferte (cam 2 pe saptamana) si cam toate sunt de aprox 50k pe an. Asta inseamna 3k pe luna. In ro am 2k euro/luna. Salarii de 70-80k sunt pentru oameni cu multi ani de exp sau pt pozitii de team leader, la fel ca alea cu 4k euro in Bucuresti. Da-mi tu exemple concrete de salarii 70-80k atat de normale in IT in Londra. Am un fost coleg plecat in Londra pe 2.5k lire si acum i-au facut 3k (are exp dubla fata de mine), tot incearca sa ma convinga ca 3k e salariu mare.
Poate tu te referi la contractori, cu 70-80k, aici vorbeam de angajati in IT.
Adevarat ceea ce spui de nivelul salarial pt Developers in Londra. Average maximum 65k - 70k E. In US, asta e nivel de Junior.
Payscale spune ca un Median Salary for a SW Dev in London: 30k lire, adica undeva pe la 42k Euro, iar un Senior poate ajunge pana la 60k E.
http://www.payscale.com/research/UK/Job=Software_Developer/Salary

Edited by s-brody, 20 November 2015 - 20:07.


#69
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Eu nu înțeleg concret ce e așa rău în România și cât de des vă afectează?

Singurul motiv pentru care aș emigra ar fi că munca pe care o fac aici nu mai e interesantă; până acum am avut ocazia să lucrez pe proiecte ce mi-au plăcut. Bazându-mă pe asta singurul loc în care ar avea sens să emigrez ar fi în US în Silicon Valley (sau poate NY).

View Postaaaa4567, on 17 noiembrie 2015 - 20:59, said:

Dezavantajele Romaniei sunt multe; undele le-am vazut intr-un mod foarte dur; si asta m-a facut sa scot efectiv din calcul chiar si ideea de a avea familie, copii in Romania, pentru cativa ani. Ganditi-va la sanatate, accidente etc.
Care ar fi așa multe și câte dintre ele te afectează des? Cu sănătatea în Vest dacă e să mergi mergi în spitale private; dacă mergi și aici în spitale private e chiar okay. Câte despre accidente care e faza? În alte țări nu există accidente?

#70
X41Xu1

X41Xu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 06.03.2015

View Posts-brody, on 20 noiembrie 2015 - 19:44, said:

Ca emigrant, ...
Amici, cu siguranta, poti sa iti faci. Dar un prieten care sa-ti faca un favor neconditionat, nu ai sa-l mai gasesti.

Depressing pozele lui mufa, mai ales a doua. Must be the cloudy weather.
Cu prima afirmație nu sînt de acord. Din proprie experiență vorbesc.
A doua, 100% adevărată! Dacă atît îți permiți în Anglia, cu 70-80.000 de lire pe an, cum trăiești cu 30-40,000?! Absolut deprimante imaginile!

#71
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,843
  • Înscris: 23.10.2015
UK fata de Romania:

- Banii: aici simt ca dau inainte, pun deoparte o gramada de bani. Si banii rezolva al dracu de multe probleme. In Romania traiam de la salariu la salariu.
- Stresul: bai, romanii sunt al dracu de stresati! Numai nervi peste tot: in trafic, la munca, pe strada, in institutii. In UK inca ma mir cat de relaxati sunt. Sa faci o plimbare in Soho, sa te relaxezi la o cafea in Convent Garden in timp ce iti canta live un cvartet este.... de nevazut in Ro.
- Civilizatia: vezi tu, saracia merge mana-n-mana cu educatia. Aici nu se da concert de bormasina noaptea, nu vezi caini in parcuri unde nu au voie...si multe alte exemple care in Romania iti ridica pulsul
- Evenimente: no comment
- Birocratia: desi exista si in UK, rezolvi majoritatea chestiilor online. In RO se sta la cozi sa iti platesti taxele....
- Educatia: no comment
- Sanatatea: desi se intra greu in sistem, o data intrat se ocupa de tine profesionist. Au si ei bubele lor insa nu mori cu zile sau sa intri cu o boala in spital si iesi cu alte zece.


Asta pe scurt. Fiecare subiect poate fi dezvoltat, insa nu este locul aici.

Insa, nu trebuie sa te muti cu totul. Ca programator, vino 1-2 ani, faci experienta, bani, vezi lumea, cunosti oameni si culturi noi. Apoi decizi.

#72
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,792
  • Înscris: 25.06.2007

View Postm3th0dman, on 20 noiembrie 2015 - 21:53, said:

Cu sănătatea în Vest dacă e să mergi mergi în spitale private;
Poti merge linistit si la alea de stat. Nu-s ca in Ro.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate