Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

programator - sa raman sau sa plec din Romania?

- - - - -
  • Please log in to reply
414 replies to this topic

#37
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005

 andreim77, on 18 noiembrie 2015 - 17:47, said:

de ce?

Cred că am mai răspuns de cîteva ori la întrebarea asta, nu mă dor degetele să reiau. Pe scurt e vorba de o calitate a vieții mult ridicată, iar asta e dată în mare de: salariul mai bun, mîncare mai bună, oameni mai politicoși, timp liber mai mult, liniște, curățenie, transport în comun bine pus la punct ș.a.m.d (ordinea enumerării e întîmplătoare). Pe scurt, n-am absolut nici un stres major, ieri de exemplu singurul "stres" a fost dacă să comand 2 sticle de whisky, una de 15 ani și alta de 16, sau doar una. În final le-am comandat pe ambele.

#38
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

 mufa, on 18 noiembrie 2015 - 18:58, said:

Cred că am mai răspuns de cîteva ori la întrebarea asta, nu mă dor degetele să reiau. Pe scurt e vorba de o calitate a vieții mult ridicată, iar asta e dată în mare de: salariul mai bun, mîncare mai bună, oameni mai politicoși, timp liber mai mult, liniște, curățenie, transport în comun bine pus la punct ș.a.m.d (ordinea enumerării e întîmplătoare). Pe scurt, n-am absolut nici un stres major, ieri de exemplu singurul "stres" a fost dacă să comand 2 sticle de whisky, una de 15 ani și alta de 16, sau doar una. În final le-am comandat pe ambele.
Cam care e incarcarea pentru un angajat? De exemplu, la cum a evoluat tehnologia, mi se pare normal sa ai developeri care stiu bine unul din stackuri, si din ele, mnajoritar chestii de backend/front end. De exemplu, daca lucrez cu java EE si baze de date (dincolo de sql connect), nu mi se pare sa mi se ceara pe client mai mult decat un sumar html, javascript, css (bine, si chestii specifice stackului, gen jsp).
Overtime exista si cam cat, pe saptamana?
Un developer senior interesat ce cuvant are de spus in proiect (arhitectura)?

#39
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005

 aaaa4567, on 18 noiembrie 2015 - 19:06, said:

Cam care e incarcarea pentru un angajat? De exemplu, la cum a evoluat tehnologia, mi se pare normal sa ai developeri care stiu bine unul din stackuri, si din ele, mnajoritar chestii de backend/front end. De exemplu, daca lucrez cu java EE si baze de date (dincolo de sql connect), nu mi se pare sa mi se ceara pe client mai mult decat un sumar html, javascript, css (bine, si chestii specifice stackului, gen jsp).
Overtime exista si cam cat, pe saptamana?
Un developer senior interesat ce cuvant are de spus in proiect (arhitectura)?

Nu-s developer, sorry.

La mine la fabrică e așa: uneori, destul de rar suntem întrebați dacă vrea cineva să facă overtime, iar cine vrea primește ceva bani în plus sau liber, funcție de preferința fiecăruia.

Edited by mufa, 18 November 2015 - 19:10.


#40
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014

 mufa, on 18 noiembrie 2015 - 16:40, said:

Yep, stați în România și fiți fericiți cu 1-2k salariu în loc să plecați unde e de vreo 20 de ori mai multă civilizație și unde dupa un număr de ani puteți ajunge să cîștigați de 2-3 ori mai mult. Nu care cumva să vedeți mai departe de ziua de azi.

Una din premisele initializatorului: ia in calcul tipul programatorului care nu e prea social, isi schimba greu limba, cercurile de prieteni. Presupun ca in Anglia e foarte usoara treaba cu limba din moment ce o stii deja ( poate doar accentul mai urat) si la cate etnii sunt acolo nu e atata rasism ca in Franta sa zicem . Totusi , e chiar asa usor sa lasi prietenii si rudele ? Aia 2-3 ori mai mult nu se impoziteaza , duce mult pe chirie / utilitati / transport ? In Bucuresti macar poti sa chemi un taxi dupa un chef cu prietenii , in Londra nu cred ca iti permiti asa ceva :D

#41
DILAS

DILAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 03.12.2007

 mufa, on 18 noiembrie 2015 - 16:40, said:

Yep, stați în România și fiți fericiți cu 1-2k salariu în loc să plecați unde e de vreo 20 de ori mai multă civilizație și unde dupa un număr de ani puteți ajunge să cîștigați de 2-3 ori mai mult. Nu care cumva să vedeți mai departe de ziua de azi.
Daca pt tine e bine acolo nu inseamna ca e bine pt toata lumea. Peste un numar de ani o sa faci de 2-3 mai mult si in ro daca te duce capul, asta nu-i un argument.

#42
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 DILAS, on 18 noiembrie 2015 - 20:31, said:

Daca pt tine e bine acolo nu inseamna ca e bine pt toata lumea. Peste un numar de ani o sa faci de 2-3 mai mult si in ro daca te duce capul, asta nu-i un argument.
Asta trebuie sa-i reprosezi lui @OP, care a creat baza acestei discutii intrebandu-i pe altii ce sa faca.

#43
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

 mufa, on 18 noiembrie 2015 - 18:58, said:

mîncare mai bună

Poti detalia putin? Legume, fructe - cum sunt, ca si la noi au cam devenit de plastic, poate ma insel eu. Te poti baza pe semipreparate? Ca doar n-o sa iei mereu la restaurant /etc Vorbim aici strict de UK.

#44
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005

 DILAS, on 18 noiembrie 2015 - 20:31, said:

Daca pt tine e bine acolo nu inseamna ca e bine pt toata lumea. Peste un numar de ani o sa faci de 2-3 mai mult si in ro daca te duce capul, asta nu-i un argument.
Ideea e că faci de 2-3 ori mai mult decît ai face în România avînd același nivel de pregătire. Anyway, banii chiar ar trebuie să fie printre ultimele motive să pleci, long story short eu nu m-aș întoarce în România azi, chiar dacă mi-ar oferi cineva fix același salariu pe care-l cîștig în prezent.

 aaaa4567, on 18 noiembrie 2015 - 21:09, said:

Poti detalia putin? Legume, fructe - cum sunt, ca si la noi au cam devenit de plastic, poate ma insel eu. Te poti baza pe semipreparate? Ca doar n-o sa iei mereu la restaurant /etc Vorbim aici strict de UK.

Mie mi se par super bune, în special cele luate din piață. La capitolul berry: căpșuni, zmeură, mure, afine etc. stau excelent. La fel de bine stau și la fructele uzuale: mere, pere, roșii. Legume pe alese, la noi brocoli, conopidă, cartofi, marcovi și albitura sunt de bază.

Edited by mufa, 18 November 2015 - 23:40.


#45
DILAS

DILAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 03.12.2007
@originalcopy raspunsurile categorice si condescendente nu au legatura cu intrebarea initiala, depind de atitudinea fiecaruia.

@mufa interesant ce zici, tu vb de IT? De 2-3 cat in ro ca si cuantum? Pt nivelul meu de pregatire as face dublu in Londra fata de Bucuresti. Acolo o casa costa cam 300k lire iar chiria cel putin 1k ca sa stau decent. Nu mi se pare c-as duce-o mai bine. Deci despre ce vb concret?
Si de asemenea nu uita ca se poate lucra si remote si ca se platesc si salarii de 4k euro in ro pt programatorii cu un nr de ani, in Bucuresti cel putin. Ceea ce echivalat la costuri poate sa dea mai mult decat in UK. Oricum ai da-o nu prea vad banii ca un argument valid. Cum ai zis si tu nu te-ai intoarce pt aceiasi bani.

Ca mancare e posibil sa fie diferenta, destul de mare. Tin minte ca acum 8 ani cand am fost in Germania prima oara mi s-a parut cam toata mancarea mult mai sanatoasa decat la noi, insa 5 ani mai tarziu cand am fost iarasi mi s-a parut la fel de proasta. (de plastic)

Edited by DILAS, 18 November 2015 - 23:53.


#46
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 23.10.2015
Mai terminati cu prostiile de 4000 EUR/luna in Romania. Alea sunt exceptii, pe cand salariu de 70-80k/an in Londra este normal. Oamenii de 4000EUR/luna (care, apropo, sunt 3000 lire) ar lua aici peste 100.000lire/an.

Ori strugurii sunt acri ori cauti motive sa nu faci pasul. Arata-mi unul care s-a intors si a strambat din nas: "Acolo imi dadeau 6000 lire/luna, dar am preferat sa vin in Bucuresti pe 2000 EUR" si io il mananc! Bucale este o cloaca infecta, plina de praf si nesimtire!

Ca e chiria scumpa, ca dracu, ca lacu! Vino, lucreaza un an si vezi dupa-aia cum te simti cand faci aici intr-un an cat faceai in Romania in 5!

Va ganditi ca e varza mai scumpa cu 2 lei, ce dracu ma? Conteaza cat ramane la sfarsit de luna! In Ro iti ramane ciuciu, cateva sute de euro care ii bagi repede la un credit, parca nu stim noi....

#47
DILAS

DILAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 03.12.2007
Nu stiu cat de normal e un salariu de 70-80k in Londra. Primesc o gramada de oferte (cam 2 pe saptamana) si cam toate sunt de aprox 50k pe an. Asta inseamna 3k pe luna. In ro am 2k euro/luna. Salarii de 70-80k sunt pentru oameni cu multi ani de exp sau pt pozitii de team leader, la fel ca alea cu 4k euro in Bucuresti. Da-mi tu exemple concrete de salarii 70-80k atat de normale in IT in Londra. Am un fost coleg plecat in Londra pe 2.5k lire si acum i-au facut 3k (are exp dubla fata de mine), tot incearca sa ma convinga ca 3k e salariu mare.
Poate tu te referi la contractori, cu 70-80k, aici vorbeam de angajati in IT.

Parca vb de generalitati nu de chestii personale. Nu sunt strugurii acrii si nu caut motive sa nu fac pasul pt ca stiu sigur ca nu vreau sa-l fac. In maxim 2 ani o sa castig around 4-5k pe luna cu 5-6 ore de munca lucrand remote, nu vad de ce m-as agita atata pt bani. Apoi nu platesc chirie in Bucuresti deci din salariul ala astronomic din Londra mai scad cel putin 1k pt chirie. Care de fapt pt e mai mult pt ca platesti si transport, intretinere etc care acolo sunt mai scumpe.
Pe langa asta sunt in proces de recrutare cu o firma care ofera 10k $ pe luna lucrand remote.

Nush de ce tre sa facem atata offtopic pt ca s-a gasit unul sa dea verdicte si sa ne educe pe noi astia prosti care nu vrem sa plecam cat de bine e pentru toata lumea in afara. Daca altcineva nu e de acord cu tine nu inseamna ca greseste, inseamna doar ca e posibil sa fi luat o decizie care e mai buna pt el.
Hai sa traiesti.

#48
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 23.10.2015
1. Pentru oameni buni, cu experienta (care valoreaza 4000 EUR in RO) media este la 70-80k/am in UK. Hai sa comparam mere cu mere. Ceea ce am spus este ca in RO sunt doar cateva posturi la banii astia, in UK sunt mii. Restul, oricat de buni ar fi, nu are cine sa le dea banii astia.
2. 3000 lire sunt 4000 EUR. Ca sa echivalam. Platesti 1000 chiria si tot raman mai multi decat iei in RO. Simplu.

Initiatorul topicului cerea un sfat legat de subiectul asta. L-am oferit. Ca nu iti convine tie, ca vrei sa se roage cineva de tine in mod special... ghinion. Daca tu ai luat decizia de a ramane, lasa pe altii sa incerce.

Vorba aia, nu iti convine, te intorci si gata! Macar ai incercat! Decat sa ajungi la pensie si sa bombani la coada la medicamente "Ce-ar fi fost daca...?"

Edited by LukRo, 19 November 2015 - 23:31.


#49
DILAS

DILAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 03.12.2007

 LukRo, on 19 noiembrie 2015 - 23:31, said:

1. Pentru oameni buni, cu experienta (care valoreaza 4000 EUR in RO) media este la 70-80k/am in UK. Hai sa comparam mere cu mere. Ceea ce am spus este ca in RO sunt doar cateva posturi la banii astia, in UK sunt mii. Restul, oricat de buni ar fi, nu are cine sa le dea banii astia.
Ca nr de joburi pe banii astia in Ro intr-adevar sunt mai putine. Asta nu pt ca nu are cine sa le dea ci pt ca oamenii nu-si cunosc de multe ori adevarata valoare si se multumesc cu mai putin decat valoreaza. Or fi mii in Londra, eu din ce oferte am vazut sunt cam sub 10% in IT, ceea ce ar insemna mai degraba sute, dar e doar o presupunere, aici nu am date concrete sa te contrazic. Si inca un punct aici, cu 4k in Buc sunt putini cu 3k nu sunt chiar asa putini.
Pe de alta parte o chestie neplacuta pe care am obs e ca in general joburile de 70-80k se raporteaza la ani de exp. Mi s-a zis ca nu as avea nici o sansa la un job de genul pt ca am mai putin de 4 ani exp. Adica se ia dupa cifre seci nu dupa plusvaloarea pe care poti sa o aduci.(asta e unul din pricipalele motive pt care nu am plecat) Nu caut nod in papura, doar ca am auzit si de la altii ca in general englezii au o atitudine destul de liniara cand vine vb de chestii de genul (ca sa folosesc un eufemism). Daca esti intr-o firma si ai dovedit ce poti e mai usor sa ceri mariri sau sa ai creative lead pe ceea ce faci, de fiecare data cand pleci in alta parte e mai greu sa te impui la inceput cand esti nou, oricat de bun ai fi.

 LukRo, on 19 noiembrie 2015 - 23:31, said:

2. 3000 lire sunt 4000 EUR. Ca sa echivalam. Platesti 1000 chiria si tot raman mai multi decat iei in RO. Simplu.
2000 lire inseamna 2800 euro, mai mult decat iau in Ro acum cu aprox 800 euro. Pe de alta parte cresc si alte cheltuieli, nu numai chiria. Daca vrei o comparatie care sa poata fi un argument, arunca mai multe date in calcul.

 LukRo, on 19 noiembrie 2015 - 23:31, said:

Initiatorul topicului cerea un sfat legat de subiectul asta. L-am oferit. Ca nu iti convine tie, ca vrei sa se roage cineva de tine in mod special... ghinion. Daca tu ai luat decizia de a ramane, lasa pe altii sa incerce.

Nu prea inteleg commentu asta, revenim iar la chestii personale? Fie ca tine:
Nu stiu cum ti-am dat impresia ca vreau sa ma roage cineva. Vreau sa fiu platit cat consider ca fac nu cat considera angajatorul ca fac. Daca e de alta parere e treaba lui, pot sa aleg sa nu fiu de acord cu el si sa nu fac pasul.
Am luat decizia de a ramane dupa ce am facut mai mult de 2 luni research pe diferite tari, nu numai UK si am vb cu destui oameni care au plecat. Am luat decizia in cunostinta de cauza si pt ca am considerat ca asa e cel mai bine pt mine in momentul asta, daca situatia se schimba ramane in continuare o optiune.
Asta am si zis exact, nu vad cum opresc pe cineva sa incerce. Tot ce am zis e ca vine cineva si da verdicte si raspunsuri categorice care nu fac decat sa creeze flame in loc sa aduca argumente concrete, asa cum ai adus tu mai sus.

Si daca tot suntem aici spune-ne cat de grozav iti e tie pe acolo cu date concrete (salariu, cheltuieli, alte plusuri care nu exista in Ro, etc). Poate am facut o greseala de calcul si tre sa mai reconsider decizia si il ajuta si pe OP sa ia o decizie.

 LukRo, on 19 noiembrie 2015 - 23:31, said:

Vorba aia, nu iti convine, te intorci si gata! Macar ai incercat! Decat sa ajungi la pensie si sa bombani la coada la medicamente "Ce-ar fi fost daca...?"
Sunt curios daca exista vre-un om fara regrete pe pamantul asta. Ce sunt sigur e ca mie personal n-o sa-mi para rau ca nu am plecat din tara acum 6 luni. Again asta e ceva personal care nu-si are locul in discutie.

Edited by DILAS, 20 November 2015 - 09:03.


#50
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Io am ales Romanica, da le urez succes tuturor celor care pleaca. Posted Image

#51
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 23.10.2015
Cheltuielile difera de la om la om. Daca scopul tau este sa strangi bani, indiferent de sacrificii, atunci cheltui pe luna:

- Chirie: 100 lire un loc in camera (cu mai multi)
- Salam cu soia (glumesc, ca soia acum e vegan... la moda): 100 lire
- Transport: 0-200 lire depinde de distanta. Daca stai intr-un oras periferic, abonamentul de tren poate fi si 400

Daca vrei un pic de comfort:

- Chirie: aprox 700 lire o camera (cu mai multi in casa).
- Mancare: 200 lire
- Transport: la fel

Daca vrei singur, se gasesc studiouri (garsoniere) sau 1 bedroom (2 camere) la 1000. Evident, preturile sunt orientative, mai mari in centru si mai mici la periferie.

Normal ca poti sparge mii de lire in plus: pe prostii, restaurante, bautura, tigari,...

Plusuri:

1. Banii
2. Civilizatia
3. Transportul
4. Se intampla chestii: conferinte, concerte, evenimente
5. Nu este praf, nu sunt claxoane
6. Ai zboruri directe la preturi mici.

Minusuri:

1. Prieteni, familie
2. Destinatii pt excursii, munti ioc, plaja dezolanta

Ca si paranteza, la o discutie amicala despre excursii si pe unde am fost. Englezii povesteau de Peru, Noua Zeelanda, Hong Kong... ce era sa le zic? Moama ce misto e Bulgaria...

Aici exista o chestie... cand se satura de munca, se duce si isi ia un an de vacanta. Se plimba prin toata lumea si apoi vine inapoi cu bateriile incarcate. Si ii primesc inapoi fara probleme.

#52
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
@LukRo ai spus chestii decente. Nu știu de ce unii se încăpățânează cu România. Are 1 avantaj: prietenii. Dar nici ăsta nu e un avantaj deplin, e gândirea comunistoidă conform căreia dacă ești într-un loc, acolo stai, nu te mai miști. Ori prietenii poți să ți-i vizitezi o dată la 2-3 luni, sau ei să te viziteze pe tine.

Suntem în Europa, nu la capătul lumii.

#53
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

 OriginalCopy, on 20 noiembrie 2015 - 10:28, said:

Ori prietenii poți să ți-i vizitezi o dată la 2-3 luni, sau ei să te viziteze pe tine.
Sau prietenii sunt deja rasfirati si ei prin toata Europa, SUA, Canada etc

#54
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Avioanele sunt ieftine.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate