Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

programator - sa raman sau sa plec din Romania?

- - - - -
  • Please log in to reply
414 replies to this topic

#1
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011
[Poate fi mutat, cum considerati]

Pe scurt: sunteti programator si dupa toate probabilitatile /sa zicem ca nu o duceti rau in Romania. Va ganditi sa va asezati (casa, familie) sau dimpotriva, sa plecati din Romania.

Ce ati alege? Romania? Europa? Altundeva, de ce?

Dezavantajele Romaniei sunt multe; undele le-am vazut intr-un mod foarte dur; si asta m-a facut sa scot efectiv din calcul chiar si ideea de a avea familie, copii in Romania, pentru cativa ani. Ganditi-va la sanatate, accidente etc.
Iau in calcul tipul programatorului care nu e prea social, isi schimba greu limba, cercurile de prieteni. Poate nu e cazul tuturor.

Astepti pareri. Da, e mai mult de viata. repet, daca vreti mutati. Stiu ca s-a mai discutat pe alte forumuri, cine stie linkuri, sa puna. Si, de ce nu, experiente personale.

[LE]: presupunem, pentru SUA, ca ati avea usor la viza (H1B, greencard, sau poate va casatoriti etc).
[LE2]: ignorati problemele recente cu atentatele - le scoatem din calcul. Oricum, si America a avut. Deci nu vreau reactii de moment.

Multumesc.

Edited by aaaa4567, 17 November 2015 - 21:24.


#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Europa.
Din cauza: marlaniei, spagii, minciunii, prefacatoriei, caprei vecinului, insalubritatii, inculturii, muncii mai mult de 8 ore pe zi,
si pentru: oportunitati.

Nu m-as muta in SUA din cauza capitalismului canibalic, armelor, drogurilor, si lipsei de securitate sociala bine pusa la punct. Europa are traditie si cultura. Bonus: din Europa pot trage in orice weekend un zbor "acasa".

Edited by OriginalCopy, 17 November 2015 - 21:08.


#3
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
România. Din cauza arăbeţilor.

#4
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Problema ce-o pui tu, de fapt cred ca te framanta pe tine si cauti o scuza sau un motiv de a ramane aici, cumva?
Din moment ce ai ajuns la o asemenea concluzie, te-as sfatui sa pleci afara si sa-ti cauti de lucru, sa-ti faci un rost in viata.
De vei ramane in tara, permanent vei sta cu regretul ca nu ai incercat la timp sa pleci si ca te-a tinut ceva/cineva aici.

Nu toti programatorii sunt antisociali sau isi schimba greu limba, ba chiar dimpotriva. Majoritatea pot socializa foarte bine, evident sunt desigur si cativa, repet, cativa mai antisociali, dar nu asta conteza.

#5
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
De ce nu Alaska. Sau poate chiar Siberia.

Au fost trimise 4 mesaje in acelasi timp.

#6
tiocuip

tiocuip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 20.09.2015
[ http://liga.grajewo.pl/wp-content/uploads/2013/09/Santo-Domingo.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tiocuip, 17 November 2015 - 21:10.


#7
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostOriginalCopy, on 17 noiembrie 2015 - 21:05, said:

Europa.
Nu m-as muta in SUA din cauza capitalismului canibalic, armelor, drogurilor, si lipsei de securitate sociala bine pusa la punct.
De fapt din cauza imposibilitatii de a lua viza.

Edited by don_dannielo, 17 November 2015 - 21:16.


#8
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
O alegere grea. Depinde de oportunitati de munca. Daca lucrezi de acasa totusi si castigi incat sa te muti in locul tau as alege spania sau italia.

#9
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postdon_dannielo, on 17 noiembrie 2015 - 21:11, said:

De fapt din cauza imposibilitatii de a lua viza.
Personal, pot lua viza foarte rapid.

#10
adrian93

adrian93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,740
  • Înscris: 29.10.2009
@OP: Ce vârstă ai?

Edited by adrian93, 17 November 2015 - 21:22.


#11
X41Xu1

X41Xu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 06.03.2015

View Posttiocuip, on 17 noiembrie 2015 - 21:10, said:

[ http://liga.grajewo.pl/wp-content/uploads/2013/09/Santo-Domingo.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Santo Domingo?

#12
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011
Si eu as alege EU pt. lifestyle.
Unele domenii din IT sunt insa clar mai dezvoltate in State.
Personal, imi e greu sa conduc.
V-ati gandit la varianta: State pana la o varsta, apoi Europa? desi nu prea pare fezabil: familie, planuri de pensii.

View Postadrian93, on 17 noiembrie 2015 - 21:22, said:

@OP: Ce vârstã ai?
Sa zicem: intre 30 si 40.

View PostOriginalCopy, on 17 noiembrie 2015 - 21:05, said:

Europa.
Din cauza: marlaniei, spagii, minciunii, prefacatoriei, caprei vecinului, insalubritatii, inculturii, muncii mai mult de 8 ore pe zi,
si pentru: oportunitati.

Nu m-as muta in SUA din cauza capitalismului canibalic, armelor, drogurilor, si lipsei de securitate sociala bine pusa la punct. Europa are traditie si cultura. Bonus: din Europa pot trage in orice weekend un zbor "acasa".
Armele sunt un mare punct in minus pt SUA. Recent, boala se pare ca s-a extins Posted Image
Transportul in comun lipsa - alt mare minus.
Curatenia... depinde - ai vazut metroul newyorkez, nu?

Edited by aaaa4567, 17 November 2015 - 21:32.


#13
DILAS

DILAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 03.12.2007
din ce stiu in SUA se munceste f mult in IT. In cativa ani risti sa ajungi burned out. Nu tre sa ma crezi, fa un research pe redit.

#14
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

View Postaaaa4567, on 17 noiembrie 2015 - 21:31, said:

Armele sunt un mare punct in minus pt SUA. Recent, boala se pare ca s-a extins Posted Image
Eu zic ca e bine pentru ca iti poti lua si tu arme sa te aperi. Aia din Paris au murit ca oile in masacru, daca ar fi avut cativa cetateni pistoale la ei, erau rapid eliminati teroristii.

#15
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011

View PostPatrulescu, on 17 noiembrie 2015 - 21:35, said:

Eu zic ca e bine pentru ca iti poti lua si tu arme sa te aperi. Aia din Paris au murit ca oile in masacru, daca ar fi avut cativa cetateni pistoale la ei, erau rapid eliminati teroristii.
Mai bine, per ansamblu, in niciun caz. Chiar crezi asta? Ai pus la socoteala tot soiul de accidente (copii care accidental pun mana pe arme etc)? Obama zicea ca vrea sa discute chestia asta...

View PostDILAS, on 17 noiembrie 2015 - 21:32, said:

din ce stiu in SUA se munceste f mult in IT. In cativa ani risti sa ajungi burned out. Nu tre sa ma crezi, fa un research pe redit.
Stiu, facui deja Posted Image

#16
adrian93

adrian93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,740
  • Înscris: 29.10.2009
Între 30 și 40 ... încearcă 6 luni / 1 an / 2 în străinătate, vezi cum e și apoi ia decizia cea mai potrivită. Dacă vei constata că nu îți place / nu te acomodezi, nu va fi o problemă, pentru că oricum îți vei găsi cu ușurință post decent în țară.

Dacă erai < 30, te sfătuiam să rămâi definitiv aici, ca să putem să schimbăm țara asta în bine.

#17
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
diferente la salariu in domeniul it intre Romania si restul lumii nu exista singurul motiv pentru care ai dori sa faci schimbarea este lifestylul  iar personal la capitolul asta imi place romania  ca si rezidenta , iar restul tarilor doar pentru concedii.

#18
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

View Postaaaa4567, on 17 noiembrie 2015 - 21:39, said:

Mai bine, per ansamblu, in niciun caz. Chiar crezi asta? Ai pus la socoteala tot soiul de accidente (copii care accidental pun mana pe arme etc)? Obama zicea ca vrea sa discute chestia asta...
Se mai intampla si accidente, dar o gramada de chestii pot provoaca tragedii. Oricum mortile cauzate de descarcarea accidentala a armelor reprezinta un procent insignifiant din mortile accidentale din America.
Eu daca m-as muta in America primul lucru pe care l-as face ar fi sa imi cumpar o arma.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate