Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Probleme cu recepția la D.V.B.-C U.P.C. + Discuții despre cine o are mai mare și...

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Silviudeep

Silviudeep

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 07.11.2005

View Postutopium, on 03 noiembrie 2015 - 08:25, said:

Ce relevanta are a cui sunt? Pot sa fie si a lui Jiji din partea mea. Eu vorbeam despre faptul ca pe Digisport erau niste artefacte in timpul meciului care pe Look nu erau. Asta in conditiile in care Digisport filmeaza meciul ... deci problema e undeva la compresia operatorului.


Clara, dar cu artefacte de compresie Posted Image Mi-au sarit in ochi, ca nu eram obisnuit cu halo-uri in jurul jucatorilor. La fel apareau probleme si cand bagau banda neagra cu condoleante, in jurul benzii se vedea urat compresia.

nu ai nici o treaba. Cine stie pe ce boboarca de tv ai vazut meciul. Digi Sporturile se vad perfect in HD !!! Nu exista nici un artefact , poate doar la tine si la angajatii upc :)))

#2
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,852
  • Înscris: 14.08.2007

View PostSilviudeep, on 13 noiembrie 2015 - 13:34, said:

Cine stie pe ce boboarca de tv ai vazut meciul. Digi Sporturile se vad perfect in HD !!! Nu exista nici un artefact , poate doar la tine si la angajatii upc Posted Image))
Iti garantez ca era un TV care foarte probabil costa mult mai mult decat al tau si a majoritatii celor de pe forum (inclusiv al meu). Dar, repet, am vazut aceleasi "probleme" si pe alte televizoare pe RCS.

View Postgigsnet, on 13 noiembrie 2015 - 09:39, said:

Din ~20 de posturi de muzica eu zic ca pot acoperi orice gen.
Well .... da si nu. Gasesc chestii sa-mi placa, dar destul de greu. Si eu chiar ascult multe tipuri de muzica, dar tot gasesc greu ce vreau. Sigur, la RCS as avea sanse mult mai mici sa gasesc ceva sa-mi placa, deci tot e mai bine din punctul asta de vedere Posted Image

Edited by utopium, 14 November 2015 - 11:46.


#3
samsung26

samsung26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 396
  • Înscris: 31.03.2009
buna seara ,

in primul rand imi cer scuze daca nu am postat unde nu trebuie , sper totusi sa primesc niste raspunsuri ,

de 10 zile sunt client upc ( inainte rcs-rds ) , am 2 tv ( lg 2013 , samsung 2015 , ambele full hd ).
pe rcs-rds am avut smard card ci , la fel si la upc.
am remarcat ca pe rcs-rds atat posturile in transmisie hd cat si cele sd aveau o claritate mai buna decat cele pe upc.
la testele de semnal pe ambele tv-uri , am nivel de 100 %.
intreberea mea este la modul urmator :
- daca vorbesc la upc sa imi schimb smart card-urile cu mediabox hd este posibil sa observ o imbunatatire a imaginii ?
- am inteles ca exista splitere cu atenuare de semnal , posibil sa fie o solutie in ideea ca am semnalul prea puternic ?
mentionez ca cei de la upc nu au schimbat cablul , este acelasi care il aveam si de la rcs-rds , au modificat decat in caseta de pe casa scarii.

multumesc mult pentru raspunsurile voastre.

#4
hansoloro2

hansoloro2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,128
  • Înscris: 10.03.2012
Adica cum nu au acesi claritate ai facut o sezizare la RC la UPC daca nu ti se pare imaginea buna ce are canalele sd si hd cu se vad

Mie mi se pare destul de clar cum se vede

Attached Files



#5
samsung26

samsung26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 396
  • Înscris: 31.03.2009
ideea este ca nu am purici , distorsiuni , martieni sau altceva ,
totusi , atat pe canalele hd cat si pe cele sd , la vechiul operator imaginea era mai sharp , mai clara ca si finete a detaliului,
ca sa fac o comparatie , ca si diferenta intre o antena cuplata in tv si aceeasi antena cuplata prin mediabox ,
de aici si dilema mea , mediabox-ul hd ar procesa imaginea mai bine decat un smart card , sau eventual un spliter cu atenuare...

#6
hansoloro2

hansoloro2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,128
  • Înscris: 10.03.2012
Eu ma uit la hobitul si parca ma uit la teatru si tot Lg am si eu dar un model din 2011, pai atunci umbla la tv-urile tale si regleazale imaginea cum iti place tie. Eu astea am la setarile de imagine pe LgAttached File  uploadfromtaptalk1447536017919.jpg   689.21K   54 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1447536028900.jpg   610.79K   53 downloads

Edited by hansoloro2, 14 November 2015 - 23:23.


#7
hansoloro2

hansoloro2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,128
  • Înscris: 10.03.2012
Poate maine iti va raspunde niste baieti care se pricep mai bine ca mine

#8
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,752
  • Înscris: 07.04.2006
Nu văd nici o diferență între U.P.C. CI+, R.C.S. Kaon și Telekom Kaon.

#9
samsung26

samsung26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 396
  • Înscris: 31.03.2009
merci mult pentru amabilitate hansoloro 2 , ti-am zis , am impresia ca se vedea o idee mai bine la vechiul operator , ca si claritate a detaliilor si sharpness al imaginii ,
o sa incerc si eu pe lg -ul meu setarile tale , meniul vad ca e foarte asemanator

tnt e chiar super ok , de cand sunt la upc beneficiez de el , mai imi plac si amc si paramount.
merci de link , o sa votez si eu pentru.

#10
cyberblue

cyberblue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 17.05.2006

View Postsamsung26, on 14 noiembrie 2015 - 23:06, said:

ideea este ca nu am purici , distorsiuni , martieni sau altceva ,
totusi , atat pe canalele hd cat si pe cele sd , la vechiul operator imaginea era mai sharp , mai clara ca si finete a detaliului,
ca sa fac o comparatie , ca si diferenta intre o antena cuplata in tv si aceeasi antena cuplata prin mediabox ,
de aici si dilema mea , mediabox-ul hd ar procesa imaginea mai bine decat un smart card , sau eventual un spliter cu atenuare...

Dacă vobim strict de digital nici nu se pune problema de purici, distorsiuni sau alte probleme de genul ăsta. Nu văd la ce ar ajuta spliter-ul. În digital singura problemă ar fi macroblocurile. Pe ce canale ai observat problema?

Edited by cyberblue, 15 November 2015 - 06:27.


#11
samsung26

samsung26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 396
  • Înscris: 31.03.2009
cyberblue multumiri pentru raspunsul matinal !
abonamentul este digital , maxim sd , cu 2 smart card-uri , corect , nu am purici , distorsiuni , linii sau alte nebunii ,
ce am remarcat fata de rcs -rds , este ca atat pe posturile hd ( iau ca si referinta tvr hd , pro tv hd ,eurosport hd ,  oricum digi 24 hd cat si digi sport 1,2,3 hd se vedeau sticla ca sa zic asa , probabil fiind posturile lor ,dar  digi film hd nu excela ) cat si  pe cele sd , imaginea nu este atat de clara in detalii , profunzime, sharpness al imaginii , pe cele sd parca diferenta este ceva mai evidenta culorile par un pic mai spalacite , imaginea ceva mai stearsa , dar fara a avea macroblocuri.
nu vreau sa par exagerat dar parca se vedea o idee mai bine pe vechiul operator de cablu ,
daca problema nu ar fii la spliter sau la cablu fizic ( oricum este acelasi cablu , schimbarea survenind in  caseta ) ma gandesc daca un mediabox hd tinand cont ca antena intra in el apoi conexiunea se face prin hdmi in tv nu ar asigura un plus de calitate fata de smart card unde antena intra direct in tv.

#12
XeNonX89

XeNonX89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 20.07.2015

View Postmegafanro, on 15 noiembrie 2015 - 00:14, said:

Nu văd nici o diferență Ă®ntre U.P.C. CI+, R.C.S. Kaon și Telekom Kaon.
Poate o să păr penibil dar și mie mi se pare ca kaon de la telekom vede hd mai bine ca la Upc.la telekom parcă are mai multă strălucire... Nu mă prea pricep.nu sunt răutăcios față de Upc,din contra, sunt f mulțumit dar asta este părerea mea

#13
hansoloro2

hansoloro2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,128
  • Înscris: 10.03.2012
Fa o sesizare la RC UPC si poate vine o echipa sa isi dea si ei cu parerea

#14
hansoloro2

hansoloro2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,128
  • Înscris: 10.03.2012
De cand are UPC kaon eu stiu ca are cisco 8685,pace hd,thomson sd

#15
XeNonX89

XeNonX89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 20.07.2015

View Posthansoloro2, on 15 noiembrie 2015 - 09:51, said:

De cand are UPC kaon eu stiu ca are cisco 8685,pace hd,thomson sd
M'am exprimat oarecum haotic.am kaon 1000 hd la telekom(satelit) și dvr hd Upc(nustiu cum se numește). Dar la telekom cred eu ca se vede mai bine.nu vreau să fiu înțeles greșit și să îmi zică, colegii ca fac publicitate la altă firmă sau offtopic.e doar o parere

La partea de HD fac referire. Căci la SD,nu încape îndoială,Upc e mult peste toate firmele de cablu

#16
hansoloro2

hansoloro2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,128
  • Înscris: 10.03.2012
La upc dvr-hd este un cisco 8685

Daca tu spui ca se vede mai bine eu vad filmele de parca ma uit la teatru mai bine de atat este 4K

#17
Tudor75

Tudor75

    peRFect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,147
  • Înscris: 14.12.2007

View PostXeNonX89, on 15 noiembrie 2015 - 13:27, said:

M'am exprimat oarecum haotic.am kaon 1000 hd la telekom(satelit) și dvr hd Upc(nustiu cum se numește). Dar la telekom cred eu ca se vede mai bine.nu vreau să fiu înțeles greșit și să îmi zică, colegii ca fac publicitate la altă firmă sau offtopic.e doar o parere
La partea de HD fac referire.
Vrei sa spui ca la Telekom DTH se vad mai bine HD-urile, decat la UPC cablu? Posted Image :)

#18
satanistu555

satanistu555

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 06.11.2015
Din pacate eu nu ma pot pronunta, am avut si am UPC de cand ma stiu. Dar dupa mine toate posturile HD se vad bine, ca mai agata uneori... asta e.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate