Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

ce stiti de Allegria profesional services

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
ovi1a

ovi1a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 28.09.2015
Am un teren de vanzare in alt judet si am fost sunat de aceasta agentie de intermediere nou infiintata SRL-D. Mi-au trimis prrin Fancurier contractul de intermediere+pretul pe care ei il adauga la cel pus de mine pe site si care le-ar reveni lor ulterior.La curier am platit 30 lei(cam mult pt 1 plic) si rambursul il suporta ei.
E interesant ca cel de la FAN curier imi zice  a trimis o multime de astfel de contracte in orasul in care stau. Atunci am inteles ca e o campanie destul de intinsa din moment ce eu am terenul in partea de sud si m-am mutat in cea de nord. Sa cumpere cineva Romania sau este o smecherie la mijloc?Ei cel mult pot castiga din ce au negociat cu fan curier insa e extrem de putin-tinand cont de oamenii implicati+hartii+telefoane. Pot lua maxim20-25 lei/client.
Asa ca raman la parerea ca cineva ne cumpara bucata cu bucata tara....Operatoarea mi-a zis ca e arab.

Edited by ovi1a, 12 November 2015 - 16:02.


#2
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Am primit o oferta de la ei.Am platit contravaloare transport plic,nu am returnat nici un act si de atunci tacere totala.Sunt tepari 100%.

#3
ovi1a

ovi1a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 28.09.2015
Si asta cand s-a intamplat?Nici la tine nu au negociat nimic?
De ce ar da asa o teapa?Am citit contractul si pare totusi ok.
Este o campanie de mare amploare din moment ce in judetul in care sint fancurierul a trimis deja in ultimile zile 50 contracte.
-1 operator poate suna 8h=480 minute:3 minute/client=160 clienti/zi x30 zile =4800
Cum atunci cand m-a sunat se mai auzea un operator inseamna cei 2 aduna cam 10 mii de clienti/luna x 20 lei pe fiecare plic ramburs cat ar lua din negocierea cu FAN Curier=200.000 lei/luna.Buna teapa ar putea fi. Experti iar eu am luat-o.

Edited by ovi1a, 12 November 2015 - 16:45.


#4
ovi1a

ovi1a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 28.09.2015
Contractul e semnal de un tip Vasile Romel care pe facebook se vede ca e un pusti, insa apare ca director la bursa de vanzari(catre care se trimit si toate reclamatiile-cf hartiei anexate la contract).Vad ca a terminat colegiul tehnic si are in jur de 20 ani...
In concluzie nu exista nici un arab care cumpara la noi ci doar aduna toate contractele din tara ca sa poata vinde prin bursa lui de vanzari tot ce apare si daca iese ceva atunci comisionul e trecut in contract.O idee desteapta doar ca operatoarea nu a fost sincera din moment ce ctr13may nu a primit nici el vreo solicitare de prezentare la vreun notar in vederea vanzarii. Noroc ca am inregistrat convorbirea si se poate da la OPC.

Edited by ovi1a, 12 November 2015 - 17:02.


#5
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Perioada Mai-Iunie au fost cred ca zeci de telefoane.In august au trimis un formular si de atunci,pauza totala.

#6
madaragroup

madaragroup

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.07.2015
Interesant cum cer ei 40 Euro in cazul in care reziliezi contractul cu ei.
[ http://www.bursadevanzari.com/images/acord.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
ovi1a

ovi1a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 28.09.2015
La mine nu scrie asta. E doar cu preaviz de 30 zile fara nici o taxa. A lasat-o mai moale.

#8
Mircea-Finutz

Mircea-Finutz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.02.2010
tocmai am primit si eu un astfel de acord de la cei sus mentionati, nu a mers nimeni mai departe (semnat, trimis inapoi acordul, etc) ca sa ne spuna cum a decurs totul sau daca ee doar o abureala ?

#9
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015

 Mircea-Finutz, on 20 noiembrie 2015 - 09:58, said:

tocmai am primit si eu un astfel de acord de la cei sus mentionati, nu a mers nimeni mai departe (semnat, trimis inapoi acordul, etc) ca sa ne spuna cum a decurs totul sau daca ee doar o abureala ?

Este clar teapa,am mai spus,pana sa primesc prin curier acordul au fost telefoane la greu timp de doua ,trei luni.Nu am semnat si nu am trimis nimic si de atunci pauza totala.

#10
baderc

baderc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.01.2009
M-au sunat si pe mine cu un contract de intemediere. Le-am trimis inapoi un exemplar prin Fan Curier si am primit mesaj ca destinatarul refuza sa primeasca plicul. Pare o teapa. Cred ca fac reclamatie la politie, pentru inselatorie.

#11
ovi1a

ovi1a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 28.09.2015
Ai dat banii degeaba. Deja sint reclamatii si probabil cineva il monitorizeaza.Fa si tu reclamatie daca ai inregistrat convorbirea.
Una e sa fii corect si sa spui ce servicii oferi omului si alta e sa pacalesti clientii cu vanzari ipotetice, doar de dragul de a strange o baza de date si a tine clientul legat de firma ta ca doar a semnat....Cine mai stie apoi unde sa trimita actul de renuntare la serviciile lor? Cand suni la ei intra robotul care te anunta ca....nu mai avem spatiu liber de mesaje,in traducere: nu ne intereseaza....Si apoi daca ai vandut fara acordul lor e cam problema ca te pot da in judecata,cum ti-ai permis sa ne ignori....Sper sa ii ridice politia cat mai repede.

Edited by ovi1a, 03 December 2015 - 16:47.


#12
Mircea-Finutz

Mircea-Finutz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.02.2010
mda, am trimis hartiile acelea inapoi a 2-a zi din pura curiozitate si pana in ziua de azi nu am mai primit nici un semn(desii cand m-a sunat domnisoara respectiva era foarte nerabdatoare/entuziasmata ca au client pentru teren si etc). clar este o excrocherie de 2 lei.

#13
palex89

palex89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.01.2014
Salut,

Si mie mi s-a intamplat sa ma sune, am primit si am trimis contractul semnat inapoi, dar nu am mai auzit nimic de ei de atunci....discutiile au fost prin noiembrie. Am tot incercat sa-i sun pe numerele acelea dar nu aveai unde sa suni, cred ca sunt scoase din retea.
Ce-i drept mi s-au parut putin suspecti de la inceput, cam vagi detaliile discutate la telefon, dar contractul acela de intermediere nu avea nimic aiurea scris si nu avea nici o constrangere cum ca nu poti stabili contracte cu alti intermediatori (i l-am prezentat si unui prieten avocat).


Astazi mi-am amintit de ei si am zis sa mai incerc cu un telefon. Evident, numerele sunt scoase din retea doar ca am avut curiozitatea sa caut si site-ul lor (se vede ca e facut la repezeala). Accesand-ul , afiseaza mesajul:


Quote

Cu parere de rau va informam ca incepand cu data de 01.12.2015 Allegria Professional Services SRL
si-a  incheiat activitatea deoarece au aparut probleme din partea investitorilor straini cu care nu am mai reusit sa luam legatura.Persoanele care inca mai au acorduri de la noi si vor sa le rezilieze sunt rugate sa ne trimita un email pe [email protected], cu numele si nr. de contact si localitatea.
Anexa de reziliere a acordului o sa va fie trimisa in dublu exemplar  in original semnata si stampilata de firma noastra ,un exemplar ramane la dumneavoastra si un exemplar semnat il trimiteti inapoi catre firms noastra prin curier.
Costul transportului Tur-Retur (Dus-Intors) este suportat de firma noastra.


http://www.bursadevanzari.com/




O sa dau un mail sa vad daca imi raspund pentru reziliere, desi nu merita osteneala.
Imi pare rau ca nu am avut inspiratia sa caut mai devreme si aici pe forum despre ei.

#14
baderc

baderc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.01.2009
Am facut reclamatie la Protectia Consumatorului impotriva acestei firme, in decembrie 2015. Zilele trecute am primit raspuns de la ANPC, au verificat si au constatat ca se confirma reclamatia facuta, drept pt care i-au amendat cf art 7 lit. c din OG 21 /1992 (nu au spus suma). De asemenea, ziceau ca firma asta si-a schimbat numele in VIPPCARD EXPRESS SRL-D - aceiasi tepari cu alta denumire!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate