Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Sediu PFA

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#1
toma_ionica

toma_ionica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.11.2015
Buna,

Am PFA-ul deschis intr-un judet X, unde am locuit in momentul in care mi-am deschis PFA.

Dupa ne-am mutat in alt judet Y, am schimbat buletinul, platesc taxe si impozite in noul judet Y dar PFA-ul a ramas in primul judet X (unele declaratii le depun tot acolo 390, 392 X dar cele de taxe 200 etc in noul judet Y).

Momentam ne-am mutat in a 3a locuinta (in acelasi judet Y, proprietate privata), dar buletinul e inca pe locuinta de dinainte.

Acum cu noile impozite din 2016 pe locuinte, cum ar fi cel mai indicat? Am inteles ca se va plati impozit marit pe cel putin o camera din locuinta unde este buletinul.

Sa declar ultima locuinta unde locuim acum (dar nu am inca buletin) ca si sediu secundar si sa fac un contract de comodat? Si atunci scapa noul proprietar de impozitul marit?
(nu am avut pana acum, nu mi-am dedus cheltuielile de curent etc).
multumesc

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 toma_ionica, on 10 noiembrie 2015 - 08:47, said:

Si atunci scapa noul proprietar de impozitul marit?
Nu scapa nimeni de marire acolo unde-i situat in acte sediul.

#3
toma_ionica

toma_ionica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.11.2015

 neagu_laurentiu, on 10 noiembrie 2015 - 09:26, said:

Nu scapa nimeni de marire acolo unde-i situat in acte sediul.

Nici daca declar ca si sediu secundar o alta locuinta, unde locuim acum?
Care e solutia atunci?
Nu e vorba sa scap de acest impozit, ci sa il platesc eu, si  nu noul proprietar de la vechea locuinta.

Edited by tomaMembruAnonimica, 10 November 2015 - 09:53.


#4
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
il va plati proprietarul unde este declarat sediul social, dupa ce va da o declaratie ca ai sediul social la el. Banii tu ii dai lui in mana. Sau poti sa nu-i dai, asa cum el poate sa nu dea declaratia.

Acum vin si eu si intreb. Daca-mi mut sediul social intr-un garaj de la parterul blocului, e o idee buna? N-ar mai fi de plata impozit marit, de vreme ce nu e spatiu rezidential. Ma intreb daca ar mai fi valabila chestia cu semnaturile locatarilor din jur. Gen de la 2 garaje de langa (nelocuite, evident) si poate apartamentul de deasupra. Daca vede careva vreun dezavantaj in solutia asta, sa-mi spuna si mie.

A, si este/va fi valabila chestia cu daca nu iti deduci cheltuielile de utilitati, atunci nu platesti impozitul marit? Contabila mea mi-a spus ca nu se poate spune sigur decat dupa ce se publica normele de aplicare. S-or fi publicat?

#5
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 23.10.2015
Garajul nu are adresa proprie. Eventual are adresa apartamentului de care apartine.

#6
toma_ionica

toma_ionica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.11.2015
Pot avea sediul social in noul apartament (proprietate personala) dar la care nu am inca buletinul?
Daca da, ce implica asta?

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Daca esti proprietar cu acte in regula (sau chirias etc.) poti pune acolo sediul chiar daca domiciliul e in alta parte. Dar 2% tot platesti.

#8
toma_ionica

toma_ionica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.11.2015
Da, sunt. Si ce inseamna mutarea sediului? Trebuie sa mut PFA-ul cu totul? Sau doar se declara la Reg. Comertului si se face o modificare?

#9
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 23.10.2015
Mutarea sediului implica mai multe chestii, mai ales daca muti in alt judet. Primul pas este la Reg. Com., te costa cateva milioane toata treaba. Daca te muti in alt judet, este mai rapid sa inchizi si sa deschizi alt PFA.

Daca esti platitor de TVA, ti se va suspenda statutul pana cand se va verifica daca mutarea nu este o tentativa de evaziune. Va trebui sa faci un dosar si dureaza saptamani pana se misca ei.

#10
toma_ionica

toma_ionica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.11.2015
Nu sunt platitor de TVA.

Si care ar fi solutia mai ok?
Daca las sediul la vechea adresa in judetul X si lucrez in judetul Y, unde si platesc taxele si impozitele PFA, impozitul pe locuinta va fi platit in judetul X la sediul social sau aici unde lucrez in judetul Y pe adresa de buletin?

#11
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 23.10.2015
Nu are treaba adresa de domiciliu a ta cu sediul fiscal al PFA-ului. Faptul ca ai declarat sediu adresa din buletin cand l-ai infiintat, nu inseamna ca nu pot fi diferite. Sunt doua lucruri distincte.

Deci, tot ce tine de PFA se va rezolva in judetul X.

#12
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

 LukRo, on 10 noiembrie 2015 - 11:54, said:

Garajul nu are adresa proprie. Eventual are adresa apartamentului de care apartine.

Ba te contrazic. Cel putin in blocul meu garajele sunt numerotate, ca apartamentele (la cei 15-19 mp cat are, e aproape o garsoniera :)). Cred ca faci confuzia cu o boxa. In orice caz, am si contract ENEL pe adresa de la garaj, ba erau in stare sa-mi trimita acolo factura.

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 Michidoo, on 10 noiembrie 2015 - 11:21, said:

N-ar mai fi de plata impozit marit, de vreme ce nu e spatiu rezidential.
N-are legatura. In Codul fiscal impozitul e atat pt. cele (ne)rezidentiale cat si caldirile anexa. Nu scapi daca nu esti pe lista scutirilor (tot acolo mentionate).

 Michidoo, on 10 noiembrie 2015 - 11:21, said:

A, si este/va fi valabila chestia cu daca nu iti deduci cheltuielile de utilitati, atunci nu platesti impozitul marit?
Nici o legatura !

#14
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 23.10.2015

 Michidoo, on 11 noiembrie 2015 - 00:03, said:

Ba te contrazic. Cel putin in blocul meu garajele sunt numerotate, ca apartamentele (la cei 15-19 mp cat are, e aproape o garsoniera Posted Image). Cred ca faci confuzia cu o boxa. In orice caz, am si contract ENEL pe adresa de la garaj, ba erau in stare sa-mi trimita acolo factura.

Ce-ti mai place sa contrazici... te simti bine, nu?

Faptul ca ati agatat niste numere pe usi nu inseamna ca au adresa distincta.

Si chiar daca ar fi asa, este doar o exceptie, nu regula.

Edited by LukRo, 11 November 2015 - 01:58.


#15
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
E adevarat ca impozitul pe locuinta poate sa creasca si de 20 ori? De exemplu, daca am sediul PFA la domiciliul parintilor si anul asta au platit 300 lei (de exemplu), anul viitor se pot trezi cu 6000 lei in conditiile in care nu am dedus nicio cheltuiala cu utilitatile de acolo?
Asta e o gluma proasta sau cum?

Mi se pare aberant! Poate eu nu castig 6000 lei tot anul din PFA. :|
Cat de legala e treaba asta?

Horror
http://economie.hotn...cuinte-2016.htm

#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 MrDerpson, on 11 noiembrie 2015 - 05:12, said:

Cat de legala e treaba asta?
Cat e si codul fiscal.

#17
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
In mai multe parti scrie ca nu se mareste impozitul daca nu deduc cheltuielile cu utilitatile, dar nu gasesc asta in codul fiscal. De asemenea, de unde stiu ei daca deduc eu sau nu cheltuielile cu utilitati? Nici macar ANAF nu stie (asta daca nu face o inspectie surpriza).

Inca nu imi vine sa cred....

#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 MrDerpson, on 11 noiembrie 2015 - 11:54, said:

In mai multe parti scrie ca nu se mareste impozitul daca nu deduc cheltuielile cu utilitatile, dar nu gasesc asta in codul fiscal.
Care-s acele mai multe locuri ?!

Eu stiu ca sunt doar unele exceptii trecute in lege plus:

Quote

Art. 459
(2) În cazul în care la adresa clădirii este înregistrat un domiciliu fiscal la care nu se desfășoară nicio activitate economică, impozitul se calculează conform art. 457. (ca la PF)

Edited by neagu_laurentiu, 11 November 2015 - 12:46.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate