Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

"Error executing program" la deschiderea unui .doc

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
RadrianO

RadrianO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 26.04.2007
Salutare,
Sper sa fi incadrat corect problema mea, daca nu, va rog sa imi indicati topicul corect..

Asadar, Windows 7 Ultimate, Office 2003. Incepand de aseara, daca vreau sa deschid un .doc in mod "traditional", prin dublu-click, primesc urmatorul mesaj: "Error executing program" in Total Commander 7 si ceva asemanator in Internet Explorer, apoi se deschide Word-ul gol, fara document. Daca insa deschid Word-ul mai intai, apoi dau Open si aleg fisierul, se deschide.

Ce s-a intamplat intre momentul in care mergea si starea actuala? Pai un destept, adica eu, a gasit un joculet vechi pe un stick si, cuprins de o stupida melancolie a zis: hai sa vedem daca merge. Joculetul este Re-Volt, nu cred ca e important de stiut dar.. in fine. Si joculetul asa avea un revolt.reg pe care, dupa instalare, l-am rulat, ca nu mergea jocul. Posted Image  Evident, jocul tot nu a mers dar, cred ca din cauza asta, nici word-ul nu a mai mers. Zic eu..
Celelalte componente Office functioneaza normal, deci ori e o problema Word, ori de registri. Am cautat pe net solutii, dar ce am gasit, am incercat degeaba. Inclusiv varianta cu stergerea Wddata din registri.

Cum pot rezolva situatia asta?
Intrebarea doi - pot gasi un anumit fisier in registri, anume acel blestemat revolt.reg? Ma gandesc ca daca il sterg poate... poate.

Ah, am incercat si cu Repair Office, tot degeaba.

#2
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 RadrianO, on 09 noiembrie 2015 - 09:51, said:

Asadar, Windows 7 Ultimate, Office 2003. Incepand de aseara, daca vreau sa deschid un .doc in mod "traditional", prin dublu-click, primesc urmatorul mesaj: "Error executing program" in Total Commander 7 si ceva asemanator in Internet Explorer, apoi se deschide Word-ul gol, fara document. Daca insa deschid Word-ul mai intai, apoi dau Open si aleg fisierul, se deschide.

Total Commander poate afisa aceasta eroare daca nu esti ownerul fisierelor respective sau daca este UAC dezactivat. Care este codul exact de eroare?
In loc de "Internet Explorer" cred ca vrei sa spui "Windows Explorer". Care este eroarea exacta pe care o primesti?
Incearca click dreapta pe fisier si "Open with...", apoi bifeaza ca aplicatie implicita pentru deschiderea formatului .doc, aplicatia Microsoft Word.
Ce antivirus utilizezi?

Edited by _-_, 09 November 2015 - 10:45.


#3
RadrianO

RadrianO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 26.04.2007
In Total Commander imi da eroarea indiferent daca sunt sau nu owner-ul documentului, am incercat pe mai multe. Cod de eroare nu imi da, textul este exact ca mai sus: "Error executing program" (cautand pe google pare sa fie cod 29, dar mie nu imi arata codul), iar in Windows Explorer (corect, am scris eu gresit, din graba) eroarea suna astfel: "There was a problem sending the command to the program".
Am incercat si varianta cu click dreapta - Open with. La fel, eroare. Este setat deja ca .doc sa se deschida implicit cu Microsoft Word. Cu Open with am reusit sa deschid fisierul .doc in Notepad, in Word insa nu.  Singura modalitate prin care pot deschide fisierul este din Word, cu Open file ...
Antivirus: AVG Internet Security 2013 (parca, nu am avut treaba cu antivirusul de mult timp, scuze ca am uitat ce versiune este :D )

#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Daca ai System Restore activ pt disk-ul de sistem si gasesti un restore point anterior instalarii acelui joc, atunci fa un restore.
Altfel verifica ce contine fisierul revolt.reg si anuleaza manual modificarile in Registry.

Antivirusul este vechi si nu prea eficient. Iti recomand sa faci urmatoarele verificari: http://forum.softped...hide-topic-nou/

Pentru mesajul "There was a problem sending the command to the program" vezi solutiile de aici:
http://www.thewindow...am-on-windows-7
http://www.askvg.com...age-in-windows/

#5
RadrianO

RadrianO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 26.04.2007

 _-_, on 09 noiembrie 2015 - 11:04, said:

Altfel verifica ce contine fisierul revolt.reg si anuleaza manual modificarile in Registry.

Cum pot face asta? Am cautat prin registri, dar nu l-am gasit.. Nu stiu unde ar trebui sa fie pe acolo..

Am sa incerc si o parte din solutiile date de tine in linkurile de mai sus, cateva variante le-am incercat deja fara rezultat. Am sa incerc cu dezactivarea optiunii cu DDE si pe cea cu re-setarea programului default la deschiderea documentelor.. Sa vedem daca merge.

Revin cu feed-back diseara.
Multumesc pt ajutor.

#6
manoman

manoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 25.10.2013
Deschide (click dreapta si Edit) revolt.reg si vezi ce modificari sint trecute acolo. Daca nu stii ce era inainte fa o cautare dupa adresele modificate.

#7
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 RadrianO, on 09 noiembrie 2015 - 12:07, said:

Cum pot face asta? Am cautat prin registri, dar nu l-am gasit.. Nu stiu unde ar trebui sa fie pe acolo..

Daca nu il gasesti pe acel stick, atunci probabil ca fisierul .reg este impachetat in installer si a fost extras intr-un folder temporar. Foloseste search...
Daca installerul este o arhiva self extract atunci il poti extrage usor. Incearca sa-l deschizi cu WinRAR. Daca nu functioneaza, atunci vizualizeaza-l in mod hexa si cauta "semnatura".

#8
RadrianO

RadrianO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 26.04.2007
Ok, am revenit..
System restore nu e activ, deci nu se pune problema sa revin la o stare initiala a sistemului..
.reg-ul ala nu il mai pot deschide deoarece (ca sa fie toate pana la capat) a crapat si stick-ul (Imi cere sa il formatez pentru a-l putea folosi, deci ... ori pierd tot, ori... pierd tot de pe el)
Tot ce am incercat pana acum, inclusiv indicatiile din linkurile date de tine... fara folos.

Am sa incerc sa dezinstalez si sa reinstalez de la zero Office-ul.
Ma intreb daca pun o versiune mai noua (desi nu le agreez absolut deloc) ar mai aparea problema asta...
Altceva nu mai stiu ce sa mai fac, de 3-4 zile tot pierd vremea pe site-uri si forumuri cautand o solutie valabila, dar.. nimic..

Edit: facusem si treaba cu CCleaner deja, inclusiv curatarea registrilor..

Edited by RadrianO, 12 November 2015 - 00:00.


#9
RadrianO

RadrianO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 26.04.2007
Nu a mers nici varianta cu uninstall/reinstall.. la fel este..

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate