Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Metoda Accidentul

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Mutati altundeva daca e gresita categoria.

”metoda accidentul” e acum folosită și pentru cazurile în care cineva se aruncă intenționat în fața mașinii tale ca apoi să ceară daune.

Dar aici vreau să atrag atenția la metoda prin care unii șmecheri înșeală bătrâni, și voi fi scurt deoarece găsiți pe Google destule informații. M-am mirat să văd că nu există discuție pe softpedia pentru țeapa asta.

Azi un necunoscut a sunat-o pe o mătușă de-a mea pensionară și s-a prezentat ca fiind de la Poliție. Ca să nu intre omul degeaba în povești, a întrebat-o mai întâi care din copiii ei are mașină. Singurul ei copil nu are mașină, dar oricum mătușa nu e încă senilă și și-a dat seama despre ce e vorba, moment în care ”polițistul” a închis telefonul.

Dacă totuși te nimerește și ești un bătrân naiv și te panichezi, ți se vor cere bani pentru ceva operație salvatoare de viață, sau ți se va cere șpagă ca să-ți scapi copilul de pușcărie după ce a accidentat pe cineva.

Pare o metodă stupidă, dar suficient de mulți bătrâni cad în cursă ca să-i motiveze pe infractori să continue. Iar faptul că bătrânii nu au interes, sau nu știu, să-i raporteze sau să joace teatru pentru a suna Poliția reală și a-i prinde ulterior într-un flagrant, nu face decât să încurajeze genul ăsta de practici abjecte.

Informați-vă părinții, bunicii, deoarece nu se știe niciodată când sunt prinși pe picior greșit.

Edited by Mizu, 07 November 2015 - 18:37.


#2
AzY9

AzY9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 23.02.2015
Bunicul meu a primit un apel de genul  cu cateva luni in urma. Chiar daca a vazut ca numarul apare ca ascuns, a raspuns si a incercat sa vada ce vrea individul. Pustiul si-a incercat norocul spunandu-i  ca fiul sau a facut accident si ca are nevoie de bani pentru nu mai stiu ce motiv. Banii urmau sa fie trimisi printr-un sms Posted Image Posted Image .
Bunicul meu a fost calm si i-a spus ca este greseala si ca fiul lui este bine, sanatos acasa.

Dupa treaba asta am folosit diferite metode incercand sa gasesc numarul si sa-l dam politiei dar nu am reusit Posted Image

#3
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Mesaj pe telefon, am primit 2 pana acum; "tata, incarca-mi 10 euro, nu mai am credit". Nu m-am sa-i raspund cu o injuratura. Poate mai incearca si macar isi consuma cativa centi.

#4
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Nu-i prea poți prinde decât dacă joci teatru și să le faci flagrant, căci altfel sunt prea versați. În cazul tău cu banii trimiși prin sms nu știu ce să zic, o fi fost chiar ceva puștan ce și-a încercat norocul, dar cei periculoși sunt ăia care cer mii de lei, de obicei la întâlnire face-to-face sau transfer bancar, fiecare după cât de priceput e în a-și sterge urmele.

Exemplu de rețea http://www.cancan.ro...-dimineata.html

Edited by Mizu, 07 November 2015 - 19:32.


#5
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postaltuser09, on 07 noiembrie 2015 - 19:27, said:

Mesaj pe telefon, am primit 2 pana acum; "tata, incarca-mi 10 euro, nu mai am credit". Nu m-am sa-i raspund cu o injuratura. Poate mai incearca si macar isi consuma cativa centi.

Am primit si eu asa ceva, pe moment chiar ma intrebam pe care oi fi lasat-o bortoasa :))

#6
thisbeatishot

thisbeatishot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 24.10.2015
Niciodata in 13 ani. Dar va anunt.

#7
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Jocul greseala asteapta.
Smecherii traiesc pe spatele fraierilor.Daca nu ar exista fraieri nu ar exista nici smecheri.
Asta e valabil atat gainarii astia de fac diverse inscenari pentru bani cat si cei cu ceafa lata care sunt sefi, demnitari si alte cele.In spatele fiecarei cefe late sau infractor se afla o armata de fraieri care cotizeaza pentru bunastarea lor muncind din greu si traind mizer.

#8
Mar-zZz

Mar-zZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 07.01.2012
A primit si bunica mea un astfel de telefon. A sunat-o apoi pe mama sa-i ceara bani, si nu vroia sa spuna la ce ii trebuie. Era super panicata. Pana la urma i-a spus ca  a sunat-o cineva si i-a transmis ca a avut unchiul accident si ca trebuie bani si alea alea. Maicamea a pus-o  sa-l sune pe unchi (care bineinteles era bine). Nu s-a facut flagrant pentru ca pana sa se gandeasca cineva la asta jegosul a mai sunat odata si si-a luat o portie de blesteme batranesti (care daca Gsus era la munca sunt mai naspa decat orice flagrant)

Bine ca nu avea bunica bani in casa ca ramanea fara ei.

#9
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006

View Postgeo123, on 07 noiembrie 2015 - 20:05, said:

Jocul greseala asteapta.
Smecherii traiesc pe spatele fraierilor.Daca nu ar exista fraieri nu ar exista nici smecheri.
Nu e corect sa-i faci pe niște bătrâni de 70-80 de ani fraieri, dar oricum nu ăsta e subiectul topicului.
Nu toate victimele unei înșelătorii sunt fraieri, există tot felul de circumstanțe.

#10
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View PostMizu, on 07 noiembrie 2015 - 18:36, said:

”metoda accidentul” e...
....veche de aproape 10 ani de zile !
De prin 2005-2007 a aparut aceasta escrocherie imbunatatindu-se de la an la an textul si modul de adresare/a vorbi cu victimele.

Acum patru-cinci ani de zile cand puscariasii faceau bani din inchisoare dand SMS-uri "ai castigat 1000 euro sau 5000-1000 de euro ! nu trebuie decat sa trimiti un cod la nr. urmator !" primeau credit-ul pt. cartele, bani, stupefiante etc. cu elicopterele de jucarie cu telecomanda de la complicii de afara  Posted Image

#11
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
De unde atatea elicoptere, cea mai tare a fost aia cu pisica dealer: http://m.click.ro/ne...publica-moldova

#12
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Primit o data si eu . Genul ala cu incarca  telefonul sa pot lua premiul  . M-am conformat , am discutat calm , indelung , am dat si trei coduri . Ne-am despartit prieteni  , mi-a promis ca noteaza numarul  si il da si la colegi , sa nu mai munceasca degeaba !   Interesant cum   nu li se aprinde beculetul inca de la primul cuvintel unora . Am fost si felicitat chiar , "ba sefule  mneata esti ceva din sistem   ca mi-ai facut-o cu codurile astea , rapid le-ai mai inventat . "Posted Image

Edited by gingisKHAN2015, 08 November 2015 - 08:45.


#13
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,408
  • Înscris: 20.02.2008
Am primit si eu alaltaieri SMS ca Domo si Pro TV m-a premiaza cu 5000 Euro si un rahat de telefon... trebuia sa sun inapoi... i-am spurcat intr-un SMS si eu.

#14
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Da, si asta cu premiile se incadreaza, iti cere nu stiu cati bani ca taxe, asa ceva.

Dar asta in care va cere cativa dolari prin sms n-are legatura. Prin metoda pe care am prezentat-o eu batranii isi pierd si economiile.

http://www.bzi.ro/a-...at-totul-522260

#15
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007

View Postgumball3000, on 07 noiembrie 2015 - 21:44, said:

De unde atatea elicoptere, cea mai tare a fost aia cu pisica dealer: http://m.click.ro/ne...publica-moldova

Ieri citeam ca dresasera si un soricel.

#16
annonymous

annonymous

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 17.04.2007
0799 097 283.
Mi-a transmis un sms: "tata te rog sa imi incarci cu 10 E nr. asta,iti spun eu de ce, astept." Am sunat, mi-a intrat casuta vocala.
Sa merg la politie sa fac o plangere?

#17
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Mergi, ca poate ii ajuti pe altii care si-au luat teapa.
Daca mai multa lume ar merge la politie s-ar curata gunoaiele astea de oameni.

#18
CaleaAdevarulSiViata

CaleaAdevarulSiViata

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 13.10.2016
Reclamatii la Politie ca sa ce ? doar sa gaseasca telefonul aruncat pe undeva.

Singura solutie este sa intri in joc si flagrant cu organele.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate