Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Adeverinta medicala - sport

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
MDRN-D

MDRN-D

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 31.08.2015
Salut,
Daca am nevoie de o adeverinta medicala de la medicul de familie, necesara pentru ora de sport, acesta imi poate da una cu precizarea ca nu sunt apt pentru sport?

#2
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 22.11.2006
Din cate stiu, pentru scutire la ora de sport trebuie adeverinta da medicul de familie din care rezulta ca suferi de boala ...., de regula cronica, supervizata de cabinetul medico-sportiv scolar.

#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
si la urma ne mai miram de ce ajung adolescentii obezi, de ce se fac ore putine de sport la scoala, pai daca odrasla prefera sa stea in loc sa faca miscare ....

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
daca ar fi neaparata scutire de sport, ti-ar da medicul de familie fara sa ceri tu in mod special, de aici trag concluzie ca nu ai nimic care sa te scuteasca efectiv, dar hai sa nu fi mai prejos de "smecheri"

Edited by Dany_Darke, 05 November 2015 - 20:25.


#5
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014

 MDRN-D, on 05 noiembrie 2015 - 20:09, said:

Zic asta pentru ca as vrea sa fac rost de o astfel de adeverinta, cu un motiv fictiv.

deci vrei ca medicul tau sa faca un FALS ?

Edited by OmulLLORT, 05 November 2015 - 20:10.


#6
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 Dany_Darke, on 05 noiembrie 2015 - 20:09, said:

si la urma ne mai miram de ce ajung adolescentii obezi, de ce se fac ore putine de sport la scoala, pai daca odrasla prefera sa stea in loc sa faca miscare ....

O remarca prosteasca, poate chiar are probleme si nu poate face sport la nivelul de scoala, am avut doi colegi, aveau probleme la picioare, puteau face doar exercitii usoare

Atunci daca vrei sa o faci fictiv ai grija ca poti fi acuzat de fals, pune curul la treaba si mars la ora de sport, ca de asta ajungeti obezi si faceti reclama la mc donalds

Edited by Platon, 05 November 2015 - 20:11.


#7
Nicusorb1b

Nicusorb1b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 05.04.2015
Acum vreo luna am fost la o consultatie medicala,erau la coada vreo 3 eleve,diferite varste insotite de mamici,vroiau adeverinta medicala desi nu sufereau de vreo boala,au si recunoscut asta,nu le placea sportul.Trebuie doar sa dai o atentie la medic ca doar suntem in Romania,nu?

Edited by Nicusorb1b, 05 November 2015 - 20:14.


#8
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Nu se mai cheama educatie fizica? parca asa scria in orar...

Edited by dicdobre, 05 November 2015 - 20:14.


#9
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014

 Platon, on 05 noiembrie 2015 - 20:10, said:

O remarca prosteasca, poate chiar are probleme si nu poate face sport la nivelul de scoala, am avut doi colegi, aveau probleme la picioare, puteau face doar exercitii usoare

 MDRN-D, on 05 noiembrie 2015 - 20:09, said:

Nu consider abaterea de la ora de sport responsabila de adolescentii obezi...Pur si simplu nu doresc sa fac sport, din anumite motive...Nu ca nu imi place sportul sau ca sunt obez.

omul si-a editat postarea, dar lasa ca ii arat ce a scris de fapt, poate a uitat.

asa ca nu ma lua cu "remarca prosteasca". totul este sa stii realitatea si sa "citesti" omul

 Nicusorb1b, on 05 noiembrie 2015 - 20:10, said:

Acum vreo luna am fost la o consultatie medicala,erau la coada vreo 3 eleve,diferite varste insotite de mamici,vroiau adeverinta medicala desi nu sufereau de vreo boala.Au si recunoscut asta,nu le placea sportul,trebuie doar sa dai o atentie la medic ca doar suntem in Romania,nu?

atat au invatat generatiile ce vin din urma, spaga si lasa sa faca altul si pt el

Attached Files


Edited by Dany_Darke, 05 November 2015 - 20:13.


#10
MDRN-D

MDRN-D

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 31.08.2015
D

 Dany_Darke, on 05 noiembrie 2015 - 20:13, said:

omul si-a editat postarea, dar lasa ca ii arat ce a scris de fapt, poate a uitat.

asa ca nu ma lua cu "remarca prosteasca". totul este sa stii realitatea si sa "citesti" omul
Da, ai dreptate...Cum spuneam, ma intreb daca este posibil.

Edited by MDRN-D, 05 November 2015 - 20:15.


#11
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 Dany_Darke, on 05 noiembrie 2015 - 20:13, said:

omul si-a editat postarea, dar lasa ca ii arat ce a scris de fapt, poate a uitat.

asa ca nu ma lua cu "remarca prosteasca". totul este sa stii realitatea si sa "citesti" omul

Ma gandeam ca are probleme si il forteaza astia la ora de sport, mie personal imi placea ora de sport, faceam gimnastica, diverse exercitii, si apoi jocuri de echipe, nu inteleg de ce nu place ora de sport acestei generatii, poate faceti o petitie sa o inlocuiti cu ora de facebook

#12
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
si eu am avut probleme cu ceea ce insemna orele de sport si ce trebuia sa facem acolo, dar desi aveam scutirea in mana, am vb cu profesorul si faceam de fapt educatie fizica recuperatorie. omul a inteles ideea. acele exercitii chiar m-au ajutat la momentul respectiv, ba chiar imi pare rau ca nu am mai avut posibilitatea sa le fac ulterior, nu am avut unde si mai ales ca nu am avut banii necesari pt un abonament la o sala de sport.

iar cei de acum ....

#13
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Pai sunt atatea sporturi pe calculator ca nu-i nevoie sa-ti mai misti fizicul pe teren.

#14
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014

 MDRN-D, on 05 noiembrie 2015 - 20:14, said:

Da, ai dreptate...Cum spuneam, ma intreb daca este posibil.

consider ca:

1. nu este etic
2. sportul de fapt este bun pt dezvoltarea corporala
3. in sfarsit mai faci si tu miscare
4. nu ai nimic de pierdut
5. nu cheltui nimic
6. medicul de familie nu isi mai risca licenta

6 motive ca sa nu faci ceea ce ai propus

Edited by Dany_Darke, 05 November 2015 - 20:21.


#15
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
In trei ani de liceu am avut un prof " al dreacu" cum zic unii.

Glume pe el de plecai sigur cu febra musculara la falci de atata ras, prezenta cea mai buna pe toata durata anului scolar dintre toate materiile, elevi cu performante bune si cativa cu foarte bune. Am avut doua colege, intradevar, cu probleme medicale care erau scutite, atentie, de efort dar nu si de prezenta cum a zis profu'. Asa ca dansele costumate corespunzator nu colanti si highheels sedeau frumos pe bancute toata ora.

PS. Vorbeam intre noi, elev - profesor, pe numele mic chiar daca dansul era la limita de pensionare.

#16
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Viitorul tarii... care striga "Jos Coruptia", da' "jos coruptia altora", nu cea care imi convine mie. :D

#17
thisbeatishot

thisbeatishot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 24.10.2015

 MDRN-D, on 05 noiembrie 2015 - 20:04, said:

Salut,
Daca am nevoie de o adeverinta medicala de la medicul de familie, necesara pentru ora de sport, acesta imi poate da una cu precizarea ca nu sunt apt pentru sport?
De ce ne intrebi pe noi? Eu  ti-as da una, cu precizarea ca nu esti apt pentru sport :) Deci, esti apt sau  nu?

#18
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
eu una daca as fi in locul acelui medic care ar putea elibera o astfel de adeverinta, nu mi-as risca painea pt un asemenea personaj. ba tocmai, ca un medic ar trebui sa stie ce presupune de fapt o ora de educatie fizica. 1/saptamana cat este, dar macar sa o faca, nu sa stea prin ... alte locuri.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate