Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Constructie casa plan parter, ieftina, trainica si cu materiale prietenoase

- - - - -
  • Please log in to reply
137 replies to this topic

#91
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,502
  • Înscris: 16.03.2007
Pentru tencuiala ai nevoie de nisip 0-4
Pentru betoane ai nevoie de nisip 0-4 si pietris 4-8, 8-16, 16-32. Daca faci tu betonul, le iei separat si le dozezi conform retetei.

#92
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Si o cantitate aproximativa pt o fundatie la 1 m adancime,  lata de 0,7 m la o casa de 10X10?


#93
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Te scumpesti la tărâțe...
Dacă nu iei balastrul ala jumătate de preț și nu ai sa'l iei, eu nu as cumpăra. Ti'l spala ploile și zăpezile etc. Nu acolo faci economie.

Cumpăra lemnul în schimb. Cumpar'l în martie, sa fie tăiat în ian-feb.

#94
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Pai asta e ideea,  as putea sa il iau acum la jumatate de preţ. Balast si nisip.(dar daca nu se poate pastra in conditii optime...cade varianta asta :()
De abia la lemn ma gandesc ca nu prea il pot lua acum,  pina nu am un proiect cu cantitati, dimensiuni, etc.

Edited by sov, 21 November 2016 - 20:20.


#95
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
De ce faci santul de 70 cm pentru o casa doar cu parter? De obicei, daca studiul geo nu impune altceva, se face de 50 cm.  Ce inaltime vrei sa aiba elevatia? Pana la urma din ce o zidesti?

#96
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
De 70 cm pt ca pereţii vor fi din chirpici,  de cca 50-60 cm,  plus tencuiala,  ar ajunge undeva pe la 70 grosime.

#97
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Dacă cumperi asa ieftin balastru, cumpăra. Învelește cu o folie.

Lemnul în schimb, ăla e bun de cumparat dinainte nu numai pt preț, ci sa'i dai o șansă să se usuce un pic

#98
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 22.11.2006
Pentru fundatie iti recomand amestec 50-60% nisip 0-4 cu restul pana la 100% agregat 8-16. Pentru un calcul exact al volumului materialelor, tu dai decat laturile exterioare ale constructiei. Sa inteleg ca intre camere nu faci fundatie la pereti? Calculeaza toti peretii la nivel de fundatie, inmulteste lungimea totala cu latimea. apoi cu inaltimea si obtii de cati metrii cubi ai nevoie. Nu lua in calcul cimentul si apa.
Ma bucur ca vrei sa faci o casa ca cea in care am crescut. Stiu tehnologia de construre a unei asemenea case, chiar imi doresc sa imi construiesc una mica cand voi fi pensionar.

#99
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Faci economie la pereti dar bagi beton cat pentru un bloc. Eu zic sa te mai gandesti. Si eu vreau sa incep constructia la o casa in primavara. Fiindca am un fix sa fie taranesca, am studiat toate variantele, chirpici, cob, paie, lemn. Sunt crescut la tara, am facut chirpici, am construit cu chirpici, garajul l-am facut din paianta, am lipit cu balega de cal, dar viitoarea casa va fi din caramida! Va avea aspect taranesc/rustic dar va fi facuta cu materiale pe care le am la indemana: ciment, caramida, var, nisip. Nici eu nu suport gletul si lavabila. voi tencui cu var si cu nisip, varuita cu var stins. Urmaresc cu interes proiectul tau.

#100
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Nu ma pricep la fundații și evit sa ma bag.
Pe vremuri de se făcea fundație, mare lucru. Și aia ca 30cm în sol, doua palme deasupra, lata , 25-30 cm cat era latimea chirpicului

Tu acum vrei sa pui chirpicul pe lungime, sa faci zidul gros, dar vezi asta duce la fundație scumpa...

Sunt soluții deja discutate pe forum cum sa te ieftinesti la fundație, dar nu știu cat de bune sunt. Deschide un jurnal și cere idei.

#101
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006

 ionut27, on 21 noiembrie 2016 - 21:02, said:

Faci economie la pereti dar bagi beton cat pentru un bloc.
Am uitat sa precizez ca betonul pt fundatie va fi de tip ciclopian, cu pietre. Deci nu va fi chiar pt un bloc betonul  :)

 shmecherul, on 21 noiembrie 2016 - 20:48, said:

Calculeaza toti peretii la nivel de fundatie, inmulteste lungimea totala cu latimea. apoi cu inaltimea si obtii de cati metrii cubi ai nevoie. Nu lua in calcul cimentul si apa.
Adica daca, de ex. am 10 mc de fundatie, imi vor trebui 5-6 mc de nisip si restul agregat 8-16 pina ajung la 10 mc? Dar in varianta de beton ciclopian se pastreaza aceste proportii?
O sa fac un calcul maine.

Edited by sov, 21 November 2016 - 21:54.


#102
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Din ce stiu eu, la un metru cub de beton intra cam 1,5 mc de agregate.
O tona de balast are aproximativ 0,6 mc.
De la aceste valori iti calculezi necesarul de materiale in functie de ce vrei sa faci.

 argentum, on 21 noiembrie 2016 - 21:23, said:


Pe vremuri de se făcea fundație, mare lucru. Și aia ca 30cm în sol, doua palme deasupra, lata , 25-30 cm cat era latimea chirpicului

Asa este. Dar in fiecare primavara, taranii intai astupau fisurile care apareau in pereti apoi varuiau. Initiatorul topicului nu cred ca vrea ca in fiecare an sa aiba program de renovare!

#103
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007

 argentum, on 21 noiembrie 2016 - 21:23, said:

[...]
Pe vremuri de se făcea fundație, mare lucru. Și aia ca 30cm în sol, doua palme deasupra, lata , 25-30 cm cat era latimea chirpicului
[...]

Cand ne-am lansat in ideea asta cu mutatu' la tara ne-am fi dorit sa gasim o casa veche pe care s-o renovam. N-a fost sa fie. Dar, tot cautand, am ajuns sa vedem un teren cu o casa, aproape prabusita, pe el. "Agenta imobiliara", adica o vecina cu talent la asa ceva ne incuraja: "Nu-i nimic. O daramam eu si cu sotu' si facem curat. Da' uite aici, la fundatie, ce bolovani buni! Astia trebuie pastrati; bolovani buni, din vechi, nu ca acum" Posted Image Posted Image

Da, avea o fundatie din bolovani de rau (dar de calitate, ati inteles Posted Image ) care era in stare perfecta.Temelia ok iar peretii, din chirpic, doar la nivelul temeliei mai stateau in picioare. Casa " se manca" de sus in jos. Casa ar fi stat bine merci in picioare, daca nu-si bateau joc de ea, sa lase gaurile din acoperis sa creasca, sa-i scoata geamurile si usile si sa taie (efectiv) jumatate din constructie ... Mie chiar mi-a parut rau.

#104
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 ionut27, on 21 noiembrie 2016 - 22:15, said:

Din ce stiu eu, la un metru cub de beton intra cam 1,5 mc de agregate.
Posted Image Asta cum vine?! Il indesi acolo?!

 ionut27, on 21 noiembrie 2016 - 22:15, said:

Asa este. Dar in fiecare primavara, taranii intai astupau fisurile care apareau in pereti apoi varuiau. Initiatorul topicului nu cred ca vrea ca in fiecare an sa aiba program de renovare!
Ma ajuta si pe mine cineva sa citesc macar un jurnal a cuiva care si-a facut o casa din materiale la indemana si acum o exploateaza de ceva ani, si sa fie dispus sa impartaseasca cu noi parerile?
Multumesc.Posted Image

#105
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

 andreilesan, on 22 noiembrie 2016 - 09:17, said:

Posted Image Asta cum vine?! Il indesi acolo?!

Ma ajuta si pe mine cineva sa citesc macar un jurnal a cuiva care si-a facut o casa din materiale la indemana si acum o exploateaza de ceva ani, si sa fie dispus sa impartaseasca cu noi parerile?
Multumesc.Posted Image
Mai adaugi 5 galeti de apa Posted Image
Glumesc .... sper sa nu va suparati Posted Image

#106
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Balastul nu este compactat. O parte din ciment va intra in golurile deja existente din balast. iar cand adaugi si apa iese un continut omogen care are o densitate mai mare decat elementele luate separat.

#107
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Nu stiu daca m-am facut inteles mai sus. Pentru a obtine 1 mc beton clasa 8/10 (B150) reteta este urmatoarea:
-ciment = 279 kg
-nisip 0-3 mm = 0,506 mc
-agregat 3-7 mm = 0,245 mc
-agregat 7-15 mm =0,283 mc
-agregat 15-30 mm = 0,358 mc
Ideea este ca toate materialele omogenizate cu apa se aseaza mai bine, nisipul si cimentul ocupa golurile dintre agregatele mai mari. Apa se evapora.

@sov, am vazut ca in apropere ai un canal de ape pluviale si un rau. O casa de chirpici stii ca nu se impaca deloc bine cu apa. Asa ca trebuie sa te gandesti bine ce inaltime sa aiba elevatia.

#108
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
O casa frumoasa din chirpici este construita la Ciolpani. Din cate am inteles, proprietarii dupa ce au construit casa lor acum fac si la comanda dupa acelasi proiect.
http://adelaparvu.co...anga-bucuresti/

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate