Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Constructie casa plan parter, ieftina, trainica si cu materiale prietenoase

- - - - -
  • Please log in to reply
137 replies to this topic

#19
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 sov, on 07 noiembrie 2015 - 21:07, said:

Am citit undeva ca ca o izolatie buna la pod ar fi lutul amestecat cu rumegus, si ca 10cm grosime de acest amestec ar echivala cu 5 cm de polistiren. ..
Posted Image Nu este adevarat, si nu are cum sa fie asa ceva..
Lutul are lambda in jur de 1,4 W/(m K) si lemnul are in jur de 0,17 W/(m K) - cum nu ai invarti si cum nu ai incerca sa amesteci aceste doua materiale nu ai cum sa ajungi la conductibilitatea termica al amestecului la 0,08 W/(m K) (ca sa zici ca 10cm de acest material sa fie echivalent cu 5cm de polistiren)..Pe dealta parte ce densitate are acest amestec, adica cat va cantari 1mp de o astfel de '"termoizolatie'" si cat va cantari 1mp de materiale cu lambda sub 0,06 W/(m K) ?

Coeficientul de conductibilitate termica al rumegusului pur oscileaza intre 0,07 si 0,093 W/(m K), insa marirea densitatii si umiditatii ii mareste si valoarea coeficientului.

Conductibilitatea rumbeton-ului (rum - de la rumegus si beton - de la amestecul de ciment si nisip folosit) este in jur de 0,32 W/(m K) la densitatea de 800 kg/mc.
Amestecul dintre lut si rumegus nu este departe de aceste valori al conductibilitatii si densitatii..  Asa ca judecati singuri.Posted Image

#20
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Am judeca noi singuri, dar ne-ai bumbăcit cu atatea date tehnice. :)

#21
ugrukk

ugrukk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 22.07.2009
Nu exista ieftin, trainic si cu materiale prietenoase.

Deja ca sa faci trainic e scump si ca sa folosesti si materiale prietenoase e si mai scump.

Daca vrei ca hobby o casuta la tara sa stai 3 saptamani vara acolo, poti sa incerci sa faci ceva "ieftin". Daca vrei o locuinta permanenta, e imposibil.

Daca vrei sa folosesti materiale "prietenoase" e important sa tii apa cat mai departe de casa (acoperis mai mare decat peretii cu 60-80 cm, trotuare de jur imprejur cu panta generoasa din argila (ca sa nu stea apa langa casa, etc.).

De asemenea, peste vara sa fie umbrita casa, deoarece variatiile mari de temperatura nu-i priesc lutului de nici un fel.

Tencuieli cu var, reparatii in fiecare primavara, si sa nu-ti displaca prea mult alte vietuitoare (si lor le plac materialele prietenoase) :)

#22
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
In mediul rural, si nu numai, sint o gramada de case construite din materiale prietenoase. Daca ar intra un posesor de asemenea case si ne-ar povesti cate ceva, am avea numai de castigat. Posted Image

#23
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 sov, on 10 noiembrie 2015 - 08:56, said:

In mediul rural, si nu numai, sint o gramada de case construite din materiale prietenoase. Daca ar intra un posesor de asemenea case si ne-ar povesti cate ceva, am avea numai de castigat. Posted Image

Nu cred ca @ugrukk a vrut sa descurajeze, eu am citit mesajul lui ca pe unul de atentionare sa se tina cont de cele enumarate de dansul. Eu am stat vre-o 7 ani intr-o casa din paianta, cu pereti grosi, cu fundatie din piatra pe mortar de lut si nisip, cu podul izolat cu paie, cu ferestre din lemn in trei randuri de sticla.. Si vreau sa va spun ca nu am intampinat nici-un fel de probleme legate de vietuitoare nedorite. Nu am avut gandaci cum am intalnit pe la apartamentele de la bloc, nu am avut soareci, caci aveam pisica harnica (ca la tara), care ziua statea in paiele din pod, iar noaptea in casa..
Este adevarat ca streasina casei era mare, in fata era prispa (adica peretii de lut erau dositi de ploaie si caldura excesiva a radiatiei solare), iar pe restul laturilor erau aplecatori, soproane, etc..Posted Image

#24
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Si finisajul la interior cum era? La cate materiale exista azi, nu exista ceva ecologic pt finisajul interior, dar sa nu repari anual ca in cazul tencuielii cu lut?... Eu mă gandeam la un lambriu din lemn, dar m-a descurajat un coleg mai sus, care spunea că lambriul adaposteste gandacii...

#25
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 sov, on 10 noiembrie 2015 - 10:19, said:

Si finisajul la interior cum era? La cate materiale exista azi, nu exista ceva ecologic pt finisajul interior, dar sa nu repari anual ca in cazul tencuielii cu lut?...
Cine a zis ca tencuiala cu lut necesita reparatii anuale? Eu nu stiu de asa ceva. In casa in care am locuit toti peretii au fost tencuiti cu amestec de lut, nisip si apa. In unele incaperi peste tencuiala aceasta s-a aplicat tapet, in altele a ramas doar varuiti in diferite culori. Sa stiti ca si faianta se poate aplica pe un astfel de amestec, in bucatarie asa era pana la jumate din inaltime.

 sov, on 10 noiembrie 2015 - 10:19, said:

Eu mă gandeam la un lambriu din lemn, dar m-a descurajat un coleg mai sus, care spunea că lambriul adaposteste gandacii...
In baie era lambriu de lemn, tratat cu ulei de in. Daca imbinarile sunt tratate cu bun simt - nu au ganganiile pe unde sa intre..Posted Image

La anu' s-ar putea sa fiu implicat in constructia unei case din materiale naturale.. daca se leaga ceva - am sa va tin la curent.Posted Image

P.S. Uite in pozele de mai jos, nu sunt de la casa in care am locuit eu, dar am vrut doar sa prezint cum sunt tratate imbinarile la suprafete acoperit cu lambriu.. Te asigur ca in aceasta incapere - nu am vazut ganganii nici ziua, nici noaptea...Posted Image

Attached Files

  • Attached File  G12.JPG   115.33K   109 downloads
  • Attached File  A21.JPG   288.69K   109 downloads

Edited by andreilesan, 10 November 2015 - 11:48.


#26
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
andreilesan, utile informatiile , si mult succes in viitorul proiect!
Intre timp, am gasit pe net ca exista producatori in tara noastra de lambriu exterior din lemn, acel tip de lambriu american, sau siding cum i se mai zice. Mie cel putin, mi se pare solutia cea mai buna pt finisaj exterior. Material natural, aspect frumos si  merge pus pe peretii din  lut , lemn, fan sau chirpici.

#27
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 sov, on 10 noiembrie 2015 - 11:45, said:

andreilesan, utile informatiile , si mult succes in viitorul proiect!
Intre timp, am gasit pe net ca exista producatori in tara noastra de lambriu exterior din lemn, acel tip de lambriu american, sau siding cum i se mai zice. Mie cel putin, mi se pare solutia cea mai buna pt finisaj exterior. Material natural, aspect frumos si  merge pus pe peretii din  lut , lemn, fan sau chirpici.
Nu stiu engleza, sunt din Est, dar la casele construite in stil american (cu materiale de acolo, originale) acel lambriu nu este din lemn, ci dintr-un fel de amestec ciment cu rumegus de lemn. Emite foarte bine lemnul, are si fibre pe el (asa cum raman pe beton amprentele de la scandurile cofragului) insa nu sunt din lemn. Acest fapt ii ofera o rezistenta in timp mult mai ridicata in mediu exterior..
Si mie imi place acest siding, dar repet nu din lemn..
Acum depinde si de stilul arhitectural ales.. Am vazut unele casute placate cu scanduri de lemn (pozitionate vertical) foarte dragute, la nordici intalnesti multe din astea..cu scandura in picioare.. si deseori scandura nu are laturle unguste prelucrate..Posted Image

#28
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Un lambriu exterior de calitate costa de nici nu vrei sa stii cat. Daca te gandesti sa pui lambriu de molid sau ce mai gasesti pe la noi prin magazine...mai bine nu. Cel mult folosit la interior acest tip de lambriu, la exterior trebuie ceva de calitate si foarte rezistent la conditiile de mediu, atat umiditate cat si raze solare.
De ex, cel mai recomandat lambriu, atat pentru interior cat si pentru exterior este lambriul de cedru rosu canadian. Datorita uleiurilor volatile pe care le contine este un material foarte sanatos, folosit la interior ai practic un doctor preventiv in casa. Totodata, acest lemn nu necesita tratament nici pentru carii/insect/mucegai si nici pentru umezeala, fiind foarte recomandat pentru spatii umede cum ar fi saune, piscine, etc.
Acum si partea mai putin placuta: costa intre 45-75 EUR/mp.
Ok, acesta este unul foarte scump, poti gasi probabil ceva mai ok la pret...dar daca vrei ca acea casa sa fie "acasa" si peste 15 ani si sa nu arate ca un sopron darapanat, nu cred ca scoti mai putin de 25 EUR/mp. Asta doar lambriul, fara structura pe care trebuie montat...

Edited by the_lion, 10 November 2015 - 12:31.


#29
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006

 andreilesan, on 10 noiembrie 2015 - 11:58, said:

dar la casele construite in stil american (cu materiale de acolo, originale) acel lambriu nu este din lemn, ci dintr-un fel de amestec ciment cu rumegus de lemn.
M-am exprimat eu gresit, am vrut sa spun ca exista lambriu din lemn care arata ca sidingul american. ( si care siding american eu stiam ca e din pvc, dar ma rog, n-are importanta, oricum nu e un material natural)

 the_lion, on 10 noiembrie 2015 - 12:30, said:

Un lambriu exterior de calitate costa de nici nu vrei sa stii cat.
De acord , ce e de calitate si mai ales adus din afara , costa mult. Insa am vazut case autohtone  cu lambriu exterior din lemn obisnuit, vopsit, si care, dupa vreo5-6 ani de la montaj era intr-o stare foarte buna.

#30
innicia

innicia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.05.2012
Si parintii mei la tara stau intr-o casa facuta din chirpici/boltari din lut cu paie. Casa este facuta in 1975 si se tine bine si azi. Funfatia este din piatra cu mortar ciment. Peste chirpici in exterior s-au batut cuie si s-a impletit cu o sarma prin cuiele acelea,peste care s-a aruncat mortar de ciment doau straturi, ultimul strat fiind finisat cu o lopatica din lemn. Peste care se da decorativa. La interior pe zid se arunca in prima faza lut amestecat cu paie mari, dupa ce se usuca se mai da o mana buna de lut amestecat cu balega de cal si paiuse mici, nustiu cum le zice...niste paie mici si fine, tot acum se si finiseaza cu lopatica de lemn. Dupa ce se usca se dadea cu 3-4 maini de var.
Acum ei au pus tapet in cele mai multe camere, dar mie imi place mai mult alb simplu.
Casa are 7 camere mari, inaltime 2.80 pana la tavan, dusumea din lemn vopsit ulterior, cum se facea odata. Ferestre mari duble de lemn cu 2 sau 3 foi de geam. In casa e foarte racoare vara, chiar frig cateoadata pentru mine, iar iarna e caldut si bine. Acoperisul e in 2 ape din ardezie sau internita nustiu exact denumirea. Sarpanta e din lemn de salcam foarte simplu executata. Lemnul nu a fost tratat veci si inca nu are probleme, cu toate ca e plin de paiangeni si alte insecte.

Cam asta e ceea ce stiu.

#31
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 innicia, on 10 noiembrie 2015 - 16:41, said:

Si parintii mei la tara stau intr-o casa facuta din chirpici/boltari din lut cu paie. Casa este facuta in 1975 si se tine bine si azi. Funfatia este din piatra cu mortar ciment. Peste chirpici in exterior s-au batut cuie si s-a impletit cu o sarma prin cuiele acelea,peste care s-a aruncat mortar de ciment doau straturi, ultimul strat fiind finisat cu o lopatica din lemn.
Posted Image Drişcă i se zice..

 innicia, on 10 noiembrie 2015 - 16:41, said:

Peste care se da decorativa. La interior pe zid se arunca in prima faza lut amestecat cu paie mari, dupa ce se usuca se mai da o mana buna de lut amestecat cu balega de cal si paiuse mici, nustiu cum le zice...niste paie mici si fine,..
Pleavă, cred ca ai vrut sa zici.. Eu stieam ca amestecul cu pleava se da a doua oara, dupa cel cu paie, si ultimul strat se da acel amestecat cu balega.. Pe vremuri copiii se bateau de la balega lasata pe drum de vre-un cal.. Acum nu stiu de unde se va gasi atata  balega daca e sa se revina la metodele traditionale..  Posted Image

 innicia, on 10 noiembrie 2015 - 16:41, said:

tot acum se si finiseaza cu lopatica de lemn. Dupa ce se usca se dadea cu 3-4 maini de var.
Acum ei au pus tapet in cele mai multe camere, dar mie imi place mai mult alb simplu.
Casa are 7 camere mari, inaltime 2.80 pana la tavan, dusumea din lemn vopsit ulterior, cum se facea odata. Ferestre mari duble de lemn cu 2 sau 3 foi de geam. In casa e foarte racoare vara, chiar frig cateoadata pentru mine, iar iarna e caldut si bine. Acoperisul e in 2 ape din ardezie sau internita nustiu exact denumirea.
Posted Image "'eternita'" i se zice in popor..Placi ondulate din asbociment .. sau Шифер..

 innicia, on 10 noiembrie 2015 - 16:41, said:

Sarpanta e din lemn de salcam foarte simplu executata. Lemnul nu a fost tratat veci si inca nu are probleme, cu toate ca e plin de paiangeni si alte insecte.

Cam asta e ceea ce stiu.
Poate nu ai fost atenta, dar eu cred ca elementele din lemn a sarpantei trebuiau sa fie cel putin date cu un var.. Asa se proceda pe vremuri..Posted Image

#32
innicia

innicia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.05.2012
Sigur lemnul nu e dat cu nimic, am urcat de multe ori in pod, e doar curatat de coaja.
Шифер... haha, la noi in zona se spunea shufer...

Pleava...da, pfff de cand nu am mai auzit expresiile astea...

#33
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Fratilor, chiar nu stie nimeni o persoana care a construit o casa cu materiale sanatoase? Să ne spuna si noua cum si cu ce a construit, cu ce a termoizolat, incepand de la fundatie si pînă la acoperis?

#34
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Ți s-a spus. Piatră, lemn și pământ (amestecat cu paie și bălegar de cal).
Acoperișul poate fi din șindrilă (șită), țiglă sau tablă (bătută).

#35
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Materiale sanatoase... Crezi ca faci cancer de la caramida si ciment?

#36
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006

 sfantu.dracu, on 12 noiembrie 2015 - 17:12, said:

Ți s-a spus. Piatră, lemn și pământ (amestecat cu paie și bălegar de cal).
Acoperișul poate fi din șindrilă (șită), țiglă sau tablă (bătută).
Eu nu m-am referit la persoana mea. Cred ca sint mai multi interesati de subiect.
Si in al doilea rand , ar fi bine de stiut cum si cu ce se face o izolatie a peretilor interiori si exteriori, a podelei, podului, etc. Subiectul e mai complex decat a enumera cateva materiale.

 mariovrs, on 12 noiembrie 2015 - 17:28, said:

Materiale sanatoase... Crezi ca faci cancer de la caramida si ciment?
Nu faci cancer, dar te poti simti mult mai bine intr-o casa facuta din elementele enumerate mai sus.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate