Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Allview Wi8G

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
hexis

hexis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 879
  • Înscris: 19.05.2009
Salutari tuturor.
un prieten are o tableta Alview Wi8g.
a instalat windows 10 pe ea.a vazut ca merge greu si are ceva lag si a instala "pe curat" adica a sters toate partitiile.
dupa instalare nu a mai instalat touch-ul, sunetul, wi-fi-ul.
mai are o tableta identica si vrea sa stie daca exista vreo metoda sa faca i=o imagine a sistemului de pe tableta functionala sa o treaca pe un card sd si sa o restaureze pe tableta ce nu mai vrea sa instaleze driverele specifice.
mentionez ca nici dupa ce a revenit la windows 8 nu a mai instalat drivere la touch , wi-fi si sunet.
multumesc

#2
manoman

manoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 25.10.2013
Incearca  asta.

#3
Gabrielrosca111

Gabrielrosca111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 04.05.2014
daca vrea cineva pot pune draivere facute bekap pe un site de transver in format zip si instructiuni

si daca mai are o tableta identica a scapat are nevoie doar de install.vim de pe partitia ascunsa

#4
marcgm

marcgm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 27.11.2007
Am cumparat tableta asta de black friday si vreau sa stiu cum pot inlocui buildul actual de windows 10 cu cel nou versiunea 1511 November Update

#5
morfil

morfil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 18.01.2008

 marcgm, on 26 noiembrie 2015 - 22:29, said:

Am cumparat tableta asta de black friday si vreau sa stiu cum pot inlocui buildul actual de windows 10 cu cel nou versiunea 1511 November Update

Si eu am patit la fel, adica am primit tableta cu Windows 8.1, desi Emag spunea ca are Windows 10 in descrierea produsului.

Am vorbit cu suportul Allview si mi-au zis ca service-ul este obligat sa aduca produsul la ultima versiune de soft.

Maine voi trece pe la Emag ca sa lamuresc situatia.

Daca nu primesc upgrade la Windows 10, o returnez.

Referitor la problema mentionata mai sus, am gasit acest sait
http://www.jamesfmackenzie.com/install-windows-10-technical-preview-on-tesco-tablet/
unde se spune asa:

COPY NETWORK AND TOUCHSCREEN DRIVERS ONTO THE USB STICK
Windows 10 doesn’t ship with the network, sound and touchscreen drivers you’ll need.
Before you do anything:
Boot the tablet into Windows 8.1
Mount the USB stick
Copy C:\Windows\System32\DriverStore across. It contains all the drivers you’ll need



#6
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 marcgm, on 26 noiembrie 2015 - 22:29, said:

Am cumparat tableta asta de black friday si vreau sa stiu cum pot inlocui buildul actual de windows 10 cu cel nou versiunea 1511 November Update
La Windows Update o sa te anunte ca ai de instalat un update mai mare. Vezi sa ai vreo 6 giga liberi Posted Image.

 morfil, on 27 noiembrie 2015 - 19:49, said:

Si eu am patit la fel, adica am primit tableta cu Windows 8.1, desi Emag spunea ca are Windows 10 in descrierea produsului.
Desi am deja un Yoga 2, de BF am vazut la emag oferta cu WI8 la 350lei. Am luat-o pentru diverse teste dar nu e rea deloc pentru o jucarie cu doar 1 giga de RAM. Constructia nu e la fel de calitativa ca Yoga, dar e ok. Mie mi-a venit cu W10.

 morfil, on 27 noiembrie 2015 - 19:49, said:

Referitor la problema mentionata mai sus, am gasit acest sait
http://www.jamesfmackenzie.com/install-windows-10-technical-preview-on-tesco-tablet/
unde se spune asa:
O varianta mai eleganta este cu Double Driver.

#7
KpaC

KpaC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 07.09.2005
am luat si eu tableta la reducere la 380 lei .. a venit cu windows 10 home, si dupa deschidere a facut un update pe windows si am ramas cu 3 GB liberi. O alta problema e legata de RAM .. din cei ~ 400 MB disponibili, restul fiind in usr,  doar vreo 10 Mb sunt free tot timpul. e vreo posibilitate de cresterea a nr de MB free ?

#8
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Disk Cleanup, Cleanup System Files. Limitezi paging file. Dezactivezi hibernatul. Nu instalezi decat programele necesare, etc, etc, etc.

Mie mi se pare ca merge ok cu 1 giga de RAM. Chiar curios de bine. Dar am dezactivat din servicii, am dezinstalat toate prostiile de aplicatii moderne pe care nu le folosesc. Plus ca nu mai folosesc Firefoxul vietii, fiind extrem de gurmand dupa memorie. Kmeleon e un fel de Firefox modificat pentru sistemele slabe. Sau chiar Edge, am vazut ca si el este surprinzator de optimizat.

Attached File  Capture.JPG   155.27K   59 downloads
Kmeleon cu 2 taburi deschise, TC si cateva programe in background.

#9
KpaC

KpaC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 07.09.2005
toate ca toate .. la pretul care il are e best buy .. mai ales ca are 3g care merge destul de bine.. pana acum nici o problema cu tableta

#10
scooby2008

scooby2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 04.09.2008
Ma ajuta si pe mine cineva cu o imagine completa de sistem? Tableta nu vor sa mi-o faca in service, iar touchscreen-ul nu functioneaza cum trebuie daca instalez windows-ul pe curat. Am incercat zeci de versiuni de drivere, nici unul nu functioneaza corespunzator.

#11
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
http://www.mediafire...ere_tableta.zip

Astea sunt extrase de la a mea.

#12
Andrey29

Andrey29

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 15.11.2007
@scooby2008 Ai mai reusit sa rezolvi ceva cu touchscreen-ul?

Daca va rog imi poate cineva trimite fisierul c:\windows\inf\touchsetting.gt ?

#13
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Din W10?

Attached File  TouchSetting.zip   758bytes   180 downloads

#14
Andrey29

Andrey29

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 15.11.2007
Iti multumesc tare mult, m-ai salvat cu fisierul. Acum functioneaza foarte bine touch-ul. Posted Image

#15
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Acum daca tot merge, nu te gandesti sa faci un backup? Eu folosesc Acronis Trueimage pentru ca ma lasa sa extrag fisiere separate din imagine.

#16
Andrey29

Andrey29

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 15.11.2007
Nu m-am gandit sa fac backup, dar oricum acuma am toate driverele si intr-o ora pot sa reinstalez sistemul.

#17
ingerulol

ingerulol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 11.09.2006
Cum se comporta tableta ? aveti idee cam cat spatiu mai ramane liber dupa instalarea initiala ? Ce aplicatii are preinstalate ... vreau sa cumpar una - am gasit cu 250

#18
marcgm

marcgm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 27.11.2007
Este foarte bună la banii ăștia eu am dat 350 pe ea si nu regret deloc. Mai rămân vreo 3 GB si ceva după toate update-urile. Ai licență la ea se mișcă bine poți conecta orice periferice cu un hub usb, 3G-ul funcționează bine. Un singur lucru este mai deranjant display-ul este punctul slab si luminozitatea cam mica dar la banii ăștia trecem cu vederea.

Eu o recomand!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate