Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Lemne foc metru ster/ metru cub

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Buna seara,

Am cumparat in seara asta lemne pentru foc. Ne-am inteles sa imi aduca 6.5 metri steri, taiate. Sunt niste buturugi. Erau puse fara spatiu intre ele.
Am masurat si avea latime 1.5 metri, inaltime 1.2 metri si lungime 2.6 metri si le inmultesc si imi da 4.6. Ce sunt astia 4.6? Metri steri sau metri cubi?

#2
thisbeatishot

thisbeatishot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 24.10.2015
Daca intre buturugi ai aer, e ster. Daca e tot lemn, e cub.  https://ro.wikipedia.org/wiki/Ster

#3
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
E clar metru ster. La metru cub e mai greu de cumparat ca nu ai cum sa umplii toate golurile numai daca eventual sunt prelucrate sau ieirumegus :)

#4
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Aer era putin, fara aer deloc nu avea cum sa le puna. Dar erau puse bine ca si cum le-as fi pus eu pt mine. Erau buturugile mai groase si intre ele erau buturugile subtiri.
Eu credeam ca se masoara altfel, mi s-a parut corect si i-am dat banii. Dupa care ii povestesc cuiva si zice ca nu mi-a dat nici 4 metri steri. De aia ma gandeam sa scriu pe un forum sa stiu exact daca e corect sau nu

Nineinteles ca i-am sunat pe cei care le-au adus si ei spun ca sunt sigur 6.5 metri steri ca asa i-au primit din padure si sa vb cu cineva care se pricepe si sa stau linistita

E corect ?

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 milovme, on 24 octombrie 2015 - 21:32, said:

Buna seara,

Am cumparat in seara asta lemne pentru foc. Ne-am inteles sa imi aduca 6.5 metri steri, taiate. Sunt niste buturugi. Erau puse fara spatiu intre ele.
Am masurat si avea latime 1.5 metri, inaltime 1.2 metri si lungime 2.6 metri si le inmultesc si imi da 4.6. Ce sunt astia 4.6? Metri steri sau metri cubi?

Nu avea cum sa le puna fara spatiu intre ele. Sunt metri steri (cam 0.65 mc/metru ster)

'cuiva' cred ca are dreptate, dar nu iti face 'sange rau' ca e o practica in perioada asta. Cam toata lumea ia teapa.

Poti sa spui si cat ai platit ?

Edited by pasilla, 24 October 2015 - 21:50.


#6
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Am platit 1200 lei. Am vorbit cu ei si au zis ca luni sau marti vin din nou la timisoara si imi arata ca aceiasi cantitate aduce si ca au acte pe ele ca acolo sunt 6.5 metri steri. O sa vad luni sau marti

Ma gandeam ca, daca nu demonstreaza luni sau marti cum au zis, ca acolo sunt 6.5 metri steri, pot sa pun pe cineva sa sune sa faca o comanda si iar dau de ei si ori imi mai da 2 metri steri ori merg la politie. Ei zic ca, acea cantitate e 6.5 metri steri ca asa primesc ei din padure

#7
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Pune o poza cu aranjamentul.

#8
leonktp

leonktp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 01.06.2008
1 mc cub are 1.68 metrii steri.omul ti-a adus 4.68 mst.cam mult ti-a cerut.care este specia dominanta?

Edited by leonktp, 24 October 2015 - 22:08.


#9
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 04.07.2007
Asa de mult?
Adica 184 lei metru ster, asta inconditiile in care sunt 6,5 m.
Acum nu esti nici in zona potrivita dar eu am luat pana acum cu 120 metru ster.

Edited by Ditian, 24 October 2015 - 22:16.


#10
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Nu i-am facut. M-am gandit sa fac, ca as fi avut timp, ca au asteptat pana am chemat un vecin sa imi spuna ca intradevar e carpen, cer si fag ca eu nu ma pricep si nu am vrut sa platesc esenta tare si sa primesc brad sau ceva slab

Am cautat pe net o poza in genul cum erau puse, dar nu vad unde dau sa atasez poza. Ma mai uit la meniu

#11
leonktp

leonktp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 01.06.2008
vezi ca ti-a cerut enorm.tu platesti lemn de foc la pret de bustean de fag.pica 310 ron/mc,foarte mult.pretul normal este undeva la 120-130 ron/mst echivalentul a 200 ron/mc adus acasa.lucrez in domeniu si stiu ce spun.

Edited by leonktp, 24 October 2015 - 22:22.


#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Ditian, on 24 octombrie 2015 - 22:09, said:

Asa de mult?
Adica 184 lei metru ster, asta inconditiile in care sunt 6,5 m.
Acum nu esti nici in zona potrivita dar eu am luat pana acum cu 120 metru ster.

Acuma depinde si de zona, dar pentru 4 ms costul ar fi pe undeva la 800 lei +/- 100 lei.

 milovme, on 24 octombrie 2015 - 21:59, said:

Am platit 1200 lei. Am vorbit cu ei si au zis ca luni sau marti vin din nou la timisoara si imi arata ca aceiasi cantitate aduce si ca au acte pe ele ca acolo sunt 6.5 metri steri. O sa vad luni sau marti

Ma gandeam ca, daca nu demonstreaza luni sau marti cum au zis, ca acolo sunt 6.5 metri steri, pot sa pun pe cineva sa sune sa faca o comanda si iar dau de ei si ori imi mai da 2 metri steri ori merg la politie. Ei zic ca, acea cantitate e 6.5 metri steri ca asa primesc ei din padure

Din pacate 'actele' lor nu au cum sa dovedeasca ceva si nici politia nu prea are ce face (poate o sa ai noroc si rezolvi problema , dar poate mai bine ai grija de sanatate, e mai importanta decat banii)

#13
thisbeatishot

thisbeatishot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 24.10.2015

 milovme, on 24 octombrie 2015 - 21:59, said:

au zis ca luni sau marti vin din nou la timisoara
Posted Image sigur

#14
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Am fost in piata in mehala si cereau pe metru ster 220 lei, altii 230 lei si erau foarte lungi lemnele. Astea macar sunt deja taiate cu drujba, mai trebuie lovite cu toporul. As mai fi platit 100 lei sau 150 lei depinde pe cineva sa le taie cu drujba, cam atata se ia. Oamenii astia care le-au adus ei tot insista ca sa stau linistita ca e bine, ca lor asa le-au masurat si padure  buturuga cu buturuga si ca sunt 6.5 metri steri.

#15
thisbeatishot

thisbeatishot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 24.10.2015
Nu sunt. Consoleaza-te cu o bere.

#16
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Asta e. Pasilla ai dreptate, sanatatea e mai importanta. Nu ma stresez.
Dar oricum relaxata ii mai chem o data si ori imi da diferenta de lemne ori nu mai pleaca acasa :)

#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 milovme, on 24 octombrie 2015 - 22:24, said:

Am fost in piata in mehala si cereau pe metru ster 220 lei, altii 230 lei si erau foarte lungi lemnele. Astea macar sunt deja taiate cu drujba, mai trebuie lovite cu toporul. As mai fi platit 100 lei sau 150 lei depinde pe cineva sa le taie cu drujba, cam atata se ia. Oamenii astia care le-au adus ei tot insista ca sa stau linistita ca e bine, ca lor asa le-au masurat si padure  buturuga cu buturuga si ca sunt 6.5 metri steri.

Ca sa iti consumi 'nervii' , poti maine sa te apuci sa stivuiesti lemnele intr-o forma geometrica regulata, un paralelipiped, si apoi sa masori ce ti-a iesit.
Dupa treaba asta ai sa fii obosita si ai sa afli si adevarul. Poate o sa ai parte si de un somn mai bun.

 milovme, on 24 octombrie 2015 - 22:33, said:

Asta e. Pasilla ai dreptate, sanatatea e mai importanta. Nu ma stresez.
Dar oricum relaxata ii mai chem o data si ori imi da diferenta de lemne ori nu mai pleaca acasa :)

Daca esti Vitoria Lipan, poate ai si sanse, altfel, las-o balta, nu merita.

Edited by pasilla, 24 October 2015 - 22:37.


#18
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006

 milovme, on 24 octombrie 2015 - 22:11, said:

Nu i-am facut. M-am gandit sa fac, ca as fi avut timp, ca au asteptat pana am chemat un vecin sa imi spuna ca intradevar e carpen, cer si fag ca eu nu ma pricep si nu am vrut sa platesc esenta tare si sa primesc brad sau ceva slab

Am cautat pe net o poza in genul cum erau puse, dar nu vad unde dau sa atasez poza. Ma mai uit la meniu

Carpenul e bun pt. cozi de unelte, stalpi de mina, sulite si sageti, fiind rezistent datorita fibrei torsionate.
Se foloseste si la foc, dar e pacat de el...

Edited by loock, 24 October 2015 - 22:39.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate