Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Reef Oasis Beach Resort

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
todea20

todea20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 04.06.2013
Salutare prieteni! Incerc sa pregatesc o mica escapada pentru luna ianuarie 2016.As vrea sa stiu daca a fost cineva la Reef Oasis Beach Resort?Practic ma intereseaza zona cea mai buna pentru snorkeling iar din cautari pe tripadvisor am ajuns la resortul asta.De asemenea daca a mai fost cineva in luna ianuarie,se poate face baie?A fost cineva recent in Egipt?Care mai este situatia pe acolo?

#2
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,304
  • Înscris: 02.09.2007
Eu am fost in Hurghada de anul nou si am facut scuba pe 1 ian.
Cand am fost eu erau cam 25-27grade si afara si in apa. Practic era mai fain in apa pentru ca afara batea vantul intr-un mare fel.
Hotelul avea paravane de vant din nuiele impletite, dar nu prea faceau fata la cat de tare batea vantul.

#3
Vorlon36

Vorlon36

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 17.07.2015
Daca bine am inteles e vorba de Sharm. E un loc frumos daca stii unde sa mergi. Plajele publice nu au farmec nu vezi mare lucru, iar plajele altor hoteluri sunt private, poti trece prin apa da nu ai voie sa iesi. Cand ajungi ti se va explica unde se poate merge. Daca bine am vazut esti pe drumul dintre Naama Bay si Old Sharm. E o zona frumoasa. Ca vreme e cald in ianuarie dar cum s-a mai spus e vant puternic. Eu tot iti recomand sa mergi in excursii, sunt zone mai frumoase. Unde sunt hoteluri bariera de corali nu mai e ca pe vremuri. Am fost in Sharm in urma cu 6-7 ani, T Continental Garden Reef (foarte frumos) si Sharm Cliff Resort (de evitat e sus pe deal, are 1 plaja mica in Naama Bay si o alta plaja unde se ajunge doar cu microbus). Iti recomand si excursia cu ATV-ul in munti. Ei ii spun Quad. In piata sa nu uitati sa va targuiti, ei cer destul de mult dar lasa din pret. Distractie placuta.

P.S. Atentie la piscina insa. S-ar putea ca apa din piscina sa fie destul de rece.

Edited by Vorlon36, 20 October 2015 - 12:19.


#4
todea20

todea20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 04.06.2013
Multumesc de informatii!
Din cate am inteles una din piscine este incalzita dar prefer scaldatul in mare, de aceea eram putin ingrijorat in privinta temperaturilor.Mi-ar placea sa facem si cateva excursii dar banuiesc ca asta depinde de situatia din zona si pana in ianuarie se pot schimba multe.Si piramidele sunt pe lista!

#5
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,304
  • Înscris: 02.09.2007
Deocamdata, mie, mi se pare un pic unsafe. Daca stai in resort, n-ai ce pati. Problematic e daca te duci spre obiectivele de pe Nil.
Eu am fost prin 2006, si chiar si-atunci la piramide/valea regilor/aswan se mergea in convoi de autocare cu 2-3+ masini cu mitraliera( una in fata, una in spate, si mai erau care blocau drumurile laterale cat trecea convoiul). Pe-atunci chestia asta se intampla, pentru ca fusesera niste turisti nemti rapiti si beliti in desert. Acum, daca se mai fac excursiile respective, banuiesc ca e ultra-paza. Si totusi, ai auzit de turistii mexicani bombardati ca nu se aflau pe traseul aprobat.
Pe-atunci era Mubarak la putere de vreo 20+ ani si la fiecare 2 intersectii era filtru. Era super-stabilitate.
O MARE, MARE problema este acum cu ISIS. De la revolutie lucrurile sunt mai problematice. Eu am inceput sa imi pun problemele astea de cand cu atentatele din Tunisia. Am stat chiar langa hotelul cu atentatul. Am batut pe plaja si pe drum tot Port ElKantaoui de mai multe ori. Am mers singuri prin Sousse, prin souk, seara, am fost singuri cu louage spre sud la El Jem.  Niciodata nu m-am simtit in pericol, in nesiguranta. Chiar daca au mai fost situatii tensionate cu taxi sau prin pe la negocierile din bazar, daca le ziceam de police se calmau instant.

Acum, nu stiu ce sa zic. In mod clar decizia iti apartine in totalitate, eu doar am expus un pct de vedere personal.

#6
todea20

todea20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 04.06.2013
O sa vedem atunci care este situatia si daca merita riscul unei excursii.O sa mergem cu thomascook mai mult ca sigur si probabil daca organizeaza ei excursii o sa luam in considerare.Chiar as vrea sa vedem piramidele.

#7
Vorlon36

Vorlon36

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 17.07.2015
Pentru a vedea piramidele pregatestete de o excursie luunga. 8 ore cu autocarul dus si 8 intors. Valea regilor si mai mult. Pentru a vizita valea regilor cel mai bine e daca mergi in Marsa Alam, atunci e de 4 ore drumul, dar piramidele tot departe sunt, desi sunt super frumoase. Doar un sfat. Piramidele sunt la marginea Cairo nu in mijlocul desertului cum se vede in filme. Iar faza din Transformers 2 nici atat. Si Sfinxul e mai mic decat ai impresia la TV.

#8
todea20

todea20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 04.06.2013
Hmm destul de mult..ar fii pacat daca tot ajung pe acolo sa ratez piramidele dar nush cat de 'safe' este o calatorie de 16 ore!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate