Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Daca ar fi al tau ce ai schimba?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005
Nu te obosi cu teme de securitate, doar ai grijă să ai totul updatat și disable php execution pe uploads.

#20
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015

View Postikee, on 23 octombrie 2015 - 09:26, said:

Am achizitionat certificatul https

P.S. Se vede si la voi bara alba sus? Daca da, ce e cu ea?
La ce iti trebuie certificat?
Ce bara alba sus?

Si stii ce as schimba urgent?
Bannerul de donare pentru infractorul Ross Ulbricht.

Edited by mmm3, 23 October 2015 - 21:18.


#21
ikee

ikee

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.10.2015
Imi aparea o bara alba in partea de sus a ecranului.

Multumesc inca odata pentru sfaturi.

#22
GoanaDupaBitcoin

GoanaDupaBitcoin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.11.2015
Salut! Vroiam să vă mulțumesc și eu pentru idei și să mai adaug două-trei cuvinte.
https-ul pare să fie destul de important pentru cititorii site-ului. Chiar ne-au scris și pe forum pe tema asta, și cumva e de înțeles. Până la urmă sunt oameni care mănâncă criptografie pe pâine, e aproape o chestie simbolică să ai https. Problema e destul de ciudată, e plătită chestia asta, încă nu apare, în fine, va trebui zilele astea să văd ce e de făcut.
Culoarea nu am deschis-o prea mult, inițial mă gândeam să fac cu vreo două-trei tonuri mai deschisă, și eu vroiam mai luminos. Mie mi-ar fi plăcut tematica alb-galben dar sunt două site-uri internaționale mari pe cromatica asta și deja a devenit uniformă. Îmi place gri-ul...dacă ne mai vine o idee până împlinim un an schimbăm încă o dată.
Chestia cu donațiile e mai degrabă ”de PR”. Da, sunt foarte utile donațiile, e fain și util, luna asta am reușit să mergem până prin Bacău la o mină de bitcoin să facem un reportaj pentru că știam că avem banii ăia puși de-o parte. Dar și mai important e că ne trăgea lumea de mânecă să ne spună ”dar ce, voi nu folosiți deloc bitcoin?”. În ideea că vroiau să știe cât de implicați suntem pe bune în comunitate. Culmea e, fie că ne crezi sau nu, că de la startul site-ului ne-au spus de chestiile astea, că ar trebui să punem buton de donații. Drept urmare și publicitatea se face tot pe bitcoin și primim donațiile respective așa, ca pe un fel de statement. Again, nu neg că ne prind și bine. Site economic sau nu, cu cât intră mai mulți bani cu atât putem să ne punem mai repede în aplicare toate ideile pe care le avem.
Despre vizite, suntem în creștere constantă, zilele trecute am sărit de 500 și o ținem tot așa, which is great.
Mulțumim din nou de ajutor, sunteți oameni faini.

A, și despre Ross Ulbricht...părerile sunt destul de împărțite. Am scris mai multe articole pe tema asta prin care ne justificăm susținerea nu față de ceea ce a făcut, este până la urmă într-adevăr un infractor, ci față de felul în care ar trebui manevrată problema. Dacă te uiți pe site o să vezi că lucrurile se leagă în alt fel, se pune problema de libertatea internetului, de războiul împotriva drogurilor care a început acum 35 de ani și care funcționează după principii care nu mai sunt de actualitate etc. Tipul a devenit simbolul unei cauze. Dacă vrei vorbim mai mult pe tema asta, nu te sâcâi acum cu toate informațiile că poate nu te interesează.
Pop-up-uri avem într-adevăr două, ăla cu opinion stage care e copilul lui Ike și abonarea la newsletter. Deocamdată avem varianta gratuită pentru abonare care ai dreptate că este foarte intruzivă, o să fac ceva în sensul ăsta (nu știu dacă scoatem definitiv ideea). E oricum prima chestie pe lista de investiții.

#23
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015

View PostGoanaDupaBitcoin, on 03 noiembrie 2015 - 10:25, said:

Chestia cu donațiile e mai degrabă ”de PR”. Da, sunt foarte utile donațiile, e fain și util, luna asta am reușit să mergem până prin Bacău la o mină de bitcoin să facem un reportaj pentru că știam că avem banii ăia puși de-o parte. Dar și mai important e că ne trăgea lumea de mânecă să ne spună ”dar ce, voi nu folosiți deloc bitcoin?”. În ideea că vroiau să știe cât de implicați suntem pe bune în comunitate.
Culmea e, fie că ne crezi sau nu, că de la startul site-ului ne-au spus de chestiile astea, că ar trebui să punem buton de donații. Drept urmare și publicitatea se face tot pe bitcoin și primim donațiile respective așa, ca pe un fel de statement. Again, nu neg că ne prind și bine. Site economic sau nu, cu cât intră mai mulți bani cu atât putem să ne punem mai repede în aplicare toate ideile pe care le avem.
Problema nu era banner de donare pentru siteul tau (acel QR Code de la Sustine). Problema era bannerul pentru donare pentru infractorul Ross Ulbricht. Acel Donează pentru eliberarea lui Ross Ulbricht trebuie sa dispara. Nu e nimic de dezbatut. omul a deschis un magazine in care intermedia lucruri ilegale. Maine daca iti deschizi un magazin in care facilitezi vanzari de droguri nu poti spune ca esti nu esti un infractor. Dar daca tot vrei sa sustii infractori condamnati pune si un Doneaza pentru eliberarea lui Dan Voiculescu. Cu putin noroc te invita Gadea la A3 si faci reclama gratis la site.

Edited by mmm3, 03 November 2015 - 10:38.


#24
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Nu doar droguri ci si asasinate se cumparau acolo.
Dar cat control avea el asupra acestor aspecte nu stiu.

Oricum, la profilul siteului merge acel banner. Nu trebuie sa si crezi in produsul pe care il vinzi, e marketing.

#25
GoanaDupaBitcoin

GoanaDupaBitcoin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.11.2015
E mai complicat decât atât. http://goanadupabitc...s=ross ulbricht
Uită-te la documentar o dată, la jurnalul lui pe care noi l-am tradus integral și dacă îți mai face ceva cu ochiul, vezi și tu. Ancheta s-a făcut deficitar și oricum, ca idee, a primit închisoare pe viață. Mai mult decât un violator de minori în serie. Eu doar pun în balanță și mi se pare cam dezechilibrată sentința în raport cu ce se întâmplă pe străzi, în lumea reală.
Asta cu asasinatele e cu dus și-ntors să știi. El a administrat o platformă ca oricare alta, de pe care se putea cumpăra criptat. Că tu pui pe OLX un ceas stricat pe care-l vinzi, e treaba ta și a cumpărătorului, site-ul se spală pe mâni. E aceeași chestie.
Din punctul meu de vedere (poți să te uiți puțin și la fazele cu agenții implicați în caz) autoritățile s-au comportat mai mafiot ca el.
Ca să nu mai spun că tipul măcar îi ținea pe junkies în fața monitoarelor, nu pe străzi lăturalnice unde găsesc tot felul de droguri despre care habar n-aveau ce conțin.

Edited by GoanaDupaBitcoin, 03 November 2015 - 15:57.


#26
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
A fost declarat vinovat pentru toate cele 7 capete de acuzare, de catre un tribunal format din jurati! Si nu le-a trebuit decat 3,5 ore sa ia decizia, deci dovezile aduse de procurori au fost suficient de convingatoare ca vreo 20 de straini sa-l declare vinovat dincolo de orice indoiala! Noi de la calculator ne putem uita la ce filme de propaganda vrem, povesti de coruptie in sistem, dovezi plantate prin torrente si alte chestii ce nu pot fi dovedite. Iar daca pot, am inteles ca avocatii au facut recurs, dar eu vad aceste lucruri doar ca niste artificii cum face Oprescu sa scape de puscarie, avocatii se leaga de tot ce pot, oricat de marunt.

Capetele de acuzare:

1: Distributing OR aiding and abetting the distribution of narcotics. Aiding and abetting means knowingly assisting in the commission of a crime, even if he didn’t actually commit the crime. Distribution requires a concrete involvement in the transfer of drugs.
2: The distribution of controlled substances intentionally accomplished by means of the Internet.
3: Conspiracy with others to violate narcotics laws. A conspiracy exists if two or more persons, in any manner (whether they verbally agree or not) “come to a common understanding to violate the law.”
4: Engagement in a continuing criminal enterprise (kingpin charge). This requires that the defendant committed a series of federal narcotics offenses with five or more people whom he organized supervised, managed and from whom he received substantial profit. This charge contradicts Count One, as you can’t be an organizer AND just an aider or abettor. In addition the government failed to identify five people who were organized.
5: Conspiring with others to commit OR aid and abet computer hacking. No hacking was proven and no one came forward to say their computer was hacked from software sold on Silk Road.
6: Conspiring with others to traffic in fraudulent identification documents.
7: Conspiring to commit money laundering.

#27
GoanaDupaBitcoin

GoanaDupaBitcoin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.11.2015
Of...
Nu e vorba de banner plătit ci de o cauză pe care o susținem, așa cum susținem și centrul Piticot.
O parte din comunitatea bitcoin îi susține pe Ulbricht, pe Assange, pe Snowden...știu că nu sunt pe același calapod toți, dar povestea e mult mai complexă decât atât. Nu știu, cel mai bine citiți voi din cât mai multe surse, nu fac lobby și nici nu era asta tema discuției.
Ulbricht nu se compară cu mafioții de la noi, nici daunele create de el nu sunt aceleași. Închisoare pe viață mi se pare mult, that's all I'm saying.

#28
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Eu de fapt sunt de acord cu tine sa tii bannerul ala, e relevant la domeniul siteului. Dar n-ar trebui sa si crezi in el.
Povestea e atat de complexa pe cat s-a aratat la tribunal, restul sunt povesti conspirationiste. Ce a facut el a meritat inchisoare pe viata deoarece a facilitat comiterea multor infractiuni, vezi acolo capetele de acuzare. Doar ca, la nivel superficial, nu pare asa grav ce a facut, caci n-a vandut el personal acele droguri.
Pe ideea asta acei copii ce vand la colt droguri ar trebui sa ia pedeapsa mai mare ca cei care i-au pus acolo si sunt adevaratii traficanti.

#29
ikee

ikee

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.10.2015
Buna seara,

Revin la aceasta discutie sa va intreb daca voi folositi aceasta pagina? http://checkpagerank.net/
Mi se pare ca nu merge, adica orice as schimba la site cifrele de acolo nu se modifica...
Am schimbat thema, am adaugat site-ul in directoare, am facut imbunatatiri la utilizare si la SEO, si tot nimic. Aceleasi cifre...?

Voi folositi altceva?

Edited by ikee, 05 February 2016 - 17:36.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate