Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 

Daca ar fi al tau ce ai schimba?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
ikee

ikee

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.10.2015
Buna ziua,

Imi cer scuze daca am gresit sectiunea, dar sunt nou pe forum.
Detin site-ul www.goanadupabitcoin.ro , care este construit de mine si ma gandeam sa cer parerea vostra despre tot ce tine de un site.Acest site este o revista online de specialitate pe care l-am construit din pasiune pt Bitcoin si Tehnologia BlockChain.
Tin sa mentionez ca nu am nici un venit de pe urma acestuia.

Ma intereseaza optimizare SEO, optimizare SPEED(mi se pare ca incarca incet), structura site-ului(pareri despre aranjare in pagina), design(borduri, font text) si orice alta parere constructiva.

Nu vreau să abuzez de sfaturile voastre, și dacă vreunul dintre voi se hotărăște să se implice mai mult și să ma ajute, poate punem bazele unei colaborări pe bani. Mersi fain

#2
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015
In primul rand fa ceva cu securitatea.

http://goanadupabitcoin.ro/wp-admin - pagina asta nu ar trebui sa o pot accesa

In al doilea rand trebuie sa modifici felul in care arata pagina.
E un minus urias la design zona aia pe care am notat-o cu Z. Fa in asa fel incat sa intinzi continutul pe toata pagina.
Attached File  1.png   1.27MB   111 downloads

Edited by DraculescuDraculescu, 16 October 2015 - 15:49.


#3
ikee

ikee

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.10.2015

View PostDraculescuDraculescu, on 16 octombrie 2015 - 15:45, said:

In primul rand fa ceva cu securitatea.

http://goanadupabitcoin.ro/wp-admin - pagina asta nu ar trebui sa o pot deschide

In al doilea rand trebuie sa modifici felul in care arata pagina.
E un minus urias la design zona aia pe care am notat-o cu Z.
Attachment 1.png
lol
Bine ca nu e nimic de furat

#4
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
Sunt mii de siteuri populare (cu milioane de unici pe luna) care au acel wp-admin cat se poate de public. Fara sa pun la socoteala toate siteurile de pe Wordpress.com
Si cred ca sunt mult mai "atacate" siteurile acelea decat un site cu 100 unici pe zi.

Edited by mmm3, 16 October 2015 - 15:50.


#5
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

View Postmmm3, on 16 octombrie 2015 - 15:50, said:

Sunt mii de siteuri populare (cu milioane de unici pe luna) care au acel wp-admin cat se poate de public.
poti sa dai niste exemple?



Ca plusuri:
-meniul arata bine
-culorile site-ului sunt alese ok
-cam totul este unde te-ai astepta sa fie

Edited by DraculescuDraculescu, 16 October 2015 - 15:55.


#6
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

View Postikee, on 16 octombrie 2015 - 15:30, said:

Buna ziua,

Imi cer scuze daca am gresit sectiunea, dar sunt nou pe forum.
Detin site-ul www.goanadupabitcoin.ro , care este construit de mine si ma gandeam sa cer parerea vostra despre tot ce tine de un site.Acest site este o revista online de specialitate pe care l-am construit din pasiune pt Bitcoin si Tehnologia BlockChain.
Tin sa mentionez ca nu am nici un venit de pe urma acestuia.

Ma intereseaza optimizare SEO, optimizare SPEED(mi se pare ca incarca incet), structura site-ului(pareri despre aranjare in pagina), design(borduri, font text) si orice alta parere constructiva.

Nu vreau să abuzez de sfaturile voastre, și dacă vreunul dintre voi se hotărăște să se implice mai mult și să ma ajute, poate punem bazele unei colaborări pe bani. Mersi fain

Time to first byte= 2 secunde jumate?

Mai taie din pluginuri, pune un Varnish in față, un W3-Total cache etc. etc.

$ ttfb http://goanadupabitcoin.ro/
time connect: 0.024
time namelookup: 0.005
time pretransfer: 0.024
time redirect: 0.000
time to first byte: 2.525
time total: 2.788
http code: 200

#7
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
- se incarca greu, fa optimizari sau cumpara de la altcineva Hosting
- e designul prea Dark, nu sunt atragatoare designurile Dark
- e aliniat la stanga, pe rezolutii mari se vede oribil cu un spatiu alb in dreapta (cum a spus si cineva mai sus). Pune aliniere central si fundal negru daca pastrezi fundalul negru.

View PostDraculescuDraculescu, on 16 octombrie 2015 - 15:55, said:

poti sa dai niste exemple?
TechCrunch, cumparat de AOL pe niste zeci de milioane de dolari.

#8
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009

View Postikee, on 16 octombrie 2015 - 15:30, said:

Buna ziua,

Imi cer scuze daca am gresit sectiunea, dar sunt nou pe forum.
Detin site-ul www.goanadupabitcoin.ro , care este construit de mine si ma gandeam sa cer parerea vostra despre tot ce tine de un site.Acest site este o revista online de specialitate pe care l-am construit din pasiune pt Bitcoin si Tehnologia BlockChain.
Tin sa mentionez ca nu am nici un venit de pe urma acestuia.

Ma intereseaza optimizare SEO, optimizare SPEED(mi se pare ca incarca incet), structura site-ului(pareri despre aranjare in pagina), design(borduri, font text) si orice alta parere constructiva.

Nu vreau să abuzez de sfaturile voastre, și dacă vreunul dintre voi se hotărăște să se implice mai mult și să ma ajute, poate punem bazele unei colaborări pe bani. Mersi fain

On topic: site-ul arata ok doar sa fie centrat pe un fon (cel mai bine pattern) gri.
Off topic: criptovalutele sunt premergatoarele valutei NOM care va inlocui dolarul, euro si celelalte, deci nu sunt in nici un caz o dezvoltare pozitiva. A crede ca acestea au aparut intamplator si autorul este nush ce Cucu-moto este pur si simplu naiv. Odata cu instaurarea NOM si criptovalutei unice cuvantul 'libertate' va fi probabil scos cu totul din dictionar. Fascinant este ca a fost prezis in Biblie ca la sfarsitul vremurilor nu vor mai exista bani fizici. De unde stiau ei ca peste 2000 de ani se vor inventa calculatoarele si internetul cu toate urmarile? De asemenea la Ezechiel exista o descriere destul de detaliata a unei nave zburatoare care deocamdata si pt zilele noastre este SF. Si a facut-o acu 2600 de ani.

#9
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Mie imi place genul asta de centrare laterala, insa trebuie sa recunosc ca in anumite cazuri e un dezavantaj, uite cum imi arata mie pe full screen:

Attached File  Untitled-1.jpg   459.84K   47 downloads

#10
ikee

ikee

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.10.2015

View PostStan_Patzitul, on 16 octombrie 2015 - 17:07, said:

On topic: site-ul arata ok doar sa fie centrat pe un fon (cel mai bine pattern) gri.
Off topic: criptovalutele sunt premergatoarele valutei NOM care va inlocui dolarul, euro si celelalte, deci nu sunt in nici un caz o dezvoltare pozitiva. A crede ca acestea au aparut intamplator si autorul este nush ce Cucu-moto este pur si simplu naiv. Odata cu instaurarea NOM si criptovalutei unice cuvantul 'libertate' va fi probabil scos cu totul din dictionar. Fascinant este ca a fost prezis in Biblie ca la sfarsitul vremurilor nu vor mai exista bani fizici. De unde stiau ei ca peste 2000 de ani se vor inventa calculatoarele si internetul cu toate urmarile? De asemenea la Ezechiel exista o descriere destul de detaliata a unei nave zburatoare care deocamdata si pt zilele noastre este SF. Si a facut-o acu 2600 de ani.
Eu o numesc evolutie. Cardul de debit si cel de credit trebuie sa evolueze si ele. Poate vor fi tot carduri, dar mult mai sigure decat cele actuale.(Care se fura ca in codru de foarte multe persoane care nici macar nu au pregatire IT-sau orice tip de pregatire. Cica sunt hackeri).
Cat despre controlul asupra banilor de catre guver nu stiu ce sa zic...Mereu a fost o portita.:) Cel putin numai fura nici ei in stil barbar:)

#11
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015

View Postikee, on 16 octombrie 2015 - 19:17, said:

Eu o numesc evolutie. Cardul de debit si cel de credit trebuie sa evolueze si ele. Poate vor fi tot carduri, dar mult mai sigure decat cele actuale.(Care se fura ca in codru de foarte multe persoane care nici macar nu au pregatire IT-sau orice tip de pregatire. Cica sunt hackeri).
Sunt si ei niste hackeri. Exploateaza niste slabiciuni ale omului (prostia,lacomia si naivitatea, in general) Posted Image
Si bitcoin e vulnerabil la astfel de "atacuri".

#12
ikee

ikee

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.10.2015

View Postmmm3, on 16 octombrie 2015 - 23:06, said:

Sunt si ei niste hackeri. Exploateaza niste slabiciuni ale omului (prostia,lacomia si naivitatea, in general) Posted Image
Si bitcoin e vulnerabil la astfel de "atacuri".
Adevarat. Dar mai trebuie si hotii sa mai puna si ei mana pe carte:)

#13
dancostea2002

dancostea2002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 30.05.2010
m-am uitat astazi pe siteul tau si se vede ca ti-ai remediat problemele..totusi sunt enervante pop-uprile cu voteaza.ce trafic ai pe site?

#14
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

View Postdancostea2002, on 18 octombrie 2015 - 06:51, said:

m-am uitat astazi pe siteul tau si se vede ca ti-ai remediat problemele..totusi sunt enervante pop-uprile cu voteaza.ce trafic ai pe site?

Nu prea văd ce-a rezolvat, time to first byte e tot peste 2 secunde

$ ttfb goanadupabitcoin.ro
time connect: 0.050
time namelookup: 0.001
time pretransfer: 0.050
time redirect: 0.000
time to first byte: 2.107
time total: 2.378
http code: 200

#15
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 14.11.2006
Acolo unde scrie "sistemul financiar dupa regulile tale", parca arata mai bine asa: "Sistemul financiar dupa regulile tale".

Renunta la popup-uri. Sunt enervante...

La "Copyright © 2015" se adauga de obicei numele site-ului: "Copyright © 2015 - Goana dupa Bitcoin".

Orice site cu tenta financiara presupune ca autorul (autorii) au ceva banuti. Deci chestia cu "Sustine Goana dupa Bitcoin" arata aiurea acolo.

#16
ikee

ikee

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.10.2015
Multumesc pentru toate sfaturile primite.
Am reusit sa le acopar pe toate, mai putin link-urile cu https.
Si la speed mai am putin de optimizat.

Va multumesc inca odata pt ajutor.

#17
blue_wings

blue_wings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 24.05.2007
Eu iti spun felicitari pentru ce ai facut... vad ca e vorba de tema twentyfourteen modificata de tine. Ai muncit ceva la ea!!!

Ca sfaturi:
- alta data sa creezi o tema child in care sa pui modificarile, altfel ca actualizarea temei o sa pierzi TOT
- pune iThemes Security pentru partea de securitate, iti ascunde si wp-admin, are si niste reguli dragute pentru htaccess
- eu as merge pe WP Super Cache in locul lui W3 Total Cache din 2 considerente: merge mai rapid si mai bine WPSC si e mai sigur. In trecut W3TC a avut niste probleme grave de securitate, si cine stie ce a mai ramas prin codul lor.
- pentru viteza de incarcare, iti recomand un server bun din Romania (spatiu de stocare pe SSD), si sa elimini toate pluginurile inutile.

#18
ikee

ikee

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.10.2015

View Postblue_wings, on 22 octombrie 2015 - 11:54, said:

Eu iti spun felicitari pentru ce ai facut... vad ca e vorba de tema twentyfourteen modificata de tine. Ai muncit ceva la ea!!!

Ca sfaturi:
- alta data sa creezi o tema child in care sa pui modificarile, altfel ca actualizarea temei o sa pierzi TOT
- pune iThemes Security pentru partea de securitate, iti ascunde si wp-admin, are si niste reguli dragute pentru htaccess
- eu as merge pe WP Super Cache in locul lui W3 Total Cache din 2 considerente: merge mai rapid si mai bine WPSC si e mai sigur. In trecut W3TC a avut niste probleme grave de securitate, si cine stie ce a mai ramas prin codul lor.
- pentru viteza de incarcare, iti recomand un server bun din Romania (spatiu de stocare pe SSD), si sa elimini toate pluginurile inutile.
Multumesc.
iThemes Security, din ce am citit imi modifica baza de date. -NOTE: iThemes Security makes significant changers to your database and other site files which can be problematic-
Am achizitionat certificatul https://goanadupabitcoin.ro/ dar acum trebuie sa schimb link-urile.
Daca stiti voi o metoda mai simpla:)...

P.S. Se vede si la voi bara alba sus? Daca da, ce e cu ea?

Edited by ikee, 23 October 2015 - 09:27.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate