Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Preluare știri din site-uri externe.

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
andrei_1234567890

andrei_1234567890

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 13.08.2015
Salutare.

Mă bate gândul să-mi fac un site de știri, și aș vrea sa preiau știrile din site-uri externe, ca agerpress, stiripesurse etc.

Mă gândesc să le iau folosind curl, fac curățarea corespunzătoare, iar la sfârșitul articolului să las link catre sursa știrii.

Am nevoie de acceptul site-urilor de pe care iau știrile în condițiile în care las la sfârșit link către sursă ?

Dacă le-aș cere acceptul, aș putea să-mi iau ip fix ca să știe cine sunt. Asta ca să nu mă baneze...

Vedeți ceva în neregulă ?

PS: Nu mă interesează că mai sunt 1 milion de site-uri de știri. Mergând pe premiza asta, nu mai poți face nimic

Edited by andrei_1234567890, 15 October 2015 - 05:23.


#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
1. Nu o sa-ti dea nimeni acceptul sa utilizezi continutul gratuit iar faza cu link-ul la sfarsit e doar o legenda urbana.
2. Iti pot bana oricum IP-ul daca sta cineva sa verifice sursele de trafic.
3. Da, te pot da in judecata cu toate ca si ei practic fac acelasi lucru cand traduc mare parte din stirile externe.

P.S. De asemenea o sa te omoare Google din cauza continutului duplicat, nu rezisti mai mult de cateva luni in index.

Edited by LensFlare, 15 October 2015 - 05:40.


#3
andrei_1234567890

andrei_1234567890

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 13.08.2015

View PostLensFlare, on 15 octombrie 2015 - 05:39, said:

1. Nu o sa-ti dea nimeni acceptul sa utilizezi continutul gratuit iar faza cu link-ul la sfarsit e doar o legenda urbana.
Sună rău...

View PostLensFlare, on 15 octombrie 2015 - 05:39, said:

2. Iti pot bana oricum IP-ul daca sta cineva sa verifice sursele de trafic.
Știu, dar eu ziceam să am ip fix în cazul în care îmi dau acceptul. Asta ca să mă lase pe mine, să nu mă baneze.

View PostLensFlare, on 15 octombrie 2015 - 05:39, said:

3. Da, te pot da in judecata cu toate ca si ei practic fac acelasi lucru cand traduc mare parte din stirile externe.
Asta am văzut și eu. Și ziceam că poate pot fi mai direct. Adică "copy-paste".

View PostLensFlare, on 15 octombrie 2015 - 05:39, said:

De asemenea o sa te omoare Google din cauza continutului duplicat, nu rezisti mai mult de cateva luni in index.
Nu știu cum de am sărit de partea asta...

This is it. Deci idee mai proastă n-aveam. Chiar îmi făceam planuri de ceva timp...

Edited by andrei_1234567890, 15 October 2015 - 06:29.


#4
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,944
  • Înscris: 03.08.2008
Eu zic ca e saturata piata asta cu site uri de news. Si toata lumea face ce vrei si tu sa faci, adica prezinta stiri "citand" sursa.
Daca stii sa faci curl ul ala nu te baneaza nimeni ca mie nu imi baneaza nimeni IP ca citest in fiecare zi de 2-3 ori aceleasi site uri de news.

Dar sanse sa ajungi sus in google sunt minore

#5
dark_angel_tgv

dark_angel_tgv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 28.11.2009
Mereu m-am intrebat,youtuberii aia din afara ce fac v-log,cum fac rost de informatii?vorbesc de Rob Dyke,42, top 10 list,hybrid librarian,etc.de unde isi iau informatiile pe care le impartasesc,fara sa riste copyright strike pt informatiile impartasite?lor de ce nu le sunt inchise conturile pt ca impartasesc informatii de pe site-uri diverse?nu cred ca in multitudinea de videoclipuri ce le fac,au stat sa intrebe pe fiecare daca e ok sa le foloseasca continutul.ce secrete or avea astia,mereu m-am intrebat.
Sa nu mai vorbesc despre watch mojo si altre canale asemanatoare care prezinta scene din filme,melodii cunoscute,pe care daca le-ai folosi in video ai risca probabil sa iti inchida contul.
Asadar,care e secretul acestor youtuberi?

#6
Gogu Steriade

Gogu Steriade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 04.12.2005

View Postandrei_1234567890, on 15 octombrie 2015 - 05:23, said:

...Mergând pe premiza asta, nu mai poți face nimic
Pai ai putea sa te gandesti la ceva prin care sa aduci un plus de valoare continutului, nu doar sa-l copiezi si sa-l publici sub eticheta proprie. Doar "il dottore" poate face acest lucru, fara sa-l ingrijoreze consecintele Posted Image

Lasand gluma la o parte, ca si exercitiu pentru sanatatea creierului, ti-as spune "go 4 it". Insa, doar atat: Exercitiu!

Cum s-a spus anterior, utilitatea unui astfel de site ar fi minima deoarece sursa este mereu cea mai importanta. Cei care ajung din greseala pe site-ul tau, vor da imediat click pe sursa, stiind ca site-ul tau este doar o capcana cu o multime de reclame si pop-up-uri (poate si alte surprize ascunse prin spate).

Edited by Gogu Steriade, 15 October 2015 - 10:42.


#7
andrei_1234567890

andrei_1234567890

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 13.08.2015

View PostGogu Steriade, on 15 octombrie 2015 - 10:41, said:

Cei care ajung din greseala pe site-ul tau, vor da imediat click pe sursa, stiind ca site-ul tau este doar o capcana cu o multime de reclame si pop-up-uri (poate si alte surprize ascunse prin spate).
Aici te-aş contrazice puţin.

Eu sunt programator şi bine înţeles că lucrez aproape cot la cot cu designeri. Atunci când văd că ceva nu-i la locul lui, îi spun designer-ului să mute ce e de mutat, să schimbe şi să modifice ce e de modificat.

După toate modificările făcute, clientul îmi spune "e perfect". Şi n-am păţit o dată. Şi nici nu e nimic de laudă, că n-am nimic de câştigat, dar prin chestia îmi dau seama că deşi sunt programator, am ochii "formaţi". Că oi fi butonat şi eu câteva site-uri la viaţa mea...

Şi multe site-uri, de ştiri sau altele, au multe lucruri aruncate pe site. Deci aruncate pe bune, cu praştia. Un buton albastru, unu roşu, unu în stânga, unu în dreapta, neoptimizat corect, care nu sunt responsive etc. Dacă arunci şi un ochi în sursă, cum am eu obiceiul înainte să butonez site-ul, mai vezi şi închiderea tag-ului img cu </img> Pe bune...

E, cam asta e diferenţa între site-ul pe care vreau să-l fac eu şi cele deja existente. Şi bine înţeles că pe asta mă bazez. Când intră un utilizator pe site, vreau să înţeleagă navigarea înainte să dea de scoll. Dacă se poate...

Astfel, în condiţiile astea, utilizatorul o să revină şi n-o să fugă pe sursă. Eu aşa vreau să cred.

Apoi reclamele de tip popup care îţi apar de unde nici nu te aştepţi sau dintr-alea care le fug x-ul când pui cursorul pe el ....alea n-au ce căuta pe site-ul meu. Mai bine nu mai fac site-ul...

Edited by andrei_1234567890, 16 October 2015 - 09:47.


#8
Gogu Steriade

Gogu Steriade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 04.12.2005

View Postandrei_1234567890, on 16 octombrie 2015 - 09:46, said:

...în condiţiile astea, utilizatorul o să revină şi n-o să fugă pe sursă. Eu aşa vreau să cred.
Ok, nu ma intelege gresit. Eu nu am criticat calitatea site-ului pt ca nu am de unde sa stiu ce si cum lucrezi. Sa admitem ca site-ul tau va fi dragut structurat, placut ochiului, fara capcane, responsive design, etc.

Cu toate acestea, daca articolul publicat este mot-a-mot copiat de pe un alt site, unde este specificata si sursa, nu ti s-ar parea normal sa dau click pe sursa si sa ma conving ca povestea chiar este integral redata?

Apoi, mai exista genul de site-uri super stricate, gen "mediafax", unde tot link-uiesc articole de pe alte site-uri mari. Practic iti afiseaza un paragraf din stire, dupa care iti afiseaza un link cu "citeste mai mult aici".

Consider ca site-ul trebuie sa aiba un punct forte, pentru care utilizatorii sa revina.  Ceva de genu' "integrama zilei". De exemplu, arunca-ti un ochi pe http://www.nytimes.c...ords/index.html

Oricum, proiectul este interesant, success!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate