Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Arch Linux: Failed unmounting /var.

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
M-am uitat sa vad daca am ceva in loguri dar din ce imi arata journalctl nu am nici o eroare legata de demontarea partitiilor la shutdown. Si eu tot timpul d-au shutdown la desktop / laptop si pe ambele am cateva partitii in plus fata de ce se obisnuieste. Din ce am vazut in log inaite de shutdown efectiv se efectuaza demontarea partitiilor si intradevar systemd trimite semnalul la toate pargtitiile insa demontarea nu are loc in ordinea in care se trimite semnalul. Acum cat asteapta dupa demontare daca asteapta ceva sau nu, nu sunt sigur, sper sa gasesc ceva entertaining de citit pe tema systemd.

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

Quote

umount.target
A special target unit that umounts all mount and automount points on system shutdown.
Mounts that shall be unmounted on system shutdown shall add Conflicts dependencies to this unit for their mount unit, which is implicitly done when DefaultDependencies=yes is set (the default).
Se pare ca sysd icepe sa imi provoace greata. M-am uitat de curiozitate sa vad ce se petrece daca dau un poweroff si m-am luat cu mainile de cap. Nu doar ca systemd te duce din target in target dar nu ai nici o idee de cine se ocupa de treaba asta (logica zice ca acele binare binecunoscute, dar in cazul systemd nu stiu ce sa zic) si te pierzi ca un target depinde de alte X care depind si ele de altele si etc. Mare BULLSHIT. Cred ca o sa imi busesc Arch-ulica ca voi incerca sa pun SysV pe el si sa scap de systemd sa nu il mai vad. Sau trec la Slack / FreeBSD.

#21
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 09.08.2009
Mai exista o posibilitate sa fie un proces agatat in D state, pe /var. In cazul acesta, procesul nu ar reactiona la semnalul de kill care se trimite catre toate procesele la shutdown, si ar agata in continuare FS-ul de /var.

#22
M-A-R-I-U-S

M-A-R-I-U-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 911
  • Înscris: 29.08.2010
Si eu aveam aceeasi problema, vad ca a disparut cu Storage=volatile.

La un moment dat esua sa demonteze /home si /boot, insa alea s-au remediat de la sine... (probabil updateurile de kernel au facut asta).

Edited by M-A-R-I-U-S, 25 October 2015 - 09:05.


#23
AnbuBlack

AnbuBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 25.01.2012

View PostMembruAnonim, on 25 octombrie 2015 - 00:37, said:

Se pare ca sysd incepe sa imi provoace greata.

Aceeași senzație o am și eu; chiar am testat în week-end Crux, per ansamblu este OK, însă documentația lasă de dorit, iar acel sistem de management al pachetelor mi se pare foarte încurcat.  Mă gândesc serios să încerc OpenRC pe Arch, eventual Gentoo.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate