Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sony Xperia Z5 Compact - discutii generale

- - - - -
  • Please log in to reply
863 replies to this topic

#55
bb_dima

bb_dima

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 12.04.2005

View Postaramis474, on 26 noiembrie 2015 - 11:23, said:

unde gasesc folie de sticla pt ecran si incarcator? dar vreau sa fie originale
Sincer vorbind ezit să-ți răspund fiindcă nu înțeleg sensul întrebărilor tale. A pune folie din sticlă pe un Z5 Compact este un non-sens. Așa că de unde să găsești așa ceva "original". Și de ce ai vrea încărcător "original". Nu l-ai primit în cutia produsului?

#56
cristi712

cristi712

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 08.03.2007
Folie de sticlă originală? Incarcator original... vezi la Orange sau Vodafone.

Edited by cristi712, 27 November 2015 - 11:42.


#57
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,042
  • Înscris: 02.09.2005
Cum adică folie de sticlă originală?

#58
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Aceas in trebare ai avut-o si pe topicul Sony Xperia Z5

View Postaramis474, on 26 noiembrie 2015 - 13:57, said:

unde pot gasi folii de protectie ecran de sticla si incarcator originale?
Drept pentru care-ti ofer acelasi raspuns:

View PostCiubex, on 26 noiembrie 2015 - 14:29, said:

Online gasesti pe la cateva magazine, spre exemplu: sticla securizata tempered glass Sony Xperia Z5
Acum, incarcatoare originale, nu stiu daca vei gasi, vei gasi incarcatoare compatibile: incarcator Sony Xperia Z5.

Bun, eu am oferit niste rezultate de cautari ce le puteai obtine si tu, dar oricum, din primele link-uri ai ce alege si sunt cat de cat ok, cunoscuti comerciantii.
Plus o intrebare: dar de unde faci tu rost de aceste telefoane fara incarcatoare? Scuza-ma, da' tare mi-e ca-s furate.

#59
cezarmed2

cezarmed2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 11.12.2014
Poate a venit cu încărcător de China sau US.

#60
bb_dima

bb_dima

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 12.04.2005

View Postcezarmed2, on 28 noiembrie 2015 - 10:42, said:

Poate a venit cu încărcător de China sau US.
Atunci ar trebui să afirme că-i trebuie un adaptor.
Care este oricum mult, mult mai ieftin.

#61
tommy25

tommy25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.06.2008
Battle of the minis: OnePlus X vs Xperia Z5 Compact vs Moto G :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gTW7jrpF-qQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#62
cezarmed2

cezarmed2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 11.12.2014
Nu degeaba e mai scump Z5 Compact.

#63
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,042
  • Înscris: 02.09.2005
Pe segmentul compact, n-are ce discuta cu nimeni

#64
vadryan

vadryan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 02.09.2007
Eu am pus folie protectie sticla securizata tempered glass Sony Xperia Z5 compact si husa tpu transparenta pentru spate . La husa trebuie sa decupati mai mult la camera si blitz deoarece se reflecta in fotografie. folia nu are decupare pentru camera din fata dar nu deranjeaza prea tare la selfie.

#65
bb_dima

bb_dima

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 12.04.2005

View Postvadryan, on 29 noiembrie 2015 - 19:51, said:

Eu am pus folie protectie sticla securizata tempered glass Sony Xperia Z5 compact si husa tpu transparenta pentru spate . La husa trebuie sa decupati mai mult la camera si blitz deoarece se reflecta in fotografie. folia nu are decupare pentru camera din fata dar nu deranjeaza prea tare la selfie.
Eu unul nu înțeleg de ce ai pune folie unui telefon cu ecran oleofobic și care prin prisma rezistenței la apă are fante foarte înguste pentru difuzoare (pe care riști să le acoperi parțial).
În fine, fiecare cum vrea...

#66
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Pai in primul rand pentru a proteja telefonul fata de zagarieturile mai serioase, pentru eventualele impacte mai dure, evident nu o sa protejeze la socuri serioase, sau lovituri de ciocan.
Unele sticle mai de calitate se suprapun perfect peste orificiile telefonului inca nu-ti dai seama ca-i sticla telefonului sau e una in plus.
Eu spre exemplu la Z3 Compact am facut ceva review aici, unde se poate vedea cat de bine se suprapune sau nu o sticla securizata, in functie de producator.

Edited by Ciubex, 30 November 2015 - 11:09.


#67
aramis474

aramis474

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 27.05.2010
se pare ca nimeni nu si-a mai cumparat sony z5c, e ok telefonul, mai putin androidul, ciudat rau, un meniu complicat si greoi,

am incarcator, dar mai vreau unul quick charge, pt protectie vreau sa pun folie, pt ca are marginea putin iesita si folia vine exact la fix

#68
bb_dima

bb_dima

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 12.04.2005

View Postaramis474, on 02 decembrie 2015 - 10:13, said:

se pare ca nimeni nu si-a mai cumparat sony z5c, e ok telefonul, mai putin androidul, ciudat rau, un meniu complicat si greoi,

am incarcator, dar mai vreau unul quick charge, pt protectie vreau sa pun folie, pt ca are marginea putin iesita si folia vine exact la fix
Păi încărcătorul cu care vine în cutie e quick charge. De ce ai mai vrea încă unul?
La partea aia cu folia mă omorâți, eu unul nu înțeleg, în fine.
Meniul de android pare bizar la primul contact, dar în utilizarea zilnică vei vedea că nu e chiar așa de departe de Pure Vanilla.

View Postaramis474, on 02 decembrie 2015 - 10:13, said:

se pare ca nimeni nu si-a mai cumparat sony z5c, e ok telefonul, mai putin androidul, ciudat rau, un meniu complicat si greoi,

am incarcator, dar mai vreau unul quick charge, pt protectie vreau sa pun folie, pt ca are marginea putin iesita si folia vine exact la fix
Păi încărcătorul cu care vine în cutie e quick charge. De ce ai mai vrea încă unul?
La partea aia cu folia mă omorâți, eu unul nu înțeleg, în fine.
Meniul de android pare bizar la primul contact, dar în utilizarea zilnică vei vedea că nu e chiar așa de departe de Pure Vanilla.

#69
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,042
  • Înscris: 02.09.2005
Foarte mulți avem z3c și nu merita încă upgrade-ul. Cât despre android, pesemne nu ai avut samsung, htc sau lg, sa vezi acolo interfețe greoaie.

#70
teleki

teleki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 09.10.2014

View Postbb_dima, on 02 decembrie 2015 - 11:55, said:


Păi încărcătorul cu care vine în cutie e quick charge. De ce ai mai vrea încă unul?
La partea aia cu folia mă omorâți, eu unul nu înțeleg, în fine.
Meniul de android pare bizar la primul contact, dar în utilizarea zilnică vei vedea că nu e chiar așa de departe de Pure Vanilla.


Păi încărcătorul cu care vine în cutie e quick charge. De ce ai mai vrea încă unul?
La partea aia cu folia mă omorâți, eu unul nu înțeleg, în fine.
Meniul de android pare bizar la primul contact, dar în utilizarea zilnică vei vedea că nu e chiar așa de departe de Pure Vanilla.
Încărcătorul e Quick Charge dacă scoate 9Vcc.Vezi ce scrie pe el.La Z3 nu e așa ceva în cutie.

#71
bb_dima

bb_dima

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 12.04.2005

View Postteleki, on 08 decembrie 2015 - 07:09, said:

Încărcătorul e Quick Charge dacă scoate 9Vcc.Vezi ce scrie pe el.La Z3 nu e așa ceva în cutie.
Sony nu e de aceeași părere cu tine.
http://www.sonymobil...fications/#tabs
Output
5V/1800mA(9W)
9V/1700mA(15.3W)
12V/1275mA(15.3W)
Support Qualcomm's Quick Charge 2.0 Class A
Eu am avut în cutie varianta pe 5V, 9W. Deci quick charge.
Nici nu cred că se livrează cu încărcător de alt tip.

#72
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Nu creati confuzie, exista doua tipuri de incarcatoare a caror denumire contine "Quick Charge". Sfatul meu este sa incercati sa specificati daca e vorba de cele 2.0, versiunea. Altfel se poate intelege ca-i vorba de cele standard, care tot Quick Charge sunt, dar sunt de fapt varianta 1.0, cele cu care vin echipate telefoanele in mod standard. Acestea au o tensiune de iesire fixa, de 5V insa curentul poate ajunge la 1.5A sau chiar 2A, deci asigura o incarcare mai rapida decat incarcarea standard de pana la 1A, daca i se cere.

A doua varianta, incarcatoarele "Quick Charge 2.0" este constituita din incarcatoare ce ofera tensiune variabila de incarcare, 5V, 9V sau 12V, de asemenea curentii maximi de incarcare, difera de la model la model si de la tensiune la tensiune. Acestea de cele mai multe ori se vand separat, ca accesorii. Totusi, daca nu ma insel pe la Nexus-uri sau si alte dispozitive, acestea sunt incluse ca incarcator standard in cutia cu care este achizitionat telefonul, evident, inlocuid astfel incarcatorul din varianta 1.0. Incarcatoarele Quick Charge 2.0 sunt eficiente doar in cazul in care bateria este descarcata sub 60%, peste 60%, timpul de incarcare este acelasi cu timpul de incarcare cu un incarcator din prima varianta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate