Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Sony Xperia Z5 Compact - discutii generale

- - - - -
  • Please log in to reply
863 replies to this topic

#19
RomanianAngel

RomanianAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 03.01.2009
Am scris mai sus, camera eu o vad foarte buna. La lumina slaba scade putin claritatea, detaliile par a fi putin incetosate, dar tot arata bine. Voi putea posta si niste mostre in curand!

Edited by RomanianAngel, 01 November 2015 - 14:07.


#20
bb_dima

bb_dima

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 12.04.2005

View Postpflorin1315, on 01 noiembrie 2015 - 13:14, said:

Camera?
Pe indoor are noise. Vorbesc numai in setarea de 8MP. Treaba cu douazeci-si de MP e vrajeala.
Pe indoor si noapte il bate chiar si LG G2, ce sa mai zic de LG G3.
Partea care merge bin e stabilizatorul de imagine pe video, cu conditia sa nu misti mult si brusc aparatul, ca atunci face artefacte (din motive evidente).
In concluzie camera e de calitate medie, utila, fara pretentii.

#21
pflorin1315

pflorin1315

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 01.06.2009
În mod sigur astept Z6,  se pare ca celor de la Sony nu le pasa foarte mult de parerea utilizatorilor,  sunt pline forumurile de plangeri vis-a-vis de camera.

#22
bb_dima

bb_dima

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 12.04.2005

View Postpflorin1315, on 03 noiembrie 2015 - 16:22, said:

În mod sigur astept Z6,  se pare ca celor de la Sony nu le pasa foarte mult de parerea utilizatorilor,  sunt pline forumurile de plangeri vis-a-vis de camera.
Păi acum depinde de ce ți-ai cumpăra un astfel de telefon. Pentru cameră? Păi atunci LG G3 e mai ieftin și mai capabil la categoria asta.
Mie îmi trebuie un telefon cu autonomie mare (dată de ecranul care e doar HD), cu putere de procesare mare, protecție pe amprentă și memorie suficientă.
Fotografierea/filmarea e doar ocazională.

#23
cezarmed2

cezarmed2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 11.12.2014
De ce Z5 Compact și nu M5?

Si de ce dacă tu ca producător  ai ales sa îl faci pe Z5C mai scump, nu arunci măcar 3gb de ram pe el. Nu zic de FHD pentru ca nu ai nevoie, HD de la SONY e suficient.

#24
pflorin1315

pflorin1315

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 01.06.2009
Momentan sunt mulțumit cu Z3c, treceam la Z5c doar dacă avea o camera cu mult mai buna,  în rest nu pare sa aibă ceva în plus,  o sa aștept Z6c, sper sa îl doteze cu 3 sau 4 GB ram și sa îmbunătățească camera   în rest Sony face treaba buna ( partea cu ecranul o consider o problema de lot sau loturi special pe România).

#25
bb_dima

bb_dima

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 12.04.2005

View Postcezarmed2, on 03 noiembrie 2015 - 22:29, said:

De ce Z5 Compact și nu M5?

Si de ce dacă tu ca producător  ai ales sa îl faci pe Z5C mai scump, nu arunci măcar 3gb de ram pe el. Nu zic de FHD pentru ca nu ai nevoie, HD de la SONY e suficient.
Din punctul meu de vedere M5 nu are protecție pe amprentă, nu are banda LTE 38 (folosită de Digi) și 2600 mAh pe fullhd nu e cel mai favorabil scenariu pentru autonomie.

#26
cristi712

cristi712

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 08.03.2007

View Postpflorin1315, on 03 noiembrie 2015 - 22:52, said:

Momentan sunt mulțumit cu Z3c,...o sa aștept Z6c, sper sa îl doteze cu 3 sau 4 GB ram și sa îmbunătățească camera   în rest Sony face treaba buna ( partea cu ecranul o consider o problema de lot sau loturi special pe România).
Cred ca o sa astepti mult si bine modelul z6c. Cel mai probabil, urmatorul compact va fi Z7. Daca se respecta tiparul din ultimii ani, Z6 va avea doar varianta mare.

#27
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,943
  • Înscris: 02.09.2005
ceva probleme mecanice/de asamblare/etc ati observat sau citit despre?
momentan am un z3c care e in service a doua oara pentru dezlipire ecran si parca as trece la z5c....

Edited by jericho, 05 November 2015 - 09:28.


#28
bb_dima

bb_dima

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 12.04.2005

View Postjericho, on 05 noiembrie 2015 - 09:28, said:

ceva probleme mecanice/de asamblare/etc ati observat sau citit despre?
momentan am un z3c care e in service a doua oara pentru dezlipire ecran si parca as trece la z5c....
Eu am văzut z3c numai în poze.
Z5c la care butonez acum văd că are carcasa făcută altfel. Marginile carcasei îmbracă ecranul având chiar o înălțare mică deasupra lui (vreo 0,2 mm, cred). Dezlipirea ecranului mi se pare imposibilă dar, repet, nu l-am văzut nici pe z3c în fața ochilor vreodată.
Telefonul e ca o cărămidă dură, nu troznește la apăsare, nu nimic.

#29
ady3004

ady3004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.04.2014
l-am vazut azi la un magazin orange dar am vazut ca nu are limba romana in setari  Are sau nu?

#30
cristi712

cristi712

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 08.03.2007

View Postady3004, on 07 noiembrie 2015 - 18:04, said:

l-am vazut azi la un magazin orange dar am vazut ca nu are limba romana in setari  Are sau nu?

Normal ar fi sa aiba, mai toate telefoanele facute in ultimii 10 ani au si limba romana in meniu. Oricum, e de mare cacat androidul in romana, "aveti 7 (de) actualizari", etc...

#31
bb_dima

bb_dima

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 12.04.2005

View Postady3004, on 07 noiembrie 2015 - 18:04, said:

l-am vazut azi la un magazin orange dar am vazut ca nu are limba romana in setari  Are sau nu?
Are, vezi screenshot.

Attached Files



#32
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,943
  • Înscris: 02.09.2005
detecteaza el automat, limba apare si in functie de cartela pe care o bagi in el

#33
silver_eye

silver_eye

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 15.03.2006
am inteles eu bine, sunt 2 versiuni de z5compact. una cu plastic si una cu sticla pe spate?

#34
bb_dima

bb_dima

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 12.04.2005

View Postsilver_eye, on 10 noiembrie 2015 - 16:52, said:

am inteles eu bine, sunt 2 versiuni de z5compact. una cu plastic si una cu sticla pe spate?
Nu cred. Pe spate are o sticlă mată. Îți poți da seama că e sticlă fiindcă dacă o ciocăni în mai multe zone, acolo unde e mai mult aer în spatele sticlei va suna mai spart, a gol. Dacă ar fi din plastic s-ar auzi cam la fel peste tot.
Al meu așa se aude.
Nu am găsit nici un review să zică de plastic pe spate.

#35
RomanianAngel

RomanianAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 03.01.2009
Nu cred ca este versiune cu plastic pe spate, desi in unele poze poate parea asa. E sticla sablata, arata aparte.

#36
pflorin1315

pflorin1315

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 01.06.2009
E o sticla mata, dar per total telefonul nu arata premium și îți lasă impresia ca face parte din gama low end.seamănă foarte mult cu modele lumia 520,530,535.sticla lucioasa îl făcea sa arate mai finuț,  asa pare a fi în întregime din plastic.

E o sticla mata, dar per total telefonul nu arata premium și îți lasă impresia ca face parte din gama low end.seamănă foarte mult cu modele lumia 520,530,535.sticla lucioasa îl făcea sa arate mai finuț,  asa pare a fi în întregime din plastic.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate