Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Spalatul, spuma activa si aparate de spalat cu presiune

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
432 replies to this topic

#271
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,817
  • Înscris: 15.06.2007
eu am Bosch aquatak 10 . Ma gandeam ca e firma de inceredere. Cand l-am cumparat , nu prea se gaseau modele similare de la Kracher, la aceiasi bani . (L-am luat la promotie).
Ce nervi am avut cand incercam sa fac spuma cu porcaria aia de adaptor, cel orginal. Apoi am gasit niste baieti care isi comandau diferite produse din UK, si am luat si eu snow foam 5L + lancea speciala pentru spuma. Am fost incantat.
Ideea este ca economisesti timp cu "sapunirea" , pentru ca umpli masina de spuma din cap pana la roti in cateva secunde, si spuma persista 5 minute cat sa freci usor cu buretele peste toata masina.
Prima operatiune este sa dau jos grosul mizeriei , noroiul intarit , doar cu apa curata sub jetul de apa sub presiune.
La kaufland se gasesc niste lavete portocalii din microfibra cu 3 ron, care sterg masina foarte bine.

#272
ciolanus

ciolanus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 04.09.2008
Eu ma refeream ca nu obtin rezultate satisfacatoare cu aceste "spume".
Totusi, una e sa dai 20-30 ron pe o sticla de sampon auto, si alta e sa dai sute de ron pe aparat, lance de spumare si tot felul de spume cand tot ajungi sa "freci" la caroserie.
De poluat poluez ca oricine altcineva, si la mine scrie pe una biodegradabilitate 95%, respectiv peste 90% la cealalta. Chiar trebuie sa tund/cosesc iarba din locul unde spal masina de obicei.

In cartea masinii scrie clar a NU se folosi produse precum pur/fairy la spalat deoarece distrug vopseaua!

#273
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,817
  • Înscris: 15.06.2007

View Postciolanus, on 10th May 2010, 09:12, said:

Eu ma refeream ca nu obtin rezultate satisfacatoare cu aceste "spume".
Totusi, una e sa dai 20-30 ron pe o sticla de sampon auto, si alta e sa dai sute de ron pe aparat, lance de spumare si tot felul de spume cand tot ajungi sa "freci" la caroserie.
De poluat poluez ca oricine altcineva, si la mine scrie pe una biodegradabilitate 95%, respectiv peste 90% la cealalta. Chiar trebuie sa tund/cosesc iarba din locul unde spal masina de obicei.

In cartea masinii scrie clar a NU se folosi produse precum pur/fairy la spalat deoarece distrug vopseaua!
Ah.. scuze, nu mi-am dat seama ca la spalatorie iese masina "brici" fara cusur, spalata doar cu jet, fara sa fie atinsa, eventual stearsa cu o carpa gasita pe gard, stoarsa de noroi , un pic.
Daca tu imi arati un spalat fara "frecat" , si consideri ca masina aia este curata, esti tata lor.
Eu unul m-am saturat sa fiu bataia de joc a unor analfabeti, care au o singura grija : sa le dai bacsis si sa te cari cat mai repede, cu masina nespalata daca se poate.

#274
ciolanus

ciolanus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 04.09.2008
"Daca tu imi arati un spalat fara "frecat" , si consideri ca masina aia este curata, esti tata lor. "  Pai despre asta vorbeam eu, sau cel putin, acel lucru imi inchipuiam eu ca gasesc un produs pe undeva, dar se pare ca nu exista.

#275
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,924
  • Înscris: 06.04.2007
Daca ai aparat cu presiune mare (nu jucarii ce avem noi la 110-130 bar) , spumezi masina cu spuma activa (daca nu e tare murdara nici nu trebe jetuita in prealabil)  lasi 5 min apoi jet si gata, e bibelou. Stearsa numai de apa cu carpa curata si gata.

La spalatorii nu-i las sa puna manusa pe ea, asa o pot spala si eu acasa cu jucaria.

PS: instalatiile profi au 250-280 bar si debit mai mare in acelasi timp.

Edited by Octavian___, 14 May 2010 - 14:07.


#276
soundwave2006

soundwave2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 22.09.2006

Quote

In cartea masinii scrie clar a NU se folosi produse precum pur/fairy la spalat deoarece distrug vopseaua!




Poate ca scrie in cartea masinii sa nu se foloseasca detergenti de vase dar totusi este ciudat faptul ca si samponul auto are aceleasi ingrediente ca si detergentul de vase. Am comparat mai multe sampoane auto cu detergenti de vase si... surpriza: ingredientele sunt cam la fel. Ce ziceti?  :rolleyes:

Edited by soundwave2006, 15 May 2010 - 21:06.


#277
ciolanus

ciolanus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 04.09.2008
Adica d'astea: Surfactant anionic 5-15%, surfactant neionic <5%, etc ?

@Octavian, atunci sa nu se mai comercializeze jucarii de 100bari, ci doar de la 250 in sus.
Ciudat e ca jucaria mea de 100bari a luat vopseaua de pe capacele rotilor, dar la spalat masina nu prea face minuni.

#278
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 09.03.2006
Recomandati-mi si mie un aparat de splata masina care sa-si faca treaba decent. Eram tentat sa-mi iau un bosch la 300 ron dar cind am citit pe forum ca nu prea e bun am renuntat la idee. Ce alt produs as putea folosi si la un pret decent si sa-si faca treaba; ca nu vreau sa dau de la 1000 ron in sus pe nu stiu ce scula profesionala cu care sa spal masina cind si cind :)

Edited by juannn, 28 May 2010 - 19:26.


#279
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 09.03.2006
Am gasit pe net un Karcher K 2.38 M ; Presiune maxima (bar) 110 . Pret 440 ron. Ce parere aveti e potrivit pentru splarea masinii ??

#280
Goethe

Goethe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 30.10.2004
A folosit cineva un Black&Decker PW 1500 sau PW 1700?

Sunt bune?

#281
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,676
  • Înscris: 14.03.2006
Eu m-am jucat cu echivalentul Karcher al lui PW1700. Spala destul de bine, dar aplicarea spumei nu e ca si la spalatorie.
Cu alte cuvinte, la nici un aparat home-use aplicarea spumei active nu va fi ca si la spalatorie.

#282
prozatos

prozatos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 30.10.2005
unde gasesc si cum se cheama exact bidonas din ala in care faci presiune si apoi folosesti pt stropit cu spuma activa sau cu altceva?

#283
frantic

frantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 31.07.2006
Incearca in supermarketuri, la raioanele de gradinarit.

Edited by frantic, 03 June 2010 - 10:00.


#284
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,676
  • Înscris: 14.03.2006
Se numeste vermorel/pulverizator.
[ http://static.cauti.ro/images/produse/GF-Pulverizator-presiune-2-LT-Mist-2~large~591_972_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#285
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,924
  • Înscris: 06.04.2007

View Postciolanus, on 19th May 2010, 15:28, said:

.........................

@Octavian, atunci sa nu se mai comercializeze jucarii de 100bari, ci doar de la 250 in sus.
Ciudat e ca jucaria mea de 100bari a luat vopseaua de pe capacele rotilor, dar la spalat masina nu prea face minuni.
Pt biciclete, scutere, maturat curte sunt bune astea mici, exact pt asta sunt facute, numai ca noi de parliti ce suntem le folosim la masina, asta-i treaba.
Pt home-use, o jucarie decenta pleaca de la 1000 lei in sus (10-15 mil).
Nu prea se arunca nimeni la cheltuiala de 10 mil, investitia se amorseaza destul de greu.
La 2-300 lei e ok, amorsezi in 7-8 luni banii (mai ales daca speli si curtea, covoare :)))  ).

Cat despre Pur, Fayri (d-astea de bucatarie), nu fac mai rau decat o solutie activa care dizolva fara frecat, muste moarte si toate cele.

PS: Eu am facut in asa fel incat sa las jucaria gata de lucru (numai cablu de curent tre sa-l pun si mufa la reteaua de apa) si gata treaba, scurtez considerabil timpul de spalare (desi partenera de viata e nemultumita ca sunt toate insirate prin curte, dar ce stie ea...).

Ca fiabilitate sunt multumit de Karcher cu piston de plastic, in ciuda comentariilor ca cica asta ar fi boala lor, sa se crape pistonul sau cilindrul de plastic.
Si o utilizez intens, nu numai la masina, n-are nici pe naiba.
Aici tre' sa multumesc la Moieciurator (Marius) care mi-a sugerat sa cumpar jucaria asta. :)

#286
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
ieri am spalat masina cu 4 lei fisa 3 minute la petrom
spuma dupa care spalare :D

mai ieftin nu se poate, chiar si cu 2 fise reusesti sa o speli foarte bine
cu prima ii dai jet de apa sa dai grosul daca e cazul, dupa care dai cu multa spuma activa
ii dai cu o perie moale, apoi cu a 2 a fisa ii faci finisare si ceara

aaa si inainte sa incepi spalatul scoti si covorasele afara sa le dai cu spuma :)))

totul in 8 lei

Edited by Cutzu, 03 June 2010 - 11:07.


#287
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,924
  • Înscris: 06.04.2007
Si la spalatorie e 10 lei si fac pariu ca nu o speli ca acolo.
Eventual mai dai un 2 lei ciubuc

#288
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
10 lei e pentru taxiuri :D interior exterior
pentru masini in regim normal 15-20 lei

acum, problema este ca pe mine ma apuca spalatul noaptea, cand astia sunt inchisi la spalatorie

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate