Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Linkpress TV HD.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
217 replies to this topic

#1
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,807
  • Înscris: 07.07.2009

O nouă televiziune generalistă se va lansa în România - Linkpress TV


Consiliul Național al Audiovizualului (CNA) a decis, marți, să acorde o licență audiovizuală televiziunii generaliste Linkpress TV, care ar urma să emită în două-trei luni, fiind pusă în funcțiune cu o investiție inițială de aproximativ 850.000 de euro.

CNA a analizat, în ședința de marți, o solicitare a societății Linkpresstv SRL din București de acordare a unei licențe audiovizuale pentru difuzare națională prin rețele de comunicații electronice (prin cablu, n.r.) a televiziunii generaliste Linkpress TV din București.

Consiliul a mai analizat acest subiect în ședința din 28 iulie, când membrii CNA nu au fost convinși de acest proiect de televiziune și au respins solicitarea de acordare a licenței. La momentul respectiv, din echipa televiziunii Linkpress TV făcea parte și directorul Mirel Mircea Amariței. Avocat și președinte ale Partidului Prodemo, Mirel Mircea Amariței a candidat la funcția de președinte al României la alegerile din 2014.

La ședința de marți a CNA, Mirel Mircea Amariței nu a mai fost prezent. În locul său, în fața membrilor CNA au fost prezenți Dragoș Vasilescu, care este în prezent director al Linkpress TV, și Eugen Ionescu, directorul tehnic al televiziunii.

Dragoș Vasilescu a declarat, pentru MEDIAFAX, că Mirel Mircea Amariței nu mai face parte din echipa Linkpress TV. El a precizat, totodată, că asociatul unic al acestei televiziuni este Maricel Coman.

Totodată, potrivit informațiilor prezentate în ședința CNA de marți, investiția inițială în lansarea televiziunii Linkpress TV ar fi de 850.000 de euro.

"Postul nostru își va propune să fie un post generalist, care să greșească din ce în ce mai puțin și să reprezinte o contrapondere a prostului gust din ultima perioadă în media (...) Ne vom axa în principiu pe educație, am achiziționat mai multe filme și documentare care vorbesc despre geografia lumii, despre politica lumii ș.a.m.d. (...) Vom da un spațiu destul de larg copiilor, pentru că, în ultima vreme, în grilele televiziunilor naționale și locale, copiii ocupă un loc accidental (...) Am dori ca prin prestația noastră să devenim o televiziune interesantă pentru oamenii de rând, pentru oamenii normali, și nu vom face oamenii să își arunce televizorul pe fereastră (...) Nu vom apela la sânge pe pereți, pentru că se întâmplă și lucruri normale în țara asta", a spus Dragoș Vasilescu.

El a precizat că Linkpress TV va putea începe să emită în două-trei luni, în funcție de negocierile pe care reprezentanții televiziunii le poartă cu operatorii de cablu UPC și RCS&RDS. "Suntem pregătiți în proporție de 80% să dăm drumul", a explicat Dragoș Vasilescu.

Acesta a precizat că, la lansare, Linkpress TV va fi disponibil și pe platforma online SeeNow.

Totodată, Dragoș Vasilescu a spus că, în primele șase luni, televiziunea Linkpress TV cel mai probabil nu va putea să difuzeze publicitate. "Am făcut toate calculele și o anumită perioadă vom putea să rezistăm fără niciun fel de probleme, cât timp ne vom împicioroga (...) După șase luni de zile de grație, vă vom propune și o grilă în care vom avea publicitate", a spus Vasilescu.

În ceea ce privește echipa Linkpress TV, Dragoș Vasilescu a precizat că din aceasta vor face parte jurnaliști și operatori care în prezent lucrează la alte televiziuni. "Majoritatea colegilor care vor lucra la noi lucrează în prezent în alte televiziuni", a spus Vasilescu, precizând că acesta este motivul pentru care nu le poate face publice numele în acest moment.

În urma discuțiilor, CNA a decis să acorde licența pentru Linkpress TV. Decizia de acordare a licenței a fost luată cu șase voturi "pentru" (Florin Gabrea, Gabriel Tufeanu, Radu Herjeu, Viorel Buda, Răsvan Popescu și Laura Georgescu), în timp ce "împotrivă" au votat Monica Gubernat, Dorina Rusu și Radu Călin Cristea.

Sursa: http://www.mediafax....ess-tv-14800941

#2
cristinel07

cristinel07

    #MM93

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,130
  • Înscris: 26.07.2009
Am vrut sa pun si eu, dar stiam ca vrei sa faci tu asta. Posted Image Ce de televiziuni noi, la noi in tara.

Edited by cristinel07, 06 October 2015 - 15:20.


#3
yanni17

yanni17

    -------------------

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,588
  • Înscris: 19.11.2010
Numele nu este de loc promițător...

#4
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă e cu documentare.... poate va fi un post interesant. Numai să-i atragă şi pe tineri.

#5
ramiz

ramiz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 25.12.2010
zici ca romania e elvetia.ce criza?televiziuni autohtone pe banda rulanta. pana la urma de unde-si recupereaza banii investiti?din publicitatea care e din ce in ce mai mica?

#6
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010
Mda, să i-o zică lui mutu' că n-are nici un interes politic (în a-şi negocia vreo poziţie eligibilă la vreun partid).

Televiziunile din România nu se susţin din publicitate, aşa că motivul pentru care sînt create (şi mai apoi nu sînt lăsate să moară) trebue căutat în altă parte, în zona intereselor politice, economice (unealtă de presiune şi şantaj), etc.

În locul CNA-ului ăstuia, care şi aşa nu-şi justifică exitenţa, aş da licenţe de emisie, dar le-aş şi retrage la prima încălcare sau forţare a legii audiovizualului. Inclusiv celor care nu-şi plătesc regulat taxele (deci nu funcţionează ca entităţi economice).

#7
pokems

pokems

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 991
  • Înscris: 18.12.2005
Vreau sa ma insel amarnic, dar probabil e doar un rahat electoral.

#8
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012

 cristinel07, on 06 octombrie 2015 - 15:19, said:

Am vrut sa pun si eu, dar stiam ca vrei sa faci tu asta. Posted Image Ce de televiziuni noi, la noi in tara.
Cand am deschis topicul despre Star Wars pe AXN, la fel mi-ai spus si mie. :P

 cristinel07, on 10 septembrie 2015 - 19:59, said:

Te-am lasat pe tine sa pui, ca aveam intentia asta de cateva ore. :))
Pacat ca esti plin de intentii, dar iti lipseste actiunea. Posted Image

Si, stii ce? Stiu ce vrei sa raspunzi, dar te las pe tine sa o spui.  Posted Image

#9
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005

 Kalman2007, on 06 octombrie 2015 - 15:19, said:

"Postul nostru își va propune să fie un post generalist, care să greșească din ce în ce mai puțin
Adica la început își propun să greșească mai mult?

 Kalman2007, on 06 octombrie 2015 - 15:19, said:

cât timp ne vom împicioroga
Cît timp ce?

Încă o televiziune gen Kanal D...

#10
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,807
  • Înscris: 07.07.2009
Sper ca nu pe mine ma intrebi. Nu eu am scris articolul :lol:

#11
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005
Sigur că nu. Erau întrebări retorice...

#12
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
În România după 1989 s-au inventat noi depăşiri de plan. Una dintre ele: la nr. de televiziuni deschise... o nouă cucerire după 2000.
Să nu fim însă cârcotaşi şi să sperăm că va fi un post o.k. care să ofere ceva alternative.

#13
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Eu inclin sa cred ca se va incadra pe linia cu TVH2.0, defunctul Giga Tv, samd.

#14
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 26.09.2010
Veno, mai intai ai rabdare sa il vezi lansat, ca multi au vrut sa lanseze noi posturi de televiziune, si au ramas doar cu vorbele. :))

#15
dondhanny

dondhanny

    Master of WebTV

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,455
  • Înscris: 09.03.2007
Un nume mai ușor de ținut minte nu găseau? Bine asta dacă sunt în stare să îl și lanseze că licențe s-au tot luat.

#16
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,807
  • Înscris: 07.07.2009
Nu s-a lansat nici acest post :lol:

#17
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
De ce?   :huh:

#18
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 21.08.2008
Într-adevăr au nevoie de un nume simplu, probabil LinkPress este doar numele societății care administrează televiziunea.

Nume interesante ar fi unele care să înglobeze unul sau mai multe simboluri, spre exemplu:
@tv
tv++
ΔTV

Sau dacă telespectatorii au simțul umorului:
Ο■Δ●֍

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate