Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Tesla Model X

- - - - -
  • Please log in to reply
662 replies to this topic

#433
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View PostTorquemada-666, on 11 iunie 2018 - 07:58, said:

Dar asta promoveaza si sustine. Minunat !!!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ivTeW4xWQv0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Promoveaza si sustine cine? Tu poti face diferenta intre canlul oficial Tesla si ce sustin niste anonimi in cautare de trafic pe internet?

Attached File  tesla.png   18.19K   12 downloads

#434
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Sunt filme in care musk conduce fara maini masina.
Si la filmul respectiv ai vazut ce scrie?

"Elon musk shared a Tesla drive itself".

#435
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Cei care au crãpat oare stãteau asa, alerti, gata sa intervinã și sa preia controlul (cum sta cel din filmuleț)? Faptul ca au crãpat îmi spune ca nu.

#436
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Aha. De asta Tesla a ajuns la o intelegere, pentru autopilot si plateste bani. Ca e cum spui tu mai sus, da?Posted Image

Edited by Torquemada-666, 11 June 2018 - 11:46.


#437
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Intelegerile se fac din motive de business si nu ma bag in modul cum vrea Tesla sa isi conduca afacerea. Eu discut strict cum vad eu lucrurile in ceea ce priveste mult blamatul AP.

#438
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View Postfigo1988, on 11 iunie 2018 - 09:45, said:

Promoveaza si sustine cine? Tu poti face diferenta intre canlul oficial Tesla si ce sustin niste anonimi in cautare de trafic pe internet?

Attachment tesla.png

Mai figo1988, daca va spun tie si lui ro_explorer ca stiti mult prea putine despre subiectul pe care il dezbateti aici, va suparati pe mine, nu-i asa?
Filmul de mai sus este postat oficial de Tesla, nu de vreun anonim. L-a postat inuendo0 (daca nu gresesc) si el si restul fanilor erau atat de extaziati de rezultat incat nu mai acceptau alte argumente.
Cultul Tesla s-a nascut tocmai din cauza acestor filme. Oamenii fara experienta nu fac diferenta intre ceva real si ceva produs de marketing... Posted Image Posted Image Posted Image
Niciunul dintre voi nu stia ca asa ceva nu exista in realitate la tesla, este doar un demo, cu traseu preincarcat

Ceea ce se vede in film este doar un demo cu un prototip de AP, sistem care nu se gaseste pe vreo masina de serie. L-au postat doar pentru reclama. Inca se asteapta urmatorul demo, cel care ar fi trebuit sa-l transporte pe Musk de pe o coasta pe alta. Posted Image

Uite-l aici, pe pagina oficiala Tesla.

View Postro_explorer, on 10 iunie 2018 - 22:06, said:

Daca era pe autopilot si soferul nu a fost alert ca sa corecteze (asa cum scrie in manual) ... vina lui. RIP.

Prostia se plateste, cateodata cu viata (stiu, ma repet).
Pai poate soferul era putin adormit sau isi verifica mailul. Nu ai spus tu ca modul asta de a conduce este permis de manualul Tesla?

View Postro_explorer, on 11 iunie 2018 - 07:51, said:

Am citit manualul și știu la ce sa ma aștept.

Pai daca l-ai citit te rog inca o data sa imi arati unde scrie ca este permis sa-ti citesti mailul sau sa conduci "putin adormit"!!!

Edited by valitudor, 11 June 2018 - 12:55.


#439
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

View Postvalitudor, on 11 iunie 2018 - 12:53, said:

Nu ai spus tu ca modul asta de a conduce este permis de manualul Tesla?

Nu am spus ca asta scrie în manual. Am spus ca asa l-aș folosi eu. Și mi-aș asuma rãspunderea, evident. Conduc asa și acum, fãrã AP și încã sunt ok.

#440
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postvalitudor, on 11 iunie 2018 - 12:53, said:

Mai figo1988, daca va spun tie si lui ro_explorer ca stiti mult prea putine despre subiectul pe care il dezbateti aici, va suparati pe mine, nu-i asa?

Eu nu m-as supara, dar as astepta argumente. Aici dezbatem Tesla Model X teoretic, daca te referi la AP, eu am spus de la inceput ca e denumit intr-un mod nefericit. Ce ai vrea sa discutam mai mult? Sunt unii care au impresia ca individul trebuie tinut in puf, puse etichete cu avertizari si pe cuptorul cu microunde, sa nu cumva sa isi bage pisica acolo. Mie nu imi place dadaceala asta. Probabil ca, in anumite cercuri, ai putea ramane cu impresia ca AP-ul de la Tesla este un soi de Uber sub forma electronica, habar n-am, eu nu as face asta inainte sa citesc din scoarta in scoarta materialele informative ale masinii pe care am cumparat-o. Si, din filmuletele pe care le-am vazut pe Internet si ce am testat in viata reala de la ceilalti producatori, cred ca, dpdv a ceea ce au lansat public, sunt toti cam pe la acelasi nivel. In spate, cred ca Tesla are un avantaj, dar nu am cum sa demonstrez asta, e doar parerea mea din ce am citit si vazut.

Nu ma intereseaza astfel de sisteme autonome pentru ca sunt inutile. Merg cu aceeasi viteza, dar trebuie sa fiu atent permanent la drum fara a avea o activitate pe care sa o faci, ca sofer, pentru a ramane alert. E f impractica solutia, daca te raportezi la limitarile din manual.

Edited by figo1988, 11 June 2018 - 13:57.


#441
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postro_explorer, on 11 iunie 2018 - 07:47, said:

Ia ia tu mâinile de pe volan la mașina ta. Se oprește?
DAaaaa

Lasa porcariile astea... masina trebuia sa faca ceva, asa cum fac alte masini, s-au postat exemple de atatea ori ca si orb sa fii le vedeai...
Pana si cu Skoda care opreste singura daca nu ai mainile pe volan

Numai Tesla e mai "speciala"... nu degeaba mor oamenii in ele

View Postfigo1988, on 11 iunie 2018 - 13:54, said:

Eu nu m-as supara, dar as astepta argumente. Aici dezbatem Tesla Model X teoretic, daca te referi la AP, eu am spus de la inceput ca e denumit intr-un mod nefericit. Ce ai vrea sa discutam mai mult? Sunt unii care au impresia ca individul trebuie tinut in puf, puse etichete cu avertizari si pe cuptorul cu microunde, sa nu cumva sa isi bage pisica acolo. Mie nu imi place dadaceala asta. Probabil ca, in anumite cercuri, ai putea ramane cu impresia ca AP-ul de la Tesla este un soi de Uber sub forma electronica, habar n-am, eu nu as face asta inainte sa citesc din scoarta in scoarta materialele informative ale masinii pe care am cumparat-o. Si, din filmuletele pe care le-am vazut pe Internet si ce am testat in viata reala de la ceilalti producatori, cred ca, dpdv a ceea ce au lansat public, sunt toti cam pe la acelasi nivel. In spate, cred ca Tesla are un avantaj, dar nu am cum sa demonstrez asta, e doar parerea mea din ce am citit si vazut.

Nu ma intereseaza astfel de sisteme autonome pentru ca sunt inutile. Merg cu aceeasi viteza, dar trebuie sa fiu atent permanent la drum fara a avea o activitate pe care sa o faci, ca sofer, pentru a ramane alert. E f impractica solutia, daca te raportezi la limitarile din manual.
Apreciez ca admiti ca autopilot este o denumire cel putin aiurea, mincinoasa mai pe romaneste.

culmea, tocmai tu sustineai ca pt consumator masina trebuie sa fie un blackbox... acum spui ca utilizatorul trebuie sa sape dupa informatii si sa se afle cum merg lucrurile in detaliu...

Pe de o parte beneficiem de reclama facuta autopilotului si vindem si full self driving capability chiar, pe de alta parte certam consumatorul ca nu a citit ceva in manual.

Pana si pt banalul airbag pasager ai un mare abtibild cu un warning rosu in toate masinile, banuiesc ca inclusiv tesla...

dar pt autopilot nu? Cati dintre noi am dezactivat vreodata airbag pasager? Ever? In timp ce autopilotul e platit cu bani GREI suplimentar, si e folosit de multi, asa cum vedem de pe youtube... de cate ori a intervenit tesla sa zica ba nu e voie sa conduceti asa...

View Postvalitudor, on 11 iunie 2018 - 12:53, said:

Ceea ce se vede in film este doar un demo cu un prototip de AP, sistem care nu se gaseste pe vreo masina de serie. L-au postat doar pentru reclama. Inca se asteapta urmatorul demo, cel care ar fi trebuit sa-l transporte pe Musk de pe o coasta pe alta. Posted Image

Uite-l aici, pe pagina oficiala Tesla.
pe baza acestui film, normal ar fi sa admita si colegii ca e clar ca tesla promoveaza acest tip de condus.
Nu citeste mail insa e clar ca se vinde idea ca masina e capabila de conducere de una singura si mainile pot fi tinute pe picioare.
Ma intreb cine sta cu mainile pe picioare privind tamp inainte si cu picioarele jos de pe pedale... evident va face si altceva cu ele.
chiar si cu mainile pe coapse, nu mai e timp sa intervii intr-o urgenta. nu degeaba se tine mainile pe volan la orele 10-2

#442
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postunbrutus, on 11 iunie 2018 - 15:23, said:

Pana si pt banalul airbag pasager ai un mare abtibild cu un warning rosu in toate masinile, banuiesc ca inclusiv Tesla...

dar pt autopilot nu? Cati dintre noi am dezactivat vreodata airbag pasager? Ever? In timp ce autopilotul e platit cu bani GREI suplimentar, si e folosit de multi, asa cum vedem de pe youtube... de cate ori a intervenit tesla sa zica ba nu e voie sa conduceti asa...

Eu zic ca avertizarea e suficienta, deja tine de utilizator sa nu ignore ceea ce ii transmite masina prin avertizarile sonore si luminoase.

https://youtu.be/fEZd2V1z3uw?t=92

Oricum, acest aspect nu e ceva de care sa-mi pese. Nu sunt proprietarul firmei, eu sunt un posibil client. Daca voi deveni client pe bune, atunci voi citit manualul si voi folosi masina asa cum a fost ea proiectata. Daca alt utilizator e idiot si nu are chef sa citeasca manualul, treaba lui.

Edited by figo1988, 11 June 2018 - 15:29.


#443
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Aoleu. Filmul ala e pe pagina oficiala Tesla. Pai cu buna stiinta sunt de acord cei de la tesla cu acel condus si il accepta.
Clientii e si normal sa faca la fel.
Vine e a lui tesla.

Logic ca tesla cu filme de genul promoveaza acest condus. Il promoveaza si in declaratii de toate genurile.

Ce autopilot mincinos e asta, daca il platesti cu mii de dolari, 5000$ sau 8000$, dar tot tu trebuie sa stai cu mainile pe volan sa conduci si sa te uiti in fata?

Edited by Torquemada-666, 11 June 2018 - 15:31.


#444
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,131
  • Înscris: 13.11.2017
Cine ti-a zis ca trebuie sa stai cu mainile pe volan Posted Image ?

#445
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Tesla si musk asa zis.ul inventator de AP intergalactic.

https://www.google.c...ng-wheel-2018-4

"After the Florida crash, I urged anyone driving a Tesla to never take his or hands off the wheel, for any reason."

Un lucru e clar. Se vede inca odata ca vb.fara sa te informezi/citesti deloc/nimic. Desi vb.despre idolii tai, tesla and co.

Mie mi.ar fi rusine sa fiu asa dezinformat.

Edited by Torquemada-666, 11 June 2018 - 15:45.


#446
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,131
  • Înscris: 13.11.2017
De ce te bagi in seama daca nu stii sa citesti in engleza ? Arata-mi pasajul in care scrie ca trebuie sa tii mainile pe volan odata ce a fost activat autopilotul. Posted Image
Tu chiar nu stii de ala care a fost amendat cu o suma record in Anglia fiindca lasase Tesla sa zburde libera iar el trecuse pe scaunul pasagerului Posted Image ?

#447
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View Postfigo1988, on 11 iunie 2018 - 13:54, said:

Eu nu m-as supara, dar as astepta argumente.
M-ai inteles gresit, eu nu te provoc la o discutie pro sau contra AP. Ti-ai mai sus pareea o data sau de doua ori si am bagat-o la cap. Sunt, oarecum, de acord cu tine.
Mai sus m-am referit la videoul la care ai comentat ca n-ar fi oficial de la Tesla. Crede-ma, am cam citit tot ce am prins despre Tesla. Ala este oficial, lansat de Musk din motive de marketing, desi el nu exista si nu a existat vreodata pe vreo masina de serie. Insa i-a folosit sa lase sa se creda asta. Din acest motiv spuneam ca tu sau colegul stiti prea putine despre AP.
Iar argumentul asteptat de tine este chiar linkul catre pagina oficiala Tesla in care este postat videol. L-ai deschis? :)

View PostFord4, on 11 iunie 2018 - 15:50, said:

De ce te bagi in seama daca nu stii sa citesti in engleza ? Arata-mi pasajul in care scrie ca trebuie sa tii mainile pe volan odata ce a fost activat autopilotul. Posted Image
Pai tu esti cel mai mare flammer de pe topicurile legate de VW/diesel/Tesla (insa amandoi stim ca esti si cel mai ignorant dintre ei Posted Image ), iar acum ii contrazici pe altii ca nu trebuie sa tina mana pe volan? Ai dreptate, daca n-ai fi flammer si un ignorant, n-ai fi tu... Posted Image

Quote

Warning: Autosteer is a hands-on feature. You must keep your hands on the steering wheel at all times.
Manual Tesla, pagina 81
Nu trebuie sa-mi multumesti, noi nu ne formalizam

View Postro_explorer, on 11 iunie 2018 - 13:05, said:

Nu am spus ca asta scrie în manual. Am spus ca asa l-aș folosi eu. Și mi-aș asuma răspunderea, evident. Conduc asa și acum, fără AP și încă sunt ok.

Bun, hai sa facem o recapitulare:
- in manual scrie ca trebuie sa belesti ochii si sa ai mana pe volan continuu
- aia care au murit nu au respectat manualul si au fost niste idioti... sau orice epitet nasol (cuvintele tale aproximative)
- tu spui ca nu ai respecta manualul, adica ti-ai asuma riscul de a conduce mai adormit si a-ti verifica emailul la volan

Acum, eu ce sa inteleg din spusele tale? Singurul lucru care te diferentiaza de ceilalti este ca esti mai norocos, nu-i asa? Argumenteaza-mi tu ca nu e asa!

Edited by valitudor, 11 June 2018 - 16:29.


#448
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

View Postvalitudor, on 11 iunie 2018 - 16:33, said:

- tu spui ca nu ai respecta manualul, adica ti-ai asuma riscul de a conduce mai adormit si a-ti verifica emailul la volan
Exact ... imi asum riscul .. eu. Eu imi asum riscul pentru tampeniile pe care le fac nu ma astept ca altcineva sa fie responsabil pentru tampeniile mele. Da, daca activez AP-ul si sare o roata de la masina e o treaba, poti da vina pe producator. Dar altfel, daca masina a functionat conform specificatiilor si tu ai fost adormit la volan, e doar vina ta .. ce dracu cautai in masina daca nu aveai ingerul pazitor cu tine? Daca o mierlesti, adios .. pa si pusi.

#449
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postro_explorer, on 11 iunie 2018 - 16:39, said:

Dar altfel, daca masina a functionat conform specificatiilor si tu ai fost adormit la volan, e doar vina ta ..
e suficient sa nu tii mainile pe volan continuu, ambele maini, asa cum zice in manual, vezi mai sus citat de mai multe ori de colegi.

nu sa dormi. doar sa iei mana de pe volan. Probabil daca se uita pe videoul de la camera din masina si ai luat o secunda mana chiar daca e inainte de accident, nu mai pupi asigurare din acest motiv, pt ca, nu-i asa, nu ai respectat instructiunile din manual

pe care acum spui ca le ignori, apropo... dupa ce ai zis ca merita sa moara toti cei care nu respecta ce scrie in manual, ca evolutia speciei, ca e mai bine pt umanitate sa moara...trist

#450
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Pai da, si eu merit sa mor si garantat o sa mor .. intr-o zi ... sper sa nu mor la volanul unei masini pe care nu am condus-o conform specificatiilor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate