Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Linux bootabil

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
BloodGenius

BloodGenius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 29.08.2013
Buna seara,
De curand am reusit sa instalez pe un Asus Transformer T100TA Ubuntu 15.04 folosindu-ma de Magic Stick(o arhiva cu denumirea asta de pe un forum).
Inainte de a gasi aceasta arhiva am incercat de nenumarate ori sa instalez Ubuntu cu Rufus/Universal Usb insa niciodata nu a mers: puneam cu succes imaginea pe stick ,introduceam stick-ul in laptop,setam ce sa booteze  ,insa nu se inampla nimic si intra in sistemul de operare ca si cand stick-ul nu exista.Am mai citit cateva articole si am aflat ca am nevoie de un GNU GRUB sau ceva asemanator pentru a boota.Am gasit unu, l-am pus,intra in sesiunea live, insa dadea eroare la instalare la ubuntu.In sfarsit am gasit magic stick si am reusit sa-l instalez fara nicio problema.

Acum ma bate gandul totusi sa aflu cum as putea pune orice alt sistem pe laptop.Am incercat tot felul de metode sa pun Kali Linux,insa laptop-ul meu pur si simplu nu booteaza.
Daca ati putea sa-mi explicati cum as putea sa instalez o alta distributie v-as fii recunoscator.

Toate cele bune.

#2
johny 69

johny 69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 12.05.2007
unetbootin si faci ce stick de linux/bsd vrei

#3
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
Trebuie sa dai disable la UEFI Secure Boot.

#4
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009
Dezactivezi UEFI si bootezi prin Legacy Boot.

#5
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
1. Dezactivezi Secure Boot.
2. Din Rufus selectez GPT partition scheme for UEFI computer.
3. Instalezi distributia pe care o vrei.

ps: De ce kali linux? Kali Linux este gandit ca un sistem pentru testarea securitati retelelor de computere, pc-urilor, etc. Kali linux nu a fost facut ca un sistem pentru utilizatori "normali"

#6
BloodGenius

BloodGenius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 29.08.2013
Am secure boot dezactivat.Si am incercat si sa setez GPT partition scheme insa tot fara rezultate.

Kali linux as vrea sa-l instalez ca am auzit ca are niste optiuni folositoare si niste optimizari mai bune la baterie, avand in vedere ca acum bateria pe Ubuntu ma tine maxim 3 ore.

View Postjohny 69, on 01 octombrie 2015 - 21:34, said:

unetbootin si faci ce stick de linux/bsd vrei
Asta am sa incerc acum.

Edited by BloodGenius, 02 October 2015 - 09:16.


#7
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015

View PostBloodGenius, on 02 octombrie 2015 - 09:09, said:

Kali linux as vrea sa-l instalez ca am auzit ca are niste optiuni folositoare si niste optimizari mai bune la baterie, avand in vedere...
Serios? Unde ai auzit tu așa ceva?

Cred că nu prea știi să folosești Rufus (în cazul ăsta mă întreb cam ce îți închipui tu că o să faci cu Kali). Cu Unetbootin sau alte aplicații de gen am mai dat greș, dar cu Rufus niciodată.
Și, în aceeași ordine de idei, dacă te uiți pe pagina de descărcare a multor distribuții Linux, o să observi ca pt. crearea stickurilor bootabile e recomandat win32 disk imager (presupun ca îl faci sub Windows atât timp cât n-ai fost în stare să instalezi o distribuție Linux)
http://sourceforge.n...in32diskimager/

Edited by Dobrin_M, 02 October 2015 - 13:07.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate