Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Care este latimea minimina a unui drum?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Fox123

Fox123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 29.05.2005
As dori sa ma luminati si pe mine intr-o problema daca se poate. Vreau sa stiu daca este reglementat undeva care este latimea minima a unui drum privat? Totodata, ma intereseaza daca primaria ma poate obliga in vreun fel sa cedez din terenul meu pentru "latirea" drumului, respectiv daca este legal sa imi refuzeze eliberarea autorizatiei de constructie pe motiv ca nu vreau sa cedez din terenul meu pentru drum?

#2
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Obligatoriu 7 metri ! A fost 3 dar ... !

#3
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 22.11.2006
Din cate stiu, minim 4 metri. Ma refer la drum privat, public parca era minim 6 metri.

Edited by shmecherul, 27 September 2015 - 19:17.


#4
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
stai cumva in prelungirea ghencea ?
Evident ca nu-ti elibereaza autorizatie pentru nimic daca in zona aia e prevazut in planul de urbanism un drum public, si evident ca poate sa te expropieze.

Banda de circulatie e de 3m sau 3.25

Edited by OmulLLORT, 27 September 2015 - 19:18.


#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

 Fox123, on 27 septembrie 2015 - 19:10, said:

.....este legal sa imi refuzeze eliberarea autorizatiei de constructie pe motiv ca nu vreau sa cedez din terenul meu pentru drum?

nu prea e legal.
varianta legala e sa impuna niste retrageri obligatorii si ulterior sa te exproprieze (sa-ti ia bucata de teren necesara pentru drum si sa-ti achite o despagubire). doar ca primariile nu prea au bani si prefera sa intimideze oamenii si sa-i convinga sa "cedeze" terenul necesar (de obicei gratuit) prin astfel de metode.

#6
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Nu incurcati "treburile" ! Daca vrei sa cedezi in mod gratuit primariei drumul privat e pentru tras gaze , apa, etc. si iluminat public pe cheltuiala primariei ! Daca nu, drumul ramane in proprietate privata comuna pentru toti proprietarii !

#7
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Citez :
4.11. - Constructii de locuinte
4.11.1. - pentru locuinte unifamiliale cu acces si lot propriu se vor asigura:
* accese carosabile pentru locatari
* acces carosabil pentru colectarea deseurilor menajere si pentru accesul mijloacelor de stingere a incendiilor;
* alei (semi)carosabile in interiorul zonelor parcelate, cu o lungime de maximum 25 in vor avea o latime de minimum 3,5 m, iar pentru cele cu lungimi mai mari de 25 in vor fi prevazute supralargiri de depasire si suprafete pentru manevre de intoarcere;
* in cazul unei parcelari pe doua randuri, accesele la parcelele din spate se vor realiza prin alei de servire locala (fundaturi):
- cele cu o lungime de 30 in - o singura banda de 3,5 in latime;
- cele cu o lungime de maximum 100 in - minimum 2 benzi (total 7 m), cu trotuar cel putin pe o latura si supralargiri pentru manevre de intoarcere la capat.
4.1 1.2. - Pentru locuinte semicolective cu acces propriu si lot folosit in comun se vor asigura:
* accese carosabile pentru locatari;
* accese de serviciu pentru colectarea deseurilor menajere si pentru accesul mijloacelor de stingere a incendiilor;
* in cazul unei parcelari pe doua randuri, accesele la parcelele din spate se vor realiza prin alei de servire locala (fundaturi):
- cele cu o lungime de maximum 30 in - o singura banda de 3,5 in latime;
- ceie cu o lungime de 30 in pana la maximum 100 in - minimum 2 benzi (total 7 m), cu trotuar cel putin pe o latura; supralungiri pentru manevre de intoarcere la capat."
sursa : avocatnet.ro

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate