Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Proiecte CV

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
icsool

icsool

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.09.2015
Salut. Sunt student şi doresc să îmi găsesc un loc de muncă în domeniul IT Software. Neavând experienţă profesională presupun că proiectele realizate de mine şi felul în care le prezint în CV contează foarte mult. Nelămurirea mea este următoarea: angajatorul preferă o prezentare în limbaj natural a proiectului, în limbaj de specialitate (în care îi specific doar tehnologiile folosite) sau un "mix" între cele două (iniţial explicat în limbaj natural apoi în limbaj de specialitate)?

Am mai jos două exemple:
- ce înţeleg eu prin limbaj natural

Quote

Un joc realizat în Javascript în care utilizatorul trebuie să "împuşte" discurile care apar pe eran. Primul disc trebuie atins o singură dată, al doilea trebuie atins de 2 ori şi aşa mai departe. Atunci când utilizatorul a atins discul respectiv de câte ori a fost nevoie acesta primeşte 100 de puncte. Dacă ratează i se scad 10 puncte. Jocul durează 60 de secunde.
- ce înteleg eu prin limbaj de "specialitate"

Quote

Proiect realizat la facultate ce constă într-un site responsive în HTML5 şi CSS3 optimizat SEO.
Website-ul are un aspect unitar, ceea ce înseamnă că anumite elemente sunt repetitive (meniu, subsol) de aceea acestea au fost scrise în fişiere incluse, folosind PHP, în fisierul principal.
Pentru partea de CSS am realizat şi o variantă pentru printare.

De asemenea, cam câte randuri să am scrise la fiecare proiect? Mă gândesc că mai mult de 3-5 rânduri "plictisesc" persoane care se uită pe CV-ul meu.

Dacă unele dintre proiecte sunt disponibile online pot scrie link-ul în CV?

Edited by icsool, 26 September 2015 - 12:15.


#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Un rand/proiect e suficient, ca un fel de titlu. Daca angajatorul vrea sa afle mai multe, te intreaba la interviu.

#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Incepi cu limbajul "natural" si continui ci limbajul de "specialitate" care - apropo - nu prea e limbaj de specialitate.

#4
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008
Eu daca as citi prima descriere m ar apuca rasul si m as gandi de 2 ori daca sa te chem. Descriere puerila fara nicio importanta. Amintirea proiectului e suficienta fara descrieri kilometrice

Edited by yonut_a, 26 September 2015 - 12:33.


#5
icsool

icsool

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.09.2015

View PostFriskey, on 26 septembrie 2015 - 12:28, said:

Incepi cu limbajul "natural" si continui ci limbajul de "specialitate" care - apropo - nu prea e limbaj de specialitate.

Yup. De aceea l-am şi pus între ghilimele Posted Image .

View Postyonut_a, on 26 septembrie 2015 - 12:29, said:

Eu daca as citi prima descriere m ar apuca rasul si m as gandi de e ori daca sa te chem.

Atunci e bine că am întrebat întâi aici.

Edited by icsool, 26 September 2015 - 12:34.


#6
Claudiu_J

Claudiu_J

    Too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,207
  • Înscris: 13.05.2008
Sa nu uiti sa il faci in engleza;  Apoi trebuie sa fie orientat catre jobul pe care il soliciti;
(daca ai proiecte care sunt relevante pentru viitoarea pozitie poti sa dai mai multe detalii);

Edited by Claudiu_J, 26 September 2015 - 14:27.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate